PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

PechaKucha Night v Olomouci!

Vážení, stalo se něco úžasného! Sešla se ta správná parta lidí a vznikla PechaKucha Night Olomouc. Mladá, ještě neotrkaná, svěží a jarní! Přijďte se podívat, koho jsme si pro vás připravili pro první společný večer.

Haló, jste tu se mnou?

Kreslíři se rozbíhají! Pojďte se přidat a potvrdit svoji účast, ať můžeme co nejdříve začít! Čeká nás možná krátká, možná dělíš cesta, plná ořezávání, gumování, tvoření a radosti. V tomto miničlánku se dozvíte více.

První téma týdne

V rámci sekce kreslíři dojde ke zveřejnění prvního tématu týdne až v následujících týdnech, Zatím se zde můžete těšit na sérii článků, která vás provede základními technikami kreslení a připraví na první společné téma týdne. První článek již brzy! Takže začněte pomalu brousit tužky.

Tužka aneb Od uhlíku k fenoménu
Kreslíři - Blog

Papír a tužka - odvěcí nerozluční přítelé. Společně tvoří, společně prezentují, společně ukazují světu krásy skutečné i neskutečné. Pokud máte tužku, máte v ruce skoro celý svět!

   Už několik století je tužka nejzákladnějším nástrojem pro kreslení. Zachytí krajiny, zátiší, úsměv i smutek. Sice se společnost stále modernizuje a včera není dnes, ale výrobci tužek zůstávají věrni osvědčeným způsobům produkce tužek. Pro výrobu grafitových tužek se používá nejčastěji dřevo, hlavně pak lípa, cedr nebo smrk sibiřský. A jak už tomu bývá, sedíte v Evropě, čtete tento článek a i to ovlivňuje naši tužku. Jak? Jednoduše – máme zde zavedený evropský systém označování tužek.

    Měkké – B (black) – uvolňuje se z nich při kreslení více grafitu a proto zanechávají výrazně tmavší, chcete-li, černější stopu (B-10B)

     Přechodné – něco mezi měkkými a tvrdými – najdeme zde HB a F.

     Tvrdé – H (hard) – poznáte je podle světlé stopy (H-10H)

 tvrdosti

zdroj: www.blackgrade.dummies.com 

 

   Není to těžké, že? Pro začátek by vám měly stačit tužky tvrdosti HB, 2B, 4B a 8B. No a kdo bude stejný perfekcionista jako já, pořídí si celou sadu. Těch je na trhnu dost a dost. Například firma Koh-i-noor nabízí sadu Art (2H-8B) a seženete ji v každém vybavenějším papírnictví asi za 120 Kč. Dobré tužky vám nabídne i značka Faber Castell. Možná vás napadne otázka: "A musím si fakt kupovat tyhle tužky?" Samozřejmě nemusíte, stačí vám bohatě i klasická "trojka". Proti gustu žádný dišputát, každá tužka má své kouzlo a pokud máte větší škálu, můžete si více vyhrát.

   Ale nemusíte si vzít jen tužku. Papírnictví vám může nabídnout například i versatilky nebo progressa. Progresso je vlastně jen ona tuha, co je v obyčejné tužce, jen je o dost silnější a nalakovaná, abyste se nezamazali. Výhodu bych viděla v tom, že s ním můžete rychle vybarvit velkou plochu, if you need. A bez trápení a strachu, že budou vidět jednotlivé tahy, jak se tomu mnohdy stává u tužek.

 progresso

zdroj: www.nielsen.cz

   A versatilka? Pokud spíše holdujete skicám a rychlým kresbám, určitě oceníte jednoduchost a praktičnost verzatilky. Na první pohled je to propiska, ale nesuďme knihu podle obalu. Po stisknutí vrchního čudlíku vám vyjede normální grafitová tuha a můžete hned tvořit. Do verzatilky se kupují tuhy zvlášť a máte tak na výběr z mnoha alternativ pro vaše kreslení.

versatilka

zdroj: www.penkalapens.cz

   Na našem webu se budeme zaměřovat na kresbu převážně tužkou a pokud budete mít chuť a odvahu, můžeme se společně pustit i do jiných technik (tuš, uhel, rudka). Záleží jen na vás. Samozřejmě budu ráda za jakékoliv připomínky a rady. Pokud máte nápad, nebo vás nějaké téma z této problematiky zajímá blíže, neváhejte a napište mi. Zkusím pro vás sestavit podrobnější článek.

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře