PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

FESTIVAL TELEGRAFNÍCH SLOUPŮ 20. STOLETÍ

Organizátoři letních festivalů se mohou přetrhnout, aby přilákali co nejvíce návštěvníků. Jak je možno si povšimnout – podle dnešních parametrů je nejlepší koncert ten, kde vystupuje Kabát, Daniel Landa nebo Horkýže slíže. Ale který festival se může pochlubit tím, že přiláká vcelku slušný počet návštěvníků, ačkoliv mnoho osob by z názvu usoudilo, že jde o hromadu nudy? Festival tak nebývalý, že ho sponzoruje sám Aštar Šeran a čipový veleještěři z pekel. Více zde

Osobnosti známé i neznámé - zapojte se!

Sekce hudba pro vás připravuje nový seriál, který se bude zabývat osobnostmi plzeňské hudby. Tímto bychom vás chtěli také zapojit. Znáte někoho, kdo se zabývá hudbou a neví se o něm? Právě ten nás zajímá! 

The Backwards - Beatles revival v Měšťanské besedě

V rámci sekce Hudba bychom vás chtěli upozornit nebo lépe řečeno pozvat dne 24. 7. 2014 do Měšťanské besedy, kde se koná koncert The Backwards - The Beatles revival. Jedná se o úspěšný Beatles revival. The Backwards pochází ze Slovenska a patří mezi nejlepší v oboru. Určitě stojí za návštěvu! 

Rockabilly Meeting v Lampě

V rámci otevření nové sekce Hudba bychom vás rádi pozvali tento pátek do Divadla Pod Lampou, kde se bude konat Rockabilly Meeting. Zahraje zde plzeňská rockabilly klasika Mordor´s Gang, pražští Slapdash a němečtí The Pinstripes. O žánru rockabilly a psychobilly můžete očekávat v blízkem čase samostatný článek. 

http://www.podlampou.cz/

Sekce hudby přichází!

Stále pracujeme na nových věcech. Teď aktuálně jsme pro vás zprovoznili novou sekci s názvem Hudba. Naleznete zde aktuality z hudebního světa, zajímavé články o hudbě, pozvánky na akce, akce našeho interního sboru a tak dále. Doufáme, že se vám nová sekce bude líbit a že v ní naleznete to, co vás baví, popřípadě se do ní sami zapojíte.

Alternativní hudba - Díl 1. - Chiptune
Seriály

První díl seriálu o alternativních hudebních žánrech, který si pro vás sekce Hudba připravila, rozebere a na mnoha ukázkách představí takzvanou chiptune hudbu.

Vítám vás u prvního dílu snad rozsáhlého seriálu, který se bude zabývat méně známými a okrajovými hudebními styly. Doufám, že rozšíří muzikální obzor mnoha lidem a třeba někdo najde nový oblíbený žánr. Kliknutí na jednotlivá alba vás odkáže na bandcamp, kde si budete moci jednotlivé skladby poslechout a pokud by se zalíbily, tak i zakoupit.

První díl se bude zabývat takzvanou chiptune. Se sepsáním tohoto článku jsem se velmi loudal a jsem za to rád, neboť pokud bych ho dokončil mnohem dříve, nemohl bych v něm zmínit, podle mého názoru, geniální soundtrack k Shovel Knight, který vyšel teprve nedávno. O něm ale až níže, neboť je nutné nejdříve definovat, co je vůbec chiptune zač a jak tento žánr vznikl.

Počátky chiptune sahají do sedmdesátých let, kdy byly vyrobeny první zvukové chipy, které vytvářely hudbu a zvukové efekty prvních herních konzolí a počítačů. V dnešní době stále velká část autorů chiptune či 8-bit hudby, jak se též označuje, tvoří stále tradičním způsobem s pomocí starých počítačů commodore, atari a podobně. K dispozici je zároveň nepřeberné množství programů, se kterými se dá chiptune vytvářet jednodušším způsobem, bez nutnosti vlastnit třicetiletý počítač a tak pomáhají k celkovému rozšíření tohoto žánru.

Začnu u chiptune hudby z počítačových her, díky které se tento hudební žánr dostal lidem do povědomí. Hlavní melodie Maria, Pac-mana či Tetris je známá po celém světě. V dnešní době jsou 8-bitové soundtracky spojené převážně s indie herní scénou, kde se dle mě projeví kreativita skladatelů mnohem více, než ve vysoko rozpočtových titulech, které jsou povětšinou doprovázeny stereotypickou, filmovou, orchestrální hudbou. Určitým důkazem této monotónnosti může být fakt, že mi za posledních několik let neutkvěl v hlavě žádný soundtrack některé AAA hry, zatímco těch z malé sféry bych mohl jmenovat několik za rok a nemusí se jednat jen čistě o chiptune, viz Bastion od Darrena Korba, který vytvořil jakýsi mix moderny, westernu a orientální hudby. Z tohoto alba mi v hlavě nejvíce zůstala The Sole Regret a jedna z pár zpívaných, pojmenovaná Build That Wall. Jde sice o jednoduchou kytarovku, ale doteď si ji občas zpívám. 

Jako první chiptune soundtrack bych chtěl zmínit PPPPPP od Magnuse Palssona a to už jenom díky výbornému cover artu. Jde o 8-bit chiptune v té nejčistší formě, hýřící optimismem, což je skoro i nutné, neboť hra, doprovázená tímto soundtrackem, dokáže být místy pěkně o nervy. Z tohoto alba u mě vede jednoznačně Potential for Anything.

Jedním z nejznámějších autorů herní chiptune je Danny Baranowsky, který se proslavil převážně hudbou ke hře Super Meat Boy, která je mým nejoblíbnějším soundtrackem. Kromě klasické chiptune je část skladeb z meat boye vcelku zajímavý mix, který bych označil za chipmetal. Příkladem může být Forest Funk nebo The Battle of lil´Slugger.

Jako další herní chiptune bych rád uvedl Shovel Knight od Jakea Kaufmanna. V soundtracku Shovel Knight se prolínají prvky ze scifi Mega Mena a fantasy Castlevanie, dvou legendárních her z éry Nintenda, a vytvářejí tak vcelku unikátní kombinaci, díky čemuž se Shovel Knight dostal na první místo mého osobního žebříčku soundtracků 2014. Z celého alba se mi do paměti nejvíce vryla Main Theme a Strike the Earth.

Poslední herní chiptune, který bych rád uvedl je OST k Rogue Legacy od skotského dua Tettix & A Shell in the Pitt. Za poslech stojí hlavně Pistol Shrimp a Narwhal.

Od soundtracků, přejdeme ke klasické chiptune tvorbě. První album, které zmíním, bude tradiční chiptune, zatímco ostatní by se daly označit za sub-žánry, ve kterých se s 8-bit hudbou budou mísit různé prvky a vlivy.

Z neherních chiptune u mě jednoznačně vede album Lost Floppies Vol.1 od švédského skladatele Dubmood, vlastním jménem Kalle Jonsson, který byl mimo jiné i členem nejstarší herně-pirátské skupiny Razor 1911. Mezi svižnými tracky, typickými pro chiptune, je na Lost Floppies výrazná skladba Cydonian Sky, evokující úplně jiné myšlenky, než zbytek celého alba. Poslech si zaslouží všechny skladby, ale pokud bych měl jednu, či dvě doporučit, tak to jsou, kromě výše uvedené Cydonia Sky, Rez Craktro 4 a Ninjaflood Starts School. Dubmood velkou část svých skladeb vytváří tradičně s pomocí Atari počítače z roku 1985 a Game Boye, čímž se dostáváme k autorce, která se proslavila tvorbou právě na Game Boyi.

Chipzel, vlastním jménem Niamh Houston, je severoirská autorka chiptune, které se snaží zasáhnout širší skupinu díky silným tanečním prvkům. Na taneční party, kde vystupuje, ji vždy doprovází právě její Game Boy, na kterém vytváří jednotlivé melodie, které poté různě aranžuje. Dobrý příkladem jejího mixu 8-bit a taneční hudby je Focus z alba pro Super Hexagon a Can´t Stop Us z Disconnected.

A for Amiga je album od cTrix, ze kterého neskutečně dýchá atmosféra 80. let a to nejen co se cover artu týče. Prakticky kterýkoliv song by mohl být úvodní písničkou k seriálů z této doby.

Na závěr zmíním album Gem Jams od Popskyy, kde se nachází chiptune skladby různých žánrů. Nejvíce z nich mi v hlavě zůstala funky skladba s názvem Lorgasm, která je jakousi kombinací Jamiroquai a soundtracku k Mariovi. 

Doufám, že první díl splnil alespoň částečně svůj účel a ukázal mnohým nový hudební styl, o kterém ani netušili, že existuje. V příštím díle představím jeden z mých nejoblíbenějších žánrů rockabilly a jeho hororovou odnož psychobilly, plnou zombie, upírů a basy ve tvaru rakve.

 

Zdroje obrázků:

www.levelupvideogames.net

www.retrothing.com

www.souleye.se

www.chipzel.co.uk

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře