PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Architektura na vesnici - Díl čtvrtý - Třebíz
Architektura - Blog

V typicky zemědělské krajině rozprostírající se od Prahy až po Litoměřice nalezneme přibližně deset kilometrů od města Slaný obec Třebíz. Tato vesnice si do dnešní doby zachovala svůj osobitý ráz z poloviny devatenáctého století a nyní částečně slouží jako Národopisné muzeum Slánska v Třebízi. Dochovalo se zde několik unikátních staveb a zcela zachován zůstal jedinečný střed obce. Velká část obce včetně expozicí je přístupná a tedy si ji lze prohlédnout.

V typicky zemědělské krajině rozprostírající se od Prahy až po Litoměřice nalezneme přibližně deset kilometrů od města Slaný obec Třebíz. Tato vesnice si do dnešní doby zachovala svůj osobitý ráz z poloviny devatenáctého století a nyní částečně slouží jako Národopisné muzeum Slánska v Třebízi. Dochovalo se zde několik unikátních staveb a zcela zachován zůstal jedinečný střed obce. Velká část obce včetně expozicí je přístupná a tedy si ji lze prohlédnout.

Třebíz za svou ojedinělost paradoxně vděčí hlavnímu silničnímu tahu, který neprotíná obec, ale severně ji obchází. Tím pádem si zachovala unikátní vzhled. Střed obce, který tvoří náves a přilehlá stavení ze 17. až 19. století, byl v roce 1995 vyhlášen památkovou rezervací. Na návsi nalezneme kostelík, barokní kapličku sv. Martina z poloviny 18. století, rybníček a kašnu. Nejcennější objekty lidové architektury do Třebíze nebyly převezeny, ale jsou původní a jsou jen upraveny pro potřeby muzejní expozice. Architektonické památky a vystavené předměty nám umožňují nahlédnout do života našich předků v této zemědělské oblasti.

           

Návštěvník si může prohlédnout hned několik objektů ne zcela standardního skanzenu. Jedním z nich je Cífkův statek nacházející se na návsi.  Jádro stavení bylo zbudováno na konci 16. století. Uvnitř stavení je zachována původní šenkovna, černá kuchyně a v dalších místnostech se případně nachází expozice muzea. K selské usedlosti náleží zděný špejchar, který dříve složil k uskladnění obilí. Dále za zmínku stojí zděná brána či pozdně gotické portály. Také ve stodole náležící k usedlosti můžeme stále najít dobové zemědělské vybavení.

Dalším z řady stavení je původní výměnek č. p. 4, který byl vybaven interiérem obchodu ve zboží smíšeném dovezeném z nedaleké obce Stehelčeves. Ten poskytoval lidem zboží, které si sami nedokázali obstarat, či vyrobit. Nyní je jeho expozice stále doplňována.

Další interiér si lze prohlédnout v chalupě č. p. 10, kde bydlel švec, kterého dnes připomíná ševcovské vybavení. Také u této usedlosti se nalézá vzácná hrázděná lepenicová stodola s doškovou střechou z obce Telce. Stavby z lepenice jsou pro tuto oblast charakteristické, jelikož zde panoval nedostatek dřeva. Neposledním stavením v skanzenu je chalupa č. p. 62 z první poloviny 19. století, k níž náleží také špejchar se sklípkem. Jedna z nepřístupných památek je Šubrtův statek sloužící pro potřeby muzea jako depozitář a konzervátorské dílna.

           

Zcela jiného rázu je domek č. p. 19, který slouží jako muzeum spisovatele Václava Beneše Třebízského, jenž se právě zde narodil. Památník tomuto spisovateli vybudoval už v roce 1904 Jindřich Šimon Baar, tehdejší farář v blízkých Klobukách.

V tomto nevšedním skanzenu se můžete vrátit o století a půl zpátky a vychutnat si atmosféru, která tu panuje. Nahlédnout do života našich předků a třeba se i něco nového dozvědět. Třebíz je nejlépe navštívit v letních měsících, kdy je otevřená i expozice.

 

Zdroje informací:

DVOŘÁČEK, Petr, Skanzeny České a Slovenské republiky, Praha 2010.

Zdroje obrázků:

www.muzeum.slansko.cz (Jiří V. Jaroch)

 

 

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře