PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Beton a Kengo Kuma
Architektura - Blog

Přemýšleli jste někdy o betonu? Říkáte si, že je to hloupá otázka, proč by měl někdo přemýšlet o betonu? Ale ona je to především velice zajímavá věc. Je to materiál, na kterém doslova stojí naše města. Je všude kolem nás a pro svoji zdánlivě nekonečnou univerzalitu se stal alfou a omegou současného stavitelství. My vám dnes přineseme zajímavý náhled na beton a jeho užití. Vycházíme přitom z pojednání japonského architekta Kenga Kuma, který svoji profesionální kariéru zaměřil na to, aby poukázal na to, že beton je neosobní a nekontextový. Staví z materiálů, které jsou místní a snaží se stavbám vrátit osobní rozměr a lidskost.

Přemýšleli jste někdy o betonu? Říkáte si, že je to hloupá otázka, proč by měl někdo přemýšlet o betonu? Ale ona je to především velice zajímavá věc. Je to materiál, na kterém doslova stojí naše města. Je všude kolem nás a pro svoji zdánlivě nekonečnou univerzalitu se stal alfou a omegou současného stavitelství. My vám dnes přineseme zajímavý náhled na beton a jeho užití. Vycházíme přitom z pojednání japonského architekta Kenga Kuma, který svoji profesionální kariéru zaměřil na to, aby poukázal, že beton je neosobní a nekontextový. Staví z materiálů, které jsou místní a snaží se stavbám vrátit osobní rozměr a lidskost.

Tento článek si neklade za cíl snažit se někoho přesvědčit o nějakém názoru. Chceme vám jen nastínit názor jednoho ze zajímavých architektů, který vystupuje z řady, a tím vám dát prostor, k utvoření názoru vlastního. Zároveň je to jistý první díl nepravidelného seriálu, který se bude zabývat zajímavými osobnostmi architektury, které se na tento obor dívají jinak, než většina. Pojďme se tedy podívat na první z nich.

Kengo KumaKengo Kuma je japonský architekt, který v roce 1979 promoval v oboru architektura na Tokijské univerzitě. Po promoci pokračoval ve studiu v New Yorku na Columbijské univerzitě, zde pak hostoval jako výzkumný pracovník. V roce 1990 založil vlastní kancelář Kengo Kuma & Associates. Učil a hostoval na mnoha univerzitách po celém světě a proslavil se jeho osobitými budovami, které se snaží oprostit od současných stavebních technik a užití betonu. A právě jeho odporu k učívání motoru se budeme věnovat na následujících řádkách.

V knize Architektura: Tělo nebo obraz? se Kengo Kuma rozepisuje o tom, jak ke svému postoji došel a jak ho to ovlivnilo. Na začátku byl jeho zážitek ze studií na střední průmyslové škole. Byl pozván do nově realizovaného domu, kde bylo mnoho betonových ploch necháno viditelných v interiéru. Na fotkách prý stavba vypadala velice zajímavě, ale po vstupu do jejích útrob si Kuma uvědomil, že se zde necítí dobře. Prostor byl velice neosobní, mimo lidská měřítka a necítil se v něm rozmanitost, ani život. Jak sám dodává, později ho tyto pocity doprovázeli vždy, když se ocitl v nějaké betonové stavbě.

Příklad stavby Kengo Kuma proto začal utvářet svoji filosofii stavby a užití materiálů. Upozorňuje na to, že do značné míry se architektura stala jen obrazem, který je jen ztvárněný na základní matérii všech staveb, kterou je právě všudypřítomný beton. Uvádí příklad úprav interiérů staveb. Na betonové zdi se nanáší jen slabé vrstvy kamene, nebo jiných materiálů a tyto vrstvy jsou tedy podřízeny betonovému podkladu. Samotné materiály se tak stávají pouhým obrazem, který jako svůj nosič používá beton. Kengo Kuma se proto rozhodl, že ve svých stavbách se bude soustředit na užití materiálů jiných a bude se snažit na svých stavbách ukázat materiálovou rozmanitost. Specialitou pak je snaha o využití materiálů místních tak, aby stavba co nejvíce korespondovala a promlouvala s místem, na kterém stojí. Aby to nebyla jen z místa vytržená a nekomunikující kulisa, ale architektura vyrůstající přímo z daného místa a uvedená do kontextu okolí.

Interiér

Jako příklad stavby, která využila místních zdrojů, můžeme uvést Kumovo stavbu Adobe Museum for Wooden Buddha. Pro základ stavby totiž nebyl užit beton, ale místní hlína, přímo z pozemku, která byla přepálena do cihel a umožnila tak stavbě přímo srůst se svým pozemkem. Stavba tak vypadá, jakoby přímo vyrůstala ze země. Zbytek stavby je dřevěný a společně tak dotváří ducha daného místa.

Většina jeho projektů a realizovaných staveb se tak dá shrnout jako snaha oprostit se od materiálové chudosti a snaha využívá, co největší počet jasně pojmenovatelných materiálů i pro stavby větších administrativních celků. Přitom se snaží vycházet z původních řemeslných postupů a kombinovat je s nejmodernějšími technologiemi a materiály a společně tak utvářet vskutku jedinečné stavby. Pokud jde o interiéry, snaží se dosáhnout lidského rozměru, uchopitelnosti a rozmanitosti.

Stavba od Kengo KumyJe však zajímavé se na to podívat i z jiného pohledu. Sám Kuma říká, že vrací do lidského života a architektury chaos, protože mohutné užívání betonu a jeho neuvěřitelná univerzálnost, pomohla generacím dvacátého století pochopit a uchopit rozmanitý svět, který svojí rozmanitostí naprosto přesahuje lidské možnosti vnímání a díky betonu tak utvořit jasně daná pravidla a alespoň v architektuře dát možnost jí pochopit komplexně. S betonem jde totiž mnohé a může nahradit leccos. Kdežto Kengo Kuma se vrací zpět k chaotickému a špatně uchopitelnému světu mnoha materiálů, které potřebují každý svůj vlastní postup zpracování a užití.

Kengo Kuma tyto principy uplatňuje i v životě, nazývá to svojí životní filosofií a díky tomu se stal někým, kdo zpětně buďto objevuje staré principy a způsoby stavby, nebo nachází nové souvislosti s moderními technologiemi a materiály.

 

Zdroj obrázků:

http://www.topboxdesign.com/

http://ad009cdnb.archdaily.net/

http://www.inhabitat.com/

http://www.dailytonic.com/

http://www.egodesign.ca/

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře