PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Druhá Šedesátka proběhla

29. listopadu proběhla již druhá Šedesátka, tedy přednáška z cyklu, který má popularizovat zajímavé otázky historie, vědy a místopisu. Přednášejícím byl Tomáš Konečný, který promluvil o době vzniku povinné školní docházky a o tom, jak se školství a věci s ním spojené pak vyvíjely. Děkujeme našemu Národopisnému Muzeu, jako spolutvůrci Šedesátek i Tomášovi, že přijal pozvání. Na další Šedesátku se můžete těšit již 19. prosince. 

První Nedělní debata

Diskuze? To je přeci jednoduchá záležitost. Ale je tomu skutečně tak? Rádi bychom vás pozvali na první Nedělní debatu, která má za cíl vyžívat se ve šťourání v tom, co je to vlastně debata. Formát nedělních debat volně navazuje na námi organizovaný Degnáz. První Nedělní debata přijde již 19. Listopadu a bude se konat v Café Regner od 18:00.

Přednáška: Ukecané domy

Díky spolupráci se Skautským institutem vás můžeme pozvat na přednášku o detailech a kuriozitách na plzeňských domech. Přednášejícím bude Lukáš Houška a samotná přednáška proběhne v domě Americká 25 od 19:00. Více o ní zde.

Šedesátka: O výbušné politice

Politický terorismus 19. století je tématem první přednášky Tomáše Konečného z cyklu Šedesátka, kde vám chceme přinášet zajímavé přednášky z historie, vědy a kultury a to popularizační formou. První proběhne už dnes 25. října od 17:30 v budově Národopisného muzea na náměstí Republiky v Plzni. Více info zde a zde

Registrace na vycházku kolem Mže

Právě nyní zahajujeme registraci na komentovanou vycházkou kolem řeky Mže. V rámci této vycházky vás vezmeme na místa staré Plzně, kde se řeka dotkal její historie a utvářela její život. Řeka Mže je pravděpodobně nejdůležitější řekou pro město a proto se kolem soustředilo velké množství zajímavých zákoutí, provozů a příběhů.

Tim Burton
Filmotéka

Kdo by neznal filmy jako Střihoruký Edward nebo Batman. Je však dost možné, že jste dodnes netušili, kdo stojí za jejich stvořením a převedením na filmové plátno. Proto bych Vás v  mém článku chtěla seznámit s tvorbou (nejen filmovou) muže, který dal všem věcem, kterým se věnuje nový osobitý rozměr. Milí čtenáři, představuji Vám Pana Tima Burtona. 

(režisér – výtvarník)

Kdo by neznal filmy jako Střihoruký Edward nebo Batman. Je však dost možné, že jste dodnes netušili, kdo stojí za jejich stvořením a převedením na filmové plátno. Proto bych Vás v mém článku chtěla seznámit s tvorbou (nejen filmovou) muže, který dal všem věcem, kterým se věnuje nový osobitý rozměr. Milí čtenáři, představuji Vám Pana Tima Burtona.

Abych začala pěkně od začátku. Tim Walter Burton se narodil 25. srpna 1958 v kalifornském Burbanku do rodiny Jean Burtonové, majitelky obchodu s dárkovými předměty s tématem koček a Billa Burtona, ligového hráče baseballu. Moc velké vyžití zde nebylo a tak trávil volný čas koukáním na filmy a seriály o příšerách, kreslením čehokoli, co ho napadlo, anebo hraním si na místním hřbitově. Vystudoval filmovou animaci na California Institute of the Arts a je držitelem rytířského stupně Řádu umění a literatury, jež mu byl udělen francouzským ministrem kultury v roce 2010

Po studiích začal pracovat ve společnosti Disney, pro níž kreslil především Lišku do filmu Liška a pes (1981). Díky této zkušenosti začal malého Lišáka ze srdce nenávidět. Samostatná díla, která pro společnost Disney vytvořil, byli filmy Vincent (1982)v roce 1983 tu režíroval i krátký film Hansel and Gretel inspirovaný žánrem kung-fu a zpracovávající pohádku Perníková chaloupka a film Frankenwennie (1984), všechny však nenávratně zmizeli v archivu. Režisérským debutem byl film Pee-weeho velké dobrodružství (1985). První komerční úspěch zaznamenal však až s komedií Beetlejuice (1988), jedná se o příběh dvou mladých manželů, kteří důsledkem nehody zemřou a zůstanou uvězněni ve svém domě. Vše se však zkomplikuje, když se do domu nastěhují noví nájemníci a spustí tak lavinu groteskních situací, při nichž se obě strany snaží dostat dům pro sebe. Dalším kasovním trhákem se pak stal následující rok natočený film Batman, ke kterému bylo o tři roky déle natočeno pokračování Batman se vrací. Úspěch těchto filmů dal Burtonovi relativně volnou ruku a mohl tak natočit další díla jako Střihoruký Edward (1990), jež se stal celosvětovým trhákem, Ukradené vánoce Tima Burtona (1993), kde se seznamujeme s dnes už všem dobře známým Jackem Skellingtonem, který se rozhodne místo Halloweenu oslavit Vánoce, ovšem tak trochu ve svém vlastním pojetí, Ed Wood (1994), životopisný film o kultovním režisérovi Edwardu D. Woodovi, Jr., známém jako „nejhorší režisér všech dob“, za nějž získal dva Oscary, Zlatý Globus a dvě nominace na cenu BAFTA nebo Mars útočí (1996), bláznivou komedii o příletu mimozemské civilizace,  jež chce lidstvo zotročit a podnikat na něm pokusy, do níž obsadil dnes už takové herecké hvězdy jako S. J. Parker, P. Brosnana nebo zpěváka Toma Jonese. Následovaly celovečerní filmy jako hororová Ospalá díra (1999)Planeta opic (2001)Velká ryba (2003), za níž dostal nominaci na cenu BAFTA a cenu kritiky v kategorii režie, Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005) či Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet street (2007). Mezi jeho další úspěchy patří Alenka v říši divů (2010), jež mu vynesla také dva Oscary a nominaci na Zlatý glóbus v kategorii filmový muzikál a komedie. Celosvětové tržby z promítání tohoto snímku přesáhly částku jedné miliardy dolarů a zařadily film na druhé místo z celkové produkce za rok 2010. Je třeba také zmínit celosvětový megahit Karlík a továrna na čokoládu (2005) natočený podle knižní předlohy Roalda Dahla, při jehož sledování zapomeňte na diety a zásobte se dostatečným množstvím sladkého. Zatím poslední dokončené dva celovečerní filmy byli Temné stíny (2012)Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012). V letošním roce se chystá uvedení jeho nového celovečerního filmu v hlavní roli s Amy Addams a Christopherem Waltzem pod názvem Big Eyes (český překlad zatím není  oficiálně k dispozici).

Vedle své kinematografické činnosti se Burton s velkým zaujetím věnuje i volné výtvarné a literární tvorbě. V roce 1997 vydal Burton nesmírně oblíbenou knížku veršů přeloženou do češtiny pod názvem Ústřičkova smutná smrt a další příběhy. V roce 2009 pak vydal cenami ověnčenou 430stránkovou knihu The Art of Tim Burton, souhrnně mapující činnost v této oblasti za uplynulá čtyři desetiletí, včetně vlastních prací i účasti na kolektivních projektech. V listopadu téhož roku uspořádalo Muzeum moderního umění v New Yorku rozsáhlou výstavu jeho díla, jež se následně postupně přemístila do Melbourne, Toronta, Los Angeles, Paříže, Soulu a nyní především k nám do Prahy, přičemž na každé z těchto zastávek překonávala místní rekordy v návštěvnosti.

Zdroje obrázků:

http://www.extra.cz/

http://4.bp.blogspot.com/

http://i.idnes.cz/

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře