PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka za zbořenými památkami: Trochu jinak

Přijměte pozvání na komentovanou vycházku za zbořenými památkami Plzně, která vás tentokrát vezme netradiční trasou a podíváte se tak i na aktuální bourání jednoho z cenných domů Plzně. Budeme mít doslova poslední možnost jej spatřit. Vycházka se bude konat proto o půl hodiny dříve, než bylo avizováno na facebooku. Sejdeme se tak 13. května již v 17:30. Zde se můžete registrovat.

Pojďte s námi za vodou

Voda a město. Velké téma, obzvláště pro Plzeň. Přijměte pozvání na speciální komentovanou vycházku, která vás 7. května od 18:00 vezme za vodou Plzně. Na vycházku je potřeba se registrovat, otevíráme proto registraci pro třicet z vás.

Zveme vás na vycházku kolem prostoru U Jána

Další komentovaná vycházka povede kolem prostoru zvaného U Jána. Dnešní rozsáhlá křižovatka nese jméno sochy sv. Jana Nepomuckého a rozhodně to není jediná zajímavost, která se s tímto významným prostorem Plzně spojuje. Proto neváhejte a přidejte se k nám 26. dubna od 18:00, kdy vycházka začne. Zde se můžete přihlásit, kapacita je opět 30 míst.

REGISTRACE: Za legendami a historkami

Již v neděli 21. dubna od 19:00 vás vezmeme za legendami, historkami a příběhy Plzně. Kdysi živé město bylo plné příběhů a povídaček, které měly mnohdy edukativní charakter, mnohdy byly pro pobavení a jindy skrývaly kus historie Plzně. Pojďme tyto příběhy společně poznat. Registrace je otevřena již tradičně pro prvních třicet z vás.

Registrace na vycházku po hradbách

Právě otevíráme registraci třiceti volných míst na vycházku po hradbách, která proběhne 11. dubna od 18:00. Vycházka vás zavede za zbytky fortifikací, bran a věží, které se ještě nacházejí v Plzni. Společně objevíme již z velké části zbouraný fascinující opevňovací systém Plzně, který kdysi budil respekt a byl význačným technickým dílem.

Vítejte na stránkách Plzeňského Centra Filosofie a Umění z.s.

Seznam aktuálních článků vydaných ve všech sekcích naleznete na fóru.
 

7. května
Proběhne vycházka Za vodou, registrace na tuto vycházku bude 28. dubna kolem osmé hodiny večerní.

8. května
Společně se Skautským institutem vás zveme na vycházku Údolím Berounky až na zříceninu hradu Věžka.

18. května
Proběhnou Plzeňské dvorky, kde připravujeme speciální hravý program.

Natočili jsme video z Věžky

Cyklus přednášek Plzeňská 60'

Plzeňská Šedesátka je cyklus popularizačních přednášek zabývajících se vědou, kulturou a historií. 

Pořádáme kometované procházky po městě

Od roku 2017 pořádáme netradiční komentované vycházky po městě. Vycházky pořádáme na různá témata od nejstarší historie, přes divadelnictví, až po pátrání po zmizelých domech a čtvrtích Plzně. Vycházky jsou pořádány zdarma a pravidelně se konají od března do října. Aktuální info o nových vycházkách je vždy zveřejněno zde na stránkách. 

Aplikace o plzeňských domech

Chcete vědět vše o plzeňských domech? Vydali jsme aplikaci, která zájemcům poskytuje informace o všech domech historického jádra města. Stačí si ji při procházce městem zapnout a pomocí GPS lokalizace vám budou vyskakovat domy, kolem kterých zrovna půjdete. U každého domu je pak napsáno, kdy byl postaven, kým, v jakém slohu a další drobné informace a zajímavosti. Stáhněte si aplikaci a dejte nám vědět, co by se na ní ještě dalo zlepšit. Aplikace je zdarma určena jak pro turisty, tak obyvatele města. 

Vyšla kniha 100 Zajímavostí z Plzně před rokem 1989

Díky nakladatelství Starý most jsme vydali knihu, která ve 100 krátkých kapitolách provede čtenáře životem a běžnými reáliemi Plzně v období od roku 1948 do 1989. Kniha je ve volném prodeji v plzeňských knihkupectvích. 

  Staráme se o hradní zříceninu

Revitalizace a úprava zříceniny Věžka. Naším cílem je oživit zarostlou a neudržovanou zříceninu a vrátit jí trochu do života. Naše pokroky můžete sledovat na našich facebookových stránkách.

 

  

Archiv dalších našich činností naleznte zde.

 

Články ze všech sekcí
První PCFU SketchBattle už dnes
PCFU pro veřejnost

Právě dnes se bude v restauraci Plachetnice ve Veleslavínově 22 konat první SketchBattle pořádaná naším Plzeňským Centrem Filosofie a Umění. Jak už bylo řečeno dříve, SketchBattle je mezinárodní formát přátelské kreslící bitvy mezi umělci. My jsme chtěli, aby to byla trochu jiná bitva a řekli jsme si, že jí dáme příležitost ukázat se v rámci ní mladým začínajícím studentům umění. Ať jde o studenty Umělecké školy Zámeček, nebo Ústavu Umění a Designu ZČU, bude tím tato kreslící bitva hodně mladá a plná energie.

Vánoční S.O.B market
Kalendář akcí

neboli sell or buy : fashion jam je vánoční market, který se bude konat v prostorách bývalého nádraží (půlka ještě normálně funguje) Jižní předměstí Moving Station dne 11.12. od 14:00 do 19:00. Vstupné bude symbolických 10kč. Těšit se můžete i na doprovodný program a něco malého k zakousnutí v podání Fresh Bistra Kantýna.

Pechakucha je zpět
Fórum

V pořadí již sedmá plzeňská Pechakucha je tu a opět se s ní podíváme do dalších zajímavých prostor Plzně. Tato akce je charakterizována formátem 20x20 - tedy dvacet slajdů po dvaceti sekundách dávajících prostor zajímavým hostům, kteří jej využijí pro propagaci se zajímavými projekty, za kterými stojí.

Tentokrát se s Pechakuchou podíváme do poněkud skrytého kostela Korandova sboru, jehož kopule je zapasovaná v zadních traktech domů kolem plzeňského Mráčku. Akce se bude konat 29. Listopadu od 20:20 a my vám doporučujeme ji navštívit. Seznam hostů i další informace naleznete na události založené na facebooku, nebo přímo na stránkách.

První PCFU sketchbattle
Fórum

Přijít k plátnu, dostat fix, téma a jít kreslit. Omezeni časem, doprovázeni dobrou hudbou a nadšeným povzbuzováním publikem. Takové jsou SketchBattle pořádané ve světě i u nás. Nabízí vám nyní něco podobného. Rozhodli jsme se uspořádat první PCFU SketchBattle pro Plzeň!

Již brzy vám přineseme podrobné informace, ale už nyní vás upozorňujeme, abyste na Mikuláše, 5. prosince od 19:00 měli zarezervovaný čas na kreslící bitvu, která bude mít spád, bude nápaditá a rozhodně bude plná kreativity a zábavy. Akce se bude konat v restauraci Plachetnice.

Pro zatím sledujte tyto stránky, nebo se událost k tomu pořádanou na facebooku.

Seriál Architektura na vesnici - Úvod
Architektura - Blog

Sekce architektury si pro Vás připravila již druhý seriál. Pod názvem Architektura na vesnici se budeme snažit vám přiblížit nádhery, taje a rozmanitosti české vesnice. Opomíjena nebude především lidová architektura, která má na našem území velmi bohatou historii, osobitý ráz a skvělou zachovalost. S lidovou architekturou se nám budou prolínat skanzeny, jakožto muzea lidové architektury. Neuniknou nám však také ani různé maličkosti a zajímavosti z našich vesnic, o kterých se dozvíte v průběhu našeho seriálu.

Haló, jste tu se mnou?
Kreslíři

Kreslíři se rozbíhají! Pojďte se přidat a potvrdit svoji účast, ať můžeme co nejdříve začít! Čeká nás možná krátká, možná dělíš cesta, plná ořezávání, gumování, tvoření a radosti. V tomto miničlánku se dozvíte více.

Organizace aneb Kdo tu je?
Kreslíři - Blog

Pár organizačních věcí na vás, pár organizačních věcí na mne. Web byl založen a běží (díky Veru) z nějakých vyšších důvodů, proto nač otálet? Než však zečneme, zjistíme, kdo do toho půjde se mnou (?).

Zvedněte hlavy: Díl třetí (Františkánská ulice)
Architektura - Blog

Seriál Zvedněte hlavy, si klade za cíl ukázat, že ulice měst jsou krásné hlavně nad běžným pohledem běžného chodce. Když člověk pozvedne hlavu nad nudné a fádní výlohy současných obchodů, spatří kolik vznešenosti, krásy a zajímavostí se skrývá jen pár metrů nad ulicí. V minulých dílech jsme prošli Ulici Smetanovu a ulici Dominikánskou. Shodou okolností jsou to ulice, kde bývaly dva plzeňské kláštery, po nichž jsou pojmenované. Abychom tuto klášterní tématiku uzavřeli, v dnešním díle se podíváme do ulice Františkánská, taktéž pojmenované po doposud stojícím klášteře.

Cormac McCarthy
Povídkáři - Blog

Cormac McCarthy je prozaik, kterého můžeme zařadit mezi americké jižanské spisovatele. Jeho romány a nejen ty, jsou velmi oblíbené jak u čtenářů, tak u kritiků a jeho díla se dostávají i do povědomí českých čtenářů. McCarthyho motivy se často mohou jevit jako velmi kontroverzní, což může být spojeno i s jeho jedinečným stylem psaní a vyobrazováním příběhu. Lze jej zařadit mezi věhlasné americké autory, přestou nás není tak známý, což je škoda. Také proto se vám pokusím život a dílo tohoto autora alespoň trochu přiblížit.

„I v české krajině je možné být průzkumníkem“ Rozhovor s Martinem Milichovským
Fórum - Blog

Náhody jsou občas cestou k poznání velice zajímavých skutečností, nebo lidí. A náhoda byla i u dnešního rozhovoru s člověkem, který svůj volný čas poslední dobou zasvěcuje zkoumání české krajiny a hledání malých památek. Jedna moje kamarádka (Z PCFU ji znáte jako Maiu Vacurovou) mi jen tak mimochodem pověděla o svém kamarádovi, který pořádá výlety, během nichž se snaží najít a zmapovat zapomenuté křížky, boží muka a malé památky v krajině. Řekl jsem si, že tohle je hodně zajímavé, už jen proto, že jsem se kdysi o něco podobného pokoušel. Slovo dalo slovo a dnes vám přináším rozhovor s Kelvinem.