PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

FESTIVAL TELEGRAFNÍCH SLOUPŮ 20. STOLETÍ

Organizátoři letních festivalů se mohou přetrhnout, aby přilákali co nejvíce návštěvníků. Jak je možno si povšimnout – podle dnešních parametrů je nejlepší koncert ten, kde vystupuje Kabát, Daniel Landa nebo Horkýže slíže. Ale který festival se může pochlubit tím, že přiláká vcelku slušný počet návštěvníků, ačkoliv mnoho osob by z názvu usoudilo, že jde o hromadu nudy? Festival tak nebývalý, že ho sponzoruje sám Aštar Šeran a čipový veleještěři z pekel. Více zde

Osobnosti známé i neznámé - zapojte se!

Sekce hudba pro vás připravuje nový seriál, který se bude zabývat osobnostmi plzeňské hudby. Tímto bychom vás chtěli také zapojit. Znáte někoho, kdo se zabývá hudbou a neví se o něm? Právě ten nás zajímá! 

The Backwards - Beatles revival v Měšťanské besedě

V rámci sekce Hudba bychom vás chtěli upozornit nebo lépe řečeno pozvat dne 24. 7. 2014 do Měšťanské besedy, kde se koná koncert The Backwards - The Beatles revival. Jedná se o úspěšný Beatles revival. The Backwards pochází ze Slovenska a patří mezi nejlepší v oboru. Určitě stojí za návštěvu! 

Rockabilly Meeting v Lampě

V rámci otevření nové sekce Hudba bychom vás rádi pozvali tento pátek do Divadla Pod Lampou, kde se bude konat Rockabilly Meeting. Zahraje zde plzeňská rockabilly klasika Mordor´s Gang, pražští Slapdash a němečtí The Pinstripes. O žánru rockabilly a psychobilly můžete očekávat v blízkem čase samostatný článek. 

http://www.podlampou.cz/

Sekce hudby přichází!

Stále pracujeme na nových věcech. Teď aktuálně jsme pro vás zprovoznili novou sekci s názvem Hudba. Naleznete zde aktuality z hudebního světa, zajímavé články o hudbě, pozvánky na akce, akce našeho interního sboru a tak dále. Doufáme, že se vám nová sekce bude líbit a že v ní naleznete to, co vás baví, popřípadě se do ní sami zapojíte.

Pěvecké sbory - Díl 2. - Česká píseň
Hudba - Blog

V prvním díle našeho seriálu jsme vám představili velmi zajímavé plzeňské hudební těleso zvané Nová česká píseň. V dnešním díle bychom vám chtěli představit jeho starší sestru, a to smíšený komorní sbor Česká píseň. Historie sboru sahá do roku 1954. S počátkem tohoto sboru je spjato jméno věhlasného hudebního skladatele Zdeňka Lukáše. 

V prvním díle našeho seriálu jsme vám představili velmi zajímavé plzeňské hudební těleso zvané Nová česká píseň. V dnešním díle bychom vám chtěli představit jeho starší sestru, a to smíšený komorní sbor Česká píseň. Historie sboru sahá do roku 1954. S počátkem tohoto sboru je spjato jméno věhlasného hudebního skladatele Zdeňka Lukáše. 

Zdeněk Lukáš se narodil 2. srpna 1928 v Praze. Absolvoval pedagogické vzdělání a následně se věnoval učitelství. Mezi lety 1953 a 1963 zastával pozici producenta v Českém rozhlasu v Plzni. Kromě toho, jak již bylo zmíněno, roku 1954 založil pěvecký sbor Česká píseň, jehož se stal sbormistrem. Zdeněk Lukáš má na svém kontě více než 350 skladeb. Za zmínku určitě stojí také spolupráce na vzniku skupiny autorů Quattro, která se věnovala prezentaci hudby. Současným sbormistrem České písně je Vojtěch Jouza.

Česká píseň disponuje velmi pestrým repertoárem zahrnujícím skladby napříč hudební historií a to především od dob renesance po současnost. Z toho je nutné vyzdvihnout české folklorní skladby, staroslověnské skladby, ale také díla psaná v několika světových jazycích, ať jsou to díla německá, anglická, ruská, italská, francouzská, španělská či latinská.

 

Mimo plzeňské kulturní akce můžeme Českou píseň nejčastěji zahlédnout také v Praze nebo Mariánských Lázních. Od svého založení má na svém kontě více než 600 koncertů, nahrála přibližně 100 lidových písní s úpravami různých významných českých skladatelů a desítky originálních hudebních skladeb českých a světových autorů bez i s doprovodem nástrojů, spolupracovala na několika projektech s předními českými profesionálními tělesy a sólisty, vydala dvě samostatná CD. Zúčastnila se desítek hudebních festivalů a soutěží, z nichž si vždy přivezla ocenění za umělecké ztvárnění, intonační čistotu, koncepci pořadu, hlasovou vyrovnanost. Na mnoha soutěžích v Čechách i v zahraničí dosáhla významných výsledků.

Jak se můžeme dočíst na oficiálních internetových stránkách sboru, jeho „prvořadým cílem je přátelství s hudbou a v hudbě, získávání nových kontaktů, výměna kulturních aktivit a poznávání nových interpretačních modifikací.“

Česká píseň byla do tohoto seriálu zařazena především pro svůj hudební přínos sborovému světu a je věrným a velmi úspěšným reprezentantem Plzně. Zároveň je nutné připomenout, že rok 2014 je pro Českou píseň jubilejním, kdy oslaví 60 let své existence, které oslaví na koncertě 11. 10. 2014 v Měšťanské besedě.

 

Zdroje informací:

www.ceskapisen.cz

www.zdenek-lukas.cz

www.ceske-sbory.cz

 

Zdroje obrázků:

www.ceskapisen.cz

www.zdenek-lukas.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře