PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Poslední červnová vycházka: Registrace

Registrujte se na poslední vycházku před prázdninami! Opět se vydáme na oblíbenou obhlídku plzeňských hradeb, které sice již z větší části neexistují, ale jsou s nimi spojené velmi zajímavé události a informace. Vycházka proběhne v úterý 26. Června od 18:00. Je zdarma a jediné, co musíte splnit, je registrace, kterou najdete uvnitř článku. Kapacita je třicet lidí. Kdo se nedostane, může se těšit na další vycházky v září!

Vydejte se po zmizelých místech

Máme tady registraci na další vycházku. 15. června od 18:00 se s námi můžete vydat po zmizelých místech. Vycházka vás provede místy, která doznala za poslední roky výrazné proměny. Vyrazíme od kostela Všech svatých a přes Roudnou a severní část centra zamíříme až na Denisovo nábřeží. Vycházak je zdarma, pouze se musíte registrovat. To můžete udělat uvnitř tohoto článku. 

Vycházka po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku po jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška. Vycházka se uskuteční v neděli 10. června od 9:00 a registrovat se na ní můžete právě zde. 

Kolem hradeb: Registrace

Jít se v Plzni podívat na hradby, to je jako hledat sněžného muže. Nicméně je fakt, že z plzeňských hradeb je alespoň něco k vidění. Vycházka kolem nich bude sice z velké části imaginární, ale můžete se těšit na velkou dávku zajímavých informací. Vycházka se uskuteční v sobotu 2. června od 10:00 a zde se můžete na vycházku registrovat.

Muzejní noc ve sklepě

Přijďte dnes večer do Národopisného muzea, kde bude probíhat Muzejní noc. Ať už se v rámci Muzejní noci, či Noci kostelů rozhodnete navštívit cokoli, nevynechejte právě muzeum na náměstí, kde ve sklepě budou členové spolku ukazovat výstavu Plzeň za socialismu. Krom toho jsme si pro vás připravili i tvorbu ideálního města a hraní socialistických her. Muzejní noc bude probíhat v budově NPM na náměstí Republiky 13. 25. května od 19:00 do 23:00 SELČ.

Aplikace Podomech na Plzeňských dvorcích.
PCFU pro veřejnost

Během akce Plzeňské dvorky 2018 mohli návštěvníci zcela výjimečně použití speciální plzeňskou aplikaci Podomech, která běžně slouží jako lokalizovaný průvodce po všech domech historického jádra Plzně. Aktuálně, v rámci akce, která proběhla 19. května, však návštěvníky prováděla po dvorcích. Lokalizovaný průvodce tak lidem prozradil, jaký dvorek je nejblíž, jaký program je tam čeká a prozradil jim i stručnou historii dvorku. Aplikace Podomech je jedinečný plzeňský projekt, který zdarma vyvíjí spolek Plzeňské Centrum Filosofie a Umění.

„Je to zcela unikátní věc. Existují sice lokalizovaní průvodci, ale troufám si říct, že žádný nemá tak podrobnou a pečlivě zpracovanou databázi domů a žádný nedokáže tak pružně a aktuálně reagovat na různé akce a změny.“ říká předseda spolku Plzeňské Centrum Filosofie a Umění, Lukáš Houška. „Dbáme na to, aby informace obsažené v aplikaci Podomech byly vždy aktuální a to i včetně fotografií. Práce pro Plzeňské dvorky to dokazuje.“

Aplikace funguje jednoduše. Po aktivaci na telefonu s operačním systémem Android, si aplikace zjistí polohu podle GPS. Všechny domy historického jádra města v aplikaci, kterých je takřka tři sta, jsou lokalizované a aplikace tak ví, které domy máte k sobě nejblíže. Ukazuje vždy čtyři nejbližší objekty a to včetně kašen, soch a dalších drobných staveb. Nicméně nabízí také možnost, že si profily všech objektů v databázi můžete sami procházet z pohodlí domova.

„Spolupráce s Nadací 700 let města Plzně nás přiměla uskutečnit dlouho probíraný záměr. Aplikace aktuálně umí pracovat s několika databázemi objektů zároveň,“ vysvětluje hlavní programátor aplikace Podomech, Lukáš Fuchman, „díky tomu, mohou uživatelé zvolit, zda ve městě chtějí procházet domy, anebo třeba právě dvorky. Do budoucna budou další databáze přibývat.“

Právě možnost přidávat různé databáze objektů, zaujala i pražskou skupinu Architektura 489, která by zase ráda využila plzeňskou aplikaci jako průvodce po brutalistních stavbách Prahy. Vzhledem k univerzálnosti aplikace, je vlastně tento průvodce uplatnitelný v jakémkoli městě. Stejně jako v Plzni, může po domech historického jádra provádět i v Olomouci, Kutné Hoře, anebo kdekoli jinde. Stačí vždy jen zpracovat danou databázi.

„Aplikace je připravována i pro turisty. Aktuálně svépomocí překládáme profily všech plzeňských domů do angličtiny a němčiny. Angličtina je již téměř hotová a uživatelé ji mohou využívat, nicméně s němčinou zatím ještě bojujeme,“ vysvětluje druhá programátorka aplikace Veronika Blovská.

Do budoucna by tak aplikace měla být schopna sloužit i turistům. Dostupná je zdarma na obchodě Play pod názvem Podomech. Aktuálně podporuje jen zařízení s operačním systémem Android, nicméně v budoucnu by se její podpora mohla rozšířit i na systémy iOS.

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře