PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Poslední červnová vycházka: Registrace

Registrujte se na poslední vycházku před prázdninami! Opět se vydáme na oblíbenou obhlídku plzeňských hradeb, které sice již z větší části neexistují, ale jsou s nimi spojené velmi zajímavé události a informace. Vycházka proběhne v úterý 26. Června od 18:00. Je zdarma a jediné, co musíte splnit, je registrace, kterou najdete uvnitř článku. Kapacita je třicet lidí. Kdo se nedostane, může se těšit na další vycházky v září!

Vydejte se po zmizelých místech

Máme tady registraci na další vycházku. 15. června od 18:00 se s námi můžete vydat po zmizelých místech. Vycházka vás provede místy, která doznala za poslední roky výrazné proměny. Vyrazíme od kostela Všech svatých a přes Roudnou a severní část centra zamíříme až na Denisovo nábřeží. Vycházak je zdarma, pouze se musíte registrovat. To můžete udělat uvnitř tohoto článku. 

Vycházka po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku po jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška. Vycházka se uskuteční v neděli 10. června od 9:00 a registrovat se na ní můžete právě zde. 

Kolem hradeb: Registrace

Jít se v Plzni podívat na hradby, to je jako hledat sněžného muže. Nicméně je fakt, že z plzeňských hradeb je alespoň něco k vidění. Vycházka kolem nich bude sice z velké části imaginární, ale můžete se těšit na velkou dávku zajímavých informací. Vycházka se uskuteční v sobotu 2. června od 10:00 a zde se můžete na vycházku registrovat.

Muzejní noc ve sklepě

Přijďte dnes večer do Národopisného muzea, kde bude probíhat Muzejní noc. Ať už se v rámci Muzejní noci, či Noci kostelů rozhodnete navštívit cokoli, nevynechejte právě muzeum na náměstí, kde ve sklepě budou členové spolku ukazovat výstavu Plzeň za socialismu. Krom toho jsme si pro vás připravili i tvorbu ideálního města a hraní socialistických her. Muzejní noc bude probíhat v budově NPM na náměstí Republiky 13. 25. května od 19:00 do 23:00 SELČ.

Dokument pro lidi
Filmotéka

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost. 

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost.


Dokument se odehrává ve dvou rovinách. První z nich je tetování, druhá charakteristika dnešní doby. Zpočátku se autorky ptají po smyslu tetování, jeho symbolice, co znamená pro lidi, jaký mělo význam dříve a dnes. Ovšem smyslem tohoto dokumentu není primárně tetování, proto se později obě témata propojí, aby se posléze rozešly a snímek plynul v zajímavější rovině. V ní se snaží autorky, jak už bylo řečeno, popsat dnešní dobu. Syntetizovat ji do obrázku, slova, maximálně do věty. V čem je hlavní přínos tohoto dokumentu? Autorkám k popsání, či pochopení zadaného tématu pomáhají významné české osobnosti, ať filozofové Erazim Kohák, Václav Bělohradský, mediálně známý geolog Václav Cílek, sociolog Jan Keller či umělec David Černý. Toto ovšem není konečný výčet všech osobností. Díky těmto věhlasným jménům se dostává dokument v druhé části do zcela jiné roviny. Dochází k jakési debatě mezi autory i jednotlivými osobnostmi nad dnešními problémy a debata se dostává i třeba k tématům moderny a postmoderny nebo k informacím. Třeba i díky tomuto náhledu do filozofie se dokument vyvaruje stereotypům stále se objevujících ve společnosti.

Ovšem velmi zajímavý námět dokumentu trošku sráží jeho zpracování. Během necelých 48 minut se nesčetněkrát objevuje záběr na štáb a během rozhovorů působí velmi rušivě stále zasahující mikrofon do záběru. Dokument je také proložen scénkami, ve kterých figurují autorky, jež nejspíše reagují na slova účinkujících, ale někdy se tyto scénky stávají zcela absurdními. Na Youtube.com se také nachází bonusový materiál ve formě neuveřejněných rozhovorů, což by divák rozhodně neměl přehlédnout.

Ač by někomu mohl připadat dokument nezajímavý, určitě stojí za to mu věnovat pozornost a dovědět se, zda se autorkám povedla najít odpověď na jejich ne zcela jednoduchou otázku. Dokument pro lidi vznikl v roce 2012, ale jeho aktuálnost nepomíjí a i později bude mít určitou vypovídající hodnotu.

 

Zdroje obrázků:

www.dokumentprolidi.scifilm.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře