PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Druhá Šedesátka proběhla

29. listopadu proběhla již druhá Šedesátka, tedy přednáška z cyklu, který má popularizovat zajímavé otázky historie, vědy a místopisu. Přednášejícím byl Tomáš Konečný, který promluvil o době vzniku povinné školní docházky a o tom, jak se školství a věci s ním spojené pak vyvíjely. Děkujeme našemu Národopisnému Muzeu, jako spolutvůrci Šedesátek i Tomášovi, že přijal pozvání. Na další Šedesátku se můžete těšit již 19. prosince. 

První Nedělní debata

Diskuze? To je přeci jednoduchá záležitost. Ale je tomu skutečně tak? Rádi bychom vás pozvali na první Nedělní debatu, která má za cíl vyžívat se ve šťourání v tom, co je to vlastně debata. Formát nedělních debat volně navazuje na námi organizovaný Degnáz. První Nedělní debata přijde již 19. Listopadu a bude se konat v Café Regner od 18:00.

Přednáška: Ukecané domy

Díky spolupráci se Skautským institutem vás můžeme pozvat na přednášku o detailech a kuriozitách na plzeňských domech. Přednášejícím bude Lukáš Houška a samotná přednáška proběhne v domě Americká 25 od 19:00. Více o ní zde.

Šedesátka: O výbušné politice

Politický terorismus 19. století je tématem první přednášky Tomáše Konečného z cyklu Šedesátka, kde vám chceme přinášet zajímavé přednášky z historie, vědy a kultury a to popularizační formou. První proběhne už dnes 25. října od 17:30 v budově Národopisného muzea na náměstí Republiky v Plzni. Více info zde a zde

Registrace na vycházku kolem Mže

Právě nyní zahajujeme registraci na komentovanou vycházkou kolem řeky Mže. V rámci této vycházky vás vezmeme na místa staré Plzně, kde se řeka dotkal její historie a utvářela její život. Řeka Mže je pravděpodobně nejdůležitější řekou pro město a proto se kolem soustředilo velké množství zajímavých zákoutí, provozů a příběhů.

Detachment – Oddělen
Filmotéka

Vybírala jsem z několika filmů, které se odehrávají v prostředí školy. Nakonec zvítězil ten s Adrienem Brodym, kterého miluji od doby, co spatřil světlo světa Pianista. Věděla jsem, že nejde o komedii, ale nečekala jsem, že na mě film tolik dolehne. Asi se to nedá popsat. Musí se to vidět.

USA, 2011

Režie: Tony Kaye

Hudba: The Newton Brothers

Hrají: Adrien Brody, Christina Hendricks, James Caan, Lucy Liu a další


Vybírala jsem z několika filmů, které se odehrávají v prostředí školy. Nakonec zvítězil ten s Adrienem Brodym, kterého miluji od doby, co spatřil světlo světa Pianista. Věděla jsem, že nejde o komedii, ale nečekala jsem, že na mě film tolik dolehne. Asi se to nedá popsat. Musí se to vidět.

Sám hlavní „hrdina“ tohoto filmu je zvláštní osobností. Nevíte, co si o něm máte myslet. Navenek vystupuje jako chladný profesionál, ale když se trochu otevře, vidíte celý jeho vnitřní svět a teplo, které z něj vyzařuje. Tím, že ukáže něco ze svého nitra, se snaží pomáhat studentům na průměrné střední americké škole tak, aby našli svoji správnou cestu životem. Vypadá to však jako boj s větrnými mlýny. U tohoto filmu se opravdu nezasmějete, ale určitě vás donutí k různým úvahám. Ne pouze o škole a celém školském systému, ale celkově o společnosti, ve které žijeme.

Jde o jeden z těch filmů, na které když se dokoukáte, musíte ještě dlouho přemýšlet. Nejde však o konkrétní myšlenky. Máte jen takový zvláštní pocit. Možná že u tohoto filmu to může být ten druh pocit „sakra, vždyť takhle to klidně může někde být“. Totální prázdnota a povrchnost, ale zároveň hluboká rozervanost všech. Učitelů i studentů. Žádné cíle, žádné ambice, nic.

Doporučuji se podívat na tento film, když máte trochu melancholičtější náladu. Vždyť víte, když je vám špatně, děláte všechno proto, aby vám bylo ještě hůř. Přesně pro takovou chvíli se Detachment hodí. Smetanový hlas Adriena Brodyho Vás provede celým filmem a na konci nechá totálně bez iluzí.

Bod navíc za scénář, který je příjemným nadprůměrem.

 

Zdroj obrázků:

http://www.filmtrophy.com/

http://www.filmoria.co.uk/

https://itpworld.files.wordpress.com/

 

 

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře