PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Registrace na přednášku o SpaceX

Rádi bychom vás pozvali na přednášku Dušana Majera, která se bude konat 11. října v Plzni. Přednáška bude o SpaceX – o její minulosti, současnosti i budoucnosti a bude v rámci cyklu Šedesátka. Navíc, po samotné přednášce, která proběhne ve výjimečných prostorách Západočeského muzea, bude následovat posezení v hospodě s Dušanem Majerem a Lukášem Houškou a společně budeme moct podiskutovat o kosmonautice. Jde tedy i o setkání fanoušků kosmonautiky z Plzně a okolí.

Vycházka po zmizelých místech III

Rádi bychom vás pozvali na poslední vycházku letošní sezóny. Podíváme se společně v rámci úplně nové vycházky na zmizelá místa Plzně, která se nachází na západní části města. Projdeme si město od III. brány až po začátek bývalé Pionýrské železnice. Registrovat se můžete zde. Vycházka se bude konat 25. září od 18:00. 

Registrujte se na vycházku po Slovanech

Pojďte s námi na komentovanou vycházku! 10. září proběhne vycházka po Slovanech, jedné z nejkrásnějších čtvrtí Plzně. Opět se jí můžete účastnit zdarma a to jen tak, že se zaregistrujete. Zde najdete registrační formulář. 

Plzeňská 60': Kritické myšlení II

Rádi bychom Vás pozvali na další Plzeňskou 60'. Tentokrát jako workshop se zaměřením zejména na oblast plánování času, kterou lidé často podceňují. Smyslem workshopu je seznámit účastníky s jednoduchými praktickými metodami, které jim pomohou naučit se lépe plánovat. Sejdeme se 26. 9. 2018 od 17 hodin v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky 13.

Pojďte s námi na vycházku po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí - Slovanech. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška.

Desátá Pechakucha trochu jinak
Fórum - Blog

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám PechaKuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám Pechakuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Formát PechaKuchy vznikl v roce 2003 v Japonsku a jeho zakladateli jsou dva architekti. Astrid Kleinová a Mark Dytham v únoru zmiňovaného roku uspořádali první večer PechaKucha Night, který měl umožnit známým i neznámým architektům představit jejich myšlenky a vize. Základem byl formát dvacet krát dvacet, což je jeden ze základních kamenů Pechy do dnešních dní. Spočívá v tom, že každý vystupující má k dispozici jasně ohraničený prostor. Je to dvacet prezentačních slajdů, které jsou časovány po dvaceti sekundách. Sedm a půl minuty, které má každý vystupující k dipozici ho nutí, aby byl pokud možno jasný v tom co povídá, aby prezentace obsahovalo co nejvíce informací a aby celý výklad utíkal a byl tak stravitelný a živý.

Postupně se PechaKuchy rozšiřovaly po celém světě. Města, ve kterých se aktuálně konají, se počítají na stovky. Mnohé z nich si nesou nějakou zvláštnost. Plzeňská PechaKucha se snaží, aby prostor, ve kterém se koná, byl pokaždé výjimečný. Buďto musí být prostor dlouho nepřístupný a Pecha ho tak na chvíli opět navrátí k užívání veřejnosti, nebo musí být skutečně výjimečný. Občas se stává, že prostor, který se rozhodne tým PechaKuchy oživit se musí značně upravit a vložit do něj mnoho úsilí, aby byl opět funkční. Základ je ukázat prostory a stavby v kterých se nachází v dobrém světle a dbát na jejich využití a architekturu.

V Plzni jste se tak díky PechaKuche mohli dostat třeba do prostor uzavřeného kina Elektra, kde v sále, který byl ve své době největším kinosálem v Československu, dnes sídlí tržnice se zbožím bez hodnoty, nebo třeba do areálu bývalých městských lázní, které po letech devastace mohly zase na jeden večer ožít skutečně kulturní akcí a být otevřeny pro každého. Ovšem asi největší úspěch PechaKuchy byl, když se podařilo před pár měsíci opět otevřít dvacet let uzavřené kino Hvězda a bez nadsázky ho tím zachránit před demolicí, která mu hrozila. Dnes se zdá, že Hvězda chytla nový dech a její osud možná bude opět kulturní.

Za čtrnáct dní nás čeká již desátá PechaKucha Night Plzeň. Místo ve kterém se bude tentorkát konat zůstává tajné, jako překvapení bude zveřejněno 19. září. Na facebooku PechaKuchy zatím probíhá stopovačka, která vás k místu dovede pomocí nápověd. Nicméně už teď se můžete těšit na velice zajímavý a netradiční prostor. Tentokrát však bude něco trochu jinak. Plzeňské Centrum Filosofie a Umění bylo vyzváno, aby se připojilo k organizaci akce, kterou běžně pořádá K světu a nešlo jinak, než přijmout. Někteří členové se na organizaci Pechy podílejí už od samotného začátku, ale až nyní do toho jdeme všichni, kteří PCFU vytváříme. Je to velká výzva, abychom nic nezkazili na akci, která je zaběhnutá a má vysoký standard. Věříme však, že budete spokojeni vy, naši případní diváci a tím budou spokojeni všichni.

Těšíme se na vás tedy v pátek 26. 9. v obvyklých 20:20 na místě, které se včas dozvíte. Rezervaci lístků si můžete zajistit zde. Těšíme se na vás a držte i našemu týmu palce, aby se akce vydařila. 

Zdroje obrázků:

Pechakucha Night Plzeň
Lukáš Fuchman

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře