PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Poslední červnová vycházka: Registrace

Registrujte se na poslední vycházku před prázdninami! Opět se vydáme na oblíbenou obhlídku plzeňských hradeb, které sice již z větší části neexistují, ale jsou s nimi spojené velmi zajímavé události a informace. Vycházka proběhne v úterý 26. Června od 18:00. Je zdarma a jediné, co musíte splnit, je registrace, kterou najdete uvnitř článku. Kapacita je třicet lidí. Kdo se nedostane, může se těšit na další vycházky v září!

Vydejte se po zmizelých místech

Máme tady registraci na další vycházku. 15. června od 18:00 se s námi můžete vydat po zmizelých místech. Vycházka vás provede místy, která doznala za poslední roky výrazné proměny. Vyrazíme od kostela Všech svatých a přes Roudnou a severní část centra zamíříme až na Denisovo nábřeží. Vycházak je zdarma, pouze se musíte registrovat. To můžete udělat uvnitř tohoto článku. 

Vycházka po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku po jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška. Vycházka se uskuteční v neděli 10. června od 9:00 a registrovat se na ní můžete právě zde. 

Kolem hradeb: Registrace

Jít se v Plzni podívat na hradby, to je jako hledat sněžného muže. Nicméně je fakt, že z plzeňských hradeb je alespoň něco k vidění. Vycházka kolem nich bude sice z velké části imaginární, ale můžete se těšit na velkou dávku zajímavých informací. Vycházka se uskuteční v sobotu 2. června od 10:00 a zde se můžete na vycházku registrovat.

Muzejní noc ve sklepě

Přijďte dnes večer do Národopisného muzea, kde bude probíhat Muzejní noc. Ať už se v rámci Muzejní noci, či Noci kostelů rozhodnete navštívit cokoli, nevynechejte právě muzeum na náměstí, kde ve sklepě budou členové spolku ukazovat výstavu Plzeň za socialismu. Krom toho jsme si pro vás připravili i tvorbu ideálního města a hraní socialistických her. Muzejní noc bude probíhat v budově NPM na náměstí Republiky 13. 25. května od 19:00 do 23:00 SELČ.

Rok 2013 s PCFU
Fórum - Blog

Poslední den roku již tradičně lidé bilancují nad tím, co se podařilo a co ne. Pokusíme se něco podobného udělat i s Plzeňským Centrem Filosofie a Umění. Tento rok byl pro PCFU v mnohém přelomový, byl to první rok, kdy se náš stroj poprvé naplno rozběhl, kdy jsme poprvé mohli ukázat, co chceme dělat, jak to budeme dělat a na co se s námi můžete těšit. Pojďte se s námi tedy v krátkosti podívat, co vše se za ten rok událo.

Poslední den roku již tradičně lidé bilancují nad tím, co se podařilo a co ne. Pokusíme se něco podobného udělat i s Plzeňským Centrem Filosofie a Umění. Tento rok byl pro PCFU v mnohém přelomový, byl to první rok, kdy se náš stroj poprvé naplno rozběhl, kdy jsme poprvé mohli ukázat, co chceme dělat, jak to budeme dělat a na co se s námi můžete těšit. Pojďte se s námi tedy v krátkosti podívat, co vše se za ten rok událo.

Na konci roku 2012 jsme o sobě dali poprvé vědět, když jsme v Městě Touškově uspořádali první Vánoční koncert, jehož záznam naleznete zde. Koncert měl navodit pohodu a klid v jinak poněkud neklidných vánočních svátcích. V rámci koncertu jsme si vyzkoušeli své organizátorské schopnosti a napříště jsme už chtěli přijít s něčím trochu kulturně rozsáhlejším. Někdy v této době také začala naplno příprava našich webových stránek, které nám pod našimi nápady a plány kynuly mnohem rychleji, než by se daly reálně naprogramovat. Ale to je ještě daleko.

V první třetině roku 2013 jsme upevňovali své představy o webových stránkách. Plánovali jsme a doposud plánujeme nejen webové stránky, ale také jistou kulturně filosofickou sociální síť, kdy do každé sekce se budete moci přihlásit a v rámci ní i tvořit, sdílet své povídky, účastnit se soutěží na Kreslířích, přidávat fotografie a tak dále.

Ale před tím, než začaly fungovat stránky, jsme se účastnili a se svým programem připojili do největší české akce ve veřejném prostoru pořádané v tomto roce. Kontejnery k světu byly velice rozsáhlé a nabité akcemi, nicméně si myslíme, že PCFU se tam rozhodně neztratilo. Měli jsme tu nevýhodu, že jsme v této akci, která trvala déle jak měsíc, začali působit hned v prvních dnech, poroto zatím ještě ostentativní Plzeňané a relativní nejistota o co se jedná v kombinaci s propršeným počasím, způsobila, že se lidé tolik nezastavovali, aby pozorovali, co se v našem kontejneru děje. Nicméně někteří u nás postáli. Měli jsme v kontejneru výstavu děl žáků umělecké školy Zámeček a pro zpestření prohlížení jsme pořádali veřejné čtení, popřípadě malý exkurz do dějin umění v Plzni mezi roky 1950–2000. Ty naše tři dny v kontejneru nám pomohli se poprvé skutečně veřejně ukázat a naznačit, čemu bychom se chtěli věnovat.

Prázdniny byly ve znamení klidu, až do září, kdy jsme konečně zprovoznili naše stránky. Důvod, proč jejich tvorba zabrala tak dlouhý čas a proč jsou stále nedokončené je nasnadě, neplatíme drahého web-designéra, ale z principu občanského sdružení nám pomáhá a stránky vytváří naše společná kamarádka Mori, které patří za trpělivost s našimi nápady a nasazení při tvorbě stránek i za to, že je dělá bez nároku na honorář velké poděkování. Doufáme, že s námi vydrží a pomůže nám realizovat vnitřní systém stránek, kde se potom budete moci realizovat i vy, čtenáři a přispět se svými postřehy a příspěvky.

Prosinec tohoto roku jsme prožili s plným nasazením a povedlo se nám realizovat hned tři akce. První byla SketchBattle, akce která má velký potenciál i do budoucna a rádi bychom v jejím pořádání pokračovali a postupně měnili formát kresby, rozsah i tematické okruhy tak, aby to všechny bavilo a akce přinášely stále něco nového. Zde nás poprvé podpořilo Evropské hlavní město kultury 2015, tiskárna Bílý slon a občanské sdružení K světu, kterým patří tímto velké poděkování.

V polovině příprav na vánoční šílenství, jsme si řekli, že trochu vylepšíme vánoční trhy v Plzni. Nelíbilo se nám, že je na trzích velká bouda, ze které jsou občas slyšet nějaké ty koledy, ale povětšinu času tam hrají poměrně nezajímavé populární skladby. Proto jsme neplánovaně vešli na náměstí, vytáhli své hudební nástroje a zahráli tři staročeské koledy. Procházející lidi to zaujalo a zastavovali se. Doufáme, že jsme tím přispěli trochou pohody k tomu nekonečnému a běsnivému nakupování dárků.

Přiblížil se konec roku a my jsme uspořádali druhý ročník Vánočního koncertu. Opět s jediným cílem. V předvečer vánočních svátků, 21. prosince, přilákat pár lidí na klidné místo do kostela a zahrát jim pro dobrou náladu. Aby se měli před konečným vyvrcholením svátku možnost trochu uklidnit, posedět a poslechnout si Vánoční koledy. I pro nás to je takové sváteční uzavření roku, které jsme si, snad společně s vámi užili.

Takový byl rok 2013 v PCFU. Doufáme, že jste si jej užili stejně jako my a doufáme, že vás naše činnost baví. Už nyní vám můžeme slíbit, že rok 2014 by mohl být ještě nabitější a můžete se s námi těšit na spoustu malých i velkých akcí, pořádaných PCFU. Na našich stránkách se dále budete setkávat s články o architektuře, umění, módě a dalších věcech, které se kultury a umění týkají. Přejeme vám, ať oslavy na Silvestra dopadnou dobře, pořádně si je užijete a do Nového roku přejeme příjemný vstup. Těšíme se i v roce 2014 na nějaké naší akci, nebo prostě jen zde na stránkách.

Zdroje obrázků:
Archiv PCFU

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře