PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Vítejte v sekci Architektury!

Architektura je nedílnou součástí umění a kultury a proto i v rámci PCFU existuje tato sekce. Budeme se vám snažit architekturu přiblížit, ukázat její krásy a zajímavosti, ale také nešvary, které architekti občas předvádí.

 

Kam dál:

Zvedněte hlavy: Díl devátý (Perlová ulice)
Architektura - Blog

Po měsíční odmlce se opět vracím s dalším dílem seriálu Zvedněte hlavy. Tentokrát se vydáme jednou z nejkrásnějších plzeňských ulic, kterou je Perlová ulice. Tato krátká ulice, vycházející jako odbočka z Pražské a napojující se na Veleslavínovu dodnes skrývá několik velice zajímavých domů, které rozhodně stojí za pozornost. Tento díl však bude více vizuální, než informační.

Zvedněte hlavy: Díl osmý (Bezručova ulice)
Architektura - Blog

Náš nepravidelný seriál o krásách ulic Plzně se dočkal již osmého pokračování a dnes se společně vypravíme do ulice, která dříve nesla jméno Andělská a doposud je v ní populární kavárna mající toto jméno. Bude řeč o Bezručově ulici, která skrývá mnoho zajímavých a cenných architektonických památek, které stojí za zhlédnutí. Je to jedna z méně frekventovaných ulic měst a spíše než lidem patří autům, přesto však za navštívení stojí. Opět proto zvedněte společně s námi hlavy a pojďte objevovat známé město z neznámého pohledu.

Architektura na vesnici - Díl třetí - MLS Kouřim
Architektura - Blog

Během našeho seriálu Architektura na vesnici bychom vám chtěli přiblížit také muzea lidových staveb neboli skanzeny, které se snaží lidovou architekturu zachovat a ochránit. Předmětem dnešního článku se stalo Muzeum lidových staveb Kouřim. Skanzen je tvořen devíti stavbami, které se vám budu snažit během několika dalších řádků popsat.

Zvedněte hlavy: Díl sedmý (Rooseveltova ulice)
Architektura - Blog

Seriál Zvedněte hlavy, pokračuje již sedmým dílem, se kterým se tentokrát podíváme do Rooseveltovy ulice a na Rooseveltův most, kterým je zakončena. Plzeň je městem plným zajímavých příběhů, historie, tepoucím životem i tajemnými záhadami, které dotváří kolorit tohoto místa. To vše však můžeme poznat jen tehdy, když při chůzi po ulicích začneme vnímat více, než jen cíl své cesty, nebo časově pomíjivé výlohy obchodů. Když společně zvedneme hlavy a podíváme se kolem, zjistíme, že toto město je plné odkazů na doby minulé, výzev současnosti i nadějí. Pojďte s námi poznat další kousek Plzně. Pojďme společně opět zvednout hlavu.

Zvedněte hlavy: Díl šestý (Riegrova ulice)
Architektura - Blog

Seriál Zvedněte hlavy má lidem ukázat, že města skrývají mnohem více, než jen obchody a ulice plné aut. Jsou to především živé cesty životy, historií a myšlením dob, kdy byly tvořeny. Skrývají umělecko-historické souvislosti, odkazy a naděje předešlých generací, ale také současnost a informace, které by se pro správně fungující města mohly hodit v budoucnu. To vše leží nad zamlženým a nedůležitým spodním patrem ulice plném obchodů a nevkusných reklam. Stačí pouze zvednout hlavu a podívat se na odkazy, které jak knihy v knihovně, trpělivě čekají, až je někdo přečte. Pojďte s námi opět na jednu procházku městem. Tentokrát zvedneme hlavy v Riegerově ulici.

Jízdárna ve Světcích u Tachova
Architektura - Blog

V rámci sekce architektura bych se chtěla na chvilku odklonit od našich běžících seriálů a přiblížit vám taje, které skrývá jedno monumentální dílo.  Předmětem mého článku se stala dominanta tachovského okresu, druhá největší jízdárna ve střední Evropě, která se nachází ve Světcích u Tachova. Netroufám si říci, jak velké povědomí o této národní kulturní památce po České republice koluje, ale míním, že moc velké není, proto jsem se rozhodla vám tento skvost představit.

Architektura na vesnici - Díl druhý - Proškův mlýn
Architektura - Blog

V rámci seriálu Architektura na vesnici vám přinášíme další článek zabývající se touto tématikou. Lidovou architekturu nemusíme hledat jen ve skanzenech či vesničkách v jižních Čechách. Historické a architektonické památky nalezneme také v přírodě a to třeba kolem menších či větších českých toků. Síla vody se využívala pro pohon mlýnů a právě o jednom pojednává i následující článek.

Zvedněte hlavy: Díl pátý (Pražská ulice I.)
Architektura - Blog

Plzeň byla stavěna jako centrum západní části českého státu a měla se stát centrem správním, obchodním i centrem panovníkovi moci. Byla postavena strategicky, na soutoku nejen čtyř řek, ale i na styku několika důležitých cest. Některé cesty byly dokonce mírně upraveny, aby směřovaly přes Plzeň. V našem architektonicko-historickém seriálu o plzeňských ulicích se podíváme na jednu ulici, která byla zároveň i významnou spojnicí s okolním světem a vždy zůstávala pulsující tepnou, ať už tam jezdily kočáry, nebo auta a tramvaje. V tomto díle se budeme zabývat Pražskou ulicí, která byla považována za nejvýznamnější vstup do města. Z dob minulých si zachovala i něco z nyní již vzácného plzeňského opevnění. Zároveň se stala i výstavním prostorem pro novou výstavbu v devatenáctém století. Dodnes si zachovala mnohé cenné relikty a památky na doby minulé a i dnes je stále rušnou ulicí, která neumřela pod koly aut, jako mnohé jiné. Pojďme tedy společně již po páté zvednout hlavy a podívat se na krásy Pražské ulice.

Architektura na vesnici- Díl první - Selské baroko
Architektura - Blog

Na začátek našeho seriálu Architektura na vesnici bychom vám chtěli představit něco známějšího. Popudem pro sepsání právě tohoto článku byla návštěva jižních Čech, kde mě okouzlila tamější lidová architektura. Předmětem mého článku je představení a přiblížení stavebního slohu nazývaného „selské baroko“. Příkladem uvádím dvě jihočeské vesnice Holašovice a Záboří. Samozřejmě tyto dvě obce nejsou zcela jediné. Další architektonické památky z tohoto období si představíme v některém z pokračování.  

Zvedněte hlavy: Díl čtvrtý (Dřevěná a Zbrojnická ulice)
Architektura - Blog

Po jisté odmlce způsobené velkým vytížením celého týmu PCFU se vrací seriál Zvedněte hlavy, který ve svém čtvrtém pokračování naváže na již prošlé ulice a společně se vydáme od Františkánské ulice, kterou jsme prošli v minulém díle dolů ulicí Zbrojnickou, projdeme Křižíkovy sady a podíváme se do ulice Pražské. Po té dvou měsíční odmlce, kterou seriál prodělal, se sluší připomenout jeho cíle. Zvedněte hlavy chce ukazovat detaily a zajímavosti plzeňských ulic, které povětšinou nepovšimnuty vzhlížejí z vyšších pater ulic, nepoznamenané nevkusným spodním prodejním patrem ulice a vyprávějící často velice zajímavou historii míst, ulic i celého města. Pojďte tedy do ulic města a nedívejte se jen do výloh a zvedněte, společně s námi, hlavy.