PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka mizející Plzní

Živě město znamená město měnící se, město, které se vyvíjí. Doku se bourá a staví je město aktivní a stále je v něm život. Přesto můžeme rozlišovat bourání prospěšné a zbytečné. Mnohdy nová stavby nepřinese nic pozitivního ani nového a nahradí potřebnou a důležitou stavbu. V rámci vycházky mizející Plzní, která se bude konat 25. září od 18:00 se podíváme na všechny tyto příklady v Plzni. Pojďte se projít místy, která se výrazně změnila.

Vycházková jednohubka

Pojďte s námi na nový odlehčený koncept komentované vycházky, která vás tentokrát provede pouze jedinou ulicí Plzně. Během hodiny poznáte, co vše zajímavého skrývá ulice Františkánská. Vycházka se bude konat 10. září od 18:00. V tomto článku se na ní můžete registrovat.

Přihláška na vycházku za tím nejlepším z Plzně

Rádi bychom vás pozvali na vycházku Za tím nejlepším z Plzně, která vás – jak už její název napovídá – vezme za těmi nejlepšími historkami, příběhy a památkami Plzně. Vycházka proběhne 5. září od 18:00. Poznáme ty nejzajímavější místa napříč historií a seznámí vás s tím, čeho si během procházky městem všímat. Vycházka je vhodná zejména pro ty, kdo na našich vycházkách ještě nebyli.

Vycházka plzeňskými portály

Portál – nejdůležitější umělecké a stavební vyjádření domu. Místo, kudy všichni prochází. Věc, kterou naleznete na domech měšťanů, činžácích i na kostelech a významných stavbách. Plzeň je dodnes bohatá na celou plejádu zajímavých i prostých portálů od gotiky po historizující slohy. Pojďte s námi poznat, jaké zajímavé vstupy do domů nám v Plzni zůstaly. Vycházka se bude konat 20. června od 18:00.

Vycházka po Slovanech a prohlídka kostela U Ježíška

Již 2. června se bude konat vycházka Po Slovanech, kde se budete moci seznámit s příběhy a zajímavostmi, které jsou ukryté v jedné z nejkrásnějších a nejvýstavnějších plzeňských čtvrtí. V neděli druhého června se sejdeme v 18:00 a tentokrát nás na závěr vycházky čeká malé překvapení – prohlídka kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kterou nám zprostředkuje pan Pavel Kozák, kterému tímto děkujeme.

Vítejte na stránkách Plzeňského Centra Filosofie a Umění z.s.

Seznam aktuálních článků vydaných ve všech sekcích naleznete na fóru.
 

Pomalu se můžete těšit na novou sezónu vycházek, které brzy vyhlásíme na našem facebooku. Oproti letům předchozím však budou probíhat i přednášky, kreativní workshopy a Science Café v našem novém prostoru na Americké 29, který sdílíme se Skautským institutem v Plzni. Sledujte náš facebook a tyto stránky, ať vám nic neuteče.

 

Natočili jsme video z Věžky

Science Café

Stali jsme se organizátory vědecky popularizačních přednášek Science Café, které budeme pořádat jednou měsíčně. Sledujte náš facebook, aby vám neutekly aktuální akce. 

Pořádáme kometované procházky po městě

Od roku 2017 pořádáme netradiční komentované vycházky po městě. Vycházky pořádáme na různá témata od nejstarší historie, přes divadelnictví, až po pátrání po zmizelých domech a čtvrtích Plzně. Vycházky jsou pořádány zdarma a pravidelně se konají od března do října. Aktuální info o nových vycházkách je vždy zveřejněno zde na stránkách. 

Aplikace o plzeňských domech

Chcete vědět vše o plzeňských domech? Vydali jsme aplikaci, která zájemcům poskytuje informace o všech domech historického jádra města. Stačí si ji při procházce městem zapnout a pomocí GPS lokalizace vám budou vyskakovat domy, kolem kterých zrovna půjdete. U každého domu je pak napsáno, kdy byl postaven, kým, v jakém slohu a další drobné informace a zajímavosti. Stáhněte si aplikaci a dejte nám vědět, co by se na ní ještě dalo zlepšit. Aplikace je zdarma určena jak pro turisty, tak obyvatele města. 

Vyšla kniha 100 Zajímavostí z Plzně před rokem 1989

Díky nakladatelství Starý most jsme vydali knihu, která ve 100 krátkých kapitolách provede čtenáře životem a běžnými reáliemi Plzně v období od roku 1948 do 1989. Kniha je ve volném prodeji v plzeňských knihkupectvích. 

  Staráme se o hradní zříceninu

Revitalizace a úprava zříceniny Věžka. Naším cílem je oživit zarostlou a neudržovanou zříceninu a vrátit jí trochu do života. Naše pokroky můžete sledovat na našich facebookových stránkách.

 

  

Archiv dalších našich činností naleznte zde.

 

Články ze všech sekcí
Český literární underground 2 – Ivan „Magor“ Jirous
Povídkáři - Blog

Již v minulém díle tohoto seriálu byla zmíněna osoba, která iniciovala vznik českého undergroundu. Ivan Martin Jirous byl ideovým vůdcem a bez něho by underground nedostal svou formu. Dalo by se říci, že byl českým prototypem prokletého básníka - pro podobně smýšlející osoby působil jako vzor, protože se nebál prakticky ničeho.

Zvedněte hlavy: Díl čtvrtý (Dřevěná a Zbrojnická ulice)
Architektura - Blog

Po jisté odmlce způsobené velkým vytížením celého týmu PCFU se vrací seriál Zvedněte hlavy, který ve svém čtvrtém pokračování naváže na již prošlé ulice a společně se vydáme od Františkánské ulice, kterou jsme prošli v minulém díle dolů ulicí Zbrojnickou, projdeme Křižíkovy sady a podíváme se do ulice Pražské. Po té dvou měsíční odmlce, kterou seriál prodělal, se sluší připomenout jeho cíle. Zvedněte hlavy chce ukazovat detaily a zajímavosti plzeňských ulic, které povětšinou nepovšimnuty vzhlížejí z vyšších pater ulic, nepoznamenané nevkusným spodním prodejním patrem ulice a vyprávějící často velice zajímavou historii míst, ulic i celého města. Pojďte tedy do ulic města a nedívejte se jen do výloh a zvedněte, společně s námi, hlavy.

Vánoční koncert Město Touškov 2013
Fórum

Rádi bychom Vás touto cestou pozvali na již druhý ročník námi pořádaného Vánočního koncertu, který proběhne v sobotu 21. prosince 2013 v příjemném prostředí kostela sv. Jana Křtitele v Městě Touškově. Jste srdečně zváni prožít poslední předvánoční víkend v klidu a ve sváteční atmosféře touškovského kostela a společně s námi si zazpívat několik vánočních koled. Veškeré důležité informace naleznete na facebookové události akce. Těšíme se s vámi na viděnou a přejeme krásné prožití vánočních svátků.

Vánoční Bizzar Bazaar
Kalendář akcí

Tentokrát v úterý (většinou to byla středa) 17. prosince se bude konat letošní poslední Bizzar Bazaar. Již tradičně se můžete vydat do Papírny. Akce probíhá od 15:00 do 20:00. K sehnání bude řada designových i „sekáčových“ věcí, takže výběr by měl být široký. Vánoční bazar bývá o něco lepší než ty, které probíhají přes rok. Asi je to i tou přicházející vánoční atmosférou. Samozřejmě opět platí, že kdo dřív přijde…

Tisková zpráva Plzeňského Centra Filosofie a Umění o první PCFU SketchBattle
PCFU pro veřejnost

Ve čtvrtek 5. prosince 2013 proběhla v restauraci Plachetnice první SketchBattle, tedy kreslící bitva, kterou pořádalo Plzeňské Centrum Filosofie a Umění. Tato přátelská soutěž mezi mladými umělci si kladla hned několik cílů. Prvním bylo zavést tradici takovýchto veřejných tvůrčích soutěží a dostat mladé umění na ulice města. Druhým pak je postupné rozrůstání témat, výrazů a kresebných technik v rámci SketchBattle, které i se spoluprací s významnými osobnostmi malířství a kresby, pomohou lidem ukázat všechna zákoutí kreslení, malování a tvoření grafiky.

První PCFU SketchBattle už dnes
PCFU pro veřejnost

Právě dnes se bude v restauraci Plachetnice ve Veleslavínově 22 konat první SketchBattle pořádaná naším Plzeňským Centrem Filosofie a Umění. Jak už bylo řečeno dříve, SketchBattle je mezinárodní formát přátelské kreslící bitvy mezi umělci. My jsme chtěli, aby to byla trochu jiná bitva a řekli jsme si, že jí dáme příležitost ukázat se v rámci ní mladým začínajícím studentům umění. Ať jde o studenty Umělecké školy Zámeček, nebo Ústavu Umění a Designu ZČU, bude tím tato kreslící bitva hodně mladá a plná energie.

Vánoční S.O.B market
Kalendář akcí

neboli sell or buy : fashion jam je vánoční market, který se bude konat v prostorách bývalého nádraží (půlka ještě normálně funguje) Jižní předměstí Moving Station dne 11.12. od 14:00 do 19:00. Vstupné bude symbolických 10kč. Těšit se můžete i na doprovodný program a něco malého k zakousnutí v podání Fresh Bistra Kantýna.

Pechakucha je zpět
Fórum

V pořadí již sedmá plzeňská Pechakucha je tu a opět se s ní podíváme do dalších zajímavých prostor Plzně. Tato akce je charakterizována formátem 20x20 - tedy dvacet slajdů po dvaceti sekundách dávajících prostor zajímavým hostům, kteří jej využijí pro propagaci se zajímavými projekty, za kterými stojí.

Tentokrát se s Pechakuchou podíváme do poněkud skrytého kostela Korandova sboru, jehož kopule je zapasovaná v zadních traktech domů kolem plzeňského Mráčku. Akce se bude konat 29. Listopadu od 20:20 a my vám doporučujeme ji navštívit. Seznam hostů i další informace naleznete na události založené na facebooku, nebo přímo na stránkách.

První PCFU sketchbattle
Fórum

Přijít k plátnu, dostat fix, téma a jít kreslit. Omezeni časem, doprovázeni dobrou hudbou a nadšeným povzbuzováním publikem. Takové jsou SketchBattle pořádané ve světě i u nás. Nabízí vám nyní něco podobného. Rozhodli jsme se uspořádat první PCFU SketchBattle pro Plzeň!

Již brzy vám přineseme podrobné informace, ale už nyní vás upozorňujeme, abyste na Mikuláše, 5. prosince od 19:00 měli zarezervovaný čas na kreslící bitvu, která bude mít spád, bude nápaditá a rozhodně bude plná kreativity a zábavy. Akce se bude konat v restauraci Plachetnice.

Pro zatím sledujte tyto stránky, nebo se událost k tomu pořádanou na facebooku.

Seriál Architektura na vesnici - Úvod
Architektura - Blog

Sekce architektury si pro Vás připravila již druhý seriál. Pod názvem Architektura na vesnici se budeme snažit vám přiblížit nádhery, taje a rozmanitosti české vesnice. Opomíjena nebude především lidová architektura, která má na našem území velmi bohatou historii, osobitý ráz a skvělou zachovalost. S lidovou architekturou se nám budou prolínat skanzeny, jakožto muzea lidové architektury. Neuniknou nám však také ani různé maličkosti a zajímavosti z našich vesnic, o kterých se dozvíte v průběhu našeho seriálu.