PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Kniha, která ovlivnila můj život

Předkládáme před vás výzvu. Napište nám o knihách, které nejvíce ovlivnili vás život. Vaše texty zveřejníme na těchto stránkách a necháme je přečíst i ostatním. Můžete psát o knize jediné, nebo napsat více příspěvků o více knihách. Z vlastní zkušenosti víme, že v každém věku a v každé zkušenosti je stěžejní jiná kniha. Nebojte se proto rozepsat. Těšíme se na vaše díla, kterými možná inspirujete i jiné a třeba jim ukážete knihu, která je pak také ovlivní. Vaše příspěvky posílejte na lukas.houska@seznam.cz

Noc literatury 2015

Noc literatury, která se v Plzni uskuteční zítra (13.5.), veřejnosti netradičním způsobem přibližuje současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. V Plzni se s touto zajímavou událostí můžete setkat například v DEPO 2015, Papírna Plzeň, Zastávka Plzeň a na dalších netradičních místech. Seznam všech míst a příslušný program najdete zde.

Knihy mají zelenou

Na zítřek (23. 4. 2015) připadá Světový den knihy a autorských práv. Při této příležitosti bude probíhat akce s názvem Knihy mají zelenou, při níž se můžete těšit na knihy se slevou 15% a ve vybraných knihkupectvích navíc na autorská čtení či jiné doprovodné akce. Více informací o poslání a programu projektu naleznete zde.

Zimní povídková soutěž

V rámci sekce Povídkáři, jsme připravili povídkovou soutěž. Tedy soutěž, jde spíše o vzájemně inspirační povídkovou výzvu. Princip je jednoduchý. Jsou ustanovena dvě témata a je na vás, těch, co rádi píšete povídky, zda tyto témata, přijmete za své a přidáte se s námi do klání autorů.

Více v článku.

První povídka zveřejněna

Vážení uživatelé a návštěvníci. Pro začátek jsme pro vás připravili první povídku z ruky Martiny Kratochvílové, která se nechala inspirovat Edgarem Alanem Poem a jeho povídkami. Výsledek posuďte sami v této povídce.

Kniha, která ovlivnila můj život: Lukáš H.
Povídkáři - Blog

Druhý příspěvek do výzvy: Kniha, která ovlivnila můj život je prvním ze tří od stejného autora. Připojte se i vy do této výzvy a napiště nám, jaká kniha ovlivnila váš život.

Když mám psát o knize, která změnila můj pohled na život, nemůže to být kniha jediná. Jsou zřejmě tři, nebo čtyři, které jej změnily fatálně a proto jsem se rozhodl rozepsat o všech. Ale budeme to brát chronologicky. Začneme v útlém věku, kdy jsem knižní svět objevoval a skončíme… no, ještě se chystám chvíli být na světě, takže to nebude předjímat. První kniha, která výrazným způsobem změnila můj pohled hlavně na knižní příběhy, byla velmi známá a existují celé generace, které na této knize a knihách jejího autora vyrostli. Nebude to nic méně známého, než jedna z Foglarovek.

Když mám psát o knize, která změnila můj pohled na život, nemůže to být kniha jediná. Jsou zřejmě tři, nebo čtyři, které jej změnily fatálně a proto jsem se rozhodl rozepsat o všech. Ale budeme to brát chronologicky. Začneme v útlém věku, kdy jsem knižní svět objevoval a skončíme… no, ještě se chystám chvíli být na světě, takže to nebude předjímat. První kniha, která výrazným způsobem změnila můj pohled hlavně na knižní příběhy, byla velmi známá a existují celé generace, které na této knize a knihách jejího autora vyrostli. Nebude to nic méně známého, než jedna z Foglarovek.

Bylo mi devět a na Manhattanu ještě stála dvojčata, Česká republika vstupovala do NATO a já se zrovna snažil najít zábavu v mém rodném městečku, které bylo jinde, než moje základní škola. Kamarády jsem proto vídával jen na hodinách ve škole a v tom městečku jsem žil sám. Hledal jsem něco, čím bych se mohl zabavit, něco co by dalo nějaký smysl nekonečným odpoledním a večerům, jejichž trávení u televize mě už tehdy nebavilo. A tehdy se na scéně objevuje útlá kniha na nekvalitním recyklovaném papíru Chata v jezerní kotlině.  

Dnes už vím, že ten příběh je hodně naivní a celá zápletka je veskrze banální. Osamělý chlapec, kterému schází otec, hledá kamaráda a narazí na jiného zvláštního chlapce. Ten mu ukáže jeho oblíbené místo, kde staví společně chatu. Chlapec ale kouří, proto hrozí, že zemře a jemu zůstanou zase jen vzpomínky a samozřejmě chata. Foglar chtěl asi říct, že s neřestmi opatrně, ale zároveň se nebojte skutečných dobrodružství. Pro devítiletého kluka, jakým jsem byl já, to však bylo jak hození do úplně jiného světa.

Příběh je hodně dobrodružný, plný nečekaných malých odhalení, které pro mě tehdy byly velmi silné. Hlavně jsem, však začal vnímat okolí mého rodného města. Na popud této knihy jsem si uvědomil dvě zásadní věci. Za prvé jsem zjistil, že mě opravdu hodně baví vytvářet vlastní světy a malá království. Začal jsem vyrážet za město a stavět si také malé chaty – spíše takové chatrče. Našel jsem svoji oblíbenou rokli a strávil tam mnoho dlouhých odpolední. Chybělo jí pouze jezero, ale zase měla hráz vyschlého rybníka. Bavilo mě pracovat rukama, přemýšlet a řešit problémy, které nastávali. Viděl jsem to jako své malé království, o kterém vím jen já a kde mohu být v bezpečí před reálným světem, který mě stále více připadal nezajímavý a neuvěřitelně nudný. Toužil jsem po budování vlastních zemí, měst a to mě nepustilo do dneška. Stále bych rád budoval města a státy, ale bohužel většina Země je již obsazena a tak nezbývá než je budovat literárně a tak ve svých povídkách utíkám na jiné planety, ale to už je jiný příběh.

Druhou věc, kterou mi kniha ukázala, bylo, že knihy jsou skvělé a že mohou skrývat celé světy, které potřebuji prožít. I když jsem do této chvíle četl, tak jen poměrně málo, ale od této chvíle jsem začal číst všechno, co mě přišlo do ruky a nikdy mě to už nepustilo. Chata v jezerní kotlině byla tedy knihou, která mě přivedla k celým knihovnám. O další knize, která změnila můj pohled na svět zase někdy příště.

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře