PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

FESTIVAL TELEGRAFNÍCH SLOUPŮ 20. STOLETÍ

Organizátoři letních festivalů se mohou přetrhnout, aby přilákali co nejvíce návštěvníků. Jak je možno si povšimnout – podle dnešních parametrů je nejlepší koncert ten, kde vystupuje Kabát, Daniel Landa nebo Horkýže slíže. Ale který festival se může pochlubit tím, že přiláká vcelku slušný počet návštěvníků, ačkoliv mnoho osob by z názvu usoudilo, že jde o hromadu nudy? Festival tak nebývalý, že ho sponzoruje sám Aštar Šeran a čipový veleještěři z pekel. Více zde

Osobnosti známé i neznámé - zapojte se!

Sekce hudba pro vás připravuje nový seriál, který se bude zabývat osobnostmi plzeňské hudby. Tímto bychom vás chtěli také zapojit. Znáte někoho, kdo se zabývá hudbou a neví se o něm? Právě ten nás zajímá! 

The Backwards - Beatles revival v Měšťanské besedě

V rámci sekce Hudba bychom vás chtěli upozornit nebo lépe řečeno pozvat dne 24. 7. 2014 do Měšťanské besedy, kde se koná koncert The Backwards - The Beatles revival. Jedná se o úspěšný Beatles revival. The Backwards pochází ze Slovenska a patří mezi nejlepší v oboru. Určitě stojí za návštěvu! 

Rockabilly Meeting v Lampě

V rámci otevření nové sekce Hudba bychom vás rádi pozvali tento pátek do Divadla Pod Lampou, kde se bude konat Rockabilly Meeting. Zahraje zde plzeňská rockabilly klasika Mordor´s Gang, pražští Slapdash a němečtí The Pinstripes. O žánru rockabilly a psychobilly můžete očekávat v blízkem čase samostatný článek. 

http://www.podlampou.cz/

Sekce hudby přichází!

Stále pracujeme na nových věcech. Teď aktuálně jsme pro vás zprovoznili novou sekci s názvem Hudba. Naleznete zde aktuality z hudebního světa, zajímavé články o hudbě, pozvánky na akce, akce našeho interního sboru a tak dále. Doufáme, že se vám nová sekce bude líbit a že v ní naleznete to, co vás baví, popřípadě se do ní sami zapojíte.

Nástroje v proměnách staletí - Díl 1. - Kde se vzala flétnička
Seriály

Sekce Hudba pro vás připravila nový seriál, který vás zavede do dějin hudebních nástrojů. Budeme se snažit vám přiblížit, kde, jak a proč vznikly hudební nástroje. Cílem bude přinést informace a zajímavosti ze současného i minulého života hudebních nástrojů. Každý instrument má svůj osobitý příběh a dějiny, přičemž my se budeme snažit vám je co nejlépe zprostředkovat. Pro dnešek začneme pravěkou hudbou, kterou představíme pouze obecně, díky omezenému odkazu, který nám zde zanechala.

Sekce Hudba pro vás připravila nový seriál, který vás zavede do dějin hudebních nástrojů. Budeme se snažit vám přiblížit, kde, jak a proč vznikly hudební nástroje. Cílem bude přinést informace a zajímavosti ze současného i minulého života hudebních nástrojů. Každý instrument má svůj osobitý příběh a dějiny, přičemž my se budeme snažit vám je co nejlépe zprostředkovat. Pro dnešek začneme pravěkou hudbou, kterou představíme pouze obecně, díky omezenému odkazu, který nám zde zanechala.

Kde se vzala, tu se vzala hudba a první hudební nástroje. Takto by začínala nejspíš pohádka o historii hudby. Lze říci, že hudba a hudební nástroje jsou staré jako lidstvo samé. Kořeny můžeme hledat již v pravěku.

Otázkou je, k čemu asi tak hudba a hudební nástroje sloužily. Hlavní hypotézy představují, že hudba byla ve svých počátcích spojena především s magickými a rituálními potřebami, kdy souvisela se snahou ovlivnit nadpřirozené síly, aby byly nakloněny úspěšnému lovu, nebo ochraně lovce. Pravděpodobně stejně jako dnes byla hudba také nedílnou součástí života pravěkých lidí, přičemž sloužila, jako v mnoha případech dnešní doby, k zažehnání smutku nebo naopak k podpoře radosti. Avšak jak již bylo řečeno, jedná se pouze o odhady, nelze s jistotou říci, jaké byly pravé důvody vzniku hudby. Nad tím by se měl zamyslet každý sám a udělat si svůj obrázek.

A jaké že bychom mohli najít hudební nástroje v pravěku? Nejstarším hudebním nástrojem je nejspíše flétna a její modifikace, k čemuž nás směřují nalezené archeologické vykopávky, jeskynní malby, rytiny, ale také srovnání s přírodními kmeny nedávné minulosti. Různé kostěné píšťalky vyrobené z mamutích nebo medvědích kostí, flétničky a různé provrtané lastury jsou datovány do paleolitu. Z neolitu jsou dochovány hliněné bubny, chřestidla a škrabky. Doba bronzová nám přinesla vzestup kovových nástrojů. Zanechala nám například tzv. lury, na které se obdivuhodně dalo zahrát již 24 tónů.  

Pokud se zamyslíme, jistým druhem flétny bychom mohli nazvat také signální roh, který byl velmi rozšířen. Pokud to vezmeme zjednodušeně, tak trubičkovitý tvar měl (i když trochu modifikovaný), foukalo se do něj a vydával různé zvuky. Dle této primitivní analýzy tedy podle mého také platí za předchůdce flétny a píšťal. Velmi pozoruhodným nálezem byla tzv. panova flétna, která se skládá z většího počtu píšťal.

Zajímavým zjištěním při hledání podkladů pro tento článek bylo, že pravěký lovec používal jako hudební nástroj luk, který sloužil při lovu různých zvířátek. A tak můžeme říci, že luk se stal jakýmsi praprapra…dědečkem všech strunných instrumentů.

Hlavním materiálem pro výrobu hudebních nástrojů bylo především dřevo. Později se objevuje keramika a kov. Pro různé druhy bubínků byly dále používány různé kůže a blanky.

Pravěkou hudbu lze jen těžko popsat, jelikož je dochováno pouze málo důkazů, které by nás dovedly ke konkrétním informacím, jelikož nám zůstaly pouze materiální archeologické nálezy. Proto můžeme pouze zapojit fantazii a domyslet si, jak byla hudba v pravěku interpretována.

 

 

Zdroje informací:

HORÁKOVÁ, Marie, Základy hudebních nástrojů, hudebních forem a dějiny hudby, Olomouc 2002.

www.mamuti.cz

Zdroje obrázků:

www.mamuti.cz

www.vesele.muzeumusti.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře