PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Přihlaste se na vycházku po pohostinství Plzně

V úterý sedmnáctého dubna se uskuteční netradiční vycházka po významných, zaniklých i současných hospodách, kavárnách a restauracích Plzně. Těšit se můžete na výpravu po významných pohostinstvích staré Plzně, historii toho, co lidé dříve jedli, ale podíváme se i do historie nedávné a nevynecháme ani současnou gastronomickou nabídku Plzně. Vycházka je zdarma, nicméně je nutné se registrovat, protože kapacita je jen 30 míst.

Registrujte se na vycházku

Kde stál dům plzeňského kata? Z jakého místa se začala Plzeň stavět? Kde najdeme zbytky barokního opevnění? To je jen část informací, které se dozvíte na nejoblíbenější vycházce po nejstarších místech Plzně. Letos proběhne zřejmě jen jednou, tak neváhejte a přidejte se. Vycházka vás opět provede viděnými i skrytými pozůstatky nejstarší plzeňské historie. Už zítra 7. dubna od 10:00

Registrace Vycházky: Valdštejnské strojírny

Třetího dubna vyrazíme na další komentovanou vycházkou. Tentokrát na poměrně krátkou, která vás zavede do ulic, kde kdysi vznikala průmyslová minulost Plzně. Valdštejnské strojírny stojí jako základní kámen u vzniku pozdějších Škodových závodů. Pojďte společně s námi projít to, co po tomto závodě ve městě zbylo mezi obytnými domy. Vycházka vám nezabere ani hodinu.

Registrace na vycházku

Vycházka po zmizelých místech 2 volně navazuje na minulý rok pořádanou vycházku po zmizelých místech. Tato vycházka nás na rozdíl od té minulé vezme na východní stranu města. Projdeme si místa, která byla kdysi naprosto odlišná od podoby, kterou nesou dnes. Společně tak navštívíme prostor U Jána, Nádražní ulici, či dům U Zvonu. Pro účast na vycházce je nutné se registrovat. Kapacita je jen 30 míst. Formulář k registraci naleznete po rozkliknutí tohoto článku.

Plzeňská Šedesátka netradičně!

V rámci přednáškového cyklu "Plzeňská 60", kterou pro Vás připravujeme ve spolupráci s Národopisným muzeem Plzeňska, proběhne v úterý 6. března komentovaná prohlídka výstavy "Josef Hodek a kniha". Výstavou, kterou u nás budete moci navštívit až do 8. dubna, vás zdarma provede její autor Dominik Mačas.Doražte na tuto velmi netradiční Šedesátku! 

Desátá Pechakucha trochu jinak
Fórum - Blog

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám PechaKuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám Pechakuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Formát PechaKuchy vznikl v roce 2003 v Japonsku a jeho zakladateli jsou dva architekti. Astrid Kleinová a Mark Dytham v únoru zmiňovaného roku uspořádali první večer PechaKucha Night, který měl umožnit známým i neznámým architektům představit jejich myšlenky a vize. Základem byl formát dvacet krát dvacet, což je jeden ze základních kamenů Pechy do dnešních dní. Spočívá v tom, že každý vystupující má k dispozici jasně ohraničený prostor. Je to dvacet prezentačních slajdů, které jsou časovány po dvaceti sekundách. Sedm a půl minuty, které má každý vystupující k dipozici ho nutí, aby byl pokud možno jasný v tom co povídá, aby prezentace obsahovalo co nejvíce informací a aby celý výklad utíkal a byl tak stravitelný a živý.

Postupně se PechaKuchy rozšiřovaly po celém světě. Města, ve kterých se aktuálně konají, se počítají na stovky. Mnohé z nich si nesou nějakou zvláštnost. Plzeňská PechaKucha se snaží, aby prostor, ve kterém se koná, byl pokaždé výjimečný. Buďto musí být prostor dlouho nepřístupný a Pecha ho tak na chvíli opět navrátí k užívání veřejnosti, nebo musí být skutečně výjimečný. Občas se stává, že prostor, který se rozhodne tým PechaKuchy oživit se musí značně upravit a vložit do něj mnoho úsilí, aby byl opět funkční. Základ je ukázat prostory a stavby v kterých se nachází v dobrém světle a dbát na jejich využití a architekturu.

V Plzni jste se tak díky PechaKuche mohli dostat třeba do prostor uzavřeného kina Elektra, kde v sále, který byl ve své době největším kinosálem v Československu, dnes sídlí tržnice se zbožím bez hodnoty, nebo třeba do areálu bývalých městských lázní, které po letech devastace mohly zase na jeden večer ožít skutečně kulturní akcí a být otevřeny pro každého. Ovšem asi největší úspěch PechaKuchy byl, když se podařilo před pár měsíci opět otevřít dvacet let uzavřené kino Hvězda a bez nadsázky ho tím zachránit před demolicí, která mu hrozila. Dnes se zdá, že Hvězda chytla nový dech a její osud možná bude opět kulturní.

Za čtrnáct dní nás čeká již desátá PechaKucha Night Plzeň. Místo ve kterém se bude tentorkát konat zůstává tajné, jako překvapení bude zveřejněno 19. září. Na facebooku PechaKuchy zatím probíhá stopovačka, která vás k místu dovede pomocí nápověd. Nicméně už teď se můžete těšit na velice zajímavý a netradiční prostor. Tentokrát však bude něco trochu jinak. Plzeňské Centrum Filosofie a Umění bylo vyzváno, aby se připojilo k organizaci akce, kterou běžně pořádá K světu a nešlo jinak, než přijmout. Někteří členové se na organizaci Pechy podílejí už od samotného začátku, ale až nyní do toho jdeme všichni, kteří PCFU vytváříme. Je to velká výzva, abychom nic nezkazili na akci, která je zaběhnutá a má vysoký standard. Věříme však, že budete spokojeni vy, naši případní diváci a tím budou spokojeni všichni.

Těšíme se na vás tedy v pátek 26. 9. v obvyklých 20:20 na místě, které se včas dozvíte. Rezervaci lístků si můžete zajistit zde. Těšíme se na vás a držte i našemu týmu palce, aby se akce vydařila. 

Zdroje obrázků:

Pechakucha Night Plzeň
Lukáš Fuchman

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře