PŘIHLÁŠENÍ



Zapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka mizející Plzní

Živě město znamená město měnící se, město, které se vyvíjí. Doku se bourá a staví je město aktivní a stále je v něm život. Přesto můžeme rozlišovat bourání prospěšné a zbytečné. Mnohdy nová stavby nepřinese nic pozitivního ani nového a nahradí potřebnou a důležitou stavbu. V rámci vycházky mizející Plzní, která se bude konat 25. září od 18:00 se podíváme na všechny tyto příklady v Plzni. Pojďte se projít místy, která se výrazně změnila.

Vycházková jednohubka

Pojďte s námi na nový odlehčený koncept komentované vycházky, která vás tentokrát provede pouze jedinou ulicí Plzně. Během hodiny poznáte, co vše zajímavého skrývá ulice Františkánská. Vycházka se bude konat 10. září od 18:00. V tomto článku se na ní můžete registrovat.

Přihláška na vycházku za tím nejlepším z Plzně

Rádi bychom vás pozvali na vycházku Za tím nejlepším z Plzně, která vás – jak už její název napovídá – vezme za těmi nejlepšími historkami, příběhy a památkami Plzně. Vycházka proběhne 5. září od 18:00. Poznáme ty nejzajímavější místa napříč historií a seznámí vás s tím, čeho si během procházky městem všímat. Vycházka je vhodná zejména pro ty, kdo na našich vycházkách ještě nebyli.

Vycházka plzeňskými portály

Portál – nejdůležitější umělecké a stavební vyjádření domu. Místo, kudy všichni prochází. Věc, kterou naleznete na domech měšťanů, činžácích i na kostelech a významných stavbách. Plzeň je dodnes bohatá na celou plejádu zajímavých i prostých portálů od gotiky po historizující slohy. Pojďte s námi poznat, jaké zajímavé vstupy do domů nám v Plzni zůstaly. Vycházka se bude konat 20. června od 18:00.

Vycházka po Slovanech a prohlídka kostela U Ježíška

Již 2. června se bude konat vycházka Po Slovanech, kde se budete moci seznámit s příběhy a zajímavostmi, které jsou ukryté v jedné z nejkrásnějších a nejvýstavnějších plzeňských čtvrtí. V neděli druhého června se sejdeme v 18:00 a tentokrát nás na závěr vycházky čeká malé překvapení – prohlídka kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kterou nám zprostředkuje pan Pavel Kozák, kterému tímto děkujeme.

Vítejte na stránkách Plzeňského Centra Filosofie a Umění z.s.

Seznam aktuálních článků vydaných ve všech sekcích naleznete na fóru.
 

Pomalu se můžete těšit na novou sezónu vycházek, které brzy vyhlásíme na našem facebooku. Oproti letům předchozím však budou probíhat i přednášky, kreativní workshopy a Science Café v našem novém prostoru na Americké 29, který sdílíme se Skautským institutem v Plzni. Sledujte náš facebook a tyto stránky, ať vám nic neuteče.

 

Natočili jsme video z Věžky

Science Café

Stali jsme se organizátory vědecky popularizačních přednášek Science Café, které budeme pořádat jednou měsíčně. Sledujte náš facebook, aby vám neutekly aktuální akce. 

Pořádáme kometované procházky po městě

Od roku 2017 pořádáme netradiční komentované vycházky po městě. Vycházky pořádáme na různá témata od nejstarší historie, přes divadelnictví, až po pátrání po zmizelých domech a čtvrtích Plzně. Vycházky jsou pořádány zdarma a pravidelně se konají od března do října. Aktuální info o nových vycházkách je vždy zveřejněno zde na stránkách. 

Aplikace o plzeňských domech

Chcete vědět vše o plzeňských domech? Vydali jsme aplikaci, která zájemcům poskytuje informace o všech domech historického jádra města. Stačí si ji při procházce městem zapnout a pomocí GPS lokalizace vám budou vyskakovat domy, kolem kterých zrovna půjdete. U každého domu je pak napsáno, kdy byl postaven, kým, v jakém slohu a další drobné informace a zajímavosti. Stáhněte si aplikaci a dejte nám vědět, co by se na ní ještě dalo zlepšit. Aplikace je zdarma určena jak pro turisty, tak obyvatele města. 

Vyšla kniha 100 Zajímavostí z Plzně před rokem 1989

Díky nakladatelství Starý most jsme vydali knihu, která ve 100 krátkých kapitolách provede čtenáře životem a běžnými reáliemi Plzně v období od roku 1948 do 1989. Kniha je ve volném prodeji v plzeňských knihkupectvích. 

  Staráme se o hradní zříceninu

Revitalizace a úprava zříceniny Věžka. Naším cílem je oživit zarostlou a neudržovanou zříceninu a vrátit jí trochu do života. Naše pokroky můžete sledovat na našich facebookových stránkách.

 

  

Archiv dalších našich činností naleznte zde.

 

Články ze všech sekcí
Kája Saudek aneb Komiksový král
Kreslíři - Blog

Představuji vám působivou výstavu českého kreslíře, ilustrátora a komiksového tvůrce, Káji Saudka. Za svůj dosavadní život vytvořil něco kolem dvaceti tisíc kreseb (!) a právě některé z nich se podařilo shromáždit na jednom místě. Olomouc hostuje první souhrnou výstavu tohoto umělce. Pojďte se se mnou podívat do nitra Muzea moderního umění.

Padlí hrdinové, část II. Martin Lang
Povídky

Ze spánku mě vytrhl rachotivý zvuk, pravděpodobně motorky, následovaný dupotem bot, pokřikováním a vůbec směsicí různých zvuků, venku se něco dělo. Pak se ozvalo zasyčení, které se postupně vzdalovalo až se po chvíli zase utlo, poznal jsem ten zvuk, byla to světlice. „Americana!“, zaslechl jsem křik, potom se rozštěkal kulomet. Bylo to tu, naši se vrátili...

Padlí hrdinové, část I. Martin Lang
Povídky

Naposledy jsem se rozhlédl okolo sebe a přejel rychlým pohledem kluky, co stáli vedle mě, nebylo jim víc jak dvacet let, a můj pohled opětovali. Pak se ozvala píšťalka a my se začali drápat nahoru, přesně v tom okamžiku začala z druhé strany zuřivá kulometná palba, která okamžitě smetla vojáka předemnou, nevím, jak se jmenoval a ani mě to nezajímalo, běžel jsem jako pominutý a srdce mi bušilo, jako když jsem poprvé viděl nahou holku...

Jízdárna ve Světcích u Tachova
Architektura - Blog

V rámci sekce architektura bych se chtěla na chvilku odklonit od našich běžících seriálů a přiblížit vám taje, které skrývá jedno monumentální dílo.  Předmětem mého článku se stala dominanta tachovského okresu, druhá největší jízdárna ve střední Evropě, která se nachází ve Světcích u Tachova. Netroufám si říci, jak velké povědomí o této národní kulturní památce po České republice koluje, ale míním, že moc velké není, proto jsem se rozhodla vám tento skvost představit.

Architektura na vesnici - Díl druhý - Proškův mlýn
Architektura - Blog

V rámci seriálu Architektura na vesnici vám přinášíme další článek zabývající se touto tématikou. Lidovou architekturu nemusíme hledat jen ve skanzenech či vesničkách v jižních Čechách. Historické a architektonické památky nalezneme také v přírodě a to třeba kolem menších či větších českých toků. Síla vody se využívala pro pohon mlýnů a právě o jednom pojednává i následující článek.

Zvedněte hlavy: Díl pátý (Pražská ulice I.)
Architektura - Blog

Plzeň byla stavěna jako centrum západní části českého státu a měla se stát centrem správním, obchodním i centrem panovníkovi moci. Byla postavena strategicky, na soutoku nejen čtyř řek, ale i na styku několika důležitých cest. Některé cesty byly dokonce mírně upraveny, aby směřovaly přes Plzeň. V našem architektonicko-historickém seriálu o plzeňských ulicích se podíváme na jednu ulici, která byla zároveň i významnou spojnicí s okolním světem a vždy zůstávala pulsující tepnou, ať už tam jezdily kočáry, nebo auta a tramvaje. V tomto díle se budeme zabývat Pražskou ulicí, která byla považována za nejvýznamnější vstup do města. Z dob minulých si zachovala i něco z nyní již vzácného plzeňského opevnění. Zároveň se stala i výstavním prostorem pro novou výstavbu v devatenáctém století. Dodnes si zachovala mnohé cenné relikty a památky na doby minulé a i dnes je stále rušnou ulicí, která neumřela pod koly aut, jako mnohé jiné. Pojďme tedy společně již po páté zvednout hlavy a podívat se na krásy Pražské ulice.

Boris a Arkadij Strugačtí
Povídkáři - Blog

Bratři Strugačtí svou tvorbou oživili ruskou vědeckofantastickou literaturu a vnesli do ní mnoho nových myšlenek a témat. Svou prózu publikovali od padesátých let minulého století do let osmdesátých. Do širšího povědomí se dostali díky novele Piknik u cesty, která posloužila jako námět pro film Stalker od ruského režiséra Andreje Tarkovského nebo pro populární počítačovou hru S.T.A.L.K.E.R. Ovšem i jejich další tvorba si zaslouží příslušnou pozornost.

Architektura na vesnici- Díl první - Selské baroko
Architektura - Blog

Na začátek našeho seriálu Architektura na vesnici bychom vám chtěli představit něco známějšího. Popudem pro sepsání právě tohoto článku byla návštěva jižních Čech, kde mě okouzlila tamější lidová architektura. Předmětem mého článku je představení a přiblížení stavebního slohu nazývaného „selské baroko“. Příkladem uvádím dvě jihočeské vesnice Holašovice a Záboří. Samozřejmě tyto dvě obce nejsou zcela jediné. Další architektonické památky z tohoto období si představíme v některém z pokračování.  

Zimní povídková soutěž
Povídkáři

V rámci sekce Povídkáři, jsme připravili povídkovou soutěž. Tedy soutěž, jde spíše o vzájemně inspirační povídkovou výzvu. Princip je jednoduchý. Jsou ustanovena dvě témata a je na vás, těch, co rádi píšete povídky, zda tyto témata, přijmete za své a přidáte se s námi do klání autorů.

Více v článku.

Zimní povídková soutěž
Povídky

V rámci sekce Povídkáři, jsme připravili povídkovou soutěž. Tedy soutěž, jde spíše o vzájemně inspirační povídkovou výzvu. Princip je jednoduchý. Jsou ustanovena tři témata a je na vás, těch, co rádi píšete povídky, zda tyto témata, přijmete za své a přidáte se s námi do klání autorů.