PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Mini S.O.B. market

Ve foyer Měšťanské besedy se bude 9. a 10. listopadu konat mini S.O.B market. Pozvánka na facebooku tvrdí, že market se koná od 10.00 do 18.00, ale jestli můžu radit, je lepší přijít dříve než později, tak jak to u podobných akcí bývá. Kdo dřív přijde… Znáte to. Pořádán je v rámci festivalu nejen animovaného filmu Podzimní sklizeň.  Jde o menšího bráchu většího S.O.B. marketu, který se koná na Jižáku a vznikl jako odnož od Bizzar Bazaaru.

Nový článek o kloboucích

Rádi bychom vás informovali o novém článku v sekci módy, který vám přináší zajímavé shrnutí minulosti, současnosti i budoucnosti klobouků. Jak jste na tom vy, máte rádi klobouky, nosíte je, nebo je považujete za přežitek. Každopádně doporučejeme tento článek.

Crocs, crocsy, crocsky, kroksy...
Móda - Blog

Dnešní článek bude o mojí malé soukromé nenávisti vůči botám Crocs. A protože už je říjen, zima a Crocsy jsou chudinky schované na dně botníku, tak je nutné si je připomenout, protože jich je přeci tak málo a mohlo by hrozit, že upadnou v zapomnění. Ale nebojte se. Ono to s tím botníkem také není tak úplně pravda, protože i dnes, kdy prší a je zima, se mi podařilo tento módní mor na někom zahlédnout. Někdo může namítnout, že existují různé nedírkaté verze. To ano, ale tohle byl ten nejznámější „letní“ model - pantofle. Prostě něčí láska k těmto všestranným botkám je tak silná, že je nosí celoročně. Postačí pouze přidat nějakou tu vrstvu ponožek.

Dnešní článek bude o mojí malé soukromé nenávisti vůči botám Crocs. A protože už je říjen, zima a crocsy jsou chudinky schované na dně botníku, tak je nutné si je připomenout, protože jich je přeci tak málo a mohlo by hrozit, že upadnou v zapomnění. Ale nebojte se. Ono to s tím botníkem také není tak úplně pravda, protože i dnes, kdy prší a je zima, se mi podařilo tento módní mor na někom zahlédnout. Někdo může namítnout, že existují různé nedírkaté verze. To ano, ale tohle byl ten nejznámější „letní“ model - pantofle. Prostě něčí láska k těmto všestranným botkám je tak silná, že je nosí celoročně. Postačí pouze přidat nějakou tu vrstvu ponožek.

Vezmeme to pěkně od začátku. Všechno začalo v  roce 2002 v USA, kde se mladý podnikatel George Boedecker Junior rozhodl založit značku CrocsTM. Potřeboval totiž boty do sprchy, které by byly lehké, rychleschnoucí a praktické. Jeho nároky byly asi příliš vysoké a nabídka trhu tak mizivá, že si musel vymyslet vlastní model bot. A tak světlo světa spatřily nám dnes tak dobře známé Crocsy. Evidentně tím našel díru na trhu, protože se tyto pantofle okamžitě uchytily a on z toho vytřískal nechutnou sumu peněz. Samozřejmě, že plody svého geniálního nápadu sklízí dodnes. V České republice se začaly prodávat v roce 2006. Prvním modelem byli pantofle. Postupně se sortiment rozrostl, takže dnes můžete mít žabky, páskové pantofle, gumovky nebo dokonce zimní „kozačky".

Jako první si jich všimli námořníci. Dobře, to chápu. Boty jsou to lehké, odolné, nekloužou, voda z nich snadno odtéká, mají pásku přes patu, ale dají se použít i jako jednoduché pantofle atd. K tomu nemůžu říct vůbec nic. Jako pracovní boty jsou opravdu užitečné. No jo, ale vždy v tom musí být nějaký háček.

Obula si je nějaká známá zpěvačka, pak herečka, následoval politik, mediální hvězdička… A bylo to. Z těchto příšer se stal módní hit, navzdory tomu, že bota je to ošklivá a neforemná. Ten, kdo má bujnou fantazii a ochotu to tak vidět, může prý v botě vidět krokodýla (crocodille, crocs – jo, zní to podobně), ale já v ní vidím jen dědovi staré ustřižené gumáky na zahradu. Vždyť víte, které myslím. Ty černé s bílou textilní vložkou a ustřiženou patou. Napadají mě ještě dvě věci, které se navzdory svojí ošklivosti staly populárními. První jsou válenky UGG a druhá je plastová stohovatelná židle, která má ale podstatně delší historii a obě značky by strčila do kapsy. To už by ale bylo na další článek.

Na Crocsy se dá koukat buď jako na geniální nápad nebo jako na pomstu módě. Moje vlastní definice je asi taková: „jedná se o geniální marketingový tah a nápad, který si bohužel našel svoje místo mezi širokou masou lidí a zatloukl další hřebík do módní rakve“. Přitom začátky byly slibné. Lidé tyto boty přijali jako pohodlnou a šikovnou domácí obuv. Jedny na ven, druhé na doma. Jsou prakticky nezničitelné, takže vlastně i šetří peněženku. To by fungovalo. Bohužel, to jim nestačilo, takže dnes crocsy můžeme potkat naprosto všude. V obchodě, kanceláři, MHD, u vody, na návštěvě… Nosí je malí i velcí. Přeci když máme tu svobodu, proč si jí také řádně neužít. Vlastně i já sama razím heslo: „když se ti to líbí, tak si to nos", ale všechno má svoje hranice. Župan a pyžamo jsou také super pohodlné kusy oblečení a nenosíme je venku. Naštěstí. Ale mluvím pouze o Česku. Amerika je v tomhle úplně jiná liga viz.http://www.peopleofwalmart.com/ (pouze pro silné povahy). Takže proč jsou Crocsy všude, kam se podíváš? No je to jednoduché. Stačí pár rebelů, kterým je putna, co si kdo myslí, vezmou si je a poté už je jen otázkou času, kdy je začnou následovat masy. Možná tak dopadne i ten župan, co já vím? Vtipné je, že tito rebelové určitě nenosí TY Crocsy, ale ChinaCrocs, což je trochu rozdíl. Ty čínské za pár korun mají totiž jako bonus ropný nezničitelný odér. Chce to minimálně týden až dva intenzivního větrání a stejně při jejich nošení hrozí lehké přiotrávení. Určitě to i uvolňuje nějaké jedy, ale do toho se nebudu pouštět. Nejsem chemik.

Kdyby Crocsy zůstaly v cenové hladině 1000+ Kč, tak by se tak masové obliby určitě nedočkaly. Ještě, že máme tak šikovné čínské plagiátory všeho. O co by byl módní svět chudší, kdyby nedopomohli jejich rozšíření mezi obyčejné smrtelníky. Co na tom, že je to pod ochrannou známkou. Na boku místo děr ve tvaru crocs vyřežeme díry oválné či kulaté a problém je vyřešen.

Nad tímto fenoménem se asi nedá zvítězit, ale potěšilo mě, že nejsem jediná, kdo tyto boty nenávidí. Důkazem může být blog http://ihatecrocsblog.blogspot.cz/ nebo facebooková stránka I hatecrocs. Na první zmiňované stránce dokonce crocsy pálí, stříhají a věrní členové si mohou zakoupit tričko s logem přestřižené pantofle. Moje nenávist tak daleko nesahá, ale jestli se jim po spálení jedné boty uleví, tak proč ne.

Můj konečný verdikt nad těmito multifunkčními botami zní asi takto: „kupte si jich třeba milion ve všech možných i nemožných barevných kombinacích, ale proboha, nenoste je na veřejnosti".

Tímto bych svůj malý článek o obrovském módním fenoménu uzavřela. Nakonec ještě malé přiznání. Navzdory tomu, co všechno jsem o nich napsala, mám zrovna jedny kytičkované crocsy na sobě, protože je to moje domácí obuv. Jsou to moje první a poslední a myslím si, že vydrží navždy.

Zdroje fotografií:

http://www.ocompras.com/

http://www.thedisciplinedinvestor.com/

http://musicstyledesign.files.wordpress.com/

 

 

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře