PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka za zbořenými památkami: Trochu jinak

Přijměte pozvání na komentovanou vycházku za zbořenými památkami Plzně, která vás tentokrát vezme netradiční trasou a podíváte se tak i na aktuální bourání jednoho z cenných domů Plzně. Budeme mít doslova poslední možnost jej spatřit. Vycházka se bude konat proto o půl hodiny dříve, než bylo avizováno na facebooku. Sejdeme se tak 13. května již v 17:30. Zde se můžete registrovat.

Pojďte s námi za vodou

Voda a město. Velké téma, obzvláště pro Plzeň. Přijměte pozvání na speciální komentovanou vycházku, která vás 7. května od 18:00 vezme za vodou Plzně. Na vycházku je potřeba se registrovat, otevíráme proto registraci pro třicet z vás.

Zveme vás na vycházku kolem prostoru U Jána

Další komentovaná vycházka povede kolem prostoru zvaného U Jána. Dnešní rozsáhlá křižovatka nese jméno sochy sv. Jana Nepomuckého a rozhodně to není jediná zajímavost, která se s tímto významným prostorem Plzně spojuje. Proto neváhejte a přidejte se k nám 26. dubna od 18:00, kdy vycházka začne. Zde se můžete přihlásit, kapacita je opět 30 míst.

REGISTRACE: Za legendami a historkami

Již v neděli 21. dubna od 19:00 vás vezmeme za legendami, historkami a příběhy Plzně. Kdysi živé město bylo plné příběhů a povídaček, které měly mnohdy edukativní charakter, mnohdy byly pro pobavení a jindy skrývaly kus historie Plzně. Pojďme tyto příběhy společně poznat. Registrace je otevřena již tradičně pro prvních třicet z vás.

Registrace na vycházku po hradbách

Právě otevíráme registraci třiceti volných míst na vycházku po hradbách, která proběhne 11. dubna od 18:00. Vycházka vás zavede za zbytky fortifikací, bran a věží, které se ještě nacházejí v Plzni. Společně objevíme již z velké části zbouraný fascinující opevňovací systém Plzně, který kdysi budil respekt a byl význačným technickým dílem.

Muzeum v Bilbau slaví vesmírné výročí
Fórum - Blog

Slavné Guggenheimovo muzeum v Bilbau, které před přesně dvaceti lety udělalo z ospalého a rozpadajícího se postindustriálního města Mekku kulturního turismu, oslaví své výročí vesmírným programem. Již dnes, 9. října od 20:30 můžete i vy sledovat přímý přenos ze zcela výjimečného kulturního představení, které kombinuje vědecké, kulturní a umělecké scény. Na samotném představení se dokonce podílela Evropská kosmická agentura.

Guggenheimovo muzeum navrhl jeden z nejlepších současných architektů Frank Gehry a otevřeno bylo v roce 1997. K příležitosti dvaceti let od chvíle, která doslova překopala fungování tehdy provincionálního města Bilbao, se uskuteční zmíněný výjimečný koncert. Koncert dostal název Chasmata a má symbolizovat spojení vědy a umění.

Ústředním motivem hudebního představení budou dosud nepublikované fotografie a upravené snímky Marsu, které pořídila sonda Evropské kosmické agentury, Mars Express. Tato sonda působí na oběžné dráze Marsu již od roku 2003 a přináší na Zemi úchvatné scenérie povrchu Rudé planety.

Spojení vědy a umění šlo ještě dál. V rámci šesti hudebních skladeb jsou prezentovány dosavadní výzkumy v oblasti marsovské atmosféry. Samozřejmě nepůjde o pouhé recitování vědecký dat, ale komplikované a uchu lahodící skladby, obsahující náznaky přenosu informací od Marsu a skryté vědecké výsledky zkoumání těchto dat. Můžete se tak těšit na zcela nevšední a ojedinělý zážitek.

Ale to ještě není vše. Během koncertu dojde ke spojení s jediným obydleným objektem mimo Zemi – s Mezinárodní kosmickou stanicí. Z její paluby přispěje částí programu italský astronaut Paolo Nespoli. Tento Ital bude právě nad muzeem prolétat na palubě stanice.

Přímo v sále bude přítomno například více jak 100 saxofonistů z celého Baskicka. Toto rozsáhlé hudební těleso zaplní všechny tři balkony v Guggenheimově atriu. Jedná se o Sigma Project Quartet a Het Nederlands Saxofoon Octet s Íñigo Ibaibarriaga, který bude vystupovat jako sólista. Do představení se budou moci zapojit i sami diváci v sále. Díky aplikaci pro chytré telefony, kterou si mohou stáhnout na stránkách muzea, se zapojí formou dynamické zvukové scény, která bude vycházet z publika.

Představení Chasmata umožní divákům prožít Mars prostřednictvím jeho geologie, pozemské hudby, výtvarného umění a nových technologií. Představení bylo inspirováno nejen červenou planetu, ale také architekturou Franka Gehryho a vystavenými sochami, jako je Richard Serra, Věc času a další. A co více? Koncert si můžete buďto online dnes od 20:30 pustit ve videu pod tímto odkazem, anebo se na něj později podívat ze záznamu. Přejeme vám příjemný kosmický zážitek.

Zdroje informací:

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/To_Mars_with_ESA_and_the_Guggenheim_Bilbao

https://www.guggenheim-bilbao.eus/en/activities/chasmata/

Zdroje fotografií:

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře