PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Poslední červnová vycházka: Registrace

Registrujte se na poslední vycházku před prázdninami! Opět se vydáme na oblíbenou obhlídku plzeňských hradeb, které sice již z větší části neexistují, ale jsou s nimi spojené velmi zajímavé události a informace. Vycházka proběhne v úterý 26. Června od 18:00. Je zdarma a jediné, co musíte splnit, je registrace, kterou najdete uvnitř článku. Kapacita je třicet lidí. Kdo se nedostane, může se těšit na další vycházky v září!

Vydejte se po zmizelých místech

Máme tady registraci na další vycházku. 15. června od 18:00 se s námi můžete vydat po zmizelých místech. Vycházka vás provede místy, která doznala za poslední roky výrazné proměny. Vyrazíme od kostela Všech svatých a přes Roudnou a severní část centra zamíříme až na Denisovo nábřeží. Vycházak je zdarma, pouze se musíte registrovat. To můžete udělat uvnitř tohoto článku. 

Vycházka po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku po jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška. Vycházka se uskuteční v neděli 10. června od 9:00 a registrovat se na ní můžete právě zde. 

Kolem hradeb: Registrace

Jít se v Plzni podívat na hradby, to je jako hledat sněžného muže. Nicméně je fakt, že z plzeňských hradeb je alespoň něco k vidění. Vycházka kolem nich bude sice z velké části imaginární, ale můžete se těšit na velkou dávku zajímavých informací. Vycházka se uskuteční v sobotu 2. června od 10:00 a zde se můžete na vycházku registrovat.

Muzejní noc ve sklepě

Přijďte dnes večer do Národopisného muzea, kde bude probíhat Muzejní noc. Ať už se v rámci Muzejní noci, či Noci kostelů rozhodnete navštívit cokoli, nevynechejte právě muzeum na náměstí, kde ve sklepě budou členové spolku ukazovat výstavu Plzeň za socialismu. Krom toho jsme si pro vás připravili i tvorbu ideálního města a hraní socialistických her. Muzejní noc bude probíhat v budově NPM na náměstí Republiky 13. 25. května od 19:00 do 23:00 SELČ.

Desátá Pechakucha trochu jinak
Fórum - Blog

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám PechaKuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám Pechakuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Formát PechaKuchy vznikl v roce 2003 v Japonsku a jeho zakladateli jsou dva architekti. Astrid Kleinová a Mark Dytham v únoru zmiňovaného roku uspořádali první večer PechaKucha Night, který měl umožnit známým i neznámým architektům představit jejich myšlenky a vize. Základem byl formát dvacet krát dvacet, což je jeden ze základních kamenů Pechy do dnešních dní. Spočívá v tom, že každý vystupující má k dispozici jasně ohraničený prostor. Je to dvacet prezentačních slajdů, které jsou časovány po dvaceti sekundách. Sedm a půl minuty, které má každý vystupující k dipozici ho nutí, aby byl pokud možno jasný v tom co povídá, aby prezentace obsahovalo co nejvíce informací a aby celý výklad utíkal a byl tak stravitelný a živý.

Postupně se PechaKuchy rozšiřovaly po celém světě. Města, ve kterých se aktuálně konají, se počítají na stovky. Mnohé z nich si nesou nějakou zvláštnost. Plzeňská PechaKucha se snaží, aby prostor, ve kterém se koná, byl pokaždé výjimečný. Buďto musí být prostor dlouho nepřístupný a Pecha ho tak na chvíli opět navrátí k užívání veřejnosti, nebo musí být skutečně výjimečný. Občas se stává, že prostor, který se rozhodne tým PechaKuchy oživit se musí značně upravit a vložit do něj mnoho úsilí, aby byl opět funkční. Základ je ukázat prostory a stavby v kterých se nachází v dobrém světle a dbát na jejich využití a architekturu.

V Plzni jste se tak díky PechaKuche mohli dostat třeba do prostor uzavřeného kina Elektra, kde v sále, který byl ve své době největším kinosálem v Československu, dnes sídlí tržnice se zbožím bez hodnoty, nebo třeba do areálu bývalých městských lázní, které po letech devastace mohly zase na jeden večer ožít skutečně kulturní akcí a být otevřeny pro každého. Ovšem asi největší úspěch PechaKuchy byl, když se podařilo před pár měsíci opět otevřít dvacet let uzavřené kino Hvězda a bez nadsázky ho tím zachránit před demolicí, která mu hrozila. Dnes se zdá, že Hvězda chytla nový dech a její osud možná bude opět kulturní.

Za čtrnáct dní nás čeká již desátá PechaKucha Night Plzeň. Místo ve kterém se bude tentorkát konat zůstává tajné, jako překvapení bude zveřejněno 19. září. Na facebooku PechaKuchy zatím probíhá stopovačka, která vás k místu dovede pomocí nápověd. Nicméně už teď se můžete těšit na velice zajímavý a netradiční prostor. Tentokrát však bude něco trochu jinak. Plzeňské Centrum Filosofie a Umění bylo vyzváno, aby se připojilo k organizaci akce, kterou běžně pořádá K světu a nešlo jinak, než přijmout. Někteří členové se na organizaci Pechy podílejí už od samotného začátku, ale až nyní do toho jdeme všichni, kteří PCFU vytváříme. Je to velká výzva, abychom nic nezkazili na akci, která je zaběhnutá a má vysoký standard. Věříme však, že budete spokojeni vy, naši případní diváci a tím budou spokojeni všichni.

Těšíme se na vás tedy v pátek 26. 9. v obvyklých 20:20 na místě, které se včas dozvíte. Rezervaci lístků si můžete zajistit zde. Těšíme se na vás a držte i našemu týmu palce, aby se akce vydařila. 

Zdroje obrázků:

Pechakucha Night Plzeň
Lukáš Fuchman

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře