PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Poslední červnová vycházka: Registrace

Registrujte se na poslední vycházku před prázdninami! Opět se vydáme na oblíbenou obhlídku plzeňských hradeb, které sice již z větší části neexistují, ale jsou s nimi spojené velmi zajímavé události a informace. Vycházka proběhne v úterý 26. Června od 18:00. Je zdarma a jediné, co musíte splnit, je registrace, kterou najdete uvnitř článku. Kapacita je třicet lidí. Kdo se nedostane, může se těšit na další vycházky v září!

Vydejte se po zmizelých místech

Máme tady registraci na další vycházku. 15. června od 18:00 se s námi můžete vydat po zmizelých místech. Vycházka vás provede místy, která doznala za poslední roky výrazné proměny. Vyrazíme od kostela Všech svatých a přes Roudnou a severní část centra zamíříme až na Denisovo nábřeží. Vycházak je zdarma, pouze se musíte registrovat. To můžete udělat uvnitř tohoto článku. 

Vycházka po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku po jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška. Vycházka se uskuteční v neděli 10. června od 9:00 a registrovat se na ní můžete právě zde. 

Kolem hradeb: Registrace

Jít se v Plzni podívat na hradby, to je jako hledat sněžného muže. Nicméně je fakt, že z plzeňských hradeb je alespoň něco k vidění. Vycházka kolem nich bude sice z velké části imaginární, ale můžete se těšit na velkou dávku zajímavých informací. Vycházka se uskuteční v sobotu 2. června od 10:00 a zde se můžete na vycházku registrovat.

Muzejní noc ve sklepě

Přijďte dnes večer do Národopisného muzea, kde bude probíhat Muzejní noc. Ať už se v rámci Muzejní noci, či Noci kostelů rozhodnete navštívit cokoli, nevynechejte právě muzeum na náměstí, kde ve sklepě budou členové spolku ukazovat výstavu Plzeň za socialismu. Krom toho jsme si pro vás připravili i tvorbu ideálního města a hraní socialistických her. Muzejní noc bude probíhat v budově NPM na náměstí Republiky 13. 25. května od 19:00 do 23:00 SELČ.

EUROPA NOSTRA
Fórum - Blog

Jedním z pravidelných témat PCFU jsou kulturní památky a jejich osudy. Protože se zajímáme o to, jaká je současná situace v oblasti péče o náš památkový fond, ale také hledáme inspiraci, pozitivní příklady a cesty, jakým způsobem lze měnit vztah širší veřejnosti k historickým stavbám, rádi bychom Vám příležitostně představili několik zajímavých organizací, které se věnují právě tomuto problému a které třeba nejsou ani tolik známé, jak by si zasloužily. V následujícím článku Vám přiblížím aktivity hnutí Europa Nostra.

Jedním z pravidelných témat PCFU jsou kulturní památky a jejich osudy. Protože se zajímáme o to, jaká je současná situace v oblasti péče o náš památkový fond, ale také hledáme inspiraci, pozitivní příklady a cesty, jakým způsobem lze měnit vztah širší veřejnosti k historickým stavbám, rádi bychom Vám příležitostně představili několik zajímavých organizací, které se věnují právě tomuto problému a které třeba nejsou ani tolik známé, jak by si zasloužily.

Na úvod jsem vybrala celoevropskou instituci s názvem EUROPA NOSTRA („Naše Evropa“). Masové sdružení, jehož oficiální podtitul zní The Voice of Cultural Heritage in Europe (v překladu „Hlas evropského kulturního dědictví“) vlastně ani tak není institucí v pravém slova smyslu. Sami se prezentují jako volné občanské hnutí, usilující o ochranu kulturního dědictví Evropy. Je to hnutí neziskové a nevládní. Jedná se o sdružení lidí různých profesí, zastupujících různé kultury. Spojuje je jediné - zájem o památkové objekty, z něhož pramení potřeba upozorňovat na jejich stav a propagovat jejich hodnotu. Označení „masové“ sdružení sem použila zcela záměrně. Iniciativu totiž tvoří 250 oficiálních členských organizací a dalších 150 organizací spřízněných – tedy těch, které přímo konkrétně podporují činnost Europa Nostra. Dohromady tak má více než 5 milionů stálých členů. A jejich počet stále narůstá. Iniciativa je totiž otevřená a podpořit ji může kterákoli organizace či jednotlivec jakožto dobrovolník. Podporu lze samozřejmě vyjádřit jak finančně, tak vlastní aktivitou.

I v České republice najdeme několik členských organizací – například Klub Za Starou Prahu, Asociaci Majitelů Hradů a Zámků či Sdružení Historických Sídel Čech, Moravy a Slezska. Své zástupce má ale také třeba Andora, Kypr, Turecko či Rumunsko, tedy téměř všechny země evropského prostoru. Dosah sdružení je tak skutečně poměrně veliký.

Jak jsme již zmínila, hlavní zájem hnutí se zaměřuje na historické stavby. Prostřednictvím lobby usiluje o její zachování. Především se snaží zvýšit povědomí o ohrožených památkách a monumentech Evropy, což souvisí s v poslední době tak často skloňovanými pojmy, jako jsou identita, odkaz či evropská kulturní integrace. Europa Nostra chápe památky jako svědectví o historicko-kulturním vývoji kontinentu, které je potřeba zachovat budoucím generacím. A jakým způsobem tyto své myšlenky prosazuje?

Kromě samotné osvětové činnosti a prosazování záchrany kulturního dědictví uděluje každoročně prestižní ocenění European Heritage Awards. Cena je určená úspěšným projektům v oblasti památkové péče. Vybírá příklady hodné následování. Představuje architekty, občanská sdružení, dobrovolníky či školské instituce, které se nějakým významným způsobem zasloužili o záchranu kulturního dědictví. Chce především ocenit a zviditelnit pozitivní zásluhy o evropské kulturní dědictví.

Oceňovaní jsou rozděleni do čtyř kategorií – konzervace, výzkum a digitalizace, „oddané služby“ jednotlivců nebo organizací a poslední skupinou oceňovaných jsou lidé zasloužilí o vzdělávání, školení a rozšiřování povědomí v dané oblasti. S potěšením musím zmínit, že v minulých ročnících byli oceněni také zástupci České republiky – například profesor PhDr. Tomáš Durdík, DrSc. za mimořádné zásluhy v oblasti konzervace fortifikačních objektů a hradů, který obdržel cenu v roce 2011 a téhož roku jsme byli také oceněni v oblasti výzkumu dřevěných kostelů a věží. Na stránkách sdružení naleznete kompletní seznam všech oceněných v příslušných kategoriích za jednotlivé ročníky. V současnosti byla vyhlášena soutěž pro rok 2015.

Dalším zajímavým projektem Europa Nostra je Seznam 7 nejohroženějších památek. Obnáší samotné vytváření seznamu, prezentace vybraných staveb různými způsoby – např. na výstavách, či na mezinárodním kongresu organizace. Multioborový tým se rovněž snaží se seznamem pracovat, jsou vytvářeny plány jak situaci zlepšit a je podporován výzkum konkrétních objektů. Více o pestrých aktivitách sdružení Europa Nostra Vám představím někdy příště.

 

ZDROJ OBRÁZKŮ A INFORMACÍ

http://www.europanostra.org

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře