PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Druhá Šedesátka proběhla

29. listopadu proběhla již druhá Šedesátka, tedy přednáška z cyklu, který má popularizovat zajímavé otázky historie, vědy a místopisu. Přednášejícím byl Tomáš Konečný, který promluvil o době vzniku povinné školní docházky a o tom, jak se školství a věci s ním spojené pak vyvíjely. Děkujeme našemu Národopisnému Muzeu, jako spolutvůrci Šedesátek i Tomášovi, že přijal pozvání. Na další Šedesátku se můžete těšit již 19. prosince. 

První Nedělní debata

Diskuze? To je přeci jednoduchá záležitost. Ale je tomu skutečně tak? Rádi bychom vás pozvali na první Nedělní debatu, která má za cíl vyžívat se ve šťourání v tom, co je to vlastně debata. Formát nedělních debat volně navazuje na námi organizovaný Degnáz. První Nedělní debata přijde již 19. Listopadu a bude se konat v Café Regner od 18:00.

Přednáška: Ukecané domy

Díky spolupráci se Skautským institutem vás můžeme pozvat na přednášku o detailech a kuriozitách na plzeňských domech. Přednášejícím bude Lukáš Houška a samotná přednáška proběhne v domě Americká 25 od 19:00. Více o ní zde.

Šedesátka: O výbušné politice

Politický terorismus 19. století je tématem první přednášky Tomáše Konečného z cyklu Šedesátka, kde vám chceme přinášet zajímavé přednášky z historie, vědy a kultury a to popularizační formou. První proběhne už dnes 25. října od 17:30 v budově Národopisného muzea na náměstí Republiky v Plzni. Více info zde a zde

Registrace na vycházku kolem Mže

Právě nyní zahajujeme registraci na komentovanou vycházkou kolem řeky Mže. V rámci této vycházky vás vezmeme na místa staré Plzně, kde se řeka dotkal její historie a utvářela její život. Řeka Mže je pravděpodobně nejdůležitější řekou pro město a proto se kolem soustředilo velké množství zajímavých zákoutí, provozů a příběhů.

Rok 2013 s PCFU
Fórum - Blog

Poslední den roku již tradičně lidé bilancují nad tím, co se podařilo a co ne. Pokusíme se něco podobného udělat i s Plzeňským Centrem Filosofie a Umění. Tento rok byl pro PCFU v mnohém přelomový, byl to první rok, kdy se náš stroj poprvé naplno rozběhl, kdy jsme poprvé mohli ukázat, co chceme dělat, jak to budeme dělat a na co se s námi můžete těšit. Pojďte se s námi tedy v krátkosti podívat, co vše se za ten rok událo.

Poslední den roku již tradičně lidé bilancují nad tím, co se podařilo a co ne. Pokusíme se něco podobného udělat i s Plzeňským Centrem Filosofie a Umění. Tento rok byl pro PCFU v mnohém přelomový, byl to první rok, kdy se náš stroj poprvé naplno rozběhl, kdy jsme poprvé mohli ukázat, co chceme dělat, jak to budeme dělat a na co se s námi můžete těšit. Pojďte se s námi tedy v krátkosti podívat, co vše se za ten rok událo.

Na konci roku 2012 jsme o sobě dali poprvé vědět, když jsme v Městě Touškově uspořádali první Vánoční koncert, jehož záznam naleznete zde. Koncert měl navodit pohodu a klid v jinak poněkud neklidných vánočních svátcích. V rámci koncertu jsme si vyzkoušeli své organizátorské schopnosti a napříště jsme už chtěli přijít s něčím trochu kulturně rozsáhlejším. Někdy v této době také začala naplno příprava našich webových stránek, které nám pod našimi nápady a plány kynuly mnohem rychleji, než by se daly reálně naprogramovat. Ale to je ještě daleko.

V první třetině roku 2013 jsme upevňovali své představy o webových stránkách. Plánovali jsme a doposud plánujeme nejen webové stránky, ale také jistou kulturně filosofickou sociální síť, kdy do každé sekce se budete moci přihlásit a v rámci ní i tvořit, sdílet své povídky, účastnit se soutěží na Kreslířích, přidávat fotografie a tak dále.

Ale před tím, než začaly fungovat stránky, jsme se účastnili a se svým programem připojili do největší české akce ve veřejném prostoru pořádané v tomto roce. Kontejnery k světu byly velice rozsáhlé a nabité akcemi, nicméně si myslíme, že PCFU se tam rozhodně neztratilo. Měli jsme tu nevýhodu, že jsme v této akci, která trvala déle jak měsíc, začali působit hned v prvních dnech, poroto zatím ještě ostentativní Plzeňané a relativní nejistota o co se jedná v kombinaci s propršeným počasím, způsobila, že se lidé tolik nezastavovali, aby pozorovali, co se v našem kontejneru děje. Nicméně někteří u nás postáli. Měli jsme v kontejneru výstavu děl žáků umělecké školy Zámeček a pro zpestření prohlížení jsme pořádali veřejné čtení, popřípadě malý exkurz do dějin umění v Plzni mezi roky 1950–2000. Ty naše tři dny v kontejneru nám pomohli se poprvé skutečně veřejně ukázat a naznačit, čemu bychom se chtěli věnovat.

Prázdniny byly ve znamení klidu, až do září, kdy jsme konečně zprovoznili naše stránky. Důvod, proč jejich tvorba zabrala tak dlouhý čas a proč jsou stále nedokončené je nasnadě, neplatíme drahého web-designéra, ale z principu občanského sdružení nám pomáhá a stránky vytváří naše společná kamarádka Mori, které patří za trpělivost s našimi nápady a nasazení při tvorbě stránek i za to, že je dělá bez nároku na honorář velké poděkování. Doufáme, že s námi vydrží a pomůže nám realizovat vnitřní systém stránek, kde se potom budete moci realizovat i vy, čtenáři a přispět se svými postřehy a příspěvky.

Prosinec tohoto roku jsme prožili s plným nasazením a povedlo se nám realizovat hned tři akce. První byla SketchBattle, akce která má velký potenciál i do budoucna a rádi bychom v jejím pořádání pokračovali a postupně měnili formát kresby, rozsah i tematické okruhy tak, aby to všechny bavilo a akce přinášely stále něco nového. Zde nás poprvé podpořilo Evropské hlavní město kultury 2015, tiskárna Bílý slon a občanské sdružení K světu, kterým patří tímto velké poděkování.

V polovině příprav na vánoční šílenství, jsme si řekli, že trochu vylepšíme vánoční trhy v Plzni. Nelíbilo se nám, že je na trzích velká bouda, ze které jsou občas slyšet nějaké ty koledy, ale povětšinu času tam hrají poměrně nezajímavé populární skladby. Proto jsme neplánovaně vešli na náměstí, vytáhli své hudební nástroje a zahráli tři staročeské koledy. Procházející lidi to zaujalo a zastavovali se. Doufáme, že jsme tím přispěli trochou pohody k tomu nekonečnému a běsnivému nakupování dárků.

Přiblížil se konec roku a my jsme uspořádali druhý ročník Vánočního koncertu. Opět s jediným cílem. V předvečer vánočních svátků, 21. prosince, přilákat pár lidí na klidné místo do kostela a zahrát jim pro dobrou náladu. Aby se měli před konečným vyvrcholením svátku možnost trochu uklidnit, posedět a poslechnout si Vánoční koledy. I pro nás to je takové sváteční uzavření roku, které jsme si, snad společně s vámi užili.

Takový byl rok 2013 v PCFU. Doufáme, že jste si jej užili stejně jako my a doufáme, že vás naše činnost baví. Už nyní vám můžeme slíbit, že rok 2014 by mohl být ještě nabitější a můžete se s námi těšit na spoustu malých i velkých akcí, pořádaných PCFU. Na našich stránkách se dále budete setkávat s články o architektuře, umění, módě a dalších věcech, které se kultury a umění týkají. Přejeme vám, ať oslavy na Silvestra dopadnou dobře, pořádně si je užijete a do Nového roku přejeme příjemný vstup. Těšíme se i v roce 2014 na nějaké naší akci, nebo prostě jen zde na stránkách.

Zdroje obrázků:
Archiv PCFU

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře