PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

PechaKucha Night v Olomouci!

Vážení, stalo se něco úžasného! Sešla se ta správná parta lidí a vznikla PechaKucha Night Olomouc. Mladá, ještě neotrkaná, svěží a jarní! Přijďte se podívat, koho jsme si pro vás připravili pro první společný večer.

Haló, jste tu se mnou?

Kreslíři se rozbíhají! Pojďte se přidat a potvrdit svoji účast, ať můžeme co nejdříve začít! Čeká nás možná krátká, možná dělíš cesta, plná ořezávání, gumování, tvoření a radosti. V tomto miničlánku se dozvíte více.

První téma týdne

V rámci sekce kreslíři dojde ke zveřejnění prvního tématu týdne až v následujících týdnech, Zatím se zde můžete těšit na sérii článků, která vás provede základními technikami kreslení a připraví na první společné téma týdne. První článek již brzy! Takže začněte pomalu brousit tužky.

Kája Saudek aneb Komiksový král
Kreslíři - Blog

Představuji vám působivou výstavu českého kreslíře, ilustrátora a komiksového tvůrce, Káji Saudka. Za svůj dosavadní život vytvořil něco kolem dvaceti tisíc kreseb (!) a právě některé z nich se podařilo shromáždit na jednom místě. Olomouc hostuje první souhrnou výstavu tohoto umělce. Pojďte se se mnou podívat do nitra Muzea moderního umění.

 

Výstava Hommage á Kája Saudek 

Retrospektiva krále českého komiksu


Olomoucké Muzeum moderního umění 6.2. - 18. 5. 2014

Olomouc si připravila něco speciálního, něco jedinečného, něco, co by neupoutalo snad jen mrtvého. Muzeum moderního umění má tu čest hostovat zatím největší výstavu děl fenomenálního kreslíře, malíře, ilustrátora a grafika Káji Saudka.

Jde o první souhrnou přehlídku autorovy tvorby, kde má návštěvník možnost shlédnout na 650 kreseb. Shromáždit toto množství originálních děl se podařilo jen díky široké spolupráci muzea, veřejnosti a přednostně Saudkovy rodiny. Jelikož se jeho kresby většinou nacházejí v soukromých sbírkách obdivovatelů, přátel a nadšenců, nebylo snadné tento projekt uskutečnit, ale (naštěstí) se povedlo. Právě některé zásadní kousky byly zapůjčeny od sběratelů, a tak máme možnost shlédnout to nejlepší z českého komiksu na jednom místě. Ne nadarmo je Kája Saudek nazýván králem českého komiksu.

V Trojlodí, největším výstavním sále Muzea moderního umění, jsou k vidění nejen komiksy, ale i filmové plakáty, ilustrace, reklama a volná malířská tvorba. Výstava je rozdělená tematicky, takže návštěvník volně prochází celou škálou Saudkovy tvorby. Je to však jen zlomek celé jeho práce, která za jeho život čítá něco kolem dvaceti tisíc kreseb. A já říkám, že jedna návštěva jednoduše nestačí. Člověk je vtažen do jiného světa, světa kresleného, kde se odehrávají legendární příběhy Superhany v zeleném pekle (1966-1967), Pepíka Hipíka (1969), Superdívky (1969–1970) a dalších hrdinů. Vystaveny jsou i práce pro Českou speleologickou společnost z konce 70. let (Tajemství Zlatého koně, Peruánský deník, Arnal). Zvláště pak upoutá stěna věnovaná známému dílu Muriel a andělé.

Poprvé jsou vcelku také viděny titulky k filmu Kdo chce zabít Jessii? (1966). Dochovaných kousků je jen osmnáct (polovina) a všechny jsou na této výstavě. Dále zde najdeme kresby k filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1971) a seriálu Okna vesmíru dokořán (1981-1989). Další grafická díla byla vytvořena například pro Václava Neckáře, skupiny Monkey Bussines a Olympic.


Za zmínku stojí i malinko oddělené kresby a malby na téma Woman, které upoutají svou nápaditostí. Vedle se také nachází Erotický kabinet, který zdůrazňuje Saudkovu náklonnost k ženám. Tato láska je silně poznat ve většině jeho tvorby.

I přes to, že je Kája Saudek již několik let v komatu, myslím, že by byl nadšen. Jeho žena Johana, která osobně přijela zahájit tuto nádhernou výstavu, poznamenala, že je to důstojná a celistvá prezentace manželova díla. To, že si vybrala Olomouc, není náhoda. Právě v Olomouci Saudek často vystavoval a rád zde pobýval.

Sečteno podtrženo, originální způsob kresby se vám vryje do paměti. Jeho výstava jasně ukazuje, že na světě existuje také jiný komiks než Spiderman nebo Batman (nic proti Marvel Studios). Kresby jsou živé, detailně propracované, vtipné. Myslím, že si každý najde kus toho svého, co ho opravdu nadchne. Rozhodně doporučuji všem, kdo máte možnost, je to jedinečná příležitost. Výstava potrvá do 18. května.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Fotografie: Roxi Ilnytská

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře