PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka za zbořenými památkami: Trochu jinak

Přijměte pozvání na komentovanou vycházku za zbořenými památkami Plzně, která vás tentokrát vezme netradiční trasou a podíváte se tak i na aktuální bourání jednoho z cenných domů Plzně. Budeme mít doslova poslední možnost jej spatřit. Vycházka se bude konat proto o půl hodiny dříve, než bylo avizováno na facebooku. Sejdeme se tak 13. května již v 17:30. Zde se můžete registrovat.

Pojďte s námi za vodou

Voda a město. Velké téma, obzvláště pro Plzeň. Přijměte pozvání na speciální komentovanou vycházku, která vás 7. května od 18:00 vezme za vodou Plzně. Na vycházku je potřeba se registrovat, otevíráme proto registraci pro třicet z vás.

Zveme vás na vycházku kolem prostoru U Jána

Další komentovaná vycházka povede kolem prostoru zvaného U Jána. Dnešní rozsáhlá křižovatka nese jméno sochy sv. Jana Nepomuckého a rozhodně to není jediná zajímavost, která se s tímto významným prostorem Plzně spojuje. Proto neváhejte a přidejte se k nám 26. dubna od 18:00, kdy vycházka začne. Zde se můžete přihlásit, kapacita je opět 30 míst.

REGISTRACE: Za legendami a historkami

Již v neděli 21. dubna od 19:00 vás vezmeme za legendami, historkami a příběhy Plzně. Kdysi živé město bylo plné příběhů a povídaček, které měly mnohdy edukativní charakter, mnohdy byly pro pobavení a jindy skrývaly kus historie Plzně. Pojďme tyto příběhy společně poznat. Registrace je otevřena již tradičně pro prvních třicet z vás.

Registrace na vycházku po hradbách

Právě otevíráme registraci třiceti volných míst na vycházku po hradbách, která proběhne 11. dubna od 18:00. Vycházka vás zavede za zbytky fortifikací, bran a věží, které se ještě nacházejí v Plzni. Společně objevíme již z velké části zbouraný fascinující opevňovací systém Plzně, který kdysi budil respekt a byl význačným technickým dílem.

Aplikace Podomech na Plzeňských dvorcích.
PCFU pro veřejnost

Během akce Plzeňské dvorky 2018 mohli návštěvníci zcela výjimečně použití speciální plzeňskou aplikaci Podomech, která běžně slouží jako lokalizovaný průvodce po všech domech historického jádra Plzně. Aktuálně, v rámci akce, která proběhla 19. května, však návštěvníky prováděla po dvorcích. Lokalizovaný průvodce tak lidem prozradil, jaký dvorek je nejblíž, jaký program je tam čeká a prozradil jim i stručnou historii dvorku. Aplikace Podomech je jedinečný plzeňský projekt, který zdarma vyvíjí spolek Plzeňské Centrum Filosofie a Umění.

„Je to zcela unikátní věc. Existují sice lokalizovaní průvodci, ale troufám si říct, že žádný nemá tak podrobnou a pečlivě zpracovanou databázi domů a žádný nedokáže tak pružně a aktuálně reagovat na různé akce a změny.“ říká předseda spolku Plzeňské Centrum Filosofie a Umění, Lukáš Houška. „Dbáme na to, aby informace obsažené v aplikaci Podomech byly vždy aktuální a to i včetně fotografií. Práce pro Plzeňské dvorky to dokazuje.“

Aplikace funguje jednoduše. Po aktivaci na telefonu s operačním systémem Android, si aplikace zjistí polohu podle GPS. Všechny domy historického jádra města v aplikaci, kterých je takřka tři sta, jsou lokalizované a aplikace tak ví, které domy máte k sobě nejblíže. Ukazuje vždy čtyři nejbližší objekty a to včetně kašen, soch a dalších drobných staveb. Nicméně nabízí také možnost, že si profily všech objektů v databázi můžete sami procházet z pohodlí domova.

„Spolupráce s Nadací 700 let města Plzně nás přiměla uskutečnit dlouho probíraný záměr. Aplikace aktuálně umí pracovat s několika databázemi objektů zároveň,“ vysvětluje hlavní programátor aplikace Podomech, Lukáš Fuchman, „díky tomu, mohou uživatelé zvolit, zda ve městě chtějí procházet domy, anebo třeba právě dvorky. Do budoucna budou další databáze přibývat.“

Právě možnost přidávat různé databáze objektů, zaujala i pražskou skupinu Architektura 489, která by zase ráda využila plzeňskou aplikaci jako průvodce po brutalistních stavbách Prahy. Vzhledem k univerzálnosti aplikace, je vlastně tento průvodce uplatnitelný v jakémkoli městě. Stejně jako v Plzni, může po domech historického jádra provádět i v Olomouci, Kutné Hoře, anebo kdekoli jinde. Stačí vždy jen zpracovat danou databázi.

„Aplikace je připravována i pro turisty. Aktuálně svépomocí překládáme profily všech plzeňských domů do angličtiny a němčiny. Angličtina je již téměř hotová a uživatelé ji mohou využívat, nicméně s němčinou zatím ještě bojujeme,“ vysvětluje druhá programátorka aplikace Veronika Blovská.

Do budoucna by tak aplikace měla být schopna sloužit i turistům. Dostupná je zdarma na obchodě Play pod názvem Podomech. Aktuálně podporuje jen zařízení s operačním systémem Android, nicméně v budoucnu by se její podpora mohla rozšířit i na systémy iOS.

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře