PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Registrace na přednášku o SpaceX

Rádi bychom vás pozvali na přednášku Dušana Majera, která se bude konat 11. října v Plzni. Přednáška bude o SpaceX – o její minulosti, současnosti i budoucnosti a bude v rámci cyklu Šedesátka. Navíc, po samotné přednášce, která proběhne ve výjimečných prostorách Západočeského muzea, bude následovat posezení v hospodě s Dušanem Majerem a Lukášem Houškou a společně budeme moct podiskutovat o kosmonautice. Jde tedy i o setkání fanoušků kosmonautiky z Plzně a okolí.

Vycházka po zmizelých místech III

Rádi bychom vás pozvali na poslední vycházku letošní sezóny. Podíváme se společně v rámci úplně nové vycházky na zmizelá místa Plzně, která se nachází na západní části města. Projdeme si město od III. brány až po začátek bývalé Pionýrské železnice. Registrovat se můžete zde. Vycházka se bude konat 25. září od 18:00. 

Registrujte se na vycházku po Slovanech

Pojďte s námi na komentovanou vycházku! 10. září proběhne vycházka po Slovanech, jedné z nejkrásnějších čtvrtí Plzně. Opět se jí můžete účastnit zdarma a to jen tak, že se zaregistrujete. Zde najdete registrační formulář. 

Plzeňská 60': Kritické myšlení II

Rádi bychom Vás pozvali na další Plzeňskou 60'. Tentokrát jako workshop se zaměřením zejména na oblast plánování času, kterou lidé často podceňují. Smyslem workshopu je seznámit účastníky s jednoduchými praktickými metodami, které jim pomohou naučit se lépe plánovat. Sejdeme se 26. 9. 2018 od 17 hodin v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky 13.

Pojďte s námi na vycházku po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí - Slovanech. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška.

Muzeum v Bilbau slaví vesmírné výročí
Fórum - Blog

Slavné Guggenheimovo muzeum v Bilbau, které před přesně dvaceti lety udělalo z ospalého a rozpadajícího se postindustriálního města Mekku kulturního turismu, oslaví své výročí vesmírným programem. Již dnes, 9. října od 20:30 můžete i vy sledovat přímý přenos ze zcela výjimečného kulturního představení, které kombinuje vědecké, kulturní a umělecké scény. Na samotném představení se dokonce podílela Evropská kosmická agentura.

Guggenheimovo muzeum navrhl jeden z nejlepších současných architektů Frank Gehry a otevřeno bylo v roce 1997. K příležitosti dvaceti let od chvíle, která doslova překopala fungování tehdy provincionálního města Bilbao, se uskuteční zmíněný výjimečný koncert. Koncert dostal název Chasmata a má symbolizovat spojení vědy a umění.

Ústředním motivem hudebního představení budou dosud nepublikované fotografie a upravené snímky Marsu, které pořídila sonda Evropské kosmické agentury, Mars Express. Tato sonda působí na oběžné dráze Marsu již od roku 2003 a přináší na Zemi úchvatné scenérie povrchu Rudé planety.

Spojení vědy a umění šlo ještě dál. V rámci šesti hudebních skladeb jsou prezentovány dosavadní výzkumy v oblasti marsovské atmosféry. Samozřejmě nepůjde o pouhé recitování vědecký dat, ale komplikované a uchu lahodící skladby, obsahující náznaky přenosu informací od Marsu a skryté vědecké výsledky zkoumání těchto dat. Můžete se tak těšit na zcela nevšední a ojedinělý zážitek.

Ale to ještě není vše. Během koncertu dojde ke spojení s jediným obydleným objektem mimo Zemi – s Mezinárodní kosmickou stanicí. Z její paluby přispěje částí programu italský astronaut Paolo Nespoli. Tento Ital bude právě nad muzeem prolétat na palubě stanice.

Přímo v sále bude přítomno například více jak 100 saxofonistů z celého Baskicka. Toto rozsáhlé hudební těleso zaplní všechny tři balkony v Guggenheimově atriu. Jedná se o Sigma Project Quartet a Het Nederlands Saxofoon Octet s Íñigo Ibaibarriaga, který bude vystupovat jako sólista. Do představení se budou moci zapojit i sami diváci v sále. Díky aplikaci pro chytré telefony, kterou si mohou stáhnout na stránkách muzea, se zapojí formou dynamické zvukové scény, která bude vycházet z publika.

Představení Chasmata umožní divákům prožít Mars prostřednictvím jeho geologie, pozemské hudby, výtvarného umění a nových technologií. Představení bylo inspirováno nejen červenou planetu, ale také architekturou Franka Gehryho a vystavenými sochami, jako je Richard Serra, Věc času a další. A co více? Koncert si můžete buďto online dnes od 20:30 pustit ve videu pod tímto odkazem, anebo se na něj později podívat ze záznamu. Přejeme vám příjemný kosmický zážitek.

Zdroje informací:

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/To_Mars_with_ESA_and_the_Guggenheim_Bilbao

https://www.guggenheim-bilbao.eus/en/activities/chasmata/

Zdroje fotografií:

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře