PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

PechaKucha Night v Olomouci!

Vážení, stalo se něco úžasného! Sešla se ta správná parta lidí a vznikla PechaKucha Night Olomouc. Mladá, ještě neotrkaná, svěží a jarní! Přijďte se podívat, koho jsme si pro vás připravili pro první společný večer.

Haló, jste tu se mnou?

Kreslíři se rozbíhají! Pojďte se přidat a potvrdit svoji účast, ať můžeme co nejdříve začít! Čeká nás možná krátká, možná dělíš cesta, plná ořezávání, gumování, tvoření a radosti. V tomto miničlánku se dozvíte více.

První téma týdne

V rámci sekce kreslíři dojde ke zveřejnění prvního tématu týdne až v následujících týdnech, Zatím se zde můžete těšit na sérii článků, která vás provede základními technikami kreslení a připraví na první společné téma týdne. První článek již brzy! Takže začněte pomalu brousit tužky.

Stínování aneb Kde je duše kresby?
Kreslíři - Blog

Další část miniseriálu Teorie kreslení přináší téma Stín/Světlo (černá/bílá), (Jing/Jang). Prostě patří k sobě a dávají vašemu kreslenému objektu život, tvar a hloubku. Stínování je nejpracnější kapitola samotné kresby. A teď jak se u nás říká: "Show me!"

Už máte hrubý náčrt? Představu, jak bude výsledek vypadat? Tak to jste tak ve třetině cesty k cíli. Právě jste se dostali ke stínování. Nalijme si čistého vína, není to zas tak snadné, ale neřekla jsem, že nemožné. Světlo (resp. stín) nám udává tvar objektu, říká, jak je co vystouplé nebo prohloubené, dotváří celkový dojem kresby. Je to nejdelší a asi nejnáročnější část při kreslení realistického předmětu. Měli byste být schopni zachytit strukturu povrchu, plochy, kde se odráží světlo. Co je ovšem nejtěžší, dodat kresbě život. To něco, co upoutá pozornost znovu a znovu. Stále se vám do toho chce? To doufám!

Je důležité, abyste so uvědomili, odkud světlo příchází a kam míří. Kde je plocha nejsvětlejší a kde naopak nejtmavší. Ilustrační obázek berte s rezervou.


světlostín


Stínovat se dá různě. Přehled těch nejpoužívanějších pro vás asi nebude nějaká novinka, ale řeklo se, že se bude postupovat postupně. Tak tedy:

Šrafy rovné

Z obrázku je to lépe pochopitelné, než kdybych to rozepisovala. Snažíte se zakrýt plochu křížovými šrafy do doby, kdy se vám to bude zdát dobré, ne-li perfektní.


Šrafy tvarované

Čáry kopírující tvar objektu pomáhají lépe zachytit dynamiku tvaru a dodávají onu „živost“.


Postupné stínování

Asi nejoblíbenější kdekoliv na světě. Nekreslíme špičkou ale hranou tužky tedy mírně naležato, a to nám umožňuje realisticky pojmout světlo a stín na plochách. Ale často se u tohoto způsobu chybuje – správně se kreslí po vrstvách, tedy při první vrstvě netlačte, abyste dostali tmavý odstín, ale v klidu stínujte. Vrstvu po vrstvě, není kam spěchat. Tak docílíte přirozeného přechodu. Ovšem prosím. Nesahat prsty!

svetlostin2


Kdo chce, může zkusit stínování tečkováním. Čím víc nahustíte tečky vedle sebe, tím bude plocha tmavší. Je to zdlouhavé, ale zase něco jiného, než běžné.

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře