PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Kniha, která ovlivnila můj život

Předkládáme před vás výzvu. Napište nám o knihách, které nejvíce ovlivnili vás život. Vaše texty zveřejníme na těchto stránkách a necháme je přečíst i ostatním. Můžete psát o knize jediné, nebo napsat více příspěvků o více knihách. Z vlastní zkušenosti víme, že v každém věku a v každé zkušenosti je stěžejní jiná kniha. Nebojte se proto rozepsat. Těšíme se na vaše díla, kterými možná inspirujete i jiné a třeba jim ukážete knihu, která je pak také ovlivní. Vaše příspěvky posílejte na lukas.houska@seznam.cz

Noc literatury 2015

Noc literatury, která se v Plzni uskuteční zítra (13.5.), veřejnosti netradičním způsobem přibližuje současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. V Plzni se s touto zajímavou událostí můžete setkat například v DEPO 2015, Papírna Plzeň, Zastávka Plzeň a na dalších netradičních místech. Seznam všech míst a příslušný program najdete zde.

Knihy mají zelenou

Na zítřek (23. 4. 2015) připadá Světový den knihy a autorských práv. Při této příležitosti bude probíhat akce s názvem Knihy mají zelenou, při níž se můžete těšit na knihy se slevou 15% a ve vybraných knihkupectvích navíc na autorská čtení či jiné doprovodné akce. Více informací o poslání a programu projektu naleznete zde.

Zimní povídková soutěž

V rámci sekce Povídkáři, jsme připravili povídkovou soutěž. Tedy soutěž, jde spíše o vzájemně inspirační povídkovou výzvu. Princip je jednoduchý. Jsou ustanovena dvě témata a je na vás, těch, co rádi píšete povídky, zda tyto témata, přijmete za své a přidáte se s námi do klání autorů.

Více v článku.

První povídka zveřejněna

Vážení uživatelé a návštěvníci. Pro začátek jsme pro vás připravili první povídku z ruky Martiny Kratochvílové, která se nechala inspirovat Edgarem Alanem Poem a jeho povídkami. Výsledek posuďte sami v této povídce.

Kurt Vonnegut, Jr.
Povídkáři - Blog

Kurt Vonnegut, Jr., patří mezi velikány americké literatury, jež je často řazen mezi autory sci-fi, přesto to s tímto vymezením není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pro lepší pochopení Vonnegutova díla je zapotřebí znát myšlenky, události či aspekty jeho života. Právě na Vonnegutovu tvorbu měly vliv některé významné životní události, jež nejsou zcela známy, a odkazy lze na ně najít v jeho pracích, a právě pro jejich osvětlení vznikl tento článek.

Kurt Vonnegut, Jr., patří mezi velikány americké literatury, jež je často řazen mezi autory sci-fi, přesto to s tímto vymezením není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pro lepší pochopení Vonnegutova díla je zapotřebí znát myšlenky, události či aspekty jeho života. Právě na Vonnegutovu tvorbu měly vliv některé významné životní události, jež nejsou zcela známy, a odkazy lze na ně najít v jeho pracích, a právě pro jejich osvětlení vznikl tento článek.

            Jak vyplývá z Vonnegutova jména, jeho rodiče byli přistěhovalci z Německa. Jeho matka pocházela z majetných kruhů a otec pracoval jako architekt. V dětství a mládí na něj mimo rodičů měl veliký vliv jeho strýc Alex, který jej přivedl k myšlenkám socialismu a také k učení Thorsteina Veblena -  zakladatele technokracie. Samozřejmě nesmíme opomenout jeho dobrý vztah k chůvě, která mu byla, jak sám uváděl, výborným morálním vzorem. Absence rodičů se projevila také ve Vonnegutových novelách, jelikož v nich rodiče zcela chybí nebo jsou hlavnímu hrdinovi velmi vzdálené.

            Vonnegut v mládí často poslouchal rozhlasové hry, a jak sám říkal, nevědomky studoval tvorbu vtipu a jeho prezentaci. Toho hojně využíval i ve svých novelách, kdy svá díla skládal z vtipů. Inspiraci nacházel u své oblíbené dvojce Laurela a Hardyho.  Často využíval černý humor, ironii a cynismus. Příkladem může být jméno hlavní postavy v novele Matka noc, pro kterou využil jméno redaktora, který mu odmítl vydat práci a pojmenoval po něm nacistu.

            Ovšem život Kurta Vonneguta nebyl vždy radostný a humorný. Během světové hospodářské krize v roce 1929 ztratil jeho otec práci a mladého Vonneguta donutil studovat biomedicínu na Cornellově Universitě v Ithace. Studium nedokončil, přesto našel v přírodních vědách a technice zalíbení a využíval je hojně ve svých pracích. Po vypuknutí druhé světové války narukoval do armády, kde nejdříve studoval osmnáct měsíců inženýrství a poté odjel bojovat do Evropy. Během dovolené se dověděl o sebevraždě matky, která se předávkovala prášky na spaní. Vonnegut dlouho cítil vinu za smrt matky, jelikož bojoval ve válce, kterou ona nenáviděla. Smrt matky pro něj byla údajně horší než události, které následovaly. Během bitvy v Ardenách se Vonnegut dostal do německého zajetí. Dostal se do Drážďan, kde pracoval v továrně na výrobu vitamíny obohaceného javorového sirupu pro těhotné ženy. Zajatecký tábor se nacházel na jatkách a jeden jich podzemní mrazák zachránil Vonnegutovi život při bombardování. Ohnivá bouře připravila o život sto třicet tisíc lidí a Vonnegut byl jeden z mála, který to přežil a následně se účastnil odklízení trosek. Svědectví o tomto zážitku popsal v knize Jatka č. 5. Další zlom v životě přišel v roce 1957, kdy mu zemřel otec. O rok později mu na rakovinu umřela sestra a taktéž její manžel při vlakovém neštěstí, když ji jel navštívit do nemocnice. Po smrti sestry adoptoval se svou ženou její tři starší syny a náhle se mu rodina rozrostla ze tří na šest dětí.

            Po válce se Vonnegut rozhodl studovat antropologii v Chicagu a živil se psaním do různých novin. Studium ukončil, aniž by získal nějaký titul, jelikož jeho diplomová práce nebyla přijata. Někomu se mohla jevit jako vtip. Vonnegut totiž na milimetrový papír do grafu znázorňoval příběhy, pohádky a mýty.  Graf tvořila osa x, na které kladná část znázorňovala štěstí a záporná část smutek, na ose y byl zachycen začátek a konec příběhu. Magisterský titul Vonnegut přeci jen získal, ale až v roce 1971 za novelu Kolíbka. Po neúspěšném studiu si našel práci u General Elektric, kde pracoval v sekci pro styk s veřejností. Zkušenosti z tohoto zaměstnání využil při psaní své první novely Mechanické piano, ve které vytvořil dystopický svět ovládaný inženýry a manažery. Po odchodu z General Elektric pracoval jako dealer automobilů Saab a nadále se věnoval psaní. V roce 1959 vydal Sirény z Titanu a na počátku šedesátých let Matku noc a dílo, které mu přineslo popularitu - Kolíbku. Po tomto úspěchu se dal na dráhu spisovatele.


            Zajímavou událostí ve Vonnegutově životě se stala kulturní výměna mezi SSSR a USA v roce 1967. Kurt se při výměně seznámil a spřátelil se sovětským spisovatelem Felixem Kuzněcovem. Ten po skončení výměny, jak to v SSSR chodilo, byl perzekuován. V sedmdesátých letech vydal postupně Snídani šampiónů a poté vyšla Groteska, aneb už nikdy sami. Obě dvě knihy označila kritika za velmi špatné. Možná s tím souvisí i fakt, že nikdy nebyl přijat mezi spisovatele, jelikož nestudoval velkou literaturu a nechodil na prestižní školy. Reputaci mu navrátily až novely publikované v osmdesátých letech a to především Galapagy a Modrovous.

V průběhu devadesátých let působil jako silný mluvčí pro uchování ústavních svobod Spojených států, také kritizoval zbrojení, války, ale i ničení planety a později silnou kritikou neušetřil ani George Bushe a republikány. Zajímavostí je, že Vonnegut měl celý život poměrně levicové názory a to se promítlo i do jeho díla, kdy hrdiny dostával do rozličných situací bez vlastního přičinění.

            Kurt Vonnegut, Jr., začínal jako spisovatel sci-fi v padesátých letech, kdy tento žánr nabýval na popularitě. Později svá díla orientoval na problémy americké středostavovské třídy. Novely mu přinesly značnou popularitu u veřejnosti, přesto život neměl nijak jednoduchý, ale o to pro nás zajímavější. Mnohá jeho díla jsou inspirována životem a rozhodně stojí za přečtení.

 

 

Zdroje informací:

MARVIN, F., Thomas, Kurt Vonnegut. A Critical Companion, Westport 2002.

VONNEGUT, Kurt, Muž bez vlasti, Brno 2005.

ZELENKA, Petr, Nové náboženství Kurta Vonneguta, Praha 1992.

 

Zdroje obrázků:

http://www.amazon.com/Kurt-Vonnegut/e/B000APYE16

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře