PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka za zbořenými památkami: Trochu jinak

Přijměte pozvání na komentovanou vycházku za zbořenými památkami Plzně, která vás tentokrát vezme netradiční trasou a podíváte se tak i na aktuální bourání jednoho z cenných domů Plzně. Budeme mít doslova poslední možnost jej spatřit. Vycházka se bude konat proto o půl hodiny dříve, než bylo avizováno na facebooku. Sejdeme se tak 13. května již v 17:30. Zde se můžete registrovat.

Pojďte s námi za vodou

Voda a město. Velké téma, obzvláště pro Plzeň. Přijměte pozvání na speciální komentovanou vycházku, která vás 7. května od 18:00 vezme za vodou Plzně. Na vycházku je potřeba se registrovat, otevíráme proto registraci pro třicet z vás.

Zveme vás na vycházku kolem prostoru U Jána

Další komentovaná vycházka povede kolem prostoru zvaného U Jána. Dnešní rozsáhlá křižovatka nese jméno sochy sv. Jana Nepomuckého a rozhodně to není jediná zajímavost, která se s tímto významným prostorem Plzně spojuje. Proto neváhejte a přidejte se k nám 26. dubna od 18:00, kdy vycházka začne. Zde se můžete přihlásit, kapacita je opět 30 míst.

REGISTRACE: Za legendami a historkami

Již v neděli 21. dubna od 19:00 vás vezmeme za legendami, historkami a příběhy Plzně. Kdysi živé město bylo plné příběhů a povídaček, které měly mnohdy edukativní charakter, mnohdy byly pro pobavení a jindy skrývaly kus historie Plzně. Pojďme tyto příběhy společně poznat. Registrace je otevřena již tradičně pro prvních třicet z vás.

Registrace na vycházku po hradbách

Právě otevíráme registraci třiceti volných míst na vycházku po hradbách, která proběhne 11. dubna od 18:00. Vycházka vás zavede za zbytky fortifikací, bran a věží, které se ještě nacházejí v Plzni. Společně objevíme již z velké části zbouraný fascinující opevňovací systém Plzně, který kdysi budil respekt a byl význačným technickým dílem.

Dědictví v ohrožení - unikátní památky s nejasnou budoucností I.
Fórum - Blog

V několika krátkých příspěvcích vám postupně představím 7 nejohroženějších památek Evropy roku 2014, které byly zařazeny na oficiální seznam sdružení na podporu evropského kulturního dědictví EUROPA NOSTRA. Jsou to stavby mimořádně zajímavé, byť poměrně málo známé. Nemají mnoho společného. Liší se účel i doba jejich vzniku, jejich rozličné architektonické ztvárnění odráží kulturní pestrost kontinentu. V jednom se ovšem navzájem podobají. Jejich budoucí existence je nejistá.

... Příběh první: Mašinérie za scénou

Příběh první: Mašinérie za scénou

Dřevo, kladky a lana – nic víc a zároveň mnohem víc. Technologicky propracovaný systém divadelního zázemí z 19. století ukrytý v neoklasicistní budově městského divadla v Antverpách je jedním z nejstarších a zároveň nejzachovalejších. Není ovšem zcela jisté, zda se zachová i budoucím generacím. Představuje se vám číslo jedna - Bourla Theatre v celé své kráse.

Kotvíme v  druhém největším přístavu Evropy, někdy zvaném „Rubensovo město“, kde se v minulosti protínaly významné kulturní křižovatky. První památka je, poněkud netradičně, unikátní svým technickým vybavením. Neoklasicistní stavba, která nese jméno svého tvůrce - architekta Pierra Bourly je zároveň budovou, jež skrývá neobyčejný poklad. V městském divadle v belgických Antverpách se totiž dochoval původní jevištní mechanismus francouzské výroby z roku 1834. A že to není jen tak obyčejný stroj, ale mistrná technická práce, to lze poznat na první pohled. Posuďte sami.

Běžní diváci nemají zřejmě ani zdání, jaká pozoruhodnost se skrývá pod scénou a nad jejich hlavami. Komplexní jevištní mechanismus sestávající z dřevěné konstrukce, lan a železných kladek tvoří tříúrovňový systém v prostoru pod jevištěm a orchestřištěm, vyplňuje boční stěnu scény a dvoupatrové podkroví. V devadesátých letech minulého století prošel stroj spolu s interiérem divadelní budovy kompletní rekonstrukcí a některé jeho části byly doplněny podpůrnými kovovými prvky.

Možná právě kvůli své technické náročnosti se zázračné soustrojí dostalo do situace, kdy má být nahrazeno. A to je právě důvod, proč bylo Bourla Theatre zařazeno na seznam nejohroženějších památek. Vlastnická společnost totiž plánuje stroj demontovat a nahradit ho moderním mechanismem a to i přes to, že je původní systém stále plně funkční. Mezinárodní organizace sdružující odborníky z oblasti divadelní architektury (OISTAT) se sídlem v Kanadě se rozhodla proti plánovanému záměru zakročit a uspořádala v Antverpách mezinárodní konferenci, kde upozornila na hrozící destrukci evropského unikátu. Konference tvořená stovkou odborníků z celého světa navíc představila možnosti současného využití historického divadelního stroje v praxi. Evropská asociace historických divadel (Association of Historic Theatres in Europe) následně navrhla památku na seznam Europa Nostra. Doufejme, že vlna pozdvižení a zájem odborné i širší veřejnosti, kterou tyto instituce rozpoutaly, bude pro město dostatečným důvodem k upuštění od modernizačního záměru.

Mě osobně ovšem kromě technického unikátu naprosto uchvátil velkoryse řešený a bohatě dekorovaný interiér této stavby. Jsem přesvědčená, že málokde lze v jednom prostoru nalézt tak pestrou, až bizarní kombinaci stylů v tak nepochopitelné harmonii. Vlastně ani nevím, čím to je, že se zde snoubí orientální obložení, skleněné prvky s nádechem Indie, kupole, klasicistní mramorové pilastry, vybavení ve stylu francouzské kavárny a další dekorativní elementy s takovým glancem, tak nenásilně a přitažlivě. Už jen pouhý vstup do velkolepě pojatého foyer musí být kulturním zážitkem. Zážitkem, který mohou alespoň částečně zprostředkovat následující snímky. Co dodat, kochejte se.

ZDROJ OBRÁZKŮ A INFORMACÍ:

www.europanostra.org

www.flickr.com

www.theatresroute.weebly.com

www.bourla.be

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře