PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Blog

Články
Dny evropského dědictví (EHD)
Fórum - Blog

V prázdninových měsících jistě řada z nás navštívila nejednu zajímavou památku. Pro ty, kteří se neradi loučí nejen s létem, ale také s cestami s ním spojenými, je tu naštěstí příležitost, jak si i ty nadcházející dny užít. První dozlatova zbarvené listí se již pozvolna snáší ze stromů. Než se tedy definitivně smíříme s tím, že pomalu ale jistě nastává podzim a většina z nás opět nedobrovolně usedne do školních lavic či se navrátí k pracovnímu shonu, můžeme se vydat do českých měst a vesniček pro netradiční kulturní zážitky. Není potřeba čekat celý rok, než se zase naskytne důvod pro nějaký ten výlet. EHD nám přináší rovnou 1056 takových důvodů – stačí si jen vybrat!

Trocha Vídně s nádechem antiky v západočeské kotlině
Fórum - Blog

Před časem jsme vás informovali o cyklu koncertů a kulturních akcí vážících se barokní architektuře v blízkém i vzdálenějším okolí Plzně, s názvem 6 týdnů baroka. Akce byla slavnostně zahájena na nepříliš známém zámku v regionu jižního Plzeňska, který je však spjat se zajímavou historií, zrcadlící se v jeho unikátním architektonickém ztvárnění. My jsme se tam s odstupem času vydali, abychom vám zprostředkovali atmosféru někdejšího šlechtického sídla a ty z vás, kteří zde ještě nebyli třeba inspirovali k zajímavému výletu. A kam že jsme se pro trochu té vídeňské inspirace, opojené antikou vypravili?

Přednáška o drobné architektuře ve veřejném prostoru
Fórum - Blog

Jak poznáte studenta architektury? Co může způsobit klikatá čára na chodníku? V čem lze spatřovat pozitiva rozkopaných ulic simulujících expozici bagrů a stavební techniky in situ? Jak přimět občany, aby se ochotně zapojili do manuální práce? Co je to viditelně-neviditelný festival? Jaké je nejvhodnější zpestření schůze občanského sdružení a jak zabránit přílišnému překrvení kreativně vytíženého mozku? Lze se vůbec v dnešní době veřejně prezentovat i bez použití facebooku a k čemu je to dobré? Co určitě nedělat, když chcete uspořádat workshop? A existuje skutečně tolik mnoho překážek, když se rozhodnete vytvořit něco ve veřejném prostranství? Tak na tyto a ještě mnohem záludnější otázky jste mohli dostat odpovědi, pokud jste včera vyrazili na Městskou plovárnu u řeky Radbuzy. Pro všechny, kteří tak učinili i pro ty, kteří váhají, zda se vypravit na některou z dalších akcí v rámci přednáškového cyklu Pěstuj prostor a především pro všechny, kteří se zajímají o dění v Plzni je tu článek, který vás v kostce seznámí s uskutečněnou přednáškou.

Cena Hanuše Zápala – ocenění nové plzeňské architektury
Fórum - Blog

Architekt Hanuš Zápal (1885–1964) patřil nepochybně k jedné z nejvýraznějších postav plzeňské meziválečné kultury. Jeho díla vynikají velkou mírou originality, exponovaným členěním vnějšího profilu stavby, hmotnými symetrickými průčelími a užitím prvků, četně nesoucích příznaky kubismu a moderny. První z jeho plzeňských staveb pochází již z prvního desetiletí 20. století, kdy vypracoval návrh školy na Masarykově náměstí. Převážná většina jeho architektonické tvorby ovšem pochází z meziválečných dvacátých let. Pojďme se v krátkosti podívat na tuto zajímavou osobnost a na cenu, která nese jeho odkaz.

 

ZÁMEK CEBIV - jeden barokní osud
Fórum - Blog

Pokud jste někdy cestovali ze Stříbra do Konstantinových Lázní, zřejmě jste projížděli také malou, nevýraznou, cestami protkanou obcí, jejíž název vám patrně ani neutkvěl v paměti. A není divu. Cebiv patří do té kategorie českých vesniček a obcí, které jsou odsouzeny k tomu, být navždy místem na trase, nikoli cílem trasy. Byť tudy mnoho z nás projíždí, nikdy zde nezastavujeme. A nemáme k tomu žádný zjevný důvod. Díky akcím jako je 6 TÝDNŮ BAROKA se možná podaří tuto situaci alespoň částečně změnit. Tato příležitost nám připomíná, abychom nebyli lhostejní k architektonickému dědictví kraje a věnovali mu alespoň zlomek pozornosti, které se těšilo v minulosti.

Skryté město – rozhovor s Pavlem Cvrčkem
Fórum - Blog

V rámci našeho mapování zajímavých mladých osobností, které se různým způsobem podílejí na tvorbě kultury, umění i a dalších zajímavých netradyčních aktivit, jsem se rozhodl udělat rozhovor s Pavlem Cvrčkem, nenápadným mladým mužem, za nímž stojí velká řada velice zajímavých a podnětných aktivit. Rozhovor s ním by vydal na malou knihu a bylo těžké se s ním nebavit stále dál a dál. Proto vám už teď můžu slíbit, že tohle možná nebude jediný rozhovor s Pavlem. Nebudu to dále zdržovat, v rámci rozhovoru jsme se bavili o veřejném prostoru, IT, normalizačním umění a připojili jsme i jednu pozvánku na velice zajímavou akci.

Koloběžková půjčovna v Plzni
Fórum - Blog

Rádi bychom vám představili projekt a myšlenku, která stojí za šíření a podporu. My z PCFU máme rádi originální nápady, které pracují s městským prostorem, hledají nové cesty tam, kde už je jiní hledat přestali a vznikají na popud týmů lidí, které ve volných chvílích dělají něco nad rámec běžných povinností. Rádi bychom vám představili projekt Koloběžky K světu a zároveň vás pozvali na první akci, kde se setkáte s tímto projektem. Představte si koloběžkovou půjčovnu v Plzni…

„I v české krajině je možné být průzkumníkem“ Rozhovor s Martinem Milichovským
Fórum - Blog

Náhody jsou občas cestou k poznání velice zajímavých skutečností, nebo lidí. A náhoda byla i u dnešního rozhovoru s člověkem, který svůj volný čas poslední dobou zasvěcuje zkoumání české krajiny a hledání malých památek. Jedna moje kamarádka (Z PCFU ji znáte jako Maiu Vacurovou) mi jen tak mimochodem pověděla o svém kamarádovi, který pořádá výlety, během nichž se snaží najít a zmapovat zapomenuté křížky, boží muka a malé památky v krajině. Řekl jsem si, že tohle je hodně zajímavé, už jen proto, že jsem se kdysi o něco podobného pokoušel. Slovo dalo slovo a dnes vám přináším rozhovor s Kelvinem.

Chudenický geokapling
Fórum - Blog

Geokapling (čte se normálně geokaplink) je taková menší česká obdoba geocachingu. Jen k ní nepotřebujete GPS. Pro ty méně náročné úplně postačí papírová mapa. A co vlastně hledáme? Křížky, boží muka, smírčí kříže, kaple, pomníky… Je toho hodně. Možná by se to dalo shrnout jako zapomenuté památky v krajině. Někdy je hledání snadné, když lezeme po čtyřech ke kříži, tak obtížné a jindy zcela neúspěšné. Pak se uklidňujeme heslem „Důležitý není cíl, ale cesta.“ A co z toho máme? Nic. Dobrý pocit a fajn procházku.

Fotoreportáž z Designbloku 13
Fórum - Blog

7. – 13. října probíhal v Praze Designblok – největší designerské přehlídka konaná v České republice. Tento již patnáctý ročník se představil ve velice zajímavých prostorech. Takzvané Superstudio, tedy hlavní výstavní prostor celé akce bylo umístěno do prostor Nákladového nádraží Žižkov. Tato jedinečná funkcionalistická a průmyslová památka měla ještě před rokem téměř jistý svůj zánik pod koly bagrů a buldozerů, ale snaha mnoha lidí, kteří projevili podporu této jedinečné stavbě, způsobila, že budova má snad před sebou ještě nějakou budoucnost.