PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Dolní oblast Vítkovice
Architektura - Blog

Pozůstatky po těžkém průmyslu můžeme v České republice nalézt téměř na každém kroku. U kdejakého města vyrostly nové průmyslové podniky zaměřené především na těžký průmysl. Své největší slávy dosáhly v minulém století, nyní jsou jejím reliktem, jen určitou vzpomínkou. Z těžkého průmyslu se dnes stal jakýsi strašák, symbol ničení přírody, těžké práce a nezdravého života. Výroba v těžkém průmyslu se přesunula do zahraničí nebo úplně zanikla. Komplexy, dříve zaměstnávající tisíce lidí, najednou zejí prázdnotou, chátrají či čekají na demolici. Neměli bychom tyto industriální stavby přehlížet a spíše s nimi pracovat, jelikož mají veliký potenciál. To je názorně vidět v Ostravě, kde spatřuje světlo světa projekt na zachování a zpřístupnění bývalých vítkovických železáren. Z dříve rozsáhlého komplexu tu vzniká víceúčelový prostor vhodný pro kulturu, vědu i zábavu.

Pozůstatky po těžkém průmyslu můžeme v České republice nalézt téměř na každém kroku. U kdejakého města vyrostly nové průmyslové podniky zaměřené především na těžký průmysl. Své největší slávy dosáhly v minulém století, nyní jsou jejím reliktem, jen určitou vzpomínkou. Z těžkého průmyslu se dnes stal jakýsi strašák, symbol ničení přírody, těžké práce a nezdravého života. Výroba v těžkém průmyslu se přesunula do zahraničí nebo úplně zanikla. Komplexy, dříve zaměstnávající tisíce lidí, najednou zejí prázdnotou, chátrají či čekají na demolici. Neměli bychom tyto industriální stavby přehlížet a spíše s nimi pracovat, jelikož mají veliký potenciál. To je názorně vidět v Ostravě, kde spatřuje světlo světa projekt na zachování a zpřístupnění bývalých vítkovických železáren. Z dříve rozsáhlého komplexu tu vzniká víceúčelový prostor vhodný pro kulturu, vědu i zábavu.

Dolní Vítkovice dostaly nový život, ale již před ukončením provozu měly dlouhou a zajímavou historii. V roce 1836 zde byla zapálena první vysoká pec v Rakousku, zakrátko se železárny rozrostly. Pro rozkvět zde byly vhodné podmínky. Vyskytovalo se tu velmi kvalitní a koksovatelné černé uhlí a nedaleko Vítkovic teče řeka Ostravice s dostatečným průtokem vody, jelikož právě velké množství vody je pro výrobu železa nezbytné.  V roce 1843 přešla huť do vlastnictví Rothschildů, kteří neváhali investovat do dalšího rozvoje. Postupně přibyly i přidružené výrobny a vítkovické železárny, doly a další objekty vyrostly ve významný průmyslový komplex.  V říjnu 1945 došlo ke znárodnění těžkého průmyslu v Československu a v roce 1948 byly železárny přejmenovány na Železárny Klementa Gottwalda. Další rozmach přišel mezi lety 1960 až 1985. Tři roky po sametové revoluci se Vítkovice transformovaly ze státního podniku na akciovou společnost. V září roku 1998 došlo k poslednímu odpichu na vysoké peci číslo 1 a tudíž k trvalému zastavení provozu.  

Ovšem místo demolice, která potkala velkou část průmyslových podniků, se zde objevil plán na revitalizaci tohoto rozsáhlého komplexu. Postupně jsou zde otevírány a zpřístupňovány jednotlivé kulturní památky, což je ovšem běh na dlouhou trať, vzhledem k rozsahu a finanční zátěži.  Srdcem Dolních Vítkovic se stal bývalý plynojem, nyní multifunkční aula GONG. Novou tvář plynojemu vytvořil architekt Josef Pleskot. Původní zůstala jen nýtovaná podlaha z doby Rothschildů a část vnějšího pláště, zbytek plynojemu vyplnila vnitřní vestavba. Nalezneme v něm koncertní sál, výstavní prostory, kavárnu a informační centrum. Další zpřístupněnou a atraktivní památkou je vysoká pec číslo 1, která jako jediná zůstala zachována a návštěvníci si její prohlídkou můžou prohloubit znalosti o výrobě železa. Prohlídka vede až na vrchol vysoké pece do výšky téměř 61 metrů. Také si lze prohlédnout vnitřek vysoké pece, což je ojedinělým zážitkem. Projekt dále počítá s rozvojem a zpřístupňováním dalších částí Vítkovic, například sousedícím dolem Hlubina. Dále se chystá otevření Velkého světa techniky, který doplní již fungující Malý svět techniky pro nejmenší návštěvníky. Každý rok v tomto areálu také probíhá hojně navštěvovaný hudební festival Colours of Ostrava.  Velký pozitivem tohoto projektu je volný přístup do areálu, kde je možné zaparkovat, procházet se, relaxovat, či navštívit kavárnu nebo restauraci. Přeci jen některá negativa lze v projektu spatřit, jedním z nich je postupná ztráta syrovosti, jelikož po revitalizaci budou Vítkovice připomínat spíše park s industriálními stavbami, ale i tak budou mít jedinečnou atmosféru.

Dolní oblast Vítkovice, součást Evropského kulturního dědictví a národní kulturní památka, se stala mohutným, železným reliktem doby industriální. Dříve průmyslový komplex sloužil lidem výrobou železa a nyní slouží opět lidem, ale ve zcela jiné podobě. Jedním z cílů projektu je snaha dosáhnout oživení Ostravy, případně celého Ostravska. Samozřejmě je to běh na dlouhou trať, ovšem cíl není nereálný. Přeměna Dolní oblasti Vítkovice by se měla stát vzorem pro další česká průmyslová města. Snad se dočkáme, že některé zajímavé či vzácné industriální stavby, které často chátrají nebo čekají na demolici, dostanou nový život.

 

 

 

 

 

 

Zdroje informací:

http://www.dolnioblastvitkovice.cz

Zdroje obrázků:


Archiv autora

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře