PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka mizející Plzní

Živě město znamená město měnící se, město, které se vyvíjí. Doku se bourá a staví je město aktivní a stále je v něm život. Přesto můžeme rozlišovat bourání prospěšné a zbytečné. Mnohdy nová stavby nepřinese nic pozitivního ani nového a nahradí potřebnou a důležitou stavbu. V rámci vycházky mizející Plzní, která se bude konat 25. září od 18:00 se podíváme na všechny tyto příklady v Plzni. Pojďte se projít místy, která se výrazně změnila.

Vycházková jednohubka

Pojďte s námi na nový odlehčený koncept komentované vycházky, která vás tentokrát provede pouze jedinou ulicí Plzně. Během hodiny poznáte, co vše zajímavého skrývá ulice Františkánská. Vycházka se bude konat 10. září od 18:00. V tomto článku se na ní můžete registrovat.

Přihláška na vycházku za tím nejlepším z Plzně

Rádi bychom vás pozvali na vycházku Za tím nejlepším z Plzně, která vás – jak už její název napovídá – vezme za těmi nejlepšími historkami, příběhy a památkami Plzně. Vycházka proběhne 5. září od 18:00. Poznáme ty nejzajímavější místa napříč historií a seznámí vás s tím, čeho si během procházky městem všímat. Vycházka je vhodná zejména pro ty, kdo na našich vycházkách ještě nebyli.

Vycházka plzeňskými portály

Portál – nejdůležitější umělecké a stavební vyjádření domu. Místo, kudy všichni prochází. Věc, kterou naleznete na domech měšťanů, činžácích i na kostelech a významných stavbách. Plzeň je dodnes bohatá na celou plejádu zajímavých i prostých portálů od gotiky po historizující slohy. Pojďte s námi poznat, jaké zajímavé vstupy do domů nám v Plzni zůstaly. Vycházka se bude konat 20. června od 18:00.

Vycházka po Slovanech a prohlídka kostela U Ježíška

Již 2. června se bude konat vycházka Po Slovanech, kde se budete moci seznámit s příběhy a zajímavostmi, které jsou ukryté v jedné z nejkrásnějších a nejvýstavnějších plzeňských čtvrtí. V neděli druhého června se sejdeme v 18:00 a tentokrát nás na závěr vycházky čeká malé překvapení – prohlídka kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kterou nám zprostředkuje pan Pavel Kozák, kterému tímto děkujeme.

Muzeum v Bilbau slaví vesmírné výročí
Fórum - Blog

Slavné Guggenheimovo muzeum v Bilbau, které před přesně dvaceti lety udělalo z ospalého a rozpadajícího se postindustriálního města Mekku kulturního turismu, oslaví své výročí vesmírným programem. Již dnes, 9. října od 20:30 můžete i vy sledovat přímý přenos ze zcela výjimečného kulturního představení, které kombinuje vědecké, kulturní a umělecké scény. Na samotném představení se dokonce podílela Evropská kosmická agentura.

Guggenheimovo muzeum navrhl jeden z nejlepších současných architektů Frank Gehry a otevřeno bylo v roce 1997. K příležitosti dvaceti let od chvíle, která doslova překopala fungování tehdy provincionálního města Bilbao, se uskuteční zmíněný výjimečný koncert. Koncert dostal název Chasmata a má symbolizovat spojení vědy a umění.

Ústředním motivem hudebního představení budou dosud nepublikované fotografie a upravené snímky Marsu, které pořídila sonda Evropské kosmické agentury, Mars Express. Tato sonda působí na oběžné dráze Marsu již od roku 2003 a přináší na Zemi úchvatné scenérie povrchu Rudé planety.

Spojení vědy a umění šlo ještě dál. V rámci šesti hudebních skladeb jsou prezentovány dosavadní výzkumy v oblasti marsovské atmosféry. Samozřejmě nepůjde o pouhé recitování vědecký dat, ale komplikované a uchu lahodící skladby, obsahující náznaky přenosu informací od Marsu a skryté vědecké výsledky zkoumání těchto dat. Můžete se tak těšit na zcela nevšední a ojedinělý zážitek.

Ale to ještě není vše. Během koncertu dojde ke spojení s jediným obydleným objektem mimo Zemi – s Mezinárodní kosmickou stanicí. Z její paluby přispěje částí programu italský astronaut Paolo Nespoli. Tento Ital bude právě nad muzeem prolétat na palubě stanice.

Přímo v sále bude přítomno například více jak 100 saxofonistů z celého Baskicka. Toto rozsáhlé hudební těleso zaplní všechny tři balkony v Guggenheimově atriu. Jedná se o Sigma Project Quartet a Het Nederlands Saxofoon Octet s Íñigo Ibaibarriaga, který bude vystupovat jako sólista. Do představení se budou moci zapojit i sami diváci v sále. Díky aplikaci pro chytré telefony, kterou si mohou stáhnout na stránkách muzea, se zapojí formou dynamické zvukové scény, která bude vycházet z publika.

Představení Chasmata umožní divákům prožít Mars prostřednictvím jeho geologie, pozemské hudby, výtvarného umění a nových technologií. Představení bylo inspirováno nejen červenou planetu, ale také architekturou Franka Gehryho a vystavenými sochami, jako je Richard Serra, Věc času a další. A co více? Koncert si můžete buďto online dnes od 20:30 pustit ve videu pod tímto odkazem, anebo se na něj později podívat ze záznamu. Přejeme vám příjemný kosmický zážitek.

Zdroje informací:

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/To_Mars_with_ESA_and_the_Guggenheim_Bilbao

https://www.guggenheim-bilbao.eus/en/activities/chasmata/

Zdroje fotografií:

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře