PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Blog

Na blogu naleznete články o vyhlášených tématických soutěžích, akcích pořádaných sekcí Povídkářů a zajímavostech ze světa literatury a povídek.

Články
Povídková výzva: Pohádka o Plzni
Povídkáři - Blog

Vyhlašujeme povídkovou výzvu! Do 15. prosince nám zašlete svoji povídku na téma: Pohádka o Plzni. Jakýkoli pohádkový příběh, který se bude týkat Plzně, nebo se v ní bude odehrávat. Nejde o soutěž o nejlepší povídku, ale výzvu, v rámci které si posléze budete moct přečíst povídky i dalších autorů na stejné téma. Povídky budou vystaveny na těchto stránkách.

Příběhy za příběhem
Povídkáři - Blog

Už je to skoro tři roky, kdy jsem se dívala na chodby Mikulášského gymnázia a viděla všechny ty vítěze matematických olympiád a fyzikálních soutěží, na naše fotbalisty, kteří se marně snaží umístit v nějakém plzeňském školním přeboru, a přemýšlela o těch zanedbaných sférách, které se nedají kalkulovat a měřit. Tak co s nimi? V literatuře nemůžeme soutěžit, v literatuře nechceme soutěžit. Tenhle fakt je často opomíjený. Literatura má přesah, má duši. Jistěže se dá ocenit různě, jistěže se dá dělit a řadit (i když vždy neodbytně vynecháváme finální verdikt), ale o to tu přeci nejde. Kdo si píše jen tak pro sebe, má co říct. A mě zajímá, co říká, chci si to poslechnout a - teď trochu sobecky - toužím po tom, aby také mě někdo poslouchal.

Výzva pisálkům
Povídkáři - Blog

Píšete rádi? Pokud na tuhle otázku odpovíte, že ano, něco bychom tu pro vás měli. Vyhlašujeme totiž první literární výzvu, která bude později následovaná dalšími díly. Rádi bychom nabídli prostor všem lidem, kteří rádi píší a jsou ochotni svá dílka ukázat v širším kruhu zájemců. Jelikož víme, že mnohdy má člověk touhu něco napsat, ale schází k tomu vhodné téma. Vezmeme tuto činnost na sebe a jednou do měsíce vám dáme nové téma. Příspěvky, které k tomuto tématu dorazí, budeme poté prezentovat na těchto stránkách.

Kniha, která ovlivnila můj život: Lukáš H.
Povídkáři - Blog

Druhý příspěvek do výzvy: Kniha, která ovlivnila můj život je prvním ze tří od stejného autora. Připojte se i vy do této výzvy a napiště nám, jaká kniha ovlivnila váš život.

Když mám psát o knize, která změnila můj pohled na život, nemůže to být kniha jediná. Jsou zřejmě tři, nebo čtyři, které jej změnily fatálně a proto jsem se rozhodl rozepsat o všech. Ale budeme to brát chronologicky. Začneme v útlém věku, kdy jsem knižní svět objevoval a skončíme… no, ještě se chystám chvíli být na světě, takže to nebude předjímat. První kniha, která výrazným způsobem změnila můj pohled hlavně na knižní příběhy, byla velmi známá a existují celé generace, které na této knize a knihách jejího autora vyrostli. Nebude to nic méně známého, než jedna z Foglarovek.

Kniha, která ovlivnila můj život: Honza G.
Povídkáři - Blog

První příspěvek do výzvy: Kniha, která ovlivnila můj život je od Honzy G. Děkujeme mu za odvahu a přečtěte si, jaké knihy ovlivnily život právě Honzovi.

Nejsem člověk, který by holdoval četbě. Alespoň nikdy jsem jím příliš nebyl. Za život jsem přečetl možná 100 knih plus nějakou populárně naučnou literaturu, kterou jsem však dost možná pouze přelétl očima a na pár odstavcích se trochu pozdržel...

Město snů – povídková letní soutěž
Povídkáři - Blog

V rámci spolupráce se sekcí Architektury, jsme se rozhodli na Povídkářích vyhlásit novou povídkovou soutěž. Její název je Město snů má pomoci zamyslet se nad tím, jak bychom si představovali takové ideální město pro žití. Hned však dodáváme, že jde o soutěž jen v přeneseném slova smyslu. Nebudeme vyhlašovat vítěze, o tom ať si každý čtenář rozhodne sám, ale umožníme zveřejněním všech děl přinést porovnání. Tak se nebojte zapojit a poté sledovat, jak téma pojali jiní.

Písně pro dlouhou cestu
Povídkáři - Blog

Čtyřleté úsilí se blíži ke svému cíli. Martin Hrdlička, Matouš Kristián Kotek a Anna Šnoblová již brzy vydají svou poslední společnou sbírku básní (tak poslední jako turné Rolling Stones) s názvem "Písně pro dlouhou cestu". Tento zásadní počin si jistě zaslouží reklamu. Aby ale čtenáři webu nepřišli zkrátka, nabízí se jim zde drobná ochutnávka.

Kurt Vonnegut, Jr.
Povídkáři - Blog

Kurt Vonnegut, Jr., patří mezi velikány americké literatury, jež je často řazen mezi autory sci-fi, přesto to s tímto vymezením není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pro lepší pochopení Vonnegutova díla je zapotřebí znát myšlenky, události či aspekty jeho života. Právě na Vonnegutovu tvorbu měly vliv některé významné životní události, jež nejsou zcela známy, a odkazy lze na ně najít v jeho pracích, a právě pro jejich osvětlení vznikl tento článek.

Boris a Arkadij Strugačtí
Povídkáři - Blog

Bratři Strugačtí svou tvorbou oživili ruskou vědeckofantastickou literaturu a vnesli do ní mnoho nových myšlenek a témat. Svou prózu publikovali od padesátých let minulého století do let osmdesátých. Do širšího povědomí se dostali díky novele Piknik u cesty, která posloužila jako námět pro film Stalker od ruského režiséra Andreje Tarkovského nebo pro populární počítačovou hru S.T.A.L.K.E.R. Ovšem i jejich další tvorba si zaslouží příslušnou pozornost.

Český literární underground 2 – Ivan „Magor“ Jirous
Povídkáři - Blog

Již v minulém díle tohoto seriálu byla zmíněna osoba, která iniciovala vznik českého undergroundu. Ivan Martin Jirous byl ideovým vůdcem a bez něho by underground nedostal svou formu. Dalo by se říci, že byl českým prototypem prokletého básníka - pro podobně smýšlející osoby působil jako vzor, protože se nebál prakticky ničeho.