PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Poslední červnová vycházka: Registrace

Registrujte se na poslední vycházku před prázdninami! Opět se vydáme na oblíbenou obhlídku plzeňských hradeb, které sice již z větší části neexistují, ale jsou s nimi spojené velmi zajímavé události a informace. Vycházka proběhne v úterý 26. Června od 18:00. Je zdarma a jediné, co musíte splnit, je registrace, kterou najdete uvnitř článku. Kapacita je třicet lidí. Kdo se nedostane, může se těšit na další vycházky v září!

Vydejte se po zmizelých místech

Máme tady registraci na další vycházku. 15. června od 18:00 se s námi můžete vydat po zmizelých místech. Vycházka vás provede místy, která doznala za poslední roky výrazné proměny. Vyrazíme od kostela Všech svatých a přes Roudnou a severní část centra zamíříme až na Denisovo nábřeží. Vycházak je zdarma, pouze se musíte registrovat. To můžete udělat uvnitř tohoto článku. 

Vycházka po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku po jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška. Vycházka se uskuteční v neděli 10. června od 9:00 a registrovat se na ní můžete právě zde. 

Kolem hradeb: Registrace

Jít se v Plzni podívat na hradby, to je jako hledat sněžného muže. Nicméně je fakt, že z plzeňských hradeb je alespoň něco k vidění. Vycházka kolem nich bude sice z velké části imaginární, ale můžete se těšit na velkou dávku zajímavých informací. Vycházka se uskuteční v sobotu 2. června od 10:00 a zde se můžete na vycházku registrovat.

Muzejní noc ve sklepě

Přijďte dnes večer do Národopisného muzea, kde bude probíhat Muzejní noc. Ať už se v rámci Muzejní noci, či Noci kostelů rozhodnete navštívit cokoli, nevynechejte právě muzeum na náměstí, kde ve sklepě budou členové spolku ukazovat výstavu Plzeň za socialismu. Krom toho jsme si pro vás připravili i tvorbu ideálního města a hraní socialistických her. Muzejní noc bude probíhat v budově NPM na náměstí Republiky 13. 25. května od 19:00 do 23:00 SELČ.

Dědictví v ohrožení - unikátní památky s nejasnou budoucností I.
Fórum - Blog

V několika krátkých příspěvcích vám postupně představím 7 nejohroženějších památek Evropy roku 2014, které byly zařazeny na oficiální seznam sdružení na podporu evropského kulturního dědictví EUROPA NOSTRA. Jsou to stavby mimořádně zajímavé, byť poměrně málo známé. Nemají mnoho společného. Liší se účel i doba jejich vzniku, jejich rozličné architektonické ztvárnění odráží kulturní pestrost kontinentu. V jednom se ovšem navzájem podobají. Jejich budoucí existence je nejistá.

... Příběh první: Mašinérie za scénou

Příběh první: Mašinérie za scénou

Dřevo, kladky a lana – nic víc a zároveň mnohem víc. Technologicky propracovaný systém divadelního zázemí z 19. století ukrytý v neoklasicistní budově městského divadla v Antverpách je jedním z nejstarších a zároveň nejzachovalejších. Není ovšem zcela jisté, zda se zachová i budoucím generacím. Představuje se vám číslo jedna - Bourla Theatre v celé své kráse.

Kotvíme v  druhém největším přístavu Evropy, někdy zvaném „Rubensovo město“, kde se v minulosti protínaly významné kulturní křižovatky. První památka je, poněkud netradičně, unikátní svým technickým vybavením. Neoklasicistní stavba, která nese jméno svého tvůrce - architekta Pierra Bourly je zároveň budovou, jež skrývá neobyčejný poklad. V městském divadle v belgických Antverpách se totiž dochoval původní jevištní mechanismus francouzské výroby z roku 1834. A že to není jen tak obyčejný stroj, ale mistrná technická práce, to lze poznat na první pohled. Posuďte sami.

Běžní diváci nemají zřejmě ani zdání, jaká pozoruhodnost se skrývá pod scénou a nad jejich hlavami. Komplexní jevištní mechanismus sestávající z dřevěné konstrukce, lan a železných kladek tvoří tříúrovňový systém v prostoru pod jevištěm a orchestřištěm, vyplňuje boční stěnu scény a dvoupatrové podkroví. V devadesátých letech minulého století prošel stroj spolu s interiérem divadelní budovy kompletní rekonstrukcí a některé jeho části byly doplněny podpůrnými kovovými prvky.

Možná právě kvůli své technické náročnosti se zázračné soustrojí dostalo do situace, kdy má být nahrazeno. A to je právě důvod, proč bylo Bourla Theatre zařazeno na seznam nejohroženějších památek. Vlastnická společnost totiž plánuje stroj demontovat a nahradit ho moderním mechanismem a to i přes to, že je původní systém stále plně funkční. Mezinárodní organizace sdružující odborníky z oblasti divadelní architektury (OISTAT) se sídlem v Kanadě se rozhodla proti plánovanému záměru zakročit a uspořádala v Antverpách mezinárodní konferenci, kde upozornila na hrozící destrukci evropského unikátu. Konference tvořená stovkou odborníků z celého světa navíc představila možnosti současného využití historického divadelního stroje v praxi. Evropská asociace historických divadel (Association of Historic Theatres in Europe) následně navrhla památku na seznam Europa Nostra. Doufejme, že vlna pozdvižení a zájem odborné i širší veřejnosti, kterou tyto instituce rozpoutaly, bude pro město dostatečným důvodem k upuštění od modernizačního záměru.

Mě osobně ovšem kromě technického unikátu naprosto uchvátil velkoryse řešený a bohatě dekorovaný interiér této stavby. Jsem přesvědčená, že málokde lze v jednom prostoru nalézt tak pestrou, až bizarní kombinaci stylů v tak nepochopitelné harmonii. Vlastně ani nevím, čím to je, že se zde snoubí orientální obložení, skleněné prvky s nádechem Indie, kupole, klasicistní mramorové pilastry, vybavení ve stylu francouzské kavárny a další dekorativní elementy s takovým glancem, tak nenásilně a přitažlivě. Už jen pouhý vstup do velkolepě pojatého foyer musí být kulturním zážitkem. Zážitkem, který mohou alespoň částečně zprostředkovat následující snímky. Co dodat, kochejte se.

ZDROJ OBRÁZKŮ A INFORMACÍ:

www.europanostra.org

www.flickr.com

www.theatresroute.weebly.com

www.bourla.be

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře