PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Registrace na přednášku o SpaceX

Rádi bychom vás pozvali na přednášku Dušana Majera, která se bude konat 11. října v Plzni. Přednáška bude o SpaceX – o její minulosti, současnosti i budoucnosti a bude v rámci cyklu Šedesátka. Navíc, po samotné přednášce, která proběhne ve výjimečných prostorách Západočeského muzea, bude následovat posezení v hospodě s Dušanem Majerem a Lukášem Houškou a společně budeme moct podiskutovat o kosmonautice. Jde tedy i o setkání fanoušků kosmonautiky z Plzně a okolí.

Vycházka po zmizelých místech III

Rádi bychom vás pozvali na poslední vycházku letošní sezóny. Podíváme se společně v rámci úplně nové vycházky na zmizelá místa Plzně, která se nachází na západní části města. Projdeme si město od III. brány až po začátek bývalé Pionýrské železnice. Registrovat se můžete zde. Vycházka se bude konat 25. září od 18:00. 

Registrujte se na vycházku po Slovanech

Pojďte s námi na komentovanou vycházku! 10. září proběhne vycházka po Slovanech, jedné z nejkrásnějších čtvrtí Plzně. Opět se jí můžete účastnit zdarma a to jen tak, že se zaregistrujete. Zde najdete registrační formulář. 

Plzeňská 60': Kritické myšlení II

Rádi bychom Vás pozvali na další Plzeňskou 60'. Tentokrát jako workshop se zaměřením zejména na oblast plánování času, kterou lidé často podceňují. Smyslem workshopu je seznámit účastníky s jednoduchými praktickými metodami, které jim pomohou naučit se lépe plánovat. Sejdeme se 26. 9. 2018 od 17 hodin v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky 13.

Pojďte s námi na vycházku po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí - Slovanech. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška.

Dědictví v ohrožení - unikátní památky s nejasnou budoucností I.
Fórum - Blog

V několika krátkých příspěvcích vám postupně představím 7 nejohroženějších památek Evropy roku 2014, které byly zařazeny na oficiální seznam sdružení na podporu evropského kulturního dědictví EUROPA NOSTRA. Jsou to stavby mimořádně zajímavé, byť poměrně málo známé. Nemají mnoho společného. Liší se účel i doba jejich vzniku, jejich rozličné architektonické ztvárnění odráží kulturní pestrost kontinentu. V jednom se ovšem navzájem podobají. Jejich budoucí existence je nejistá.

... Příběh první: Mašinérie za scénou

Příběh první: Mašinérie za scénou

Dřevo, kladky a lana – nic víc a zároveň mnohem víc. Technologicky propracovaný systém divadelního zázemí z 19. století ukrytý v neoklasicistní budově městského divadla v Antverpách je jedním z nejstarších a zároveň nejzachovalejších. Není ovšem zcela jisté, zda se zachová i budoucím generacím. Představuje se vám číslo jedna - Bourla Theatre v celé své kráse.

Kotvíme v  druhém největším přístavu Evropy, někdy zvaném „Rubensovo město“, kde se v minulosti protínaly významné kulturní křižovatky. První památka je, poněkud netradičně, unikátní svým technickým vybavením. Neoklasicistní stavba, která nese jméno svého tvůrce - architekta Pierra Bourly je zároveň budovou, jež skrývá neobyčejný poklad. V městském divadle v belgických Antverpách se totiž dochoval původní jevištní mechanismus francouzské výroby z roku 1834. A že to není jen tak obyčejný stroj, ale mistrná technická práce, to lze poznat na první pohled. Posuďte sami.

Běžní diváci nemají zřejmě ani zdání, jaká pozoruhodnost se skrývá pod scénou a nad jejich hlavami. Komplexní jevištní mechanismus sestávající z dřevěné konstrukce, lan a železných kladek tvoří tříúrovňový systém v prostoru pod jevištěm a orchestřištěm, vyplňuje boční stěnu scény a dvoupatrové podkroví. V devadesátých letech minulého století prošel stroj spolu s interiérem divadelní budovy kompletní rekonstrukcí a některé jeho části byly doplněny podpůrnými kovovými prvky.

Možná právě kvůli své technické náročnosti se zázračné soustrojí dostalo do situace, kdy má být nahrazeno. A to je právě důvod, proč bylo Bourla Theatre zařazeno na seznam nejohroženějších památek. Vlastnická společnost totiž plánuje stroj demontovat a nahradit ho moderním mechanismem a to i přes to, že je původní systém stále plně funkční. Mezinárodní organizace sdružující odborníky z oblasti divadelní architektury (OISTAT) se sídlem v Kanadě se rozhodla proti plánovanému záměru zakročit a uspořádala v Antverpách mezinárodní konferenci, kde upozornila na hrozící destrukci evropského unikátu. Konference tvořená stovkou odborníků z celého světa navíc představila možnosti současného využití historického divadelního stroje v praxi. Evropská asociace historických divadel (Association of Historic Theatres in Europe) následně navrhla památku na seznam Europa Nostra. Doufejme, že vlna pozdvižení a zájem odborné i širší veřejnosti, kterou tyto instituce rozpoutaly, bude pro město dostatečným důvodem k upuštění od modernizačního záměru.

Mě osobně ovšem kromě technického unikátu naprosto uchvátil velkoryse řešený a bohatě dekorovaný interiér této stavby. Jsem přesvědčená, že málokde lze v jednom prostoru nalézt tak pestrou, až bizarní kombinaci stylů v tak nepochopitelné harmonii. Vlastně ani nevím, čím to je, že se zde snoubí orientální obložení, skleněné prvky s nádechem Indie, kupole, klasicistní mramorové pilastry, vybavení ve stylu francouzské kavárny a další dekorativní elementy s takovým glancem, tak nenásilně a přitažlivě. Už jen pouhý vstup do velkolepě pojatého foyer musí být kulturním zážitkem. Zážitkem, který mohou alespoň částečně zprostředkovat následující snímky. Co dodat, kochejte se.

ZDROJ OBRÁZKŮ A INFORMACÍ:

www.europanostra.org

www.flickr.com

www.theatresroute.weebly.com

www.bourla.be

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře