PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka za zbořenými památkami: Trochu jinak

Přijměte pozvání na komentovanou vycházku za zbořenými památkami Plzně, která vás tentokrát vezme netradiční trasou a podíváte se tak i na aktuální bourání jednoho z cenných domů Plzně. Budeme mít doslova poslední možnost jej spatřit. Vycházka se bude konat proto o půl hodiny dříve, než bylo avizováno na facebooku. Sejdeme se tak 13. května již v 17:30. Zde se můžete registrovat.

Pojďte s námi za vodou

Voda a město. Velké téma, obzvláště pro Plzeň. Přijměte pozvání na speciální komentovanou vycházku, která vás 7. května od 18:00 vezme za vodou Plzně. Na vycházku je potřeba se registrovat, otevíráme proto registraci pro třicet z vás.

Zveme vás na vycházku kolem prostoru U Jána

Další komentovaná vycházka povede kolem prostoru zvaného U Jána. Dnešní rozsáhlá křižovatka nese jméno sochy sv. Jana Nepomuckého a rozhodně to není jediná zajímavost, která se s tímto významným prostorem Plzně spojuje. Proto neváhejte a přidejte se k nám 26. dubna od 18:00, kdy vycházka začne. Zde se můžete přihlásit, kapacita je opět 30 míst.

REGISTRACE: Za legendami a historkami

Již v neděli 21. dubna od 19:00 vás vezmeme za legendami, historkami a příběhy Plzně. Kdysi živé město bylo plné příběhů a povídaček, které měly mnohdy edukativní charakter, mnohdy byly pro pobavení a jindy skrývaly kus historie Plzně. Pojďme tyto příběhy společně poznat. Registrace je otevřena již tradičně pro prvních třicet z vás.

Registrace na vycházku po hradbách

Právě otevíráme registraci třiceti volných míst na vycházku po hradbách, která proběhne 11. dubna od 18:00. Vycházka vás zavede za zbytky fortifikací, bran a věží, které se ještě nacházejí v Plzni. Společně objevíme již z velké části zbouraný fascinující opevňovací systém Plzně, který kdysi budil respekt a byl význačným technickým dílem.

Dokument pro lidi
Filmotéka

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost. 

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost.


Dokument se odehrává ve dvou rovinách. První z nich je tetování, druhá charakteristika dnešní doby. Zpočátku se autorky ptají po smyslu tetování, jeho symbolice, co znamená pro lidi, jaký mělo význam dříve a dnes. Ovšem smyslem tohoto dokumentu není primárně tetování, proto se později obě témata propojí, aby se posléze rozešly a snímek plynul v zajímavější rovině. V ní se snaží autorky, jak už bylo řečeno, popsat dnešní dobu. Syntetizovat ji do obrázku, slova, maximálně do věty. V čem je hlavní přínos tohoto dokumentu? Autorkám k popsání, či pochopení zadaného tématu pomáhají významné české osobnosti, ať filozofové Erazim Kohák, Václav Bělohradský, mediálně známý geolog Václav Cílek, sociolog Jan Keller či umělec David Černý. Toto ovšem není konečný výčet všech osobností. Díky těmto věhlasným jménům se dostává dokument v druhé části do zcela jiné roviny. Dochází k jakési debatě mezi autory i jednotlivými osobnostmi nad dnešními problémy a debata se dostává i třeba k tématům moderny a postmoderny nebo k informacím. Třeba i díky tomuto náhledu do filozofie se dokument vyvaruje stereotypům stále se objevujících ve společnosti.

Ovšem velmi zajímavý námět dokumentu trošku sráží jeho zpracování. Během necelých 48 minut se nesčetněkrát objevuje záběr na štáb a během rozhovorů působí velmi rušivě stále zasahující mikrofon do záběru. Dokument je také proložen scénkami, ve kterých figurují autorky, jež nejspíše reagují na slova účinkujících, ale někdy se tyto scénky stávají zcela absurdními. Na Youtube.com se také nachází bonusový materiál ve formě neuveřejněných rozhovorů, což by divák rozhodně neměl přehlédnout.

Ač by někomu mohl připadat dokument nezajímavý, určitě stojí za to mu věnovat pozornost a dovědět se, zda se autorkám povedla najít odpověď na jejich ne zcela jednoduchou otázku. Dokument pro lidi vznikl v roce 2012, ale jeho aktuálnost nepomíjí a i později bude mít určitou vypovídající hodnotu.

 

Zdroje obrázků:

www.dokumentprolidi.scifilm.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře