PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Tento dům je moje duše
Architektura - Blog

Nepravidelnost, svoboda, monumentálnost, výstřednost… Slovy nelze vystihnout pravý rys Hundertwasserovy architektury. Jeho dílo má své osobité kouzlo, pokud na něj pohlédnete, připadáte si jako když vstupujete do pohádky. Mým cílem bude vám přiblížit nejpozoruhodnější stavbu, kterou můžete nalézt ve Vídni v ulici Löwengasse. Název článku je převzat z citátu, kterým charakterizoval  Friedrich Hundertwasser své velkolepé dílo.

Nepravidelnost, svoboda, monumentálnost, výstřednost… Slovy nelze vystihnout pravý rys Hundertwasserovy architektury. Jeho dílo má své osobité kouzlo, pokud na něj pohlédnete, připadáte si jako když vstupujete do pohádky. Mým cílem bude vám přiblížit nejpozoruhodnější stavbu, kterou můžete nalézt ve Vídni v ulici Löwengasse.  Název článku je převzat z citátu, kterým charakterizoval  Friedrich Hundertwasser své velkolepé dílo.

Základní kámen byl položen v roce 1983. Popud k postavení domu získal Hundertwasser od místních radních. Když dostal za úkol postavit část obecních bytů „neobrátilo“ se město na architekta, ale na „obchodníka se štěstím“. Dostal totiž objednávku na řadu „prostor pro štěstí“, které měly sloužit k ubytování sociálně slabších vrstev.  Spolu s Hundertwasserem se na návrhu domu podílel také Josef Krawina, proto někdy můžeme nalézt název Hundertwasser – Krawinahaus. Ve svém díle odráží svou zvláštní filozofii. Veškeré prvky domu jsou inspirovány umělcovými náměty vzešlými z dlouhých úvah o prostředí vhodném k bydlení.

Dům je koncipován jako vertikálně postavená vesnice. Každá část, každý byt, každý kousíček stavby má svůj osobitý ráz. Odlišná barva a vnější úprava oken jsou symbolem individuality jednotlivých součástí. Právě o oknech prohlásil Hundertwasser následující: „Řadová okna jsou smutná, okna musejí umět tančit“. Hlavním atributem Hundertwasserova stylu jsou vypouklé sloupy složené z válců, střechy plné stromů, také vousaté brady v oknech. Nepravidelnost a barevnost se stala zásadním znakem celé stavby.

Vchod je tvořen sloupovím nesoucím širokou klenbu. Ve středu prostoru se nachází monumentální fontána s okrouhlým bazénem nepravidelného profilu. Ve své podstatě udělal autor z běžných chodeb, které jsou často jen komunikacemi objektu, živoucí žíly obohacené nestejnou podlahou a zvlněnou omítkou stěn. Omítka je obnovitelná a je k dispozici čáranicím dětí i grafickým úpravám dospělých. Značné úsilí bylo vynaloženo na společné vybavení -  ošetřovnu, zimní zahradu, prádelny, hřiště na zvlněné střeše, prostory pro dobrodružství, několik veřejných teras se stromy, kavárnou, restaurací a obchody. Fasáda je zdobena keramickými dlaždicemi a stříbřitým kovem. Vrcholem jsou dvě věžičky, jedna z mědi a druhá pozlacená. Střecha domu je tvořena terasovitými zahradami, které jsou přístupné přímo z bytů. Na balkonech si můžeme povšimnout různých typů křovin, stromů a skleníků, které stavbu zlidšťují a přibližují přírodě.

Původně měla stavba sloužit jako ubytování pro sociálně slabší vrstvy, nakonec se díky své netradičnosti stala hojně navštěvovanou turistickou atrakcí. Na závěr můžeme říci, že Hundertwasserův dům je pestrobarevný pohádkový zámek mezi obyčejnými šedými domy uprostřed města.

 

 

 

Zdroje informací:
RESTANY, Pierre, Hundertwasser: síla umění, Praha 2004, s. 43 - 47.

www.hundertwasserhaus.info

Zdroje obrázků:

www.gothereguide.com

wien-reise.info

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře