PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Poslední červnová vycházka: Registrace

Registrujte se na poslední vycházku před prázdninami! Opět se vydáme na oblíbenou obhlídku plzeňských hradeb, které sice již z větší části neexistují, ale jsou s nimi spojené velmi zajímavé události a informace. Vycházka proběhne v úterý 26. Června od 18:00. Je zdarma a jediné, co musíte splnit, je registrace, kterou najdete uvnitř článku. Kapacita je třicet lidí. Kdo se nedostane, může se těšit na další vycházky v září!

Vydejte se po zmizelých místech

Máme tady registraci na další vycházku. 15. června od 18:00 se s námi můžete vydat po zmizelých místech. Vycházka vás provede místy, která doznala za poslední roky výrazné proměny. Vyrazíme od kostela Všech svatých a přes Roudnou a severní část centra zamíříme až na Denisovo nábřeží. Vycházak je zdarma, pouze se musíte registrovat. To můžete udělat uvnitř tohoto článku. 

Vycházka po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku po jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška. Vycházka se uskuteční v neděli 10. června od 9:00 a registrovat se na ní můžete právě zde. 

Kolem hradeb: Registrace

Jít se v Plzni podívat na hradby, to je jako hledat sněžného muže. Nicméně je fakt, že z plzeňských hradeb je alespoň něco k vidění. Vycházka kolem nich bude sice z velké části imaginární, ale můžete se těšit na velkou dávku zajímavých informací. Vycházka se uskuteční v sobotu 2. června od 10:00 a zde se můžete na vycházku registrovat.

Muzejní noc ve sklepě

Přijďte dnes večer do Národopisného muzea, kde bude probíhat Muzejní noc. Ať už se v rámci Muzejní noci, či Noci kostelů rozhodnete navštívit cokoli, nevynechejte právě muzeum na náměstí, kde ve sklepě budou členové spolku ukazovat výstavu Plzeň za socialismu. Krom toho jsme si pro vás připravili i tvorbu ideálního města a hraní socialistických her. Muzejní noc bude probíhat v budově NPM na náměstí Republiky 13. 25. května od 19:00 do 23:00 SELČ.

Pražský Architecture week
Fórum - Blog

Podzimní měsíce jsou mimořádně nabyté akcemi souvisejícími s architekturou. Plzeňské Centrum Filosofie a Umění vás bude pravidelně upozorňovat na nejrůznější veletrhy, festivaly, výstavy a další zajímavé kulturní události. Snažíme se vybírat to nejzajímavější z programu, který nabízejí, přibližovat vám jejich cíle a prezentovat iniciativy, které za jejich pořádáním stojí. Některých z nich se sami zúčastníme, abychom vám obrazem i slovem zprostředkovaly jejich autentickou atmosféru. V několika měsících, které nám ještě zbývají do konce roku, se stále máme na co těšit. Můžete si začít plnit diáře, protože toho opravdu nebude málo.

Po skončení Dnů evropského dědictví, první letošní události pro všechny milovníky architektury nás čeká další mimořádná akce s názvem ARCHITECTURE WEEK. Na Pražský hrad jsme jistě všichni zavítali mnohokrát. Tentokrát se tam ovšem necháme pozvat na blok netradičně koncipovaných výstav. Jaká jsou největší lákadla letošního ročníku ARCHITECTURE WEEK? Festival proběhne již po osmé. Na přípravě 16 samostatných výstav instalovaných v prostoru Jiřského kláštera se podíleli tvůrci a odborníci z 31 zemí světa. Hlavním tématem je „Architektonické dědictví a ikony architektury“. Veřejnost má možnost seznámit se s  dvěma sty architektonických památek z různých období a různých kontinentů. Výstavy se zaměří jak na historii architektury, tak na současnou tvorbu.

Výstavu s názvem Architektura v prostoru a čase doporučujeme všem milovníkům historie a památek. Nejen prostřednictvím obrazů návštěvníkům přiblíží vývoj českého stavitelství od jeho počátků v době románské až po současnost a její vize. Několik vybraných příkladů reprezentuje dobu svého vzniku a zachycuje utváření české stavitelské kultury, která se prostřednictvím těch nejvýznamnějších architektů – ikon stala proslulou také za hranicemi naší země. Doplňme slova architekta a kurátora Miroslava Řepy, jednoho ze spoluorganizátorů výstavy: „Potvrzuje se, že historická architektura není jen pramenem k minulým dějům, ale že svou existencí vytrvale ovlivňuje a modeluje duševní tvář moderního člověka.“

Prostor v rámci pražských týdnů architektury dostaly také amatérské i profesionální architektonické návrhy. Hravý architekt 2014 ukáže výsledky mezinárodní soutěže, která zaostřila pozornost dětí na architektonické detaily. Možnost zapojit se dostali žáci 4. a 5. tříd základních škol z ČR, Polska, Maďarska, Slovenska a Itálie. Studenty vysokých škol a jejich vize prezentují výstavy Olověný Dušan 2014Nápady pro Kulaťák. Výstavy Architektonický projekt roku a Stavba roku 2014 pro změnu ukazují návrhy odborníků a renomovaných architektů.

Nejvíce nás ovšem zaujala výstava Světoví architekti o architektuře. Zcela unikátní projekt polského architekta, dokumentaristy a historika umění Tadeusze Barucki ukazuje 180 mimořádných světových architektů, tedy lidí, kteří se obvykle prezentují pouze svým dílem, jejich identita však mnohdy zůstává v pozadí. Cílem výstavy bylo zachytit autenticitu jejich osobnosti, jejich vztah k stavitelskému umění.

„Často, zejména v médiích, slýcháváme o jednotlivých architektonických dílech, občas je dokonce dokážeme přiřadit ke konkrétním jménům jejich tvůrců, málokdy však víme, jak tito vypadají nebo jakým způsobem tvoří“, vysvětluje autor výstavy svůj záměr. Jím oslovené osobnosti proto odpovídaly na otázky typu Čím je pro Vás architektura? Jaký je Váš přístup k projektování? Téměř dvě stovky rozhovorů, které v průběhu let uskutečnil, jsou zdokumentovány nahrávkami a fotografiemi. Barucki ovšem připojil ještě jiný, zvláštní druh záznamu, jak sám popisuje: „Nakonec jsem každého z nich požádal, aby podstatu toho, co řekl, vlastnoručně v několika slovech zapsal a podepsal jako zvláštní druh autogramu“. Nezapomínejme ovšem zdůraznit dobový kontext. Rozhovory totiž probíhaly v polovině 60. let a projekt byl jakýmsi protestem proti kulturnímu izolacionismu, do něhož byly v důsledku politických událostí uvrženy země Východního bloku. S odstupem času můžeme skutečně ocenit, že prakticky neexistující kulturní výměna a nemožnost svobodného získávání informací nezabránila vzniku tak unikátních dokumentů. „Dnes je část tehdy tak těžce získávaných informací dostupná na internetu a poněkud tak ztrácí na své atraktivitě. Avšak fotografie jednotlivých tvůrců a jejich autogramy si stále zachovávají auru osobních setkání a bezprostředního kontaktu s nimi“, dodává Barucki.

ZDROJ OBRÁZKŮ:

archiv autora

ZDROJ INFORMACÍ:

http://www.architectureweek.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře