PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Přihlaste se na vycházku po pohostinství Plzně

V úterý sedmnáctého dubna se uskuteční netradiční vycházka po významných, zaniklých i současných hospodách, kavárnách a restauracích Plzně. Těšit se můžete na výpravu po významných pohostinstvích staré Plzně, historii toho, co lidé dříve jedli, ale podíváme se i do historie nedávné a nevynecháme ani současnou gastronomickou nabídku Plzně. Vycházka je zdarma, nicméně je nutné se registrovat, protože kapacita je jen 30 míst.

Registrujte se na vycházku

Kde stál dům plzeňského kata? Z jakého místa se začala Plzeň stavět? Kde najdeme zbytky barokního opevnění? To je jen část informací, které se dozvíte na nejoblíbenější vycházce po nejstarších místech Plzně. Letos proběhne zřejmě jen jednou, tak neváhejte a přidejte se. Vycházka vás opět provede viděnými i skrytými pozůstatky nejstarší plzeňské historie. Už zítra 7. dubna od 10:00

Registrace Vycházky: Valdštejnské strojírny

Třetího dubna vyrazíme na další komentovanou vycházkou. Tentokrát na poměrně krátkou, která vás zavede do ulic, kde kdysi vznikala průmyslová minulost Plzně. Valdštejnské strojírny stojí jako základní kámen u vzniku pozdějších Škodových závodů. Pojďte společně s námi projít to, co po tomto závodě ve městě zbylo mezi obytnými domy. Vycházka vám nezabere ani hodinu.

Registrace na vycházku

Vycházka po zmizelých místech 2 volně navazuje na minulý rok pořádanou vycházku po zmizelých místech. Tato vycházka nás na rozdíl od té minulé vezme na východní stranu města. Projdeme si místa, která byla kdysi naprosto odlišná od podoby, kterou nesou dnes. Společně tak navštívíme prostor U Jána, Nádražní ulici, či dům U Zvonu. Pro účast na vycházce je nutné se registrovat. Kapacita je jen 30 míst. Formulář k registraci naleznete po rozkliknutí tohoto článku.

Plzeňská Šedesátka netradičně!

V rámci přednáškového cyklu "Plzeňská 60", kterou pro Vás připravujeme ve spolupráci s Národopisným muzeem Plzeňska, proběhne v úterý 6. března komentovaná prohlídka výstavy "Josef Hodek a kniha". Výstavou, kterou u nás budete moci navštívit až do 8. dubna, vás zdarma provede její autor Dominik Mačas.Doražte na tuto velmi netradiční Šedesátku! 

Dědictví v ohrožení - unikátní památky s nejasnou budoucností I.
Fórum - Blog

V několika krátkých příspěvcích vám postupně představím 7 nejohroženějších památek Evropy roku 2014, které byly zařazeny na oficiální seznam sdružení na podporu evropského kulturního dědictví EUROPA NOSTRA. Jsou to stavby mimořádně zajímavé, byť poměrně málo známé. Nemají mnoho společného. Liší se účel i doba jejich vzniku, jejich rozličné architektonické ztvárnění odráží kulturní pestrost kontinentu. V jednom se ovšem navzájem podobají. Jejich budoucí existence je nejistá.

... Příběh první: Mašinérie za scénou

Příběh první: Mašinérie za scénou

Dřevo, kladky a lana – nic víc a zároveň mnohem víc. Technologicky propracovaný systém divadelního zázemí z 19. století ukrytý v neoklasicistní budově městského divadla v Antverpách je jedním z nejstarších a zároveň nejzachovalejších. Není ovšem zcela jisté, zda se zachová i budoucím generacím. Představuje se vám číslo jedna - Bourla Theatre v celé své kráse.

Kotvíme v  druhém největším přístavu Evropy, někdy zvaném „Rubensovo město“, kde se v minulosti protínaly významné kulturní křižovatky. První památka je, poněkud netradičně, unikátní svým technickým vybavením. Neoklasicistní stavba, která nese jméno svého tvůrce - architekta Pierra Bourly je zároveň budovou, jež skrývá neobyčejný poklad. V městském divadle v belgických Antverpách se totiž dochoval původní jevištní mechanismus francouzské výroby z roku 1834. A že to není jen tak obyčejný stroj, ale mistrná technická práce, to lze poznat na první pohled. Posuďte sami.

Běžní diváci nemají zřejmě ani zdání, jaká pozoruhodnost se skrývá pod scénou a nad jejich hlavami. Komplexní jevištní mechanismus sestávající z dřevěné konstrukce, lan a železných kladek tvoří tříúrovňový systém v prostoru pod jevištěm a orchestřištěm, vyplňuje boční stěnu scény a dvoupatrové podkroví. V devadesátých letech minulého století prošel stroj spolu s interiérem divadelní budovy kompletní rekonstrukcí a některé jeho části byly doplněny podpůrnými kovovými prvky.

Možná právě kvůli své technické náročnosti se zázračné soustrojí dostalo do situace, kdy má být nahrazeno. A to je právě důvod, proč bylo Bourla Theatre zařazeno na seznam nejohroženějších památek. Vlastnická společnost totiž plánuje stroj demontovat a nahradit ho moderním mechanismem a to i přes to, že je původní systém stále plně funkční. Mezinárodní organizace sdružující odborníky z oblasti divadelní architektury (OISTAT) se sídlem v Kanadě se rozhodla proti plánovanému záměru zakročit a uspořádala v Antverpách mezinárodní konferenci, kde upozornila na hrozící destrukci evropského unikátu. Konference tvořená stovkou odborníků z celého světa navíc představila možnosti současného využití historického divadelního stroje v praxi. Evropská asociace historických divadel (Association of Historic Theatres in Europe) následně navrhla památku na seznam Europa Nostra. Doufejme, že vlna pozdvižení a zájem odborné i širší veřejnosti, kterou tyto instituce rozpoutaly, bude pro město dostatečným důvodem k upuštění od modernizačního záměru.

Mě osobně ovšem kromě technického unikátu naprosto uchvátil velkoryse řešený a bohatě dekorovaný interiér této stavby. Jsem přesvědčená, že málokde lze v jednom prostoru nalézt tak pestrou, až bizarní kombinaci stylů v tak nepochopitelné harmonii. Vlastně ani nevím, čím to je, že se zde snoubí orientální obložení, skleněné prvky s nádechem Indie, kupole, klasicistní mramorové pilastry, vybavení ve stylu francouzské kavárny a další dekorativní elementy s takovým glancem, tak nenásilně a přitažlivě. Už jen pouhý vstup do velkolepě pojatého foyer musí být kulturním zážitkem. Zážitkem, který mohou alespoň částečně zprostředkovat následující snímky. Co dodat, kochejte se.

ZDROJ OBRÁZKŮ A INFORMACÍ:

www.europanostra.org

www.flickr.com

www.theatresroute.weebly.com

www.bourla.be

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře