PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Mini S.O.B. market

Ve foyer Měšťanské besedy se bude 9. a 10. listopadu konat mini S.O.B market. Pozvánka na facebooku tvrdí, že market se koná od 10.00 do 18.00, ale jestli můžu radit, je lepší přijít dříve než později, tak jak to u podobných akcí bývá. Kdo dřív přijde… Znáte to. Pořádán je v rámci festivalu nejen animovaného filmu Podzimní sklizeň.  Jde o menšího bráchu většího S.O.B. marketu, který se koná na Jižáku a vznikl jako odnož od Bizzar Bazaaru.

Nový článek o kloboucích

Rádi bychom vás informovali o novém článku v sekci módy, který vám přináší zajímavé shrnutí minulosti, současnosti i budoucnosti klobouků. Jak jste na tom vy, máte rádi klobouky, nosíte je, nebo je považujete za přežitek. Každopádně doporučejeme tento článek.

Klobouky
Móda - Blog

Podle mě je velká škoda, že už ho na ulici prakticky nepotkáme. Jak u žen, tak u mužů. Nevím, čím to je. Možná pohodlností. Přeci jen, klobouk je další „zbytečný“ doplněk, který by měl alespoň trochu ladit se zbytkem a to vyžaduje přemýšlení. Dalším důvodem může být to, že mladší ročníky (třeba pod 50 let) mají zafixováno, že klobouk je jen pro staré. No schválně. Kolikrát za den potkáte někoho v klobouku? Jednou nebo dvakrát? A to ještě jeden s těch případů bude stará elegantní paní a druhý bude puberťačka, která je s kloboukem mnohem víc cool a rebelka, ale ve skutečnosti vypadá spíš zoufale.

Podle mě je velká škoda, že už ho na ulici prakticky nepotkáme. Jak u žen, tak u mužů. Nevím, čím to je. Možná pohodlností. Přeci jen, klobouk je další „zbytečný“ doplněk, který by měl alespoň trochu ladit se zbytkem a to vyžaduje přemýšlení. Dalším důvodem může být to, že mladší ročníky (třeba pod 50 let) mají zafixováno, že klobouk je jen pro staré. No schválně. Kolikrát za den potkáte někoho v klobouku? Jednou nebo dvakrát? A to ještě jeden s těch případů bude stará elegantní paní a druhý bude puberťačka, která je s kloboukem mnohem víc cool a rebelka, ale ve skutečnosti vypadá spíš zoufale.

A teď něco málo k historii. Pokusím se být co možná nejstručnější, ale úplně vynechat se to opravdu nedá. Například na wikipedii jsem našla seznam 103 druhů klobouků. Takový blázen opravdu nejsem. Historie klobouku je hodně dlouhá. Jsou pokládány za kulturní a sociální symboly, slouží a sloužily jako způsob komunikace, reprezentují osobitý vkus a názor jejich nositelů. Dnes už v menší míře, ale dříve byl klobouk opravdu důležitý. Jeho prapůvodní účel byl čistě praktický. V létě sloužil jako ochrana před sluncem a v zimě proti chladu.

Různé druhy pokrývky hlavy se používaly hlavně při různých náboženských rituálech. Za předchůdce dnešního klobouku můžeme považovat zvláštní druh pláště s kapucí, nazývaný capperuccia, který se objevoval ve 14. století. Zhruba ve stejné době se začala objevovat barretta, která už byla velmi podobná dnešnímu baretu.

V 15. století mezi šlechtou a bohatší vrstvou začíná dominovat plstěný klobouk, který byl zároveň jemný na dotek a současně velmi odolný. V 17. století se nosí hlavně velké dvoucípé tzv.bicorny a třícípé klobouky tzv. tricorny. Rozmach paruk v této době postupně nahrazuje praktickou funkci klobouku a ten tak začíná plnit hlavně estetickou funkci. V 18. století přichází velká revoluce v oblékání. Oděv se stává mnohem střídmější a to i ve vyšších společenských vrstvách. Další zvrat nastává s příchodem Napoleona Bonaparte. Původně byl dvoucípý klobouk (bicorn) nošen tak, že jeden cíp směřoval nad čelo a druhý nad šíji. Právě Napoleon změnil jeho nošení, a to tak, že klobouk otočil o 90 stupňů. Jednoduchost v odívání pokračovala i v 19. století. Muži nosili jednoduchá saka a kalhoty a módním hitem se stává cylindr.

V polovině 19. století už byl klobouk neodmyslitelnou součástí oděvu jak u mužů, tak u žen. Z cylindru se stala spíše slavnostnější záležitost a nahradil jej tzv. bowler (česky buřinka). Další novinkou se stává lobbia, který je podobný buřince, ale navrchu není vypouklý, ale promáčklý a tvoří malou brázdu. V roce 1882 se poprvé objevil klobouk typu fedora, který je dodnes nejběžnějším typem klobouku. Variací fedory je klobouk trilby, který se objevuje v roce 1895. Trilby má menší krempu, v zadní části obvykle ohnutou směrem nahoru a dnes patří mezi oblíbené zejména mezi ženami. Dalším velmi známým je tzv. klobouk panama. Svůj název získal během budování Panamského průlivu, ale vyrábí se v Ekvádoru. V USA se stal populární díky prezidentu Theodoru Rooseveltovi. V tomto období se rozšířily i sportovní čepice tzv. bekovky, které se původně nosily při jízdě v automobilu.

Ve 20. století vládli kloboukům hlavně Američané. Po 2. světové válce jsou to oni, kdo udávají trendy. Je tomu tak hlavně díky stříbrnému plátnu, kde stylové klobouky nosí takové hvězdy jako Cary Grant, Ingrid Bergman či Marlon Brando. Ve 40. letech 20. století získávají oblibu i westernové klobouky, které jsou dnes naprosto běžné např. v Texasu.  Na počátku 60. let 20. století dochází k masivní ztrátě popularity klobouků. Spouštěcím impulsem byla inaugurace amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, který většinu obřadu absolvoval bez pokrývky hlavy. Tak a tolik k historii. Hurá. Máme to za sebou.

Dnes je nošení klobouků velmi příležitostné. V Británii se klobouky nosí prakticky na všechny významnější společenské události. Příklad si můžeme vzít z královny Alžběty II., kterou je prakticky nemožné vidět bez klobouku.

U nás se používá především v létě, jako ochrana před sluncem a nosí ho jak ženy, tak muži. Ženy si pak nejčastěji vezmou klobouk na svatbu, pohřeb či na dostihy. K bontonu dodnes patří smeknout klobouk při vstupu do domu, při veřejném nesení státních symbolů (zejména vlajky), při produkci státní hymny, během pohřbů nebo pokud jede okolo pohřební vůz s nebožtíkem. Toto však platí pouze pro muže. Žena klobouk smekat nemusí nikdy. Je však otázkou, kolik lidí tato nepsaná pravidla zná. Malou zajímavostí může být rozlišení dámského a pánského klobouku. Zdobení je pro dámy na pravé straně a pro pány na straně levé.

Přeci jen se však klobouky pomalu, ale jistě vracejí. Asi už nikdy nebudou mít tak významné postavení, ale je to lepší. Obchody je stále více nabízejí v různých barevných kombinacích, tvarech i materiálech. Osobně si však myslím, že mnoho lidí si s kloboukem jednoduše neví rady. Proto ho raději vynechají úplně. Docela mě to mrzí, protože tento doplněk pozvedne váš celkový vzhled na úplně jinou úroveň. Jasně, k šusťákové bundě nebo péřovce (říkám jí pytel na mrtvoly, když je černá) se nehodí, ale když máte kabát, už by to šlo.

Když na ulici potkám někoho s kloboukem, tak se alespoň otočím. Častěji se však musím nepřetržitě koukat. Možná, že až zírám. Nemůžu si pomoct. Někdy mi to nedá a majitelce klobouk pochválím. Pokaždé je vidět, že jí to trochu zahřeje u srdíčka. Koho by také pochvala nepotěšila. To ale dělám jen u mladších ročníků a u opravdu pěkných klobouků. Ty ve stylu trilby se mi nelíbí. Připadá mi, že dělají hrozně divně dlouhou hlavu. Staré babičce to většinou neřeknu, protože pro tu je to samozřejmostí. Má i rukavičky a nikdy by neoblékla kalhoty. To je trochu jiná liga. Ví, jak být za dámu a nikdo jí nemusí radit.

 Ještě bych chtěla zmínit barety. Ty už jsou trochu rozšířenější. Jaký to má důvod nevím, ale je to dobře. Alespoň něco. Baret je takový menší brácha klobouku. Já osobně mám 3. Ty s anténkou. Ano, hodně lidí se právě té anténce směje, ale já jí mám nejradši. Dají se nosit na hodně způsobů, jsou poměrně levné a sehnat je můžete snad v každé barvě. Velmi pěkný článek se o nich nedávno objevil na stránkách Módního pekla.

Ale ještě na chvíli zpět ke kloboukům. Já sama jsem si minulý týden pořídila svůj první pořádný klobouk. Je hráškově zelený s velkou kytkou na boku. No jsem zvědavá na reakce okolí. Lidé na mě koukají divně, i když mám jen baret, takže klobouk bude asi ještě větší úlet. Bude to zábava.

Nakonec bych už jen dodala: „Prosím, noste klobouky. Jsou opravdu krásné. Z žen udělají dámy a z mužů elegány“

Zdroje fotek:

http://31.media.tumblr.com/

http://www.sekora.cz/

http://filmmakeriq.com/

http://img.aktualne.centrum.cz/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře