PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Druhá Šedesátka proběhla

29. listopadu proběhla již druhá Šedesátka, tedy přednáška z cyklu, který má popularizovat zajímavé otázky historie, vědy a místopisu. Přednášejícím byl Tomáš Konečný, který promluvil o době vzniku povinné školní docházky a o tom, jak se školství a věci s ním spojené pak vyvíjely. Děkujeme našemu Národopisnému Muzeu, jako spolutvůrci Šedesátek i Tomášovi, že přijal pozvání. Na další Šedesátku se můžete těšit již 19. prosince. 

První Nedělní debata

Diskuze? To je přeci jednoduchá záležitost. Ale je tomu skutečně tak? Rádi bychom vás pozvali na první Nedělní debatu, která má za cíl vyžívat se ve šťourání v tom, co je to vlastně debata. Formát nedělních debat volně navazuje na námi organizovaný Degnáz. První Nedělní debata přijde již 19. Listopadu a bude se konat v Café Regner od 18:00.

Přednáška: Ukecané domy

Díky spolupráci se Skautským institutem vás můžeme pozvat na přednášku o detailech a kuriozitách na plzeňských domech. Přednášejícím bude Lukáš Houška a samotná přednáška proběhne v domě Americká 25 od 19:00. Více o ní zde.

Šedesátka: O výbušné politice

Politický terorismus 19. století je tématem první přednášky Tomáše Konečného z cyklu Šedesátka, kde vám chceme přinášet zajímavé přednášky z historie, vědy a kultury a to popularizační formou. První proběhne už dnes 25. října od 17:30 v budově Národopisného muzea na náměstí Republiky v Plzni. Více info zde a zde

Registrace na vycházku kolem Mže

Právě nyní zahajujeme registraci na komentovanou vycházkou kolem řeky Mže. V rámci této vycházky vás vezmeme na místa staré Plzně, kde se řeka dotkal její historie a utvářela její život. Řeka Mže je pravděpodobně nejdůležitější řekou pro město a proto se kolem soustředilo velké množství zajímavých zákoutí, provozů a příběhů.

Dědictví v ohrožení - unikátní památky s nejasnou budoucností I.
Fórum - Blog

V několika krátkých příspěvcích vám postupně představím 7 nejohroženějších památek Evropy roku 2014, které byly zařazeny na oficiální seznam sdružení na podporu evropského kulturního dědictví EUROPA NOSTRA. Jsou to stavby mimořádně zajímavé, byť poměrně málo známé. Nemají mnoho společného. Liší se účel i doba jejich vzniku, jejich rozličné architektonické ztvárnění odráží kulturní pestrost kontinentu. V jednom se ovšem navzájem podobají. Jejich budoucí existence je nejistá.

... Příběh první: Mašinérie za scénou

Příběh první: Mašinérie za scénou

Dřevo, kladky a lana – nic víc a zároveň mnohem víc. Technologicky propracovaný systém divadelního zázemí z 19. století ukrytý v neoklasicistní budově městského divadla v Antverpách je jedním z nejstarších a zároveň nejzachovalejších. Není ovšem zcela jisté, zda se zachová i budoucím generacím. Představuje se vám číslo jedna - Bourla Theatre v celé své kráse.

Kotvíme v  druhém největším přístavu Evropy, někdy zvaném „Rubensovo město“, kde se v minulosti protínaly významné kulturní křižovatky. První památka je, poněkud netradičně, unikátní svým technickým vybavením. Neoklasicistní stavba, která nese jméno svého tvůrce - architekta Pierra Bourly je zároveň budovou, jež skrývá neobyčejný poklad. V městském divadle v belgických Antverpách se totiž dochoval původní jevištní mechanismus francouzské výroby z roku 1834. A že to není jen tak obyčejný stroj, ale mistrná technická práce, to lze poznat na první pohled. Posuďte sami.

Běžní diváci nemají zřejmě ani zdání, jaká pozoruhodnost se skrývá pod scénou a nad jejich hlavami. Komplexní jevištní mechanismus sestávající z dřevěné konstrukce, lan a železných kladek tvoří tříúrovňový systém v prostoru pod jevištěm a orchestřištěm, vyplňuje boční stěnu scény a dvoupatrové podkroví. V devadesátých letech minulého století prošel stroj spolu s interiérem divadelní budovy kompletní rekonstrukcí a některé jeho části byly doplněny podpůrnými kovovými prvky.

Možná právě kvůli své technické náročnosti se zázračné soustrojí dostalo do situace, kdy má být nahrazeno. A to je právě důvod, proč bylo Bourla Theatre zařazeno na seznam nejohroženějších památek. Vlastnická společnost totiž plánuje stroj demontovat a nahradit ho moderním mechanismem a to i přes to, že je původní systém stále plně funkční. Mezinárodní organizace sdružující odborníky z oblasti divadelní architektury (OISTAT) se sídlem v Kanadě se rozhodla proti plánovanému záměru zakročit a uspořádala v Antverpách mezinárodní konferenci, kde upozornila na hrozící destrukci evropského unikátu. Konference tvořená stovkou odborníků z celého světa navíc představila možnosti současného využití historického divadelního stroje v praxi. Evropská asociace historických divadel (Association of Historic Theatres in Europe) následně navrhla památku na seznam Europa Nostra. Doufejme, že vlna pozdvižení a zájem odborné i širší veřejnosti, kterou tyto instituce rozpoutaly, bude pro město dostatečným důvodem k upuštění od modernizačního záměru.

Mě osobně ovšem kromě technického unikátu naprosto uchvátil velkoryse řešený a bohatě dekorovaný interiér této stavby. Jsem přesvědčená, že málokde lze v jednom prostoru nalézt tak pestrou, až bizarní kombinaci stylů v tak nepochopitelné harmonii. Vlastně ani nevím, čím to je, že se zde snoubí orientální obložení, skleněné prvky s nádechem Indie, kupole, klasicistní mramorové pilastry, vybavení ve stylu francouzské kavárny a další dekorativní elementy s takovým glancem, tak nenásilně a přitažlivě. Už jen pouhý vstup do velkolepě pojatého foyer musí být kulturním zážitkem. Zážitkem, který mohou alespoň částečně zprostředkovat následující snímky. Co dodat, kochejte se.

ZDROJ OBRÁZKŮ A INFORMACÍ:

www.europanostra.org

www.flickr.com

www.theatresroute.weebly.com

www.bourla.be

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře