PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

PechaKucha Night v Olomouci!

Vážení, stalo se něco úžasného! Sešla se ta správná parta lidí a vznikla PechaKucha Night Olomouc. Mladá, ještě neotrkaná, svěží a jarní! Přijďte se podívat, koho jsme si pro vás připravili pro první společný večer.

Haló, jste tu se mnou?

Kreslíři se rozbíhají! Pojďte se přidat a potvrdit svoji účast, ať můžeme co nejdříve začít! Čeká nás možná krátká, možná dělíš cesta, plná ořezávání, gumování, tvoření a radosti. V tomto miničlánku se dozvíte více.

První téma týdne

V rámci sekce kreslíři dojde ke zveřejnění prvního tématu týdne až v následujících týdnech, Zatím se zde můžete těšit na sérii článků, která vás provede základními technikami kreslení a připraví na první společné téma týdne. První článek již brzy! Takže začněte pomalu brousit tužky.

Techniky aneb vyberete si?
Kreslíři - Blog

Než se dáme do samotného kreslení, vložím sem sérii článků s nějakým letmým pohledem do světa kreslení. Jak už tomu bývá – nejdřív teorie, potom praxe. V dnešním příspěvku se podíváme na nejpoužívanější techniky a pomůcky. Čtěte dále.

   Kresba jistě patří k nejstaršímu způsobu vyjádření nějaké skutečnosti. Je jedno, jestli je to nástěnná čmáranice uhlem prvních dvounožců, majestátní zobrazení faraonovi moci tuší nebo rychlé skicy rudkou starých mistrů. Už velký Michelangello podotknul, že kresba je základem malířství a krásné skicy da Vinciho mluví samy za sebe.

   Mezi suché techniky patří kresba tužkou, rudkou, uhlem, pastelkou či pastelem (pastely mohou být suché, voskové nebo olejové).

tužky   Tužku znáte všichni. Grafit ve dřevěném obalu slouží už několik stovek let z prvotnímu přenesení vize na papír. (Více o tužce v dalším článku.)

   Uhel a rudka jsou vhodné pro fajnšmekry, kteří si troufnou zamazat si ruce a stvořit dílo třeba i o velikosti větší, než je pracovní stůl. Pro své vlastnosti je uhel oblíbeným nástrojem, neulpívá tolik na papíře a proto se dobře rozmazává a můžete získat krásné přechody ve stínování. Šikovným výmyslem je uhel v tužce, tedy nakreslit a nezamazat se.

   Barevné pastelky se nepohřbívají s odchodem ze školních lavic. Osobně ráda kombinuju      uhel pastelky s tužkou a tím kresbu „oživím“.  Možná si myslíte, že když už pastelky tak jich musíte mít milion, abyste měli po ruce všechny barvy, ale bohatě stačí škála 24 pastelek. Barvy se dají překrývat a nové odstíny máte na světě (na papíře). 

  Vyšším levelem jsou akvarelové pastelky, kdy kreslíte pastelkou a pomocí mokrého štětce můžete barevnou stopu rozmazat (efekt jako vodové barvy). Akvarely jsou vhodné zvláště pro krajinkáře a portrétisty. Efekt je jemný a velmi pastelky sadapěkný. Kdo do školy chodil a nevyhýbal se výtvarce, zkusil i kresbu pastelem.

   Pastely jsou kapitola sama pro sebe, mají intenzivní odstíny, barvy se na papíře dobře míchají a výsledek je skvělý. Je to, stejně jako uhel nebo rudka, technika „špinavá“, ale kdo se bojí, nesmí do lesa. Stojí to za to.

 


   Mezi mokré techniky patří kresba tuší (pomocí pera, brku, dřívka, rákosu, štětce), kresba barevnými inkousty a mořidly, fixy nebo tekutými barvami.

   Nejjednodušší technikou jsou fixy. Vezmete, otevřete a kreslíte. Kdo nemá jednoduché věci rád, může zkusit tuš. Tuše seženeme v barvě klasické černé, hnědé ale i v jiných barvách (pokrok nezastavíš). Teď už jen potřebujete pero (pro udržení stejnoměrné linky pero Redis) nebo brk a notnou dávku trpělivosti. První kresby tuší asi nebudou nic extra, ale cvičení dělá mistra.

   To je zatím krátké shrnutí, o čem kresba je. Nezáleží co a čím kreslíte, ale jestli vás to baví. Na našich stránkách se zaměříme na kresbu tužkou, ale kdo bude chtít, můžeme vyzkoušet i jiné techniky, nebojte se ozvat, nekoušu.

Zdroje obrázků:

www.artshack.ca
www.vytvarnepotreby.com
www.pos-praha.cz
www.tutoriarts.cz

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře