PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

FESTIVAL TELEGRAFNÍCH SLOUPŮ 20. STOLETÍ

Organizátoři letních festivalů se mohou přetrhnout, aby přilákali co nejvíce návštěvníků. Jak je možno si povšimnout – podle dnešních parametrů je nejlepší koncert ten, kde vystupuje Kabát, Daniel Landa nebo Horkýže slíže. Ale který festival se může pochlubit tím, že přiláká vcelku slušný počet návštěvníků, ačkoliv mnoho osob by z názvu usoudilo, že jde o hromadu nudy? Festival tak nebývalý, že ho sponzoruje sám Aštar Šeran a čipový veleještěři z pekel. Více zde

Osobnosti známé i neznámé - zapojte se!

Sekce hudba pro vás připravuje nový seriál, který se bude zabývat osobnostmi plzeňské hudby. Tímto bychom vás chtěli také zapojit. Znáte někoho, kdo se zabývá hudbou a neví se o něm? Právě ten nás zajímá! 

The Backwards - Beatles revival v Měšťanské besedě

V rámci sekce Hudba bychom vás chtěli upozornit nebo lépe řečeno pozvat dne 24. 7. 2014 do Měšťanské besedy, kde se koná koncert The Backwards - The Beatles revival. Jedná se o úspěšný Beatles revival. The Backwards pochází ze Slovenska a patří mezi nejlepší v oboru. Určitě stojí za návštěvu! 

Rockabilly Meeting v Lampě

V rámci otevření nové sekce Hudba bychom vás rádi pozvali tento pátek do Divadla Pod Lampou, kde se bude konat Rockabilly Meeting. Zahraje zde plzeňská rockabilly klasika Mordor´s Gang, pražští Slapdash a němečtí The Pinstripes. O žánru rockabilly a psychobilly můžete očekávat v blízkem čase samostatný článek. 

http://www.podlampou.cz/

Sekce hudby přichází!

Stále pracujeme na nových věcech. Teď aktuálně jsme pro vás zprovoznili novou sekci s názvem Hudba. Naleznete zde aktuality z hudebního světa, zajímavé články o hudbě, pozvánky na akce, akce našeho interního sboru a tak dále. Doufáme, že se vám nová sekce bude líbit a že v ní naleznete to, co vás baví, popřípadě se do ní sami zapojíte.

Pěvecké sbory - Díl 1. - Nová Česká píseň
Seriály

V rámci nově vzniklé sekce Hudba bychom vám chtěli přiblížit téma, které není blízké mnoha lidem, avšak skrývá mnoho zajímavých a obdivuhodných uskupení. Mluvím tedy o pěveckých sborech, které jsou často velmi opomíjeny, přesto patří mezi přední reprezentanty hudebního oboru u nás i v zahraničí. V prvním díle našeho seriálu bychom se chtěli věnovat plzeňskému pěveckému sboru Nová Česká píseň.

V rámci nově vzniklé sekce Hudba bychom vám chtěli přiblížit téma, které není blízké mnoha lidem, avšak skrývá mnoho zajímavých a obdivuhodných uskupení. Mluvím tedy o pěveckých sborech, které jsou často velmi opomíjeny, přesto patří mezi přední reprezentanty hudebního oboru u nás i v zahraničí. V prvním díle našeho seriálu bychom se chtěli věnovat plzeňskému pěveckému sboru Nová Česká píseň.

Nová Česká píseň byla založena roku 1990 rozdělením České písně na dva samostatné útvary první pod vedením Zdeňka Lukáše a druhý pod vedením Zdeňka Vimra. Nová Česká píseň reprezentuje naše město na nejvýznamnějších sborových festivalech v České republice, každoročně je pořadatelem kolem 25 koncertů, nahrávala v plzeňském rozhlase, absolvovala zahraniční koncertní turné. Za zmínku stojí FSU Jihlava, Bohemia cantat, Pražské sborové dny, Jaro se otvírá, Festival hudebního romantismu a mnoho dalších. Kromě koncertních festivalů, byla Nová česká píseň také účastníkem mnoha soutěží, na nichž získala nemalá ocenění. Největšími úspěchy jsou: FSU Jihlava – 1992 – 1. místo v národní soutěži komorních sborů, 2001 – absolutní vítězství v mezinárodní soutěži, 1992 – Nidderau, SRN – zlatý diplom, 1993 – Mainhausen, SRN – zlatý diplom, 1994 – Tolosa, Španělsko – 4. místo v kategorii lidových písní.

Nedílnou součástí koncertního repertoáru jsou různá zahraniční turné. Nová Česká píseň se tak podívala nejen po Evropě, ale také do USA. Roku 2004 byla pozvána k celovečernímu koncertu na prestižní hudební Ryedale festival v Anglii, kde zazněly skladby Antonína Dvořáka a Zdeňka Lukáše, v roce 2005 se zúčastnila 53. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Europäischen Wochen Passau a vystoupila se samostatným celovečerním programem festivalu Pražské hudební slavnosti v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Jak již bylo řečeno, každoročně organizuje kolem 25 koncertů, spolupracuje s profesionálními orchestry, nastudovala dramaturgicky zajímavé koncertní programy (pravoslavné liturgické zpěvy, renesanční madrigaly, úpravy českých lidových písní, rozsáhlou sborovou tvorbu Zdeňka Lukáše apod.). Provedla několik světových premiér skladeb soudobých autorů, zvláště na jihlavském sborovém festivalu.

Jak již bylo uvedeno, sbormistrem Nové České písně je Zdeněk Vimr, který se věnuje vedení sboru od jeho vzniku. V rámci tohoto dílu bych nechtěla detailně rozepisovat informace o panu sbormistrovi, jelikož náplní některého z dalších dílů našeho seriálu bude samostatná osobnost pana sbormistra.  A pokud se zadaří, součástí daného dílu bude rozhovor právě se zmíněným sbormistrem Nové České písně Zdeňkem Vimrem. Ale toaž přijde čas…

Na konec bych vás chtěla pozvat na 25. května do divadla J. K. Tyla, kdy se uskuteční koncert Nové České písně, která se podílí na projektu s operním sborem s názvem Bolero, Carmina burana. Ale nebojte, na dané představení vás ještě upozorníme.

 

 

 

Zdroje informací:

www.ceske-sbory.cz

www.novaceskapisen.cz

 

Zdroje obrázků:

www.novaceskapisen.cz

wwwceske-sbory.cz

umo1.plzen.eu

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře