PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Registrace na přednášku o SpaceX

Rádi bychom vás pozvali na přednášku Dušana Majera, která se bude konat 11. října v Plzni. Přednáška bude o SpaceX – o její minulosti, současnosti i budoucnosti a bude v rámci cyklu Šedesátka. Navíc, po samotné přednášce, která proběhne ve výjimečných prostorách Západočeského muzea, bude následovat posezení v hospodě s Dušanem Majerem a Lukášem Houškou a společně budeme moct podiskutovat o kosmonautice. Jde tedy i o setkání fanoušků kosmonautiky z Plzně a okolí.

Vycházka po zmizelých místech III

Rádi bychom vás pozvali na poslední vycházku letošní sezóny. Podíváme se společně v rámci úplně nové vycházky na zmizelá místa Plzně, která se nachází na západní části města. Projdeme si město od III. brány až po začátek bývalé Pionýrské železnice. Registrovat se můžete zde. Vycházka se bude konat 25. září od 18:00. 

Registrujte se na vycházku po Slovanech

Pojďte s námi na komentovanou vycházku! 10. září proběhne vycházka po Slovanech, jedné z nejkrásnějších čtvrtí Plzně. Opět se jí můžete účastnit zdarma a to jen tak, že se zaregistrujete. Zde najdete registrační formulář. 

Plzeňská 60': Kritické myšlení II

Rádi bychom Vás pozvali na další Plzeňskou 60'. Tentokrát jako workshop se zaměřením zejména na oblast plánování času, kterou lidé často podceňují. Smyslem workshopu je seznámit účastníky s jednoduchými praktickými metodami, které jim pomohou naučit se lépe plánovat. Sejdeme se 26. 9. 2018 od 17 hodin v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky 13.

Pojďte s námi na vycházku po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí - Slovanech. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška.

Pražský Architecture week
Fórum - Blog

Podzimní měsíce jsou mimořádně nabyté akcemi souvisejícími s architekturou. Plzeňské Centrum Filosofie a Umění vás bude pravidelně upozorňovat na nejrůznější veletrhy, festivaly, výstavy a další zajímavé kulturní události. Snažíme se vybírat to nejzajímavější z programu, který nabízejí, přibližovat vám jejich cíle a prezentovat iniciativy, které za jejich pořádáním stojí. Některých z nich se sami zúčastníme, abychom vám obrazem i slovem zprostředkovaly jejich autentickou atmosféru. V několika měsících, které nám ještě zbývají do konce roku, se stále máme na co těšit. Můžete si začít plnit diáře, protože toho opravdu nebude málo.

Po skončení Dnů evropského dědictví, první letošní události pro všechny milovníky architektury nás čeká další mimořádná akce s názvem ARCHITECTURE WEEK. Na Pražský hrad jsme jistě všichni zavítali mnohokrát. Tentokrát se tam ovšem necháme pozvat na blok netradičně koncipovaných výstav. Jaká jsou největší lákadla letošního ročníku ARCHITECTURE WEEK? Festival proběhne již po osmé. Na přípravě 16 samostatných výstav instalovaných v prostoru Jiřského kláštera se podíleli tvůrci a odborníci z 31 zemí světa. Hlavním tématem je „Architektonické dědictví a ikony architektury“. Veřejnost má možnost seznámit se s  dvěma sty architektonických památek z různých období a různých kontinentů. Výstavy se zaměří jak na historii architektury, tak na současnou tvorbu.

Výstavu s názvem Architektura v prostoru a čase doporučujeme všem milovníkům historie a památek. Nejen prostřednictvím obrazů návštěvníkům přiblíží vývoj českého stavitelství od jeho počátků v době románské až po současnost a její vize. Několik vybraných příkladů reprezentuje dobu svého vzniku a zachycuje utváření české stavitelské kultury, která se prostřednictvím těch nejvýznamnějších architektů – ikon stala proslulou také za hranicemi naší země. Doplňme slova architekta a kurátora Miroslava Řepy, jednoho ze spoluorganizátorů výstavy: „Potvrzuje se, že historická architektura není jen pramenem k minulým dějům, ale že svou existencí vytrvale ovlivňuje a modeluje duševní tvář moderního člověka.“

Prostor v rámci pražských týdnů architektury dostaly také amatérské i profesionální architektonické návrhy. Hravý architekt 2014 ukáže výsledky mezinárodní soutěže, která zaostřila pozornost dětí na architektonické detaily. Možnost zapojit se dostali žáci 4. a 5. tříd základních škol z ČR, Polska, Maďarska, Slovenska a Itálie. Studenty vysokých škol a jejich vize prezentují výstavy Olověný Dušan 2014Nápady pro Kulaťák. Výstavy Architektonický projekt roku a Stavba roku 2014 pro změnu ukazují návrhy odborníků a renomovaných architektů.

Nejvíce nás ovšem zaujala výstava Světoví architekti o architektuře. Zcela unikátní projekt polského architekta, dokumentaristy a historika umění Tadeusze Barucki ukazuje 180 mimořádných světových architektů, tedy lidí, kteří se obvykle prezentují pouze svým dílem, jejich identita však mnohdy zůstává v pozadí. Cílem výstavy bylo zachytit autenticitu jejich osobnosti, jejich vztah k stavitelskému umění.

„Často, zejména v médiích, slýcháváme o jednotlivých architektonických dílech, občas je dokonce dokážeme přiřadit ke konkrétním jménům jejich tvůrců, málokdy však víme, jak tito vypadají nebo jakým způsobem tvoří“, vysvětluje autor výstavy svůj záměr. Jím oslovené osobnosti proto odpovídaly na otázky typu Čím je pro Vás architektura? Jaký je Váš přístup k projektování? Téměř dvě stovky rozhovorů, které v průběhu let uskutečnil, jsou zdokumentovány nahrávkami a fotografiemi. Barucki ovšem připojil ještě jiný, zvláštní druh záznamu, jak sám popisuje: „Nakonec jsem každého z nich požádal, aby podstatu toho, co řekl, vlastnoručně v několika slovech zapsal a podepsal jako zvláštní druh autogramu“. Nezapomínejme ovšem zdůraznit dobový kontext. Rozhovory totiž probíhaly v polovině 60. let a projekt byl jakýmsi protestem proti kulturnímu izolacionismu, do něhož byly v důsledku politických událostí uvrženy země Východního bloku. S odstupem času můžeme skutečně ocenit, že prakticky neexistující kulturní výměna a nemožnost svobodného získávání informací nezabránila vzniku tak unikátních dokumentů. „Dnes je část tehdy tak těžce získávaných informací dostupná na internetu a poněkud tak ztrácí na své atraktivitě. Avšak fotografie jednotlivých tvůrců a jejich autogramy si stále zachovávají auru osobních setkání a bezprostředního kontaktu s nimi“, dodává Barucki.

ZDROJ OBRÁZKŮ:

archiv autora

ZDROJ INFORMACÍ:

http://www.architectureweek.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře