PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka za zbořenými památkami: Trochu jinak

Přijměte pozvání na komentovanou vycházku za zbořenými památkami Plzně, která vás tentokrát vezme netradiční trasou a podíváte se tak i na aktuální bourání jednoho z cenných domů Plzně. Budeme mít doslova poslední možnost jej spatřit. Vycházka se bude konat proto o půl hodiny dříve, než bylo avizováno na facebooku. Sejdeme se tak 13. května již v 17:30. Zde se můžete registrovat.

Pojďte s námi za vodou

Voda a město. Velké téma, obzvláště pro Plzeň. Přijměte pozvání na speciální komentovanou vycházku, která vás 7. května od 18:00 vezme za vodou Plzně. Na vycházku je potřeba se registrovat, otevíráme proto registraci pro třicet z vás.

Zveme vás na vycházku kolem prostoru U Jána

Další komentovaná vycházka povede kolem prostoru zvaného U Jána. Dnešní rozsáhlá křižovatka nese jméno sochy sv. Jana Nepomuckého a rozhodně to není jediná zajímavost, která se s tímto významným prostorem Plzně spojuje. Proto neváhejte a přidejte se k nám 26. dubna od 18:00, kdy vycházka začne. Zde se můžete přihlásit, kapacita je opět 30 míst.

REGISTRACE: Za legendami a historkami

Již v neděli 21. dubna od 19:00 vás vezmeme za legendami, historkami a příběhy Plzně. Kdysi živé město bylo plné příběhů a povídaček, které měly mnohdy edukativní charakter, mnohdy byly pro pobavení a jindy skrývaly kus historie Plzně. Pojďme tyto příběhy společně poznat. Registrace je otevřena již tradičně pro prvních třicet z vás.

Registrace na vycházku po hradbách

Právě otevíráme registraci třiceti volných míst na vycházku po hradbách, která proběhne 11. dubna od 18:00. Vycházka vás zavede za zbytky fortifikací, bran a věží, které se ještě nacházejí v Plzni. Společně objevíme již z velké části zbouraný fascinující opevňovací systém Plzně, který kdysi budil respekt a byl význačným technickým dílem.

Desátá Pechakucha trochu jinak
Fórum - Blog

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám PechaKuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám Pechakuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Formát PechaKuchy vznikl v roce 2003 v Japonsku a jeho zakladateli jsou dva architekti. Astrid Kleinová a Mark Dytham v únoru zmiňovaného roku uspořádali první večer PechaKucha Night, který měl umožnit známým i neznámým architektům představit jejich myšlenky a vize. Základem byl formát dvacet krát dvacet, což je jeden ze základních kamenů Pechy do dnešních dní. Spočívá v tom, že každý vystupující má k dispozici jasně ohraničený prostor. Je to dvacet prezentačních slajdů, které jsou časovány po dvaceti sekundách. Sedm a půl minuty, které má každý vystupující k dipozici ho nutí, aby byl pokud možno jasný v tom co povídá, aby prezentace obsahovalo co nejvíce informací a aby celý výklad utíkal a byl tak stravitelný a živý.

Postupně se PechaKuchy rozšiřovaly po celém světě. Města, ve kterých se aktuálně konají, se počítají na stovky. Mnohé z nich si nesou nějakou zvláštnost. Plzeňská PechaKucha se snaží, aby prostor, ve kterém se koná, byl pokaždé výjimečný. Buďto musí být prostor dlouho nepřístupný a Pecha ho tak na chvíli opět navrátí k užívání veřejnosti, nebo musí být skutečně výjimečný. Občas se stává, že prostor, který se rozhodne tým PechaKuchy oživit se musí značně upravit a vložit do něj mnoho úsilí, aby byl opět funkční. Základ je ukázat prostory a stavby v kterých se nachází v dobrém světle a dbát na jejich využití a architekturu.

V Plzni jste se tak díky PechaKuche mohli dostat třeba do prostor uzavřeného kina Elektra, kde v sále, který byl ve své době největším kinosálem v Československu, dnes sídlí tržnice se zbožím bez hodnoty, nebo třeba do areálu bývalých městských lázní, které po letech devastace mohly zase na jeden večer ožít skutečně kulturní akcí a být otevřeny pro každého. Ovšem asi největší úspěch PechaKuchy byl, když se podařilo před pár měsíci opět otevřít dvacet let uzavřené kino Hvězda a bez nadsázky ho tím zachránit před demolicí, která mu hrozila. Dnes se zdá, že Hvězda chytla nový dech a její osud možná bude opět kulturní.

Za čtrnáct dní nás čeká již desátá PechaKucha Night Plzeň. Místo ve kterém se bude tentorkát konat zůstává tajné, jako překvapení bude zveřejněno 19. září. Na facebooku PechaKuchy zatím probíhá stopovačka, která vás k místu dovede pomocí nápověd. Nicméně už teď se můžete těšit na velice zajímavý a netradiční prostor. Tentokrát však bude něco trochu jinak. Plzeňské Centrum Filosofie a Umění bylo vyzváno, aby se připojilo k organizaci akce, kterou běžně pořádá K světu a nešlo jinak, než přijmout. Někteří členové se na organizaci Pechy podílejí už od samotného začátku, ale až nyní do toho jdeme všichni, kteří PCFU vytváříme. Je to velká výzva, abychom nic nezkazili na akci, která je zaběhnutá a má vysoký standard. Věříme však, že budete spokojeni vy, naši případní diváci a tím budou spokojeni všichni.

Těšíme se na vás tedy v pátek 26. 9. v obvyklých 20:20 na místě, které se včas dozvíte. Rezervaci lístků si můžete zajistit zde. Těšíme se na vás a držte i našemu týmu palce, aby se akce vydařila. 

Zdroje obrázků:

Pechakucha Night Plzeň
Lukáš Fuchman

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře