PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka mizející Plzní

Živě město znamená město měnící se, město, které se vyvíjí. Doku se bourá a staví je město aktivní a stále je v něm život. Přesto můžeme rozlišovat bourání prospěšné a zbytečné. Mnohdy nová stavby nepřinese nic pozitivního ani nového a nahradí potřebnou a důležitou stavbu. V rámci vycházky mizející Plzní, která se bude konat 25. září od 18:00 se podíváme na všechny tyto příklady v Plzni. Pojďte se projít místy, která se výrazně změnila.

Vycházková jednohubka

Pojďte s námi na nový odlehčený koncept komentované vycházky, která vás tentokrát provede pouze jedinou ulicí Plzně. Během hodiny poznáte, co vše zajímavého skrývá ulice Františkánská. Vycházka se bude konat 10. září od 18:00. V tomto článku se na ní můžete registrovat.

Přihláška na vycházku za tím nejlepším z Plzně

Rádi bychom vás pozvali na vycházku Za tím nejlepším z Plzně, která vás – jak už její název napovídá – vezme za těmi nejlepšími historkami, příběhy a památkami Plzně. Vycházka proběhne 5. září od 18:00. Poznáme ty nejzajímavější místa napříč historií a seznámí vás s tím, čeho si během procházky městem všímat. Vycházka je vhodná zejména pro ty, kdo na našich vycházkách ještě nebyli.

Vycházka plzeňskými portály

Portál – nejdůležitější umělecké a stavební vyjádření domu. Místo, kudy všichni prochází. Věc, kterou naleznete na domech měšťanů, činžácích i na kostelech a významných stavbách. Plzeň je dodnes bohatá na celou plejádu zajímavých i prostých portálů od gotiky po historizující slohy. Pojďte s námi poznat, jaké zajímavé vstupy do domů nám v Plzni zůstaly. Vycházka se bude konat 20. června od 18:00.

Vycházka po Slovanech a prohlídka kostela U Ježíška

Již 2. června se bude konat vycházka Po Slovanech, kde se budete moci seznámit s příběhy a zajímavostmi, které jsou ukryté v jedné z nejkrásnějších a nejvýstavnějších plzeňských čtvrtí. V neděli druhého června se sejdeme v 18:00 a tentokrát nás na závěr vycházky čeká malé překvapení – prohlídka kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kterou nám zprostředkuje pan Pavel Kozák, kterému tímto děkujeme.

Vítejte na stránkách Plzeňského Centra Filosofie a Umění z.s.

Seznam aktuálních článků vydaných ve všech sekcích naleznete na fóru.
 

Pomalu se můžete těšit na novou sezónu vycházek, které brzy vyhlásíme na našem facebooku. Oproti letům předchozím však budou probíhat i přednášky, kreativní workshopy a Science Café v našem novém prostoru na Americké 29, který sdílíme se Skautským institutem v Plzni. Sledujte náš facebook a tyto stránky, ať vám nic neuteče.

 

Natočili jsme video z Věžky

Science Café

Stali jsme se organizátory vědecky popularizačních přednášek Science Café, které budeme pořádat jednou měsíčně. Sledujte náš facebook, aby vám neutekly aktuální akce. 

Pořádáme kometované procházky po městě

Od roku 2017 pořádáme netradiční komentované vycházky po městě. Vycházky pořádáme na různá témata od nejstarší historie, přes divadelnictví, až po pátrání po zmizelých domech a čtvrtích Plzně. Vycházky jsou pořádány zdarma a pravidelně se konají od března do října. Aktuální info o nových vycházkách je vždy zveřejněno zde na stránkách. 

Aplikace o plzeňských domech

Chcete vědět vše o plzeňských domech? Vydali jsme aplikaci, která zájemcům poskytuje informace o všech domech historického jádra města. Stačí si ji při procházce městem zapnout a pomocí GPS lokalizace vám budou vyskakovat domy, kolem kterých zrovna půjdete. U každého domu je pak napsáno, kdy byl postaven, kým, v jakém slohu a další drobné informace a zajímavosti. Stáhněte si aplikaci a dejte nám vědět, co by se na ní ještě dalo zlepšit. Aplikace je zdarma určena jak pro turisty, tak obyvatele města. 

Vyšla kniha 100 Zajímavostí z Plzně před rokem 1989

Díky nakladatelství Starý most jsme vydali knihu, která ve 100 krátkých kapitolách provede čtenáře životem a běžnými reáliemi Plzně v období od roku 1948 do 1989. Kniha je ve volném prodeji v plzeňských knihkupectvích. 

  Staráme se o hradní zříceninu

Revitalizace a úprava zříceniny Věžka. Naším cílem je oživit zarostlou a neudržovanou zříceninu a vrátit jí trochu do života. Naše pokroky můžete sledovat na našich facebookových stránkách.

 

  

Archiv dalších našich činností naleznte zde.

 

Články ze všech sekcí
Pěvecké sbory - Díl 1. - Nová Česká píseň
Seriály

V rámci nově vzniklé sekce Hudba bychom vám chtěli přiblížit téma, které není blízké mnoha lidem, avšak skrývá mnoho zajímavých a obdivuhodných uskupení. Mluvím tedy o pěveckých sborech, které jsou často velmi opomíjeny, přesto patří mezi přední reprezentanty hudebního oboru u nás i v zahraničí. V prvním díle našeho seriálu bychom se chtěli věnovat plzeňskému pěveckému sboru Nová Česká píseň.

Rockabilly Meeting v Lampě
Hudba

V rámci otevření nové sekce Hudba bychom vás rádi pozvali tento pátek do Divadla Pod Lampou, kde se bude konat Rockabilly Meeting. Zahraje zde plzeňská rockabilly klasika Mordor´s Gang, pražští Slapdash a němečtí The Pinstripes. O žánru rockabilly a psychobilly můžete očekávat v blízkem čase samostatný článek. 

http://www.podlampou.cz/

Sekce hudby přichází!
Hudba

Stále pracujeme na nových věcech. Teď aktuálně jsme pro vás zprovoznili novou sekci s názvem Hudba. Naleznete zde aktuality z hudebního světa, zajímavé články o hudbě, pozvánky na akce, akce našeho interního sboru a tak dále. Doufáme, že se vám nová sekce bude líbit a že v ní naleznete to, co vás baví, popřípadě se do ní sami zapojíte.

Zvedněte hlavy: Díl osmý (Bezručova ulice)
Architektura - Blog

Náš nepravidelný seriál o krásách ulic Plzně se dočkal již osmého pokračování a dnes se společně vypravíme do ulice, která dříve nesla jméno Andělská a doposud je v ní populární kavárna mající toto jméno. Bude řeč o Bezručově ulici, která skrývá mnoho zajímavých a cenných architektonických památek, které stojí za zhlédnutí. Je to jedna z méně frekventovaných ulic měst a spíše než lidem patří autům, přesto však za navštívení stojí. Opět proto zvedněte společně s námi hlavy a pojďte objevovat známé město z neznámého pohledu.

Podej mi flétnu a zpívej.
Fórum

Rádi bychom vás pozvali na festival Arabské kultury, který již pátým ročníkem přinese do ulic Plzně svěží dech alternativní kultury a diskuze nejen o arabském světě. Tento ročník nese jméno „Podej mi flétnu a zpívej“. Festival bude zahájen už 4. dubna v 18:00 v obřadní síni plzeňské radnice.

V rámci celého festivalového týdne se setkáte s českými i zahraničními odborníky a umělci, budete moci ochutnat kulinářské speciality arabského světa, nebo si zatančit.  Program celé akce naleznete přímo na stránkách festivalu.

Architektura na vesnici - Díl třetí - MLS Kouřim
Architektura - Blog

Během našeho seriálu Architektura na vesnici bychom vám chtěli přiblížit také muzea lidových staveb neboli skanzeny, které se snaží lidovou architekturu zachovat a ochránit. Předmětem dnešního článku se stalo Muzeum lidových staveb Kouřim. Skanzen je tvořen devíti stavbami, které se vám budu snažit během několika dalších řádků popsat.

Kurt Vonnegut, Jr.
Povídkáři - Blog

Kurt Vonnegut, Jr., patří mezi velikány americké literatury, jež je často řazen mezi autory sci-fi, přesto to s tímto vymezením není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pro lepší pochopení Vonnegutova díla je zapotřebí znát myšlenky, události či aspekty jeho života. Právě na Vonnegutovu tvorbu měly vliv některé významné životní události, jež nejsou zcela známy, a odkazy lze na ně najít v jeho pracích, a právě pro jejich osvětlení vznikl tento článek.

Zvedněte hlavy: Díl sedmý (Rooseveltova ulice)
Architektura - Blog

Seriál Zvedněte hlavy, pokračuje již sedmým dílem, se kterým se tentokrát podíváme do Rooseveltovy ulice a na Rooseveltův most, kterým je zakončena. Plzeň je městem plným zajímavých příběhů, historie, tepoucím životem i tajemnými záhadami, které dotváří kolorit tohoto místa. To vše však můžeme poznat jen tehdy, když při chůzi po ulicích začneme vnímat více, než jen cíl své cesty, nebo časově pomíjivé výlohy obchodů. Když společně zvedneme hlavy a podíváme se kolem, zjistíme, že toto město je plné odkazů na doby minulé, výzev současnosti i nadějí. Pojďte s námi poznat další kousek Plzně. Pojďme společně opět zvednout hlavu.

PechaKucha Night v Olomouci!
Kreslíři

Vážení, stalo se něco úžasného! Sešla se ta správná parta lidí a vznikla PechaKucha Night Olomouc. Mladá, ještě neotrkaná, svěží a jarní! Přijďte se podívat, koho jsme si pro vás připravili pro první společný večer.

Zvedněte hlavy: Díl šestý (Riegrova ulice)
Architektura - Blog

Seriál Zvedněte hlavy má lidem ukázat, že města skrývají mnohem více, než jen obchody a ulice plné aut. Jsou to především živé cesty životy, historií a myšlením dob, kdy byly tvořeny. Skrývají umělecko-historické souvislosti, odkazy a naděje předešlých generací, ale také současnost a informace, které by se pro správně fungující města mohly hodit v budoucnu. To vše leží nad zamlženým a nedůležitým spodním patrem ulice plném obchodů a nevkusných reklam. Stačí pouze zvednout hlavu a podívat se na odkazy, které jak knihy v knihovně, trpělivě čekají, až je někdo přečte. Pojďte s námi opět na jednu procházku městem. Tentokrát zvedneme hlavy v Riegerově ulici.