PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Kniha, která ovlivnila můj život

Předkládáme před vás výzvu. Napište nám o knihách, které nejvíce ovlivnili vás život. Vaše texty zveřejníme na těchto stránkách a necháme je přečíst i ostatním. Můžete psát o knize jediné, nebo napsat více příspěvků o více knihách. Z vlastní zkušenosti víme, že v každém věku a v každé zkušenosti je stěžejní jiná kniha. Nebojte se proto rozepsat. Těšíme se na vaše díla, kterými možná inspirujete i jiné a třeba jim ukážete knihu, která je pak také ovlivní. Vaše příspěvky posílejte na lukas.houska@seznam.cz

Noc literatury 2015

Noc literatury, která se v Plzni uskuteční zítra (13.5.), veřejnosti netradičním způsobem přibližuje současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. V Plzni se s touto zajímavou událostí můžete setkat například v DEPO 2015, Papírna Plzeň, Zastávka Plzeň a na dalších netradičních místech. Seznam všech míst a příslušný program najdete zde.

Knihy mají zelenou

Na zítřek (23. 4. 2015) připadá Světový den knihy a autorských práv. Při této příležitosti bude probíhat akce s názvem Knihy mají zelenou, při níž se můžete těšit na knihy se slevou 15% a ve vybraných knihkupectvích navíc na autorská čtení či jiné doprovodné akce. Více informací o poslání a programu projektu naleznete zde.

Zimní povídková soutěž

V rámci sekce Povídkáři, jsme připravili povídkovou soutěž. Tedy soutěž, jde spíše o vzájemně inspirační povídkovou výzvu. Princip je jednoduchý. Jsou ustanovena dvě témata a je na vás, těch, co rádi píšete povídky, zda tyto témata, přijmete za své a přidáte se s námi do klání autorů.

Více v článku.

První povídka zveřejněna

Vážení uživatelé a návštěvníci. Pro začátek jsme pro vás připravili první povídku z ruky Martiny Kratochvílové, která se nechala inspirovat Edgarem Alanem Poem a jeho povídkami. Výsledek posuďte sami v této povídce.

Kniha, která ovlivnila můj život: Honza G.
Povídkáři - Blog

První příspěvek do výzvy: Kniha, která ovlivnila můj život je od Honzy G. Děkujeme mu za odvahu a přečtěte si, jaké knihy ovlivnily život právě Honzovi.

Nejsem člověk, který by holdoval četbě. Alespoň nikdy jsem jím příliš nebyl. Za život jsem přečetl možná 100 knih plus nějakou populárně naučnou literaturu, kterou jsem však dost možná pouze přelétl očima a na pár odstavcích se trochu pozdržel...

Nejsem člověk, který by holdoval četbě. Alespoň nikdy jsem jím příliš nebyl. Za život jsem přečetl možná 100 knih plus nějakou populárně naučnou literaturu, kterou jsem však dost možná pouze přelétl očima a na pár odstavcích se trochu pozdržel. Navíc, vzhledem k tomu, že se momentálně tak trochu živím jako překladatel do (a z) angličtiny, mám četby po celém dni tolik, že nejsem schopen se soustředit na další, a pokud jsem nucen číst beletrii, mé hlavě nějakou dobu trvá, než v textu přestane hledat chyby a překládat ho, ale plně se mu poddá a „jen“ ho nechá plynout.

Přesto v mém životě existují knihy, které mě ovlivnily. Pokud budu nejprve hovořit o literatuře (populárně) naučné, musím zmínit knížku Vesmír od Jiřího Grygara. Tahle „bichle“ mi otevřela vrátka astronomie už někdy v osmi letech, možná i dříve, a od té doby jsem jí propadl a nesmírně rád (do dnešního dne) koukám na noční oblohu.

S beletrií je to u mě těžké, jak už jsem zmiňoval výše. Tak či tak – kniha 1984, kterou jsem četl, blahé paměti, ještě na „gymplu“, mě zasáhla hodně. Od té doby (dost možná) trávím každý den určitý čas v novinách, zprávách, snažím se pochytit nějaký obraz světa a dopídit se pravdě, nějakému, alespoň zdánlivě pravdivému, názoru na věci, události, které se dějí. Dále bych v kategorii beletrie mohl uvést i Bibli, ač s ní to je u mě složitější. Zcela jistě mě ovlivnila, ale nikdy jsem ji nečetl. Uvědomuji si však její vliv na mě, mou osobu, mou výchovu, mé postoje a tím pádem i svůj život. A problémy, které se svým životem a okolním světem mám (zvláště v aktuálně turbulentní společnosti).

Momentálně jsem se začetl do knihy anglické, a to do The Road od Cormaca McCarthyho. Tento post-apokalyptický román je pro mě trochu hůře čitelný (nejen proto, že je v cizím jazyce), ale i specifickým stylem, kterým je psán. Přesto, vzhledem k tomu, že se mi líbilo 1984 (ale třeba i další anti-utopické romány, mmj. Válka s mloky), si knihu zatím stále vychutnávám. Mohu ji vřele doporučit i vzhledem k faktu, že obdržela Pulitzerovu cenu, čili se nejedná o brak (což by se, vzhledem k tomu, že to je post-apo, mohlo zdát).

Knihy mě zcela jistě ovlivňují – nejen jako „kus nábytku“. A dokonce i knihy, které jsem nečetl. Tajně doufám, že přijde čas a budu moct jen číst, číst a číst.

Honza G.

 

Zdroj obrázku: https://mir-s3-cdn-cf.behance.net/project_modules/disp/8e7fdf1210122.5600d164744bf.jpg

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře