PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Druhá Šedesátka proběhla

29. listopadu proběhla již druhá Šedesátka, tedy přednáška z cyklu, který má popularizovat zajímavé otázky historie, vědy a místopisu. Přednášejícím byl Tomáš Konečný, který promluvil o době vzniku povinné školní docházky a o tom, jak se školství a věci s ním spojené pak vyvíjely. Děkujeme našemu Národopisnému Muzeu, jako spolutvůrci Šedesátek i Tomášovi, že přijal pozvání. Na další Šedesátku se můžete těšit již 19. prosince. 

První Nedělní debata

Diskuze? To je přeci jednoduchá záležitost. Ale je tomu skutečně tak? Rádi bychom vás pozvali na první Nedělní debatu, která má za cíl vyžívat se ve šťourání v tom, co je to vlastně debata. Formát nedělních debat volně navazuje na námi organizovaný Degnáz. První Nedělní debata přijde již 19. Listopadu a bude se konat v Café Regner od 18:00.

Přednáška: Ukecané domy

Díky spolupráci se Skautským institutem vás můžeme pozvat na přednášku o detailech a kuriozitách na plzeňských domech. Přednášejícím bude Lukáš Houška a samotná přednáška proběhne v domě Americká 25 od 19:00. Více o ní zde.

Šedesátka: O výbušné politice

Politický terorismus 19. století je tématem první přednášky Tomáše Konečného z cyklu Šedesátka, kde vám chceme přinášet zajímavé přednášky z historie, vědy a kultury a to popularizační formou. První proběhne už dnes 25. října od 17:30 v budově Národopisného muzea na náměstí Republiky v Plzni. Více info zde a zde

Registrace na vycházku kolem Mže

Právě nyní zahajujeme registraci na komentovanou vycházkou kolem řeky Mže. V rámci této vycházky vás vezmeme na místa staré Plzně, kde se řeka dotkal její historie a utvářela její život. Řeka Mže je pravděpodobně nejdůležitější řekou pro město a proto se kolem soustředilo velké množství zajímavých zákoutí, provozů a příběhů.

Dokument pro lidi
Filmotéka

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost. 

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost.


Dokument se odehrává ve dvou rovinách. První z nich je tetování, druhá charakteristika dnešní doby. Zpočátku se autorky ptají po smyslu tetování, jeho symbolice, co znamená pro lidi, jaký mělo význam dříve a dnes. Ovšem smyslem tohoto dokumentu není primárně tetování, proto se později obě témata propojí, aby se posléze rozešly a snímek plynul v zajímavější rovině. V ní se snaží autorky, jak už bylo řečeno, popsat dnešní dobu. Syntetizovat ji do obrázku, slova, maximálně do věty. V čem je hlavní přínos tohoto dokumentu? Autorkám k popsání, či pochopení zadaného tématu pomáhají významné české osobnosti, ať filozofové Erazim Kohák, Václav Bělohradský, mediálně známý geolog Václav Cílek, sociolog Jan Keller či umělec David Černý. Toto ovšem není konečný výčet všech osobností. Díky těmto věhlasným jménům se dostává dokument v druhé části do zcela jiné roviny. Dochází k jakési debatě mezi autory i jednotlivými osobnostmi nad dnešními problémy a debata se dostává i třeba k tématům moderny a postmoderny nebo k informacím. Třeba i díky tomuto náhledu do filozofie se dokument vyvaruje stereotypům stále se objevujících ve společnosti.

Ovšem velmi zajímavý námět dokumentu trošku sráží jeho zpracování. Během necelých 48 minut se nesčetněkrát objevuje záběr na štáb a během rozhovorů působí velmi rušivě stále zasahující mikrofon do záběru. Dokument je také proložen scénkami, ve kterých figurují autorky, jež nejspíše reagují na slova účinkujících, ale někdy se tyto scénky stávají zcela absurdními. Na Youtube.com se také nachází bonusový materiál ve formě neuveřejněných rozhovorů, což by divák rozhodně neměl přehlédnout.

Ač by někomu mohl připadat dokument nezajímavý, určitě stojí za to mu věnovat pozornost a dovědět se, zda se autorkám povedla najít odpověď na jejich ne zcela jednoduchou otázku. Dokument pro lidi vznikl v roce 2012, ale jeho aktuálnost nepomíjí a i později bude mít určitou vypovídající hodnotu.

 

Zdroje obrázků:

www.dokumentprolidi.scifilm.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře