PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Kniha, která ovlivnila můj život

Předkládáme před vás výzvu. Napište nám o knihách, které nejvíce ovlivnili vás život. Vaše texty zveřejníme na těchto stránkách a necháme je přečíst i ostatním. Můžete psát o knize jediné, nebo napsat více příspěvků o více knihách. Z vlastní zkušenosti víme, že v každém věku a v každé zkušenosti je stěžejní jiná kniha. Nebojte se proto rozepsat. Těšíme se na vaše díla, kterými možná inspirujete i jiné a třeba jim ukážete knihu, která je pak také ovlivní. Vaše příspěvky posílejte na lukas.houska@seznam.cz

Noc literatury 2015

Noc literatury, která se v Plzni uskuteční zítra (13.5.), veřejnosti netradičním způsobem přibližuje současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. V Plzni se s touto zajímavou událostí můžete setkat například v DEPO 2015, Papírna Plzeň, Zastávka Plzeň a na dalších netradičních místech. Seznam všech míst a příslušný program najdete zde.

Knihy mají zelenou

Na zítřek (23. 4. 2015) připadá Světový den knihy a autorských práv. Při této příležitosti bude probíhat akce s názvem Knihy mají zelenou, při níž se můžete těšit na knihy se slevou 15% a ve vybraných knihkupectvích navíc na autorská čtení či jiné doprovodné akce. Více informací o poslání a programu projektu naleznete zde.

Zimní povídková soutěž

V rámci sekce Povídkáři, jsme připravili povídkovou soutěž. Tedy soutěž, jde spíše o vzájemně inspirační povídkovou výzvu. Princip je jednoduchý. Jsou ustanovena dvě témata a je na vás, těch, co rádi píšete povídky, zda tyto témata, přijmete za své a přidáte se s námi do klání autorů.

Více v článku.

První povídka zveřejněna

Vážení uživatelé a návštěvníci. Pro začátek jsme pro vás připravili první povídku z ruky Martiny Kratochvílové, která se nechala inspirovat Edgarem Alanem Poem a jeho povídkami. Výsledek posuďte sami v této povídce.

Boris a Arkadij Strugačtí
Povídkáři - Blog

Bratři Strugačtí svou tvorbou oživili ruskou vědeckofantastickou literaturu a vnesli do ní mnoho nových myšlenek a témat. Svou prózu publikovali od padesátých let minulého století do let osmdesátých. Do širšího povědomí se dostali díky novele Piknik u cesty, která posloužila jako námět pro film Stalker od ruského režiséra Andreje Tarkovského nebo pro populární počítačovou hru S.T.A.L.K.E.R. Ovšem i jejich další tvorba si zaslouží příslušnou pozornost.

Bratři Strugačtí svou tvorbou oživili ruskou vědeckofantastickou literaturu a vnesli do ní mnoho nových myšlenek a témat. Svou prózu publikovali od padesátých let minulého století do let osmdesátých. Do širšího povědomí se dostali díky novele Piknik u cesty, která posloužila jako námět pro film Stalker od známého ruského režiséra Andreje Tarkovského nebo pro populární počítačovou hru S.T.A.L.K.E.R. Ovšem i jejich další tvorba si zaslouží příslušnou pozornost.

Oba bratři vyrůstali v první polovině dvacátého století v Sovětském svazu, přesněji v Leningradu. Starší z bratrů Arkadij Natanovič Strugackij se narodil v Gruzii v Batumi a to 28. srpna 1925. O osm let mladší Boris se narodil 15. dubna 1933, ale již v Leningradě, kam se rodina Strugackých přestěhovala.  Jejich otec měl vysokoškolské vzdělání v oboru výtvarného umění. V obou bratrech podnítil zájem o literaturu a přivedl je k dílům Julese Verna, H. G. Wellse či Arthura Conana Doyla. Nadšení pro literaturu je provázelo i poté, co jejich otec zemřel při nacistické blokádě Leningradu.

Arkadij sloužil v sovětské armádě, která mu poskytla i vzdělání na Vojenském institutu jazyků. Vystudoval angličtinu a japonštinu. Poté pracoval jako technický překladatel a editor v ústavu pro technické informace. V letech 1961–1964 byl redaktorem Detgiz, poté se stal spisovatelem na volné noze.

Boris vystudoval astronomii na Leningradské univerzitě, poté byl zaměstnán jako počítačový matematik na Pulkově astronomickém institutu. Později, stejně jako svůj bratr, se stal spisovatelem na volné noze.

Oba bratři při psaní spolupracovali, což jim přineslo značný úspěch. Arkadij přispěl ke společnému dílu znalostí západní sci-fi literatury. Mimo jiné se také postaral o četné překlady děl z tohoto žánru, který v této době nabýval na popularitě. Boris do společného díla vložil odborný pohled, své technické vzdělání a znalosti.

Bratři Strugačtí svými knihami navázali na tradici sci-fi a utopie představované například Zamjatinem. Je jasné, že inspiraci našli i u jiných autorů. Strugačtí se stali zakladateli ruské sci-fi literatury se sociální problematikou. První knihu vydali v roce 1957, jež nesla název Planeta nachových mračen. Od té doby publikovali značné množství románů s různou tématikou a postupně také začali nabývat značné popularity.

Do své tvorby zařadili široké spektrum témat. Jedním z nich, a ve své době aktuálním, bylo téma kosmických letů či perspektivy vědeckého a technického pokroku. Zabývali se možným setkáním s cizí civilizací (Piknik u cesty) a zásahy do vývoje jiné civilizace (Je těžké být bohem). Také v románech lze nalézt jejich představy o možném vývoji lidské civilizace (Les), či různé utopie (Ničivá vlna). Bratři nezůstávali jen u dobývání vesmíru. Příkladem může být kniha s názvem Pondělí začíná v sobotu z roku 1983. V ní nalezneme povedenou a humornou satiru vědeckého prostředí a výzkumu. Témat, námětů a zajímavých myšlenek nalezneme v dílech od bratrů Strugackých opravdu mnoho a každý si jistě najde to své.

Strugackým zpravidla vycházela většina děl bez problémů. Přeci jen v závodě o dobývání vesmíru mezi Sovětským svazem a Spojenými státy se Rusům hodili autoři píšící a popularizující tuto problematiku. Přesto se jim cenzura nevyhnula. Během Brežněvovy éry měli zákaz vydávání, jelikož Strugačtí někdy do svých děl zakomponovali kritiku politické situace, či reagovali na nastalé situace v sovětské politice. Některá jejich díla také byla silně kritizována v tisku. Oba bratry ovšem nelze označit za antikomunisty či dokonce disidenty. Čtenářům v Československu byla díla volně přístupná. Horší situace panovala na západě, kde se Strugačtí ve větší míře neuchytili.

Konec jejich společné tvorby nastal zároveň s koncem Sovětského svazu, jelikož Arkadij zemřel 12. října 1991. Boris, po smrti bratra, nezanevřel na psaní a dále publikoval, ačkoli pod pseudonymem. Zemřel dvacet jedna let po svém bratrovi – 19. listopadu 2012.

Bratři Strugačtí vnesli do sovětské sci-fi literatury sociální problematiku. Poukázali na možný vývoj tohoto žánru a přispěli spoustou nových a zajímavých myšlenek. Také nám mohou dát představu o běžném životě v Sovětském svazu.  Motivy či určité prvky a náměty z románů Strugackých můžeme najít i v pozdější tvorbě jiných autorů jak v literatuře, filmu, tak v počítačových hrách. Také díla bratrů Strugackých dodnes vyvolávají diskuzi, což jim ovšem neubírá na čtenářské oblibě.

 

Zdroje informací:

GENČIOVÁ, Miroslava, Piknik u cesty, Praha 1985.

http://www.sf-encyclopedia.com/

http://www.kirjasto.sci.fi/strugats.htm

http://rusf.ru/

Zdroje obrázků:

http://www.fdb.cz/

http://www.denik.cz/

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře