PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Registrace na přednášku o SpaceX

Rádi bychom vás pozvali na přednášku Dušana Majera, která se bude konat 11. října v Plzni. Přednáška bude o SpaceX – o její minulosti, současnosti i budoucnosti a bude v rámci cyklu Šedesátka. Navíc, po samotné přednášce, která proběhne ve výjimečných prostorách Západočeského muzea, bude následovat posezení v hospodě s Dušanem Majerem a Lukášem Houškou a společně budeme moct podiskutovat o kosmonautice. Jde tedy i o setkání fanoušků kosmonautiky z Plzně a okolí.

Vycházka po zmizelých místech III

Rádi bychom vás pozvali na poslední vycházku letošní sezóny. Podíváme se společně v rámci úplně nové vycházky na zmizelá místa Plzně, která se nachází na západní části města. Projdeme si město od III. brány až po začátek bývalé Pionýrské železnice. Registrovat se můžete zde. Vycházka se bude konat 25. září od 18:00. 

Registrujte se na vycházku po Slovanech

Pojďte s námi na komentovanou vycházku! 10. září proběhne vycházka po Slovanech, jedné z nejkrásnějších čtvrtí Plzně. Opět se jí můžete účastnit zdarma a to jen tak, že se zaregistrujete. Zde najdete registrační formulář. 

Plzeňská 60': Kritické myšlení II

Rádi bychom Vás pozvali na další Plzeňskou 60'. Tentokrát jako workshop se zaměřením zejména na oblast plánování času, kterou lidé často podceňují. Smyslem workshopu je seznámit účastníky s jednoduchými praktickými metodami, které jim pomohou naučit se lépe plánovat. Sejdeme se 26. 9. 2018 od 17 hodin v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky 13.

Pojďte s námi na vycházku po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí - Slovanech. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška.

Filmová inspirace na PCFU
Filmotéka

Dlouho jsem přemýšlela, jakou formu zvolit u nově vznikajícího filmové rubriky a usoudila jsem, že nejlehčí a nejsrozumitelnější budou mini recenze v podobě krátkého článku o daném filmu. Ale to je jen malá část. Protože se na vzniku filmotéky nebudu podílet sama, tak vás toho čeká ještě mnohem víc např. profily námi vybraných režisérů či něco málo o remacích, kterých je požehnaně.

Dlouho jsem přemýšlela, jakou formu zvolit u nově vznikajícího filmové rubriky a usoudila jsem, že nejlehčí a nejsrozumitelnější budou mini recenze v podobě krátkého článku o daném filmu. Ale to je jen malá část. Protože se na vzniku filmotéky nebudu podílet sama, tak vás toho čeká ještě mnohem víc např. profily námi vybraných režisérů či něco málo o remacích, kterých je požehnaně.

 Jako velký filmový fanoušek vím, jak je někdy obtížné, sehnat nějaký kvalitní film, u kterého se neukoušete nudou, a něco vám dá. Dříve jsem se zkoušela ptát přátel (třeba na facebooku), ale tato varianta po pár pokusech padla. Většina mých přátel má trochu jiný vkus. Proto si filmy sháním spíše svépomocí a na doporučení dám jenom zřídkakdy.

Tento filmový „deníček“ se bude měnit podle toho, co se tvůrcům bude aktuálně zdát nejzajímavější, takže není vyloučeno, že se kromě filmů a seriálů zmíníme i o filmových událostech, zajímavých odkazech, recenzích, dobrém soundtracku... Prostě vše, co nás v danou chvíli napadne a vztahuje se k filmu. Příspěvky nebudou nijak pravidelné. Jednoduše podle potřeby, zájmu a momentálního naladění.

Samozřejmě každý známe stránku www.csfd.czwww.imdb.com, ale někdy se mi zdá, že recenze jejich uživatelů (hlavně csfd, protože je česky), jsou tak trochu scestné. Občas jsou napsané tak nějak divně diplomaticky. Řeknou všechno, ale vlastně nic. Okecávají film ze všech stran, ale neřeknou vám, na co se zaměřit a o čem to vlastně je. Připadá mi, že někdy se autoři snaží být zajímaví a čím složitější komentář, tím jsou spokojenější. Sice tomu nikdo nerozumí, nevíte, jestli se na film podívat nebo ne, ale hlavně že to působí důležitě.

Pro orientaci v tom, co se mi vlastně líbí, a co se ode mě dá čekat, bych chtěla říct něco k tomu, jak to vlastně všechno vnímám. Jak podle mě vypadá současná filmová kultura u nás.

Podle mě už prakticky žádná neexistuje. Poté, co jednosálová kina nahradily multiplexy (chodí se vůbec ještě někam jinam?) umístěné v nákupních centrech a sledování filmů je jen konzumní záležitostí, už se o kině nikdo nemůže bavit jako o společenské události. Teď je to mířené hlavně na Plzeň. Vždyť už i doba, kdy můžete jít na promítání, není ničím omezena. Prostě se někdy během dne rozhodnete, že chcete zajít na film a je to. Při frekvenci promítání jednoho snímku 3-5× denně to není problém. Stačí si jen vybrat čas. Když půjdete odpoledne, máte zaručeno i to, že vás v sále nebude nikdo obtěžovat, protože tam pravděpodobně nepotkáte více než 10 lidí. Čím delší dobu od premiéry, tím menší návštěvnost. Ale to také záleží na filmu. Nemusí to být pravidlo, ale většinou to tak dopadne. Cestou do sálu samozřejmě nemůžete minout stánek s občerstvením, který vás slušně vyždíme. Popcorn a cola popř. nachos se smradlavou omáčkou, jsou jasná volba. Když se sečtou všechny položky související s návštěvou kina, dostaneme se na pěkných pár stovek. Budete rádi, když se i s cestou vejdete do 500,-.

Přesně tak to chodí. Dnes je kino podobnou záležitostí jako nákup nebo návštěva baru.

Já osobně tomuto druhu návštěvníků říkám „požírači“ a jsem z nich opravdu otrávená. Když si ještě takový požírač sedne přímo za vás, máte (já určitě) zaručeně po filmu, protože se nemůžete soustředit na nic jiného, než na jeho chroupání a srkání z kelímku.

A nabídka českých kin? Žalostná. Když vyřadím 99% českých filmů, které jsou asi nejoblíbenější, moc mi toho nezůstane. Počítat totiž nemohu ani se zahraniční produkcí, protože ani její nabídka není nějak závratně dobrá. Jeden škvár vedle druhého. Letní odlehčená komedie, střílečka, pár hororů, americký remake dva roky starého zahraničního snímku, 2-3 dokumenty, obrovské množství nic neříkajících romanťáků a podobné množství animáků a nějaký ten „alternativní“ počin, aby se neřeklo, že kino nemá co nabídnout každému divákovi. Co k tomu dodat? Já mám jen: „ach jo“ nebo „proč?“.

Kino už mi nemá moc co nabídnout. Nebaví mě. Bohužel. Párkrát za rok se najde nějaká výjimka typu Christopher Nolan, ale jinak je to bída.

A co obyčejné sledování filmů? Teď už se nebavím pouze o kině, ale o večeru doma. Tam není situace o moc lepší. Naprostá většina lidí z mého okolí si pustí film pouze proto, aby nebyla večer nuda. Je jim vlastně docela ukradené, co to bude. Ke spokojenosti většinou stačí buď trocha krve, nebo kus nahé kůže. Už tolikrát se mě někdo ptal na doporučení, ale vždycky dodal: „prosím tě, aby to bylo něco nenáročného, u čeho se nemusí moc přemýšlet“. To mluví za vše. Film se bez většího zájmu o nalezení něčeho kvalitního stáhne, mrkne se na něj, smaže se a zapomene se na něj. Konec, tečka. Přitom je to taková škoda. Existuje nepřeberné množství skvělých snímků. Ty však evidentně nejsou tolik divácky atraktivní.

Ve výsledku je ale úplně jedno, na co se lidé dívají. Je to jejich svobodná volba a já nemám právo jim do toho mluvit. Bohužel, dokud budou mít filmy nehodné pozornosti sledovanost, nic se nezmění. To jediné může být opravdovým argumentem. Zbytek jsou jen moje osobní názory. Když to však vezmu kolem a kolem, tak je tato situace v něčem přínosná. Kdyby totiž byla veškerá nabídka kin kvalitní, brzy by se z ní stal mainstream. Horší věc v kultuře snad neexistuje.

No myslím, že už jsem se rozpovídala až dost. Zde bych tento svůj úvodní článek ukončila s tím, že jednotlivým problémům, ale i zajímavostem, se budu já, ale i ostatní kolegové, věnovat v kratších častějších příspěvcích. Doufám, že tato sekce bude pro někoho přínosem a pomůže mu vybrat si příjemný filmík na večer.

 

Zdroje obrázků:

http://cdn.tokyotimes.com/

https://31.media.tumblr.com/

http://3.bp.blogspot.com/

http://cdn.phillymag.com/

http://maudlintales.files.wordpress.com/

 

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře