PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka mizející Plzní

Živě město znamená město měnící se, město, které se vyvíjí. Doku se bourá a staví je město aktivní a stále je v něm život. Přesto můžeme rozlišovat bourání prospěšné a zbytečné. Mnohdy nová stavby nepřinese nic pozitivního ani nového a nahradí potřebnou a důležitou stavbu. V rámci vycházky mizející Plzní, která se bude konat 25. září od 18:00 se podíváme na všechny tyto příklady v Plzni. Pojďte se projít místy, která se výrazně změnila.

Vycházková jednohubka

Pojďte s námi na nový odlehčený koncept komentované vycházky, která vás tentokrát provede pouze jedinou ulicí Plzně. Během hodiny poznáte, co vše zajímavého skrývá ulice Františkánská. Vycházka se bude konat 10. září od 18:00. V tomto článku se na ní můžete registrovat.

Přihláška na vycházku za tím nejlepším z Plzně

Rádi bychom vás pozvali na vycházku Za tím nejlepším z Plzně, která vás – jak už její název napovídá – vezme za těmi nejlepšími historkami, příběhy a památkami Plzně. Vycházka proběhne 5. září od 18:00. Poznáme ty nejzajímavější místa napříč historií a seznámí vás s tím, čeho si během procházky městem všímat. Vycházka je vhodná zejména pro ty, kdo na našich vycházkách ještě nebyli.

Vycházka plzeňskými portály

Portál – nejdůležitější umělecké a stavební vyjádření domu. Místo, kudy všichni prochází. Věc, kterou naleznete na domech měšťanů, činžácích i na kostelech a významných stavbách. Plzeň je dodnes bohatá na celou plejádu zajímavých i prostých portálů od gotiky po historizující slohy. Pojďte s námi poznat, jaké zajímavé vstupy do domů nám v Plzni zůstaly. Vycházka se bude konat 20. června od 18:00.

Vycházka po Slovanech a prohlídka kostela U Ježíška

Již 2. června se bude konat vycházka Po Slovanech, kde se budete moci seznámit s příběhy a zajímavostmi, které jsou ukryté v jedné z nejkrásnějších a nejvýstavnějších plzeňských čtvrtí. V neděli druhého června se sejdeme v 18:00 a tentokrát nás na závěr vycházky čeká malé překvapení – prohlídka kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kterou nám zprostředkuje pan Pavel Kozák, kterému tímto děkujeme.

Kulturní přehled (5. 9. – 11. 9. 2013)
Fórum - Blog

Vážení čtenáři, rád bych vás přivítal u prvního kulturního přehledu vydaného na stránkách Plzeňského Centra Filosofie a Umění. Každý týden, vždy ve čtvrtek, vám budeme přinášet tři nejzajímavější aktuální zprávy z kultury, pozvánky na zajímavé a neobvyklé akce a doporučení, na co v Plzni zajít a čeho se účastnit. Přidáme samozřejmě i aktuální programi plzeňských kulturních institucí a výhled na další týden. Snad vám náš kulturní přehled pomůže najít zatím neobjevné kulturní zákoutí nejen Plzně a okolí.

Vážení čtenáři, rád bych vás přivítal u prvního kulturního přehledu vydaného na stránkách Plzeňského Centra Filosofie a Umění. Každý týden, vždy ve čtvrtek, vám budeme přinášet tři nejzajímavější aktuální zprávy z kultury, pozvánky na zajímavé a neobvyklé akce a doporučení, na co v Plzni zajít a čeho se účastnit. Přidáme samozřejmě i aktuální programi plzeňských kulturních institucí a výhled na další týden. Snad vám náš kulturní přehled pomůže najít zatím neobjevné kulturní zákoutí nejen Plzně a okolí.

Kulturní polévka

8. září se bude na náměstí republiky konat velice zajímavý gastronomicko-kulturní akce, pořádaná EHMK 2015. Petr Forman a Jiří Sulženko, tedy umělecký šéf s programovým ředitelem projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 se na jeden stanou šéfkuchaři a představí návštěvníků své kulturní recepty na budoucí akce EHMK 2015. Návštěvníci se dozvědí o chystaných kulturních událostech a budou si moci promluvit a vyměnit názory přímo s vedením Plzeň 2015.

Jako doprovodný program budou vařeny a připraveny polévky, protože gastronomie a kultura k sobě samozřejmě patří.  K výběru budou celkem tři polévky, jejichž popis naleznete zde.

Výstava k výročí smrti Mikoláše Aleše

Je tomu už rovných sto let, kdy kulturní prostředí Čech opustil Mikoláš Aleš, který dal svými malbami tvář mnoha domům historické Plzně. Jeho sgrafita na fasádách domů v historickém i širším jádru Plzně jsou jednou z nejzajímavějších věcí, kterou můžete na fasádách domů v Plzni vidět. A právě těmto sgrafitům se věnuje aktuální výstava v Západočeské galerii v Plzni. Výstava bude probíhat v Masných krámech.

V první části výstavy naleznete kartony, tedy předlohy, které kreslil Mikoláš Aleš a které se v mnoha případech později staly reálnými kresbami na městských domech. Západočeská galerie vlastní velkou sbírku těchto kartonů a právě na této výstavě je bude prezentovat. Dozvíme se více i o osobnosti Rudolfa Stecha, který stál na počátku staveb domů, na kterých grafiky spolupracoval právě s Mikolášem Alešem. Část výstavy se pak zaměřuje obecněji na sgrafita a jeho osudy na architektuře dvacátého století.

Plzeň ožije archeologií

Právě v těchto dnech od středy do soboty, hostí Plzeň mezinárodní archeologický kongres, který se koná v České republice vůbec poprvé. Tento kongres je pořádán za organizace Filosofické fakulty Západočeské univerzity. Téměř tisíc přednášek, které zazní na půdě univerzity, přednese více než patnáct set vědeckých pracovníků ze čtyřiceti devíti zemí celého světa.  

Kongres má šest hlavních témat, kterými jsou archeologické prameny, péče o památky, teorie v archeologii, archeologie a veřejnost, archeologie jídla a pití a v neposlední řadě také vztah archeologie k přírodním vědám.

Plzeň se místem konání mezinárodního kongresu stala hlavně proto, že zde archeologie má velice dlouhou tradici a okolí Plzně je známo svojí bohatostí na zajímavé archeologické lokality a nálezy. Krom přednášek však účastníci konference zamíří i na výlet do Starého Plzence. Některé přednášky jsou veřejně přístupné.

Více informací naleznete buď zde, nebo přímo na stránkách kongresu (EN). Seznam přednášek zde.

 

Aktuální programy kulturních institucí Plzně:

Aktuální program divadla

Výstavy v galerii

Aktuální koncerty plzeňské filharmonie

 

Příště se můžete těšit na pozvánky na tyto akce:

Český model Amerického kongresu 2013

Parking day 2013

PeChaKuCha night

 

Zdroje informací:

http://www.plzen2015.net/

http://www.zcu.cz/

http://www.eaa2013.cz/

 

Zdroje obrázků:

http://www.plzen2015.net/

http://www.plzen2015.net/

http://img5.rajce.idnes.cz/

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře