PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

MÁ VLAST – cestami proměn
Architektura

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

 

 

 

 

 

 

Pokud často jezdíte vlakem, jistě jste v prvnípolovině tohoto roku zaznamenali výstavu instalovanou v horní části vestibulu plzeňského nádraží. Na několika panelech zde byla k vidění řada fotografií mapujících větší či menší proměny vzezření měst a vesnic plzeňského regionu. Možná jste je minuli bez povšimnutí, možná jste si je letmo prohlédly a možná vás opravdu zaujaly. My jsme více zapátrali po významu vystavovaných snímků. Připravili jsme si pro vás tento článek, abychom vám prozradili několik informací o putovní výstavě. Pyšní se jménem Má vlast – cestami proměn a na sklonku března 2014 zavítala také do západočeské metropole, avšak obcemi a vesničkami naší země bude putovat i nadále, a to až do 30. listopadu, kdy se rozloučí v Bečově. Obyvatelé Plzně přítomní slavnostnímu zahájení mohli být svědky otevření již šestého ročníku velkolepého projektu, který si nyní představíme.

Za poutavou výstavou a nejen za ní stojí občanské sdružení Asociace Entente Florale CZ - souznění. Organizace je provázána s rámcem evropského sdružení Entente Florale Europe, od kterého převzala část názvu, jenž lze přeložit slovy Kvetoucí sídla. Její iniciativa pramení ze zájmu o podobu českých měst a venkovských sídel - o stav staveb, veřejných prostranství a míst kde trávíme svůj volný čas. Především však vznikla z touhy nejen upozorňovat na jednotlivé nedostatky, ale také je odstraňovat. Existence tohoto uskupení dokazuje, že se stále najdou lidé, kteří jsou odhodlání ukázat, že i malá změna k lepšímu má smysl. Investují svou energii do projektů, jejichž výsledky jsou vidět a produkují mnoho dalších pozitivních hodnot. Je totiž třeba si uvědomit, že každý krásný celek je tvořen mnoha detaily, drobnými zákoutími a jednotlivými budovami, které mají za sebou krásnou minulost, avšak v naší přítomnosti jsou poněkud ztraceny, nedoceněny, vzdáleny naší pozornosti. Aktivity, které Entente Florale podporuje, dávají příležitost ke změně, propojují společenství občanů, kterým není lhostejno, v jakém prostředí žijí. Spolu s místními obyvateli vytváří podmínky pro vskutku pozoruhodné proměny. A právě výsledek jejich činnosti přináší zmíněná výstava.

Množství příkladů, které Má vlast nabízí je dostatečně výmluvné. Jsou rozděleny do pěti kolekcí, které zahrnují vždy několik reprezentantů ze sousedních krajů. Všechny se pak v červenci tohoto roku potkaly v Kyselce, odkud se opět vydaly různými cestami na návsi a náměstí do nádražních budov a sálů nebo do parků dalších českých obcí. Na podzim budou také instalovány v několika knihovnách a speciální kolekci představí od 10. září Valdštejnská zahrada v Praze. Organizátoři výstavy rovněž nabízí možnost hlasovat pro nejzdařilejší proměnu roku prostřednictvím oficiálního webu http://mavlast.aefcz.org, kde jsou rovněž zveřejněny všechny vystavované projekty. My vám tímto nabízíme pohled na alespoň malý vzorek proměn, které se uskutečnily v západních Čechách.

Výstava Má vlast inspiruje. Ukazuje, že i málo může někdy znamenat mnoho, že investice do podoby našeho okolí jsou skutečně vidět. Že tam, kde neschází odhodlání, a kde nepřevládá lhostejnost, mohou vznikat skutečně pozitivní věci. A hlavně, že takových kladných případů přibývá a zaslouží si být doceněny, vnímány a propagovány. Specifická je také tím, že se nezaměřuje pouze na velká města, ale při své pouti navštěvuje také obyvatele malých vesniček. V PCFU doufáme, že vám postupně budeme moci představit více takových projektů. Pokud o nějakém víte, neváhejte nás kontaktovat.

 

ZDROJE OBRÁZKŮ A INFORMACÍ:

http://mavlast.aefcz.org

http://www.propamatky.info/

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře