PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

PCFU pro veřejnost

30. září jsmě změnili Škroupovu ulici na bulvár plný života, dobrého jídla a odpočinku. Již nyní se můžete těšit na Parking day 2016, který bude mnohem více plzeňský.

 

 

Články
Pochod na Věžku - Pusťte si draka
PCFU pro veřejnost

Zřícenina hradu Věžka je pro mnohé jen pár zdí a skal. Nicméně krásný výhled na Berounku, zajímavá historie i krása samotného místa jí předurčují jako častý cíl mnoha turistů. Od roku 2015 se náš spolek o Věžku stará, a tímto bychom chtěli oficiálně představit plody své práce. Jde o krásný kus naší země a my bychom ho, i prostřednictvím prvního pochodu na Věžku, rádi přiblížili i ostatním.

První autorské čtení
PCFU pro veřejnost

Máme za sebou první autorské čtení. Příjemná hodinka strávená ve společnosti dobrých básní a zajímavých myšlenek. Poněkud komorní autorské čtení, ale o to příjemnější proběhlo 16. srpna ve slovanské kavárně Y:time caffe. Jedinou předčítající a výbornou průvodkyní večerem byla Barbora Kutá, nová posila našeho týmu a výborná básnířka.

Druhá sezóna na Věžce
PCFU pro veřejnost

Je to k neuvěření, ale v těchto dnech je tomu už rok, co jsme se s vervou pustili do náletů na Věžce. Tenkrát jsme ještě pořádně nevěděli, do čeho jdeme. Práci na „naší“ zřícenině jsme viděli spíše romanticky. Aby také ne. Zkuste se někdy podívat z vyhlídky na Berounku. Po počátečním shánění potřebných povolení a razítek, jsme koncem dubna 2015 dostali konečné rozhodnutí, že naše působení na Věžce je schválené a oficiálně můžeme začít.

Proběhla třetí přednáška Věda vs. Kultura
PCFU pro veřejnost

15. prosince proběhla již třetí přednáška v rámci našeho projektu Věda vs. Kultura. Přednáška byla opět ve spřáteleném baru Rock n Wall. Tentokrát jsme se díky Jakubovi Tomanovi podívali na světelné znečištění, hvězdy a jejich pozorování. Jednalo se o poslední přednášku roku 2015. Avšak i v roce následujícícm se můžete těšit na další tématické přednášky. V lednu bude projekt Věda vs. Kultura pokračovat.

Vánoční koncert 2015
PCFU pro veřejnost

Dvacátého prosince 2015 se uskutečnil již třetí ročník Vánočního koncertu. Tentokrát se poprvé zpívalo v Plzni v kostelíku U Ježíška a celý koncert měl jednotící myšlenku vybraných skladeb. Zpívaly se velmi staré vánoční skladby, které nejsou běžně k slyšení. Celý koncert myšlenkami naplnil Martin Hrdlička, který kompletně vymyslel jeho obsah. Zpívala opět Marie jedličková, ke které se tentokrát připojila Klára Zajíčková. Kompletní záznam z koncertu přikládáme k tomuto článku.

Druhá přednáška cyklu Věda vs. kultura
PCFU pro veřejnost

Sedmnáctého listopadu proběhla naše druhá přednáška v rámci cyklu Věda vs. Kultura. Poté, co jsme se minule bavili o trpasličí planetě Pluto a jejím výzkumu, jsme nyní zamířili do plzeňského veřejného života. Hostem a přednášejícím byl Pavel Cvrček, který jako zástupce projektu Křížky a vetřelci, přednášel o normalizačním umění, důvodech jeho vzniku a vývoji jeho vnímání odbornou a laickou veřejností. Přednáška opět proběhla v našem spřáteleném baru Rock n wall.

První přednáška cyklu Věda vs. Kultura
PCFU pro veřejnost

V průběhu roku 2015 jsme navázali spolupráci s barem Rock’n’wall, který nám umožnil využívat jeho prostory pro naše akce. Dlouho plánovaný záměr, pořádat různé posezení a přednášky na různá společenská témata se konečně mohl realizovat. Jako první jsme se rozhodli realizovat projekt Věda vs. Kultura. V celkem osmi přednáškám, vám nabídneme čtyři témata, která budou popularizovat vědu a čtyři témata, která budou mluvit o kultuře, umění, nebo veřejném prostoru. Cílem je ukázat, že věda a kultura jsou činitelé, které tvoří a utváří společnost a navzájem se ovlivňují. Nejdou každý svoji cestou. Krom tohoto záměru to má být však také příležitost k setkání a k dobře strávenému večeru.

Podzimní Věžkobraní
PCFU pro veřejnost

Již je tomu rok, co jsme poprvé objevili Věžku a řekli si, že by stálo za to se pokusit o její zkultivování. Když jsme tam poprvé přišli, byla zřícenina gotického hradu z 13. Století, který se nachází u obce Druztová zanedbaná a zarostlá náletovými křovinami. Rozhodli jsme se, že to tak nenecháme a že pro jednou opustíme naše dosavadní verbální poukazování na zlepšení svého okolí a půjdeme místo toho příkladem.

Tisková zpráva Plzeňského Centra Filosofie a Umění o první PCFU SketchBattle
PCFU pro veřejnost

Ve čtvrtek 5. prosince 2013 proběhla v restauraci Plachetnice první SketchBattle, tedy kreslící bitva, kterou pořádalo Plzeňské Centrum Filosofie a Umění. Tato přátelská soutěž mezi mladými umělci si kladla hned několik cílů. Prvním bylo zavést tradici takovýchto veřejných tvůrčích soutěží a dostat mladé umění na ulice města. Druhým pak je postupné rozrůstání témat, výrazů a kresebných technik v rámci SketchBattle, které i se spoluprací s významnými osobnostmi malířství a kresby, pomohou lidem ukázat všechna zákoutí kreslení, malování a tvoření grafiky.

První PCFU SketchBattle už dnes
PCFU pro veřejnost

Právě dnes se bude v restauraci Plachetnice ve Veleslavínově 22 konat první SketchBattle pořádaná naším Plzeňským Centrem Filosofie a Umění. Jak už bylo řečeno dříve, SketchBattle je mezinárodní formát přátelské kreslící bitvy mezi umělci. My jsme chtěli, aby to byla trochu jiná bitva a řekli jsme si, že jí dáme příležitost ukázat se v rámci ní mladým začínajícím studentům umění. Ať jde o studenty Umělecké školy Zámeček, nebo Ústavu Umění a Designu ZČU, bude tím tato kreslící bitva hodně mladá a plná energie.