PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Registrace na přednášku o SpaceX

Rádi bychom vás pozvali na přednášku Dušana Majera, která se bude konat 11. října v Plzni. Přednáška bude o SpaceX – o její minulosti, současnosti i budoucnosti a bude v rámci cyklu Šedesátka. Navíc, po samotné přednášce, která proběhne ve výjimečných prostorách Západočeského muzea, bude následovat posezení v hospodě s Dušanem Majerem a Lukášem Houškou a společně budeme moct podiskutovat o kosmonautice. Jde tedy i o setkání fanoušků kosmonautiky z Plzně a okolí.

Vycházka po zmizelých místech III

Rádi bychom vás pozvali na poslední vycházku letošní sezóny. Podíváme se společně v rámci úplně nové vycházky na zmizelá místa Plzně, která se nachází na západní části města. Projdeme si město od III. brány až po začátek bývalé Pionýrské železnice. Registrovat se můžete zde. Vycházka se bude konat 25. září od 18:00. 

Registrujte se na vycházku po Slovanech

Pojďte s námi na komentovanou vycházku! 10. září proběhne vycházka po Slovanech, jedné z nejkrásnějších čtvrtí Plzně. Opět se jí můžete účastnit zdarma a to jen tak, že se zaregistrujete. Zde najdete registrační formulář. 

Plzeňská 60': Kritické myšlení II

Rádi bychom Vás pozvali na další Plzeňskou 60'. Tentokrát jako workshop se zaměřením zejména na oblast plánování času, kterou lidé často podceňují. Smyslem workshopu je seznámit účastníky s jednoduchými praktickými metodami, které jim pomohou naučit se lépe plánovat. Sejdeme se 26. 9. 2018 od 17 hodin v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky 13.

Pojďte s námi na vycházku po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí - Slovanech. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška.

Dokument pro lidi
Filmotéka

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost. 

Lilian Mikhnevich a Alžběta Hrabicová vytvořily snímek s příznačným názvem Dokument pro lidi a vzaly na svá bedra nelehký úkol. Pokouší se v tomto dokumentu přiblížit divákům dnešní dobu. Pokusily se to vyjádřit neobvyklým způsobem, snaží se nalézt obrázek, slovo či text, který by měl později jako tetování na jedné z autorek charakterizovat současnost.


Dokument se odehrává ve dvou rovinách. První z nich je tetování, druhá charakteristika dnešní doby. Zpočátku se autorky ptají po smyslu tetování, jeho symbolice, co znamená pro lidi, jaký mělo význam dříve a dnes. Ovšem smyslem tohoto dokumentu není primárně tetování, proto se později obě témata propojí, aby se posléze rozešly a snímek plynul v zajímavější rovině. V ní se snaží autorky, jak už bylo řečeno, popsat dnešní dobu. Syntetizovat ji do obrázku, slova, maximálně do věty. V čem je hlavní přínos tohoto dokumentu? Autorkám k popsání, či pochopení zadaného tématu pomáhají významné české osobnosti, ať filozofové Erazim Kohák, Václav Bělohradský, mediálně známý geolog Václav Cílek, sociolog Jan Keller či umělec David Černý. Toto ovšem není konečný výčet všech osobností. Díky těmto věhlasným jménům se dostává dokument v druhé části do zcela jiné roviny. Dochází k jakési debatě mezi autory i jednotlivými osobnostmi nad dnešními problémy a debata se dostává i třeba k tématům moderny a postmoderny nebo k informacím. Třeba i díky tomuto náhledu do filozofie se dokument vyvaruje stereotypům stále se objevujících ve společnosti.

Ovšem velmi zajímavý námět dokumentu trošku sráží jeho zpracování. Během necelých 48 minut se nesčetněkrát objevuje záběr na štáb a během rozhovorů působí velmi rušivě stále zasahující mikrofon do záběru. Dokument je také proložen scénkami, ve kterých figurují autorky, jež nejspíše reagují na slova účinkujících, ale někdy se tyto scénky stávají zcela absurdními. Na Youtube.com se také nachází bonusový materiál ve formě neuveřejněných rozhovorů, což by divák rozhodně neměl přehlédnout.

Ač by někomu mohl připadat dokument nezajímavý, určitě stojí za to mu věnovat pozornost a dovědět se, zda se autorkám povedla najít odpověď na jejich ne zcela jednoduchou otázku. Dokument pro lidi vznikl v roce 2012, ale jeho aktuálnost nepomíjí a i později bude mít určitou vypovídající hodnotu.

 

Zdroje obrázků:

www.dokumentprolidi.scifilm.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře