PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

FESTIVAL TELEGRAFNÍCH SLOUPŮ 20. STOLETÍ

Organizátoři letních festivalů se mohou přetrhnout, aby přilákali co nejvíce návštěvníků. Jak je možno si povšimnout – podle dnešních parametrů je nejlepší koncert ten, kde vystupuje Kabát, Daniel Landa nebo Horkýže slíže. Ale který festival se může pochlubit tím, že přiláká vcelku slušný počet návštěvníků, ačkoliv mnoho osob by z názvu usoudilo, že jde o hromadu nudy? Festival tak nebývalý, že ho sponzoruje sám Aštar Šeran a čipový veleještěři z pekel. Více zde

Osobnosti známé i neznámé - zapojte se!

Sekce hudba pro vás připravuje nový seriál, který se bude zabývat osobnostmi plzeňské hudby. Tímto bychom vás chtěli také zapojit. Znáte někoho, kdo se zabývá hudbou a neví se o něm? Právě ten nás zajímá! 

The Backwards - Beatles revival v Měšťanské besedě

V rámci sekce Hudba bychom vás chtěli upozornit nebo lépe řečeno pozvat dne 24. 7. 2014 do Měšťanské besedy, kde se koná koncert The Backwards - The Beatles revival. Jedná se o úspěšný Beatles revival. The Backwards pochází ze Slovenska a patří mezi nejlepší v oboru. Určitě stojí za návštěvu! 

Rockabilly Meeting v Lampě

V rámci otevření nové sekce Hudba bychom vás rádi pozvali tento pátek do Divadla Pod Lampou, kde se bude konat Rockabilly Meeting. Zahraje zde plzeňská rockabilly klasika Mordor´s Gang, pražští Slapdash a němečtí The Pinstripes. O žánru rockabilly a psychobilly můžete očekávat v blízkem čase samostatný článek. 

http://www.podlampou.cz/

Sekce hudby přichází!

Stále pracujeme na nových věcech. Teď aktuálně jsme pro vás zprovoznili novou sekci s názvem Hudba. Naleznete zde aktuality z hudebního světa, zajímavé články o hudbě, pozvánky na akce, akce našeho interního sboru a tak dále. Doufáme, že se vám nová sekce bude líbit a že v ní naleznete to, co vás baví, popřípadě se do ní sami zapojíte.

Pěvecké sbory - Díl 4. - Tachovský dětský sbor
Seriály

Další díl seriálu o pěveckých sborech nás zavede již mimo Plzeň, avšak ne mimo Plzeňský kraj a podíváme se do příhraničního města Tachova. Toto bývalé okresní město totiž skrývá jeden z klenotů mezi pěveckými sbory, jak v našem kraji, tak v České republice. Doufám, že po přečtení mého článku budete souhlasit s titulem, který jsem Tachovskému dětskému sboru udělila. Avšak svůj článek jsem pojala poněkud jinak, než jste zvyklí, jelikož jsem hodně vycházela z vlastní zkušenosti a chtěla bych vás zavést do nitra tohoto pěveckého uskupení. 

Další díl seriálu o pěveckých sborech nás zavede již mimo Plzeň, avšak ne mimo Plzeňský kraj a podíváme se do příhraničního města Tachova. Toto bývalé okresní město totiž skrývá jeden z klenotů mezi pěveckými sbory, jak v našem kraji, tak v České republice. Doufám, že po přečtení mého článku budete souhlasit s titulem, který jsem Tachovskému dětskému sboru udělila. Avšak svůj článek jsem pojala poněkud jinak, než jste zvyklí, jelikož jsem hodně vycházela z vlastní zkušenosti a chtěla bych vás zavést do nitra tohoto pěveckého uskupení.

Tachovský dětský sbor byl založen jeho současným sbormistrem Josefem Brabencem v roce 1973 po zkušenostech se školním sborem při základní škole v Hornické ulici. Josef Brabenec se narodil v roce 1941 ve Strakonicích.  V letech 1964 až 1968 vystudoval Pedagogickou fakultu v Plzni, kde se seznámil také se sbormistrovstvím. S vedením pěveckého sboru začal již v roce 1967, kdy vedl školní sbor při ZŠ Hornická v Tachově, jak je zmíněno výše. Josef Brabenec je velmi uznávaných sbormistrem, který působí v mnoha komisích či různých porotách pěveckých soutěží. Pomocnou rukou panu sbormistrovi je Mgr. Jana Válová, která vede přípravná oddělení.

Do vytouženého hlavního sboru se malí zpěváčci musí probojovat skrz 3 přípravná oddělení a to Cvrčky, kteří pod svým názvem skrývají děti z mateřské školy a prvního ročníku ZŠ, Plamínek, kde zpívají děti od první do třetí třídy základních škol a předstupněm hlavního sboru je Sluníčko, které navštěvují děti od třetí do šesté třídy základních škol. Já sama jsem si všemi těmito přípravkami prošla. A stála přede mnou velká výzva. Pan sbormistr mě vybral jako jednu z několika „nováčků“ do hlavního sboru. Pane jo! Já budu v „hlavňáku“. Hlavní sbor sdružuje kolem 70 dětí ve věku do 20 let. Po ukončení střední školy již zpravidla zpěváci v působení ve sboru končí. Také pro mě tato cesta po ukončení gymnázia skončila. Psal se rok 2010 a já musela odejít.

Avšak ve dvou větách opravdu nelze vystihnout působení v Tachovském dětském sboru. Poté co jsem se dostala do hlavního sboru, začal jiný režim, než na který jsem byla zvyklá z přípravky. Místo jedné zkoušky jsme najednou do mlýna (TDS zkouší v prostorách zámeckého mlýna v Tachově) chodili dvakrát týdně, v pondělí a ve středu, každý z dnů téměř na dvě hodiny. Ve Sluníčku jsme sice také chodili dvakrát týdně, ale pouze na hodinu. Dvakrát do roka jsme měli na podzim a na jaře vždy víkendové soustředění ve škole ve Starém Sedlišti. A nesmím opomenout hlavní soustředění o prázdninách, kde jsme pilovali program na další rok.

Nesmím také opomenout zájezdy a úspěchy, kterých má TDS na svém kontě nepřeberné množství. Každoročně pořádá TDS výměnné zájezdy, jak se sbory po ČR, tak i mimo hranice. Díky těmto zajímavým výměnám člověk pozná mnoho zajímavých lidí a získá mnoho zkušeností, páni sbormistři si předají množství poznatků, ať už se ziskem nových not nebo s vedením sboru.

Pro členy sboru jsou také velmi zajímavé zahraniční zájezdy a soutěže. Pokud se podívám zpět, tak díky těmto zájezdům, ať již zpěváčci tak sbormistři, poznají novou kulturu cizí země. Setkání na jednom jevišti se sbory z jiných zemí, to je teprve zážitek. A ta motivace. Říkáte si, přeci je musíme přezpívat, my na to máme. Ukážeme jim, že i v Tachově to umíme pěkně rozbalit. A úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2002 v belgickém Neerpeltu získal TDS 1. místo cum laude s pochvalou poroty. To byl první velký úspěch, který jsem v TDS zažila. Takovéto momenty si člověk pamatuje hodně dlouho.

Nesmím opomenout úspěchy, které TDS sbíral ještě před tím. Na svém kontě má Zlatou Palmu z Olomouce z roku 1977, od té doby se tohoto svátku účastnil pravidelně. Dalším velkým úspěchem bylo 2. místo v základní kategorii v irském Sligu.

Nyní se vrátím k působení souboru po roce 2000. Rok po našem skvělém úspěchu přišla další úžasná zpráva. V roce 2003 se TDS podívá do Jihoafrické republiky, kde uskuteční své koncertní turné. No tak to je bomba. Vzpomínám si, jak poprvé usedám do letadla. Jako jeden z nejmladších členů naší výpravy, starší mě pošťuchují, že létání je v pohodě, až na to, že jsme letěli v pátek 13. Ale přežili jsme to a zážitek to byl opravdu velkolepý. Publikum skvělé, koncerty vydařené a zážitků víc než dost.

Následovaly úspěchy v Itálii, kde jsme skončili stříbrní. Pak setkání sborů v Polsku, kde se nás na jevišti ve Varšavě sešlo na 200, společné zpívání se sbory z Německa a Polska bylo vzrušující.

A přišel rok 2007 a další zajímavá výprava. TDS se vydal zase na jižní polokouli, tentokráte do jižní Ameriky, směr Brazílie, Argentina. I zde absolvoval koncertní turné. Naproti nám jel pěvecký sbor Mladosť z Banské Bystrice, se kterými jsme se potkali v Tandilu a předali jsme jim naše četné zkušenosti z cest, jelikož jejich trasa byla víceméně shodná. Následují koncertní zájezdy do Francie, Německa, Belgie. Z Belgie si TDS znovu přivezl 1. místo, čímž jasně ukázal, že může úspěšně konkurovat evropským soupeřům.

Píše se rok 2010 a přichází vrchol mé sborové kariéry a troufnu si říci, že i kariéry celého TDS. Tachovský dětský sbor odcestoval reprezentovat Českou republiku na Světové sborové hry konané v čínském městě Shaoxing. Ano, čtete správně. Byli jsme na sborové olympiádě, na níž jsme reprezentovali statečně. Se ziskem dvou 2. míst, s pouhou desetinnou ztrátou na místo první, jsme na sebe mohli být více než hrdí. Zážitek to byl opravdu výjimečný. Sportovci považují za vrchol kariéry, když se dostanou na olympiádu. My jsme tam byli také, jen se o tom tolik nemluvilo.

A jak se říká, nejlepší je odejít na vrcholu. Věřte, že se mi vůbec nechtělo, ale musela jsem odejít. Úspěšně jsem ukončila gymnázium a byla jsem přijata na vysokou školu. Já neskončím, já to zvládnu, řekla jsem si a ještě půl roku jsem vydržela v TDS působit. Avšak bylo velmi složité skloubit dojíždění na zkoušky s přednáškami a prací, tak můj konec nastal definitivně. V roce 2013 jsem se do sborové zkušebny na chvíli vrátila, když byl pořádán velkolepý koncert u příležitosti 40. výročí založení TDS. Tentokrát jsem se stala součástí sboru vysloužilých zpěváků, kteří si tak připomenuli svá sborová léta. A že nás za těch 40 let opravdu bylo.

Musím říci, že 14 let působení v TDS bylo nejlepších 14 let v mém životě. Poznala jsem zde mnoho zajímavých lidí, kamarádů, naučila jsem se, co je to práce v kolektivu, co jsou to kolektivní úspěchy a věnovala jsem se svojí největší vášni, zpěvu. Bylo to nezapomenutelné období, za které patří velké díky všem, kteří se na něm podíleli.

A aby toho nebylo málo, Tachovský dětský sbor reprezentoval Českou republiku také v severní Americe, konkrétně v Kanadě, kterou navštívil letos v červenci. Zde také velmi úspěšně předvedl, že v Tachově máme velmi kvalitní pěvecký sbor, když si přivezl jedno 2. místo a dvě 3. místa. Ne nadarmo jsem v úvodu svého psaní nazvala tento soubor klenotem sborového zpěvu u nás.

Tachovský dětský sbor patří bez pochyby mezi významné reprezentanty nejen Plzeňského kraje. Doufám, že se mnou budete souhlasit, že jsem jej nazvala klenotem v rámci pěveckých sborů.

 

Zdroje informací:

Působení v TDS

tds.tachov-mesto.cz

 

Zdroje obrázků:

Archiv Nely Všetičkové

tds.tachov-mesto.cz

tachovsky.denik.cz

 

 

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře