PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka za zbořenými památkami: Trochu jinak

Přijměte pozvání na komentovanou vycházku za zbořenými památkami Plzně, která vás tentokrát vezme netradiční trasou a podíváte se tak i na aktuální bourání jednoho z cenných domů Plzně. Budeme mít doslova poslední možnost jej spatřit. Vycházka se bude konat proto o půl hodiny dříve, než bylo avizováno na facebooku. Sejdeme se tak 13. května již v 17:30. Zde se můžete registrovat.

Pojďte s námi za vodou

Voda a město. Velké téma, obzvláště pro Plzeň. Přijměte pozvání na speciální komentovanou vycházku, která vás 7. května od 18:00 vezme za vodou Plzně. Na vycházku je potřeba se registrovat, otevíráme proto registraci pro třicet z vás.

Zveme vás na vycházku kolem prostoru U Jána

Další komentovaná vycházka povede kolem prostoru zvaného U Jána. Dnešní rozsáhlá křižovatka nese jméno sochy sv. Jana Nepomuckého a rozhodně to není jediná zajímavost, která se s tímto významným prostorem Plzně spojuje. Proto neváhejte a přidejte se k nám 26. dubna od 18:00, kdy vycházka začne. Zde se můžete přihlásit, kapacita je opět 30 míst.

REGISTRACE: Za legendami a historkami

Již v neděli 21. dubna od 19:00 vás vezmeme za legendami, historkami a příběhy Plzně. Kdysi živé město bylo plné příběhů a povídaček, které měly mnohdy edukativní charakter, mnohdy byly pro pobavení a jindy skrývaly kus historie Plzně. Pojďme tyto příběhy společně poznat. Registrace je otevřena již tradičně pro prvních třicet z vás.

Registrace na vycházku po hradbách

Právě otevíráme registraci třiceti volných míst na vycházku po hradbách, která proběhne 11. dubna od 18:00. Vycházka vás zavede za zbytky fortifikací, bran a věží, které se ještě nacházejí v Plzni. Společně objevíme již z velké části zbouraný fascinující opevňovací systém Plzně, který kdysi budil respekt a byl význačným technickým dílem.

Pražský Architecture week
Fórum - Blog

Podzimní měsíce jsou mimořádně nabyté akcemi souvisejícími s architekturou. Plzeňské Centrum Filosofie a Umění vás bude pravidelně upozorňovat na nejrůznější veletrhy, festivaly, výstavy a další zajímavé kulturní události. Snažíme se vybírat to nejzajímavější z programu, který nabízejí, přibližovat vám jejich cíle a prezentovat iniciativy, které za jejich pořádáním stojí. Některých z nich se sami zúčastníme, abychom vám obrazem i slovem zprostředkovaly jejich autentickou atmosféru. V několika měsících, které nám ještě zbývají do konce roku, se stále máme na co těšit. Můžete si začít plnit diáře, protože toho opravdu nebude málo.

Po skončení Dnů evropského dědictví, první letošní události pro všechny milovníky architektury nás čeká další mimořádná akce s názvem ARCHITECTURE WEEK. Na Pražský hrad jsme jistě všichni zavítali mnohokrát. Tentokrát se tam ovšem necháme pozvat na blok netradičně koncipovaných výstav. Jaká jsou největší lákadla letošního ročníku ARCHITECTURE WEEK? Festival proběhne již po osmé. Na přípravě 16 samostatných výstav instalovaných v prostoru Jiřského kláštera se podíleli tvůrci a odborníci z 31 zemí světa. Hlavním tématem je „Architektonické dědictví a ikony architektury“. Veřejnost má možnost seznámit se s  dvěma sty architektonických památek z různých období a různých kontinentů. Výstavy se zaměří jak na historii architektury, tak na současnou tvorbu.

Výstavu s názvem Architektura v prostoru a čase doporučujeme všem milovníkům historie a památek. Nejen prostřednictvím obrazů návštěvníkům přiblíží vývoj českého stavitelství od jeho počátků v době románské až po současnost a její vize. Několik vybraných příkladů reprezentuje dobu svého vzniku a zachycuje utváření české stavitelské kultury, která se prostřednictvím těch nejvýznamnějších architektů – ikon stala proslulou také za hranicemi naší země. Doplňme slova architekta a kurátora Miroslava Řepy, jednoho ze spoluorganizátorů výstavy: „Potvrzuje se, že historická architektura není jen pramenem k minulým dějům, ale že svou existencí vytrvale ovlivňuje a modeluje duševní tvář moderního člověka.“

Prostor v rámci pražských týdnů architektury dostaly také amatérské i profesionální architektonické návrhy. Hravý architekt 2014 ukáže výsledky mezinárodní soutěže, která zaostřila pozornost dětí na architektonické detaily. Možnost zapojit se dostali žáci 4. a 5. tříd základních škol z ČR, Polska, Maďarska, Slovenska a Itálie. Studenty vysokých škol a jejich vize prezentují výstavy Olověný Dušan 2014Nápady pro Kulaťák. Výstavy Architektonický projekt roku a Stavba roku 2014 pro změnu ukazují návrhy odborníků a renomovaných architektů.

Nejvíce nás ovšem zaujala výstava Světoví architekti o architektuře. Zcela unikátní projekt polského architekta, dokumentaristy a historika umění Tadeusze Barucki ukazuje 180 mimořádných světových architektů, tedy lidí, kteří se obvykle prezentují pouze svým dílem, jejich identita však mnohdy zůstává v pozadí. Cílem výstavy bylo zachytit autenticitu jejich osobnosti, jejich vztah k stavitelskému umění.

„Často, zejména v médiích, slýcháváme o jednotlivých architektonických dílech, občas je dokonce dokážeme přiřadit ke konkrétním jménům jejich tvůrců, málokdy však víme, jak tito vypadají nebo jakým způsobem tvoří“, vysvětluje autor výstavy svůj záměr. Jím oslovené osobnosti proto odpovídaly na otázky typu Čím je pro Vás architektura? Jaký je Váš přístup k projektování? Téměř dvě stovky rozhovorů, které v průběhu let uskutečnil, jsou zdokumentovány nahrávkami a fotografiemi. Barucki ovšem připojil ještě jiný, zvláštní druh záznamu, jak sám popisuje: „Nakonec jsem každého z nich požádal, aby podstatu toho, co řekl, vlastnoručně v několika slovech zapsal a podepsal jako zvláštní druh autogramu“. Nezapomínejme ovšem zdůraznit dobový kontext. Rozhovory totiž probíhaly v polovině 60. let a projekt byl jakýmsi protestem proti kulturnímu izolacionismu, do něhož byly v důsledku politických událostí uvrženy země Východního bloku. S odstupem času můžeme skutečně ocenit, že prakticky neexistující kulturní výměna a nemožnost svobodného získávání informací nezabránila vzniku tak unikátních dokumentů. „Dnes je část tehdy tak těžce získávaných informací dostupná na internetu a poněkud tak ztrácí na své atraktivitě. Avšak fotografie jednotlivých tvůrců a jejich autogramy si stále zachovávají auru osobních setkání a bezprostředního kontaktu s nimi“, dodává Barucki.

ZDROJ OBRÁZKŮ:

archiv autora

ZDROJ INFORMACÍ:

http://www.architectureweek.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře