PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Poslední červnová vycházka: Registrace

Registrujte se na poslední vycházku před prázdninami! Opět se vydáme na oblíbenou obhlídku plzeňských hradeb, které sice již z větší části neexistují, ale jsou s nimi spojené velmi zajímavé události a informace. Vycházka proběhne v úterý 26. Června od 18:00. Je zdarma a jediné, co musíte splnit, je registrace, kterou najdete uvnitř článku. Kapacita je třicet lidí. Kdo se nedostane, může se těšit na další vycházky v září!

Vydejte se po zmizelých místech

Máme tady registraci na další vycházku. 15. června od 18:00 se s námi můžete vydat po zmizelých místech. Vycházka vás provede místy, která doznala za poslední roky výrazné proměny. Vyrazíme od kostela Všech svatých a přes Roudnou a severní část centra zamíříme až na Denisovo nábřeží. Vycházak je zdarma, pouze se musíte registrovat. To můžete udělat uvnitř tohoto článku. 

Vycházka po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku po jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška. Vycházka se uskuteční v neděli 10. června od 9:00 a registrovat se na ní můžete právě zde. 

Kolem hradeb: Registrace

Jít se v Plzni podívat na hradby, to je jako hledat sněžného muže. Nicméně je fakt, že z plzeňských hradeb je alespoň něco k vidění. Vycházka kolem nich bude sice z velké části imaginární, ale můžete se těšit na velkou dávku zajímavých informací. Vycházka se uskuteční v sobotu 2. června od 10:00 a zde se můžete na vycházku registrovat.

Muzejní noc ve sklepě

Přijďte dnes večer do Národopisného muzea, kde bude probíhat Muzejní noc. Ať už se v rámci Muzejní noci, či Noci kostelů rozhodnete navštívit cokoli, nevynechejte právě muzeum na náměstí, kde ve sklepě budou členové spolku ukazovat výstavu Plzeň za socialismu. Krom toho jsme si pro vás připravili i tvorbu ideálního města a hraní socialistických her. Muzejní noc bude probíhat v budově NPM na náměstí Republiky 13. 25. května od 19:00 do 23:00 SELČ.

Muzeum v Bilbau slaví vesmírné výročí
Fórum - Blog

Slavné Guggenheimovo muzeum v Bilbau, které před přesně dvaceti lety udělalo z ospalého a rozpadajícího se postindustriálního města Mekku kulturního turismu, oslaví své výročí vesmírným programem. Již dnes, 9. října od 20:30 můžete i vy sledovat přímý přenos ze zcela výjimečného kulturního představení, které kombinuje vědecké, kulturní a umělecké scény. Na samotném představení se dokonce podílela Evropská kosmická agentura.

Guggenheimovo muzeum navrhl jeden z nejlepších současných architektů Frank Gehry a otevřeno bylo v roce 1997. K příležitosti dvaceti let od chvíle, která doslova překopala fungování tehdy provincionálního města Bilbao, se uskuteční zmíněný výjimečný koncert. Koncert dostal název Chasmata a má symbolizovat spojení vědy a umění.

Ústředním motivem hudebního představení budou dosud nepublikované fotografie a upravené snímky Marsu, které pořídila sonda Evropské kosmické agentury, Mars Express. Tato sonda působí na oběžné dráze Marsu již od roku 2003 a přináší na Zemi úchvatné scenérie povrchu Rudé planety.

Spojení vědy a umění šlo ještě dál. V rámci šesti hudebních skladeb jsou prezentovány dosavadní výzkumy v oblasti marsovské atmosféry. Samozřejmě nepůjde o pouhé recitování vědecký dat, ale komplikované a uchu lahodící skladby, obsahující náznaky přenosu informací od Marsu a skryté vědecké výsledky zkoumání těchto dat. Můžete se tak těšit na zcela nevšední a ojedinělý zážitek.

Ale to ještě není vše. Během koncertu dojde ke spojení s jediným obydleným objektem mimo Zemi – s Mezinárodní kosmickou stanicí. Z její paluby přispěje částí programu italský astronaut Paolo Nespoli. Tento Ital bude právě nad muzeem prolétat na palubě stanice.

Přímo v sále bude přítomno například více jak 100 saxofonistů z celého Baskicka. Toto rozsáhlé hudební těleso zaplní všechny tři balkony v Guggenheimově atriu. Jedná se o Sigma Project Quartet a Het Nederlands Saxofoon Octet s Íñigo Ibaibarriaga, který bude vystupovat jako sólista. Do představení se budou moci zapojit i sami diváci v sále. Díky aplikaci pro chytré telefony, kterou si mohou stáhnout na stránkách muzea, se zapojí formou dynamické zvukové scény, která bude vycházet z publika.

Představení Chasmata umožní divákům prožít Mars prostřednictvím jeho geologie, pozemské hudby, výtvarného umění a nových technologií. Představení bylo inspirováno nejen červenou planetu, ale také architekturou Franka Gehryho a vystavenými sochami, jako je Richard Serra, Věc času a další. A co více? Koncert si můžete buďto online dnes od 20:30 pustit ve videu pod tímto odkazem, anebo se na něj později podívat ze záznamu. Přejeme vám příjemný kosmický zážitek.

Zdroje informací:

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/To_Mars_with_ESA_and_the_Guggenheim_Bilbao

https://www.guggenheim-bilbao.eus/en/activities/chasmata/

Zdroje fotografií:

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře