PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Druhá Šedesátka proběhla

29. listopadu proběhla již druhá Šedesátka, tedy přednáška z cyklu, který má popularizovat zajímavé otázky historie, vědy a místopisu. Přednášejícím byl Tomáš Konečný, který promluvil o době vzniku povinné školní docházky a o tom, jak se školství a věci s ním spojené pak vyvíjely. Děkujeme našemu Národopisnému Muzeu, jako spolutvůrci Šedesátek i Tomášovi, že přijal pozvání. Na další Šedesátku se můžete těšit již 19. prosince. 

První Nedělní debata

Diskuze? To je přeci jednoduchá záležitost. Ale je tomu skutečně tak? Rádi bychom vás pozvali na první Nedělní debatu, která má za cíl vyžívat se ve šťourání v tom, co je to vlastně debata. Formát nedělních debat volně navazuje na námi organizovaný Degnáz. První Nedělní debata přijde již 19. Listopadu a bude se konat v Café Regner od 18:00.

Přednáška: Ukecané domy

Díky spolupráci se Skautským institutem vás můžeme pozvat na přednášku o detailech a kuriozitách na plzeňských domech. Přednášejícím bude Lukáš Houška a samotná přednáška proběhne v domě Americká 25 od 19:00. Více o ní zde.

Šedesátka: O výbušné politice

Politický terorismus 19. století je tématem první přednášky Tomáše Konečného z cyklu Šedesátka, kde vám chceme přinášet zajímavé přednášky z historie, vědy a kultury a to popularizační formou. První proběhne už dnes 25. října od 17:30 v budově Národopisného muzea na náměstí Republiky v Plzni. Více info zde a zde

Registrace na vycházku kolem Mže

Právě nyní zahajujeme registraci na komentovanou vycházkou kolem řeky Mže. V rámci této vycházky vás vezmeme na místa staré Plzně, kde se řeka dotkal její historie a utvářela její život. Řeka Mže je pravděpodobně nejdůležitější řekou pro město a proto se kolem soustředilo velké množství zajímavých zákoutí, provozů a příběhů.

Desátá Pechakucha trochu jinak
Fórum - Blog

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám PechaKuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Stále ještě se stává, že přijdu za někým z Plzně a on neví, co je to PechaKucha. Rozhodli jsme se proto vám Pechakuchu trochu přiblížit. Počínaje tímto článkem, který vám představí koncept celého projektu, vyjde na našich stránkách ještě několik reportáží a rozhovorů s tvůrci, nebo hosty tohoto světového formátu prezentace designu, umění a vlastně kohokoli, kdo má světu co říct.

Formát PechaKuchy vznikl v roce 2003 v Japonsku a jeho zakladateli jsou dva architekti. Astrid Kleinová a Mark Dytham v únoru zmiňovaného roku uspořádali první večer PechaKucha Night, který měl umožnit známým i neznámým architektům představit jejich myšlenky a vize. Základem byl formát dvacet krát dvacet, což je jeden ze základních kamenů Pechy do dnešních dní. Spočívá v tom, že každý vystupující má k dispozici jasně ohraničený prostor. Je to dvacet prezentačních slajdů, které jsou časovány po dvaceti sekundách. Sedm a půl minuty, které má každý vystupující k dipozici ho nutí, aby byl pokud možno jasný v tom co povídá, aby prezentace obsahovalo co nejvíce informací a aby celý výklad utíkal a byl tak stravitelný a živý.

Postupně se PechaKuchy rozšiřovaly po celém světě. Města, ve kterých se aktuálně konají, se počítají na stovky. Mnohé z nich si nesou nějakou zvláštnost. Plzeňská PechaKucha se snaží, aby prostor, ve kterém se koná, byl pokaždé výjimečný. Buďto musí být prostor dlouho nepřístupný a Pecha ho tak na chvíli opět navrátí k užívání veřejnosti, nebo musí být skutečně výjimečný. Občas se stává, že prostor, který se rozhodne tým PechaKuchy oživit se musí značně upravit a vložit do něj mnoho úsilí, aby byl opět funkční. Základ je ukázat prostory a stavby v kterých se nachází v dobrém světle a dbát na jejich využití a architekturu.

V Plzni jste se tak díky PechaKuche mohli dostat třeba do prostor uzavřeného kina Elektra, kde v sále, který byl ve své době největším kinosálem v Československu, dnes sídlí tržnice se zbožím bez hodnoty, nebo třeba do areálu bývalých městských lázní, které po letech devastace mohly zase na jeden večer ožít skutečně kulturní akcí a být otevřeny pro každého. Ovšem asi největší úspěch PechaKuchy byl, když se podařilo před pár měsíci opět otevřít dvacet let uzavřené kino Hvězda a bez nadsázky ho tím zachránit před demolicí, která mu hrozila. Dnes se zdá, že Hvězda chytla nový dech a její osud možná bude opět kulturní.

Za čtrnáct dní nás čeká již desátá PechaKucha Night Plzeň. Místo ve kterém se bude tentorkát konat zůstává tajné, jako překvapení bude zveřejněno 19. září. Na facebooku PechaKuchy zatím probíhá stopovačka, která vás k místu dovede pomocí nápověd. Nicméně už teď se můžete těšit na velice zajímavý a netradiční prostor. Tentokrát však bude něco trochu jinak. Plzeňské Centrum Filosofie a Umění bylo vyzváno, aby se připojilo k organizaci akce, kterou běžně pořádá K světu a nešlo jinak, než přijmout. Někteří členové se na organizaci Pechy podílejí už od samotného začátku, ale až nyní do toho jdeme všichni, kteří PCFU vytváříme. Je to velká výzva, abychom nic nezkazili na akci, která je zaběhnutá a má vysoký standard. Věříme však, že budete spokojeni vy, naši případní diváci a tím budou spokojeni všichni.

Těšíme se na vás tedy v pátek 26. 9. v obvyklých 20:20 na místě, které se včas dozvíte. Rezervaci lístků si můžete zajistit zde. Těšíme se na vás a držte i našemu týmu palce, aby se akce vydařila. 

Zdroje obrázků:

Pechakucha Night Plzeň
Lukáš Fuchman

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře