PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka mizející Plzní

Živě město znamená město měnící se, město, které se vyvíjí. Doku se bourá a staví je město aktivní a stále je v něm život. Přesto můžeme rozlišovat bourání prospěšné a zbytečné. Mnohdy nová stavby nepřinese nic pozitivního ani nového a nahradí potřebnou a důležitou stavbu. V rámci vycházky mizející Plzní, která se bude konat 25. září od 18:00 se podíváme na všechny tyto příklady v Plzni. Pojďte se projít místy, která se výrazně změnila.

Vycházková jednohubka

Pojďte s námi na nový odlehčený koncept komentované vycházky, která vás tentokrát provede pouze jedinou ulicí Plzně. Během hodiny poznáte, co vše zajímavého skrývá ulice Františkánská. Vycházka se bude konat 10. září od 18:00. V tomto článku se na ní můžete registrovat.

Přihláška na vycházku za tím nejlepším z Plzně

Rádi bychom vás pozvali na vycházku Za tím nejlepším z Plzně, která vás – jak už její název napovídá – vezme za těmi nejlepšími historkami, příběhy a památkami Plzně. Vycházka proběhne 5. září od 18:00. Poznáme ty nejzajímavější místa napříč historií a seznámí vás s tím, čeho si během procházky městem všímat. Vycházka je vhodná zejména pro ty, kdo na našich vycházkách ještě nebyli.

Vycházka plzeňskými portály

Portál – nejdůležitější umělecké a stavební vyjádření domu. Místo, kudy všichni prochází. Věc, kterou naleznete na domech měšťanů, činžácích i na kostelech a významných stavbách. Plzeň je dodnes bohatá na celou plejádu zajímavých i prostých portálů od gotiky po historizující slohy. Pojďte s námi poznat, jaké zajímavé vstupy do domů nám v Plzni zůstaly. Vycházka se bude konat 20. června od 18:00.

Vycházka po Slovanech a prohlídka kostela U Ježíška

Již 2. června se bude konat vycházka Po Slovanech, kde se budete moci seznámit s příběhy a zajímavostmi, které jsou ukryté v jedné z nejkrásnějších a nejvýstavnějších plzeňských čtvrtí. V neděli druhého června se sejdeme v 18:00 a tentokrát nás na závěr vycházky čeká malé překvapení – prohlídka kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kterou nám zprostředkuje pan Pavel Kozák, kterému tímto děkujeme.

Aplikace Podomech na Plzeňských dvorcích.
PCFU pro veřejnost

Během akce Plzeňské dvorky 2018 mohli návštěvníci zcela výjimečně použití speciální plzeňskou aplikaci Podomech, která běžně slouží jako lokalizovaný průvodce po všech domech historického jádra Plzně. Aktuálně, v rámci akce, která proběhla 19. května, však návštěvníky prováděla po dvorcích. Lokalizovaný průvodce tak lidem prozradil, jaký dvorek je nejblíž, jaký program je tam čeká a prozradil jim i stručnou historii dvorku. Aplikace Podomech je jedinečný plzeňský projekt, který zdarma vyvíjí spolek Plzeňské Centrum Filosofie a Umění.

„Je to zcela unikátní věc. Existují sice lokalizovaní průvodci, ale troufám si říct, že žádný nemá tak podrobnou a pečlivě zpracovanou databázi domů a žádný nedokáže tak pružně a aktuálně reagovat na různé akce a změny.“ říká předseda spolku Plzeňské Centrum Filosofie a Umění, Lukáš Houška. „Dbáme na to, aby informace obsažené v aplikaci Podomech byly vždy aktuální a to i včetně fotografií. Práce pro Plzeňské dvorky to dokazuje.“

Aplikace funguje jednoduše. Po aktivaci na telefonu s operačním systémem Android, si aplikace zjistí polohu podle GPS. Všechny domy historického jádra města v aplikaci, kterých je takřka tři sta, jsou lokalizované a aplikace tak ví, které domy máte k sobě nejblíže. Ukazuje vždy čtyři nejbližší objekty a to včetně kašen, soch a dalších drobných staveb. Nicméně nabízí také možnost, že si profily všech objektů v databázi můžete sami procházet z pohodlí domova.

„Spolupráce s Nadací 700 let města Plzně nás přiměla uskutečnit dlouho probíraný záměr. Aplikace aktuálně umí pracovat s několika databázemi objektů zároveň,“ vysvětluje hlavní programátor aplikace Podomech, Lukáš Fuchman, „díky tomu, mohou uživatelé zvolit, zda ve městě chtějí procházet domy, anebo třeba právě dvorky. Do budoucna budou další databáze přibývat.“

Právě možnost přidávat různé databáze objektů, zaujala i pražskou skupinu Architektura 489, která by zase ráda využila plzeňskou aplikaci jako průvodce po brutalistních stavbách Prahy. Vzhledem k univerzálnosti aplikace, je vlastně tento průvodce uplatnitelný v jakémkoli městě. Stejně jako v Plzni, může po domech historického jádra provádět i v Olomouci, Kutné Hoře, anebo kdekoli jinde. Stačí vždy jen zpracovat danou databázi.

„Aplikace je připravována i pro turisty. Aktuálně svépomocí překládáme profily všech plzeňských domů do angličtiny a němčiny. Angličtina je již téměř hotová a uživatelé ji mohou využívat, nicméně s němčinou zatím ještě bojujeme,“ vysvětluje druhá programátorka aplikace Veronika Blovská.

Do budoucna by tak aplikace měla být schopna sloužit i turistům. Dostupná je zdarma na obchodě Play pod názvem Podomech. Aktuálně podporuje jen zařízení s operačním systémem Android, nicméně v budoucnu by se její podpora mohla rozšířit i na systémy iOS.

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře