PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka plzeňskými portály

Portál – nejdůležitější umělecké a stavební vyjádření domu. Místo, kudy všichni prochází. Věc, kterou naleznete na domech měšťanů, činžácích i na kostelech a významných stavbách. Plzeň je dodnes bohatá na celou plejádu zajímavých i prostých portálů od gotiky po historizující slohy. Pojďte s námi poznat, jaké zajímavé vstupy do domů nám v Plzni zůstaly. Vycházka se bude konat 20. června od 18:00.

Vycházka po Slovanech a prohlídka kostela U Ježíška

Již 2. června se bude konat vycházka Po Slovanech, kde se budete moci seznámit s příběhy a zajímavostmi, které jsou ukryté v jedné z nejkrásnějších a nejvýstavnějších plzeňských čtvrtí. V neděli druhého června se sejdeme v 18:00 a tentokrát nás na závěr vycházky čeká malé překvapení – prohlídka kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kterou nám zprostředkuje pan Pavel Kozák, kterému tímto děkujeme.

Vycházka za zbořenými památkami: Trochu jinak

Přijměte pozvání na komentovanou vycházku za zbořenými památkami Plzně, která vás tentokrát vezme netradiční trasou a podíváte se tak i na aktuální bourání jednoho z cenných domů Plzně. Budeme mít doslova poslední možnost jej spatřit. Vycházka se bude konat proto o půl hodiny dříve, než bylo avizováno na facebooku. Sejdeme se tak 13. května již v 17:30. Zde se můžete registrovat.

Pojďte s námi za vodou

Voda a město. Velké téma, obzvláště pro Plzeň. Přijměte pozvání na speciální komentovanou vycházku, která vás 7. května od 18:00 vezme za vodou Plzně. Na vycházku je potřeba se registrovat, otevíráme proto registraci pro třicet z vás.

Zveme vás na vycházku kolem prostoru U Jána

Další komentovaná vycházka povede kolem prostoru zvaného U Jána. Dnešní rozsáhlá křižovatka nese jméno sochy sv. Jana Nepomuckého a rozhodně to není jediná zajímavost, která se s tímto významným prostorem Plzně spojuje. Proto neváhejte a přidejte se k nám 26. dubna od 18:00, kdy vycházka začne. Zde se můžete přihlásit, kapacita je opět 30 míst.

Aplikace Podomech na Plzeňských dvorcích.
PCFU pro veřejnost

Během akce Plzeňské dvorky 2018 mohli návštěvníci zcela výjimečně použití speciální plzeňskou aplikaci Podomech, která běžně slouží jako lokalizovaný průvodce po všech domech historického jádra Plzně. Aktuálně, v rámci akce, která proběhla 19. května, však návštěvníky prováděla po dvorcích. Lokalizovaný průvodce tak lidem prozradil, jaký dvorek je nejblíž, jaký program je tam čeká a prozradil jim i stručnou historii dvorku. Aplikace Podomech je jedinečný plzeňský projekt, který zdarma vyvíjí spolek Plzeňské Centrum Filosofie a Umění.

„Je to zcela unikátní věc. Existují sice lokalizovaní průvodci, ale troufám si říct, že žádný nemá tak podrobnou a pečlivě zpracovanou databázi domů a žádný nedokáže tak pružně a aktuálně reagovat na různé akce a změny.“ říká předseda spolku Plzeňské Centrum Filosofie a Umění, Lukáš Houška. „Dbáme na to, aby informace obsažené v aplikaci Podomech byly vždy aktuální a to i včetně fotografií. Práce pro Plzeňské dvorky to dokazuje.“

Aplikace funguje jednoduše. Po aktivaci na telefonu s operačním systémem Android, si aplikace zjistí polohu podle GPS. Všechny domy historického jádra města v aplikaci, kterých je takřka tři sta, jsou lokalizované a aplikace tak ví, které domy máte k sobě nejblíže. Ukazuje vždy čtyři nejbližší objekty a to včetně kašen, soch a dalších drobných staveb. Nicméně nabízí také možnost, že si profily všech objektů v databázi můžete sami procházet z pohodlí domova.

„Spolupráce s Nadací 700 let města Plzně nás přiměla uskutečnit dlouho probíraný záměr. Aplikace aktuálně umí pracovat s několika databázemi objektů zároveň,“ vysvětluje hlavní programátor aplikace Podomech, Lukáš Fuchman, „díky tomu, mohou uživatelé zvolit, zda ve městě chtějí procházet domy, anebo třeba právě dvorky. Do budoucna budou další databáze přibývat.“

Právě možnost přidávat různé databáze objektů, zaujala i pražskou skupinu Architektura 489, která by zase ráda využila plzeňskou aplikaci jako průvodce po brutalistních stavbách Prahy. Vzhledem k univerzálnosti aplikace, je vlastně tento průvodce uplatnitelný v jakémkoli městě. Stejně jako v Plzni, může po domech historického jádra provádět i v Olomouci, Kutné Hoře, anebo kdekoli jinde. Stačí vždy jen zpracovat danou databázi.

„Aplikace je připravována i pro turisty. Aktuálně svépomocí překládáme profily všech plzeňských domů do angličtiny a němčiny. Angličtina je již téměř hotová a uživatelé ji mohou využívat, nicméně s němčinou zatím ještě bojujeme,“ vysvětluje druhá programátorka aplikace Veronika Blovská.

Do budoucna by tak aplikace měla být schopna sloužit i turistům. Dostupná je zdarma na obchodě Play pod názvem Podomech. Aktuálně podporuje jen zařízení s operačním systémem Android, nicméně v budoucnu by se její podpora mohla rozšířit i na systémy iOS.

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře