PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Poslední červnová vycházka: Registrace

Registrujte se na poslední vycházku před prázdninami! Opět se vydáme na oblíbenou obhlídku plzeňských hradeb, které sice již z větší části neexistují, ale jsou s nimi spojené velmi zajímavé události a informace. Vycházka proběhne v úterý 26. Června od 18:00. Je zdarma a jediné, co musíte splnit, je registrace, kterou najdete uvnitř článku. Kapacita je třicet lidí. Kdo se nedostane, může se těšit na další vycházky v září!

Vydejte se po zmizelých místech

Máme tady registraci na další vycházku. 15. června od 18:00 se s námi můžete vydat po zmizelých místech. Vycházka vás provede místy, která doznala za poslední roky výrazné proměny. Vyrazíme od kostela Všech svatých a přes Roudnou a severní část centra zamíříme až na Denisovo nábřeží. Vycházak je zdarma, pouze se musíte registrovat. To můžete udělat uvnitř tohoto článku. 

Vycházka po Slovanech

Rádi bychom vás pozvali na komentovanou vycházku po jedné z nejkrásnějších plzeňských čtvrtí. Vyrazíme těmi staršími Slovany, které vznikaly na konci 19. a na počátku 20. století. Vypravíme se také na Petrohrad. Vycházka bude měřit dva kilometry a provede vás opět Lukáš Houška. Vycházka se uskuteční v neděli 10. června od 9:00 a registrovat se na ní můžete právě zde. 

Kolem hradeb: Registrace

Jít se v Plzni podívat na hradby, to je jako hledat sněžného muže. Nicméně je fakt, že z plzeňských hradeb je alespoň něco k vidění. Vycházka kolem nich bude sice z velké části imaginární, ale můžete se těšit na velkou dávku zajímavých informací. Vycházka se uskuteční v sobotu 2. června od 10:00 a zde se můžete na vycházku registrovat.

Muzejní noc ve sklepě

Přijďte dnes večer do Národopisného muzea, kde bude probíhat Muzejní noc. Ať už se v rámci Muzejní noci, či Noci kostelů rozhodnete navštívit cokoli, nevynechejte právě muzeum na náměstí, kde ve sklepě budou členové spolku ukazovat výstavu Plzeň za socialismu. Krom toho jsme si pro vás připravili i tvorbu ideálního města a hraní socialistických her. Muzejní noc bude probíhat v budově NPM na náměstí Republiky 13. 25. května od 19:00 do 23:00 SELČ.

Tim Burton
Filmotéka

Kdo by neznal filmy jako Střihoruký Edward nebo Batman. Je však dost možné, že jste dodnes netušili, kdo stojí za jejich stvořením a převedením na filmové plátno. Proto bych Vás v  mém článku chtěla seznámit s tvorbou (nejen filmovou) muže, který dal všem věcem, kterým se věnuje nový osobitý rozměr. Milí čtenáři, představuji Vám Pana Tima Burtona. 

(režisér – výtvarník)

Kdo by neznal filmy jako Střihoruký Edward nebo Batman. Je však dost možné, že jste dodnes netušili, kdo stojí za jejich stvořením a převedením na filmové plátno. Proto bych Vás v mém článku chtěla seznámit s tvorbou (nejen filmovou) muže, který dal všem věcem, kterým se věnuje nový osobitý rozměr. Milí čtenáři, představuji Vám Pana Tima Burtona.

Abych začala pěkně od začátku. Tim Walter Burton se narodil 25. srpna 1958 v kalifornském Burbanku do rodiny Jean Burtonové, majitelky obchodu s dárkovými předměty s tématem koček a Billa Burtona, ligového hráče baseballu. Moc velké vyžití zde nebylo a tak trávil volný čas koukáním na filmy a seriály o příšerách, kreslením čehokoli, co ho napadlo, anebo hraním si na místním hřbitově. Vystudoval filmovou animaci na California Institute of the Arts a je držitelem rytířského stupně Řádu umění a literatury, jež mu byl udělen francouzským ministrem kultury v roce 2010

Po studiích začal pracovat ve společnosti Disney, pro níž kreslil především Lišku do filmu Liška a pes (1981). Díky této zkušenosti začal malého Lišáka ze srdce nenávidět. Samostatná díla, která pro společnost Disney vytvořil, byli filmy Vincent (1982)v roce 1983 tu režíroval i krátký film Hansel and Gretel inspirovaný žánrem kung-fu a zpracovávající pohádku Perníková chaloupka a film Frankenwennie (1984), všechny však nenávratně zmizeli v archivu. Režisérským debutem byl film Pee-weeho velké dobrodružství (1985). První komerční úspěch zaznamenal však až s komedií Beetlejuice (1988), jedná se o příběh dvou mladých manželů, kteří důsledkem nehody zemřou a zůstanou uvězněni ve svém domě. Vše se však zkomplikuje, když se do domu nastěhují noví nájemníci a spustí tak lavinu groteskních situací, při nichž se obě strany snaží dostat dům pro sebe. Dalším kasovním trhákem se pak stal následující rok natočený film Batman, ke kterému bylo o tři roky déle natočeno pokračování Batman se vrací. Úspěch těchto filmů dal Burtonovi relativně volnou ruku a mohl tak natočit další díla jako Střihoruký Edward (1990), jež se stal celosvětovým trhákem, Ukradené vánoce Tima Burtona (1993), kde se seznamujeme s dnes už všem dobře známým Jackem Skellingtonem, který se rozhodne místo Halloweenu oslavit Vánoce, ovšem tak trochu ve svém vlastním pojetí, Ed Wood (1994), životopisný film o kultovním režisérovi Edwardu D. Woodovi, Jr., známém jako „nejhorší režisér všech dob“, za nějž získal dva Oscary, Zlatý Globus a dvě nominace na cenu BAFTA nebo Mars útočí (1996), bláznivou komedii o příletu mimozemské civilizace,  jež chce lidstvo zotročit a podnikat na něm pokusy, do níž obsadil dnes už takové herecké hvězdy jako S. J. Parker, P. Brosnana nebo zpěváka Toma Jonese. Následovaly celovečerní filmy jako hororová Ospalá díra (1999)Planeta opic (2001)Velká ryba (2003), za níž dostal nominaci na cenu BAFTA a cenu kritiky v kategorii režie, Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005) či Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet street (2007). Mezi jeho další úspěchy patří Alenka v říši divů (2010), jež mu vynesla také dva Oscary a nominaci na Zlatý glóbus v kategorii filmový muzikál a komedie. Celosvětové tržby z promítání tohoto snímku přesáhly částku jedné miliardy dolarů a zařadily film na druhé místo z celkové produkce za rok 2010. Je třeba také zmínit celosvětový megahit Karlík a továrna na čokoládu (2005) natočený podle knižní předlohy Roalda Dahla, při jehož sledování zapomeňte na diety a zásobte se dostatečným množstvím sladkého. Zatím poslední dokončené dva celovečerní filmy byli Temné stíny (2012)Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012). V letošním roce se chystá uvedení jeho nového celovečerního filmu v hlavní roli s Amy Addams a Christopherem Waltzem pod názvem Big Eyes (český překlad zatím není  oficiálně k dispozici).

Vedle své kinematografické činnosti se Burton s velkým zaujetím věnuje i volné výtvarné a literární tvorbě. V roce 1997 vydal Burton nesmírně oblíbenou knížku veršů přeloženou do češtiny pod názvem Ústřičkova smutná smrt a další příběhy. V roce 2009 pak vydal cenami ověnčenou 430stránkovou knihu The Art of Tim Burton, souhrnně mapující činnost v této oblasti za uplynulá čtyři desetiletí, včetně vlastních prací i účasti na kolektivních projektech. V listopadu téhož roku uspořádalo Muzeum moderního umění v New Yorku rozsáhlou výstavu jeho díla, jež se následně postupně přemístila do Melbourne, Toronta, Los Angeles, Paříže, Soulu a nyní především k nám do Prahy, přičemž na každé z těchto zastávek překonávala místní rekordy v návštěvnosti.

Zdroje obrázků:

http://www.extra.cz/

http://4.bp.blogspot.com/

http://i.idnes.cz/

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře