PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Přihlaste se na vycházku po pohostinství Plzně

V úterý sedmnáctého dubna se uskuteční netradiční vycházka po významných, zaniklých i současných hospodách, kavárnách a restauracích Plzně. Těšit se můžete na výpravu po významných pohostinstvích staré Plzně, historii toho, co lidé dříve jedli, ale podíváme se i do historie nedávné a nevynecháme ani současnou gastronomickou nabídku Plzně. Vycházka je zdarma, nicméně je nutné se registrovat, protože kapacita je jen 30 míst.

Registrujte se na vycházku

Kde stál dům plzeňského kata? Z jakého místa se začala Plzeň stavět? Kde najdeme zbytky barokního opevnění? To je jen část informací, které se dozvíte na nejoblíbenější vycházce po nejstarších místech Plzně. Letos proběhne zřejmě jen jednou, tak neváhejte a přidejte se. Vycházka vás opět provede viděnými i skrytými pozůstatky nejstarší plzeňské historie. Už zítra 7. dubna od 10:00

Registrace Vycházky: Valdštejnské strojírny

Třetího dubna vyrazíme na další komentovanou vycházkou. Tentokrát na poměrně krátkou, která vás zavede do ulic, kde kdysi vznikala průmyslová minulost Plzně. Valdštejnské strojírny stojí jako základní kámen u vzniku pozdějších Škodových závodů. Pojďte společně s námi projít to, co po tomto závodě ve městě zbylo mezi obytnými domy. Vycházka vám nezabere ani hodinu.

Registrace na vycházku

Vycházka po zmizelých místech 2 volně navazuje na minulý rok pořádanou vycházku po zmizelých místech. Tato vycházka nás na rozdíl od té minulé vezme na východní stranu města. Projdeme si místa, která byla kdysi naprosto odlišná od podoby, kterou nesou dnes. Společně tak navštívíme prostor U Jána, Nádražní ulici, či dům U Zvonu. Pro účast na vycházce je nutné se registrovat. Kapacita je jen 30 míst. Formulář k registraci naleznete po rozkliknutí tohoto článku.

Plzeňská Šedesátka netradičně!

V rámci přednáškového cyklu "Plzeňská 60", kterou pro Vás připravujeme ve spolupráci s Národopisným muzeem Plzeňska, proběhne v úterý 6. března komentovaná prohlídka výstavy "Josef Hodek a kniha". Výstavou, kterou u nás budete moci navštívit až do 8. dubna, vás zdarma provede její autor Dominik Mačas.Doražte na tuto velmi netradiční Šedesátku! 

Dokument pro lidi
Filmotéka

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost. 

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost.


Dokument se odehrává ve dvou rovinách. První z nich je tetování, druhá charakteristika dnešní doby. Zpočátku se autorky ptají po smyslu tetování, jeho symbolice, co znamená pro lidi, jaký mělo význam dříve a dnes. Ovšem smyslem tohoto dokumentu není primárně tetování, proto se později obě témata propojí, aby se posléze rozešly a snímek plynul v zajímavější rovině. V ní se snaží autorky, jak už bylo řečeno, popsat dnešní dobu. Syntetizovat ji do obrázku, slova, maximálně do věty. V čem je hlavní přínos tohoto dokumentu? Autorkám k popsání, či pochopení zadaného tématu pomáhají významné české osobnosti, ať filozofové Erazim Kohák, Václav Bělohradský, mediálně známý geolog Václav Cílek, sociolog Jan Keller či umělec David Černý. Toto ovšem není konečný výčet všech osobností. Díky těmto věhlasným jménům se dostává dokument v druhé části do zcela jiné roviny. Dochází k jakési debatě mezi autory i jednotlivými osobnostmi nad dnešními problémy a debata se dostává i třeba k tématům moderny a postmoderny nebo k informacím. Třeba i díky tomuto náhledu do filozofie se dokument vyvaruje stereotypům stále se objevujících ve společnosti.

Ovšem velmi zajímavý námět dokumentu trošku sráží jeho zpracování. Během necelých 48 minut se nesčetněkrát objevuje záběr na štáb a během rozhovorů působí velmi rušivě stále zasahující mikrofon do záběru. Dokument je také proložen scénkami, ve kterých figurují autorky, jež nejspíše reagují na slova účinkujících, ale někdy se tyto scénky stávají zcela absurdními. Na Youtube.com se také nachází bonusový materiál ve formě neuveřejněných rozhovorů, což by divák rozhodně neměl přehlédnout.

Ač by někomu mohl připadat dokument nezajímavý, určitě stojí za to mu věnovat pozornost a dovědět se, zda se autorkám povedla najít odpověď na jejich ne zcela jednoduchou otázku. Dokument pro lidi vznikl v roce 2012, ale jeho aktuálnost nepomíjí a i později bude mít určitou vypovídající hodnotu.

 

Zdroje obrázků:

www.dokumentprolidi.scifilm.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře