PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Registrace na přednášku o SpaceX

Rádi bychom vás pozvali na přednášku Dušana Majera, která se bude konat 11. října v Plzni. Přednáška bude o SpaceX – o její minulosti, současnosti i budoucnosti a bude v rámci cyklu Šedesátka. Navíc, po samotné přednášce, která proběhne ve výjimečných prostorách Západočeského muzea, bude následovat posezení v hospodě s Dušanem Majerem a Lukášem Houškou a společně budeme moct podiskutovat o kosmonautice. Jde tedy i o setkání fanoušků kosmonautiky z Plzně a okolí.

Vycházka po zmizelých místech III

Rádi bychom vás pozvali na poslední vycházku letošní sezóny. Podíváme se společně v rámci úplně nové vycházky na zmizelá místa Plzně, která se nachází na západní části města. Projdeme si město od III. brány až po začátek bývalé Pionýrské železnice. Registrovat se můžete zde. Vycházka se bude konat 25. září od 18:00. 

Registrujte se na vycházku po Slovanech

Pojďte s námi na komentovanou vycházku! 10. září proběhne vycházka po Slovanech, jedné z nejkrásnějších čtvrtí Plzně. Opět se jí můžete účastnit zdarma a to jen tak, že se zaregistrujete. Zde najdete registrační formulář. 

Plzeňská 60': Kritické myšlení II

Rádi bychom Vás pozvali na další Plzeňskou 60'. Tentokrát jako workshop se zaměřením zejména na oblast plánování času, kterou lidé často podceňují. Smyslem workshopu je seznámit účastníky s jednoduchými praktickými metodami, které jim pomohou naučit se lépe plánovat. Sejdeme se 26. 9. 2018 od 17 hodin v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky 13.

Pojďte s námi na vycházku po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí - Slovanech. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška.

Aplikace Podomech na Plzeňských dvorcích.
PCFU pro veřejnost

Během akce Plzeňské dvorky 2018 mohli návštěvníci zcela výjimečně použití speciální plzeňskou aplikaci Podomech, která běžně slouží jako lokalizovaný průvodce po všech domech historického jádra Plzně. Aktuálně, v rámci akce, která proběhla 19. května, však návštěvníky prováděla po dvorcích. Lokalizovaný průvodce tak lidem prozradil, jaký dvorek je nejblíž, jaký program je tam čeká a prozradil jim i stručnou historii dvorku. Aplikace Podomech je jedinečný plzeňský projekt, který zdarma vyvíjí spolek Plzeňské Centrum Filosofie a Umění.

„Je to zcela unikátní věc. Existují sice lokalizovaní průvodci, ale troufám si říct, že žádný nemá tak podrobnou a pečlivě zpracovanou databázi domů a žádný nedokáže tak pružně a aktuálně reagovat na různé akce a změny.“ říká předseda spolku Plzeňské Centrum Filosofie a Umění, Lukáš Houška. „Dbáme na to, aby informace obsažené v aplikaci Podomech byly vždy aktuální a to i včetně fotografií. Práce pro Plzeňské dvorky to dokazuje.“

Aplikace funguje jednoduše. Po aktivaci na telefonu s operačním systémem Android, si aplikace zjistí polohu podle GPS. Všechny domy historického jádra města v aplikaci, kterých je takřka tři sta, jsou lokalizované a aplikace tak ví, které domy máte k sobě nejblíže. Ukazuje vždy čtyři nejbližší objekty a to včetně kašen, soch a dalších drobných staveb. Nicméně nabízí také možnost, že si profily všech objektů v databázi můžete sami procházet z pohodlí domova.

„Spolupráce s Nadací 700 let města Plzně nás přiměla uskutečnit dlouho probíraný záměr. Aplikace aktuálně umí pracovat s několika databázemi objektů zároveň,“ vysvětluje hlavní programátor aplikace Podomech, Lukáš Fuchman, „díky tomu, mohou uživatelé zvolit, zda ve městě chtějí procházet domy, anebo třeba právě dvorky. Do budoucna budou další databáze přibývat.“

Právě možnost přidávat různé databáze objektů, zaujala i pražskou skupinu Architektura 489, která by zase ráda využila plzeňskou aplikaci jako průvodce po brutalistních stavbách Prahy. Vzhledem k univerzálnosti aplikace, je vlastně tento průvodce uplatnitelný v jakémkoli městě. Stejně jako v Plzni, může po domech historického jádra provádět i v Olomouci, Kutné Hoře, anebo kdekoli jinde. Stačí vždy jen zpracovat danou databázi.

„Aplikace je připravována i pro turisty. Aktuálně svépomocí překládáme profily všech plzeňských domů do angličtiny a němčiny. Angličtina je již téměř hotová a uživatelé ji mohou využívat, nicméně s němčinou zatím ještě bojujeme,“ vysvětluje druhá programátorka aplikace Veronika Blovská.

Do budoucna by tak aplikace měla být schopna sloužit i turistům. Dostupná je zdarma na obchodě Play pod názvem Podomech. Aktuálně podporuje jen zařízení s operačním systémem Android, nicméně v budoucnu by se její podpora mohla rozšířit i na systémy iOS.

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře