PŘIHLÁŠENÍ



Zapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka mizející Plzní

Živě město znamená město měnící se, město, které se vyvíjí. Doku se bourá a staví je město aktivní a stále je v něm život. Přesto můžeme rozlišovat bourání prospěšné a zbytečné. Mnohdy nová stavby nepřinese nic pozitivního ani nového a nahradí potřebnou a důležitou stavbu. V rámci vycházky mizející Plzní, která se bude konat 25. září od 18:00 se podíváme na všechny tyto příklady v Plzni. Pojďte se projít místy, která se výrazně změnila.

Vycházková jednohubka

Pojďte s námi na nový odlehčený koncept komentované vycházky, která vás tentokrát provede pouze jedinou ulicí Plzně. Během hodiny poznáte, co vše zajímavého skrývá ulice Františkánská. Vycházka se bude konat 10. září od 18:00. V tomto článku se na ní můžete registrovat.

Přihláška na vycházku za tím nejlepším z Plzně

Rádi bychom vás pozvali na vycházku Za tím nejlepším z Plzně, která vás – jak už její název napovídá – vezme za těmi nejlepšími historkami, příběhy a památkami Plzně. Vycházka proběhne 5. září od 18:00. Poznáme ty nejzajímavější místa napříč historií a seznámí vás s tím, čeho si během procházky městem všímat. Vycházka je vhodná zejména pro ty, kdo na našich vycházkách ještě nebyli.

Vycházka plzeňskými portály

Portál – nejdůležitější umělecké a stavební vyjádření domu. Místo, kudy všichni prochází. Věc, kterou naleznete na domech měšťanů, činžácích i na kostelech a významných stavbách. Plzeň je dodnes bohatá na celou plejádu zajímavých i prostých portálů od gotiky po historizující slohy. Pojďte s námi poznat, jaké zajímavé vstupy do domů nám v Plzni zůstaly. Vycházka se bude konat 20. června od 18:00.

Vycházka po Slovanech a prohlídka kostela U Ježíška

Již 2. června se bude konat vycházka Po Slovanech, kde se budete moci seznámit s příběhy a zajímavostmi, které jsou ukryté v jedné z nejkrásnějších a nejvýstavnějších plzeňských čtvrtí. V neděli druhého června se sejdeme v 18:00 a tentokrát nás na závěr vycházky čeká malé překvapení – prohlídka kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kterou nám zprostředkuje pan Pavel Kozák, kterému tímto děkujeme.

Vítejte na stránkách Plzeňského Centra Filosofie a Umění z.s.

Seznam aktuálních článků vydaných ve všech sekcích naleznete na fóru.
 

Pomalu se můžete těšit na novou sezónu vycházek, které brzy vyhlásíme na našem facebooku. Oproti letům předchozím však budou probíhat i přednášky, kreativní workshopy a Science Café v našem novém prostoru na Americké 29, který sdílíme se Skautským institutem v Plzni. Sledujte náš facebook a tyto stránky, ať vám nic neuteče.

 

Natočili jsme video z Věžky

Science Café

Stali jsme se organizátory vědecky popularizačních přednášek Science Café, které budeme pořádat jednou měsíčně. Sledujte náš facebook, aby vám neutekly aktuální akce. 

Pořádáme kometované procházky po městě

Od roku 2017 pořádáme netradiční komentované vycházky po městě. Vycházky pořádáme na různá témata od nejstarší historie, přes divadelnictví, až po pátrání po zmizelých domech a čtvrtích Plzně. Vycházky jsou pořádány zdarma a pravidelně se konají od března do října. Aktuální info o nových vycházkách je vždy zveřejněno zde na stránkách. 

Aplikace o plzeňských domech

Chcete vědět vše o plzeňských domech? Vydali jsme aplikaci, která zájemcům poskytuje informace o všech domech historického jádra města. Stačí si ji při procházce městem zapnout a pomocí GPS lokalizace vám budou vyskakovat domy, kolem kterých zrovna půjdete. U každého domu je pak napsáno, kdy byl postaven, kým, v jakém slohu a další drobné informace a zajímavosti. Stáhněte si aplikaci a dejte nám vědět, co by se na ní ještě dalo zlepšit. Aplikace je zdarma určena jak pro turisty, tak obyvatele města. 

Vyšla kniha 100 Zajímavostí z Plzně před rokem 1989

Díky nakladatelství Starý most jsme vydali knihu, která ve 100 krátkých kapitolách provede čtenáře životem a běžnými reáliemi Plzně v období od roku 1948 do 1989. Kniha je ve volném prodeji v plzeňských knihkupectvích. 

  Staráme se o hradní zříceninu

Revitalizace a úprava zříceniny Věžka. Naším cílem je oživit zarostlou a neudržovanou zříceninu a vrátit jí trochu do života. Naše pokroky můžete sledovat na našich facebookových stránkách.

 

  

Archiv dalších našich činností naleznte zde.

 

Články ze všech sekcí
Haló, jste tu se mnou?
Kreslíři

Kreslíři se rozbíhají! Pojďte se přidat a potvrdit svoji účast, ať můžeme co nejdříve začít! Čeká nás možná krátká, možná dělíš cesta, plná ořezávání, gumování, tvoření a radosti. V tomto miničlánku se dozvíte více.

Organizace aneb Kdo tu je?
Kreslíři - Blog

Pár organizačních věcí na vás, pár organizačních věcí na mne. Web byl založen a běží (díky Veru) z nějakých vyšších důvodů, proto nač otálet? Než však zečneme, zjistíme, kdo do toho půjde se mnou (?).

Zvedněte hlavy: Díl třetí (Františkánská ulice)
Architektura - Blog

Seriál Zvedněte hlavy, si klade za cíl ukázat, že ulice měst jsou krásné hlavně nad běžným pohledem běžného chodce. Když člověk pozvedne hlavu nad nudné a fádní výlohy současných obchodů, spatří kolik vznešenosti, krásy a zajímavostí se skrývá jen pár metrů nad ulicí. V minulých dílech jsme prošli Ulici Smetanovu a ulici Dominikánskou. Shodou okolností jsou to ulice, kde bývaly dva plzeňské kláštery, po nichž jsou pojmenované. Abychom tuto klášterní tématiku uzavřeli, v dnešním díle se podíváme do ulice Františkánská, taktéž pojmenované po doposud stojícím klášteře.

Cormac McCarthy
Povídkáři - Blog

Cormac McCarthy je prozaik, kterého můžeme zařadit mezi americké jižanské spisovatele. Jeho romány a nejen ty, jsou velmi oblíbené jak u čtenářů, tak u kritiků a jeho díla se dostávají i do povědomí českých čtenářů. McCarthyho motivy se často mohou jevit jako velmi kontroverzní, což může být spojeno i s jeho jedinečným stylem psaní a vyobrazováním příběhu. Lze jej zařadit mezi věhlasné americké autory, přestou nás není tak známý, což je škoda. Také proto se vám pokusím život a dílo tohoto autora alespoň trochu přiblížit.

„I v české krajině je možné být průzkumníkem“ Rozhovor s Martinem Milichovským
Fórum - Blog

Náhody jsou občas cestou k poznání velice zajímavých skutečností, nebo lidí. A náhoda byla i u dnešního rozhovoru s člověkem, který svůj volný čas poslední dobou zasvěcuje zkoumání české krajiny a hledání malých památek. Jedna moje kamarádka (Z PCFU ji znáte jako Maiu Vacurovou) mi jen tak mimochodem pověděla o svém kamarádovi, který pořádá výlety, během nichž se snaží najít a zmapovat zapomenuté křížky, boží muka a malé památky v krajině. Řekl jsem si, že tohle je hodně zajímavé, už jen proto, že jsem se kdysi o něco podobného pokoušel. Slovo dalo slovo a dnes vám přináším rozhovor s Kelvinem.

Mini S.O.B. market
Móda

Ve foyer Měšťanské besedy se bude 9. a 10. listopadu konat mini S.O.B market. Pozvánka na facebooku tvrdí, že market se koná od 10.00 do 18.00, ale jestli můžu radit, je lepší přijít dříve než později, tak jak to u podobných akcí bývá. Kdo dřív přijde… Znáte to. Pořádán je v rámci festivalu nejen animovaného filmu Podzimní sklizeň.  Jde o menšího bráchu většího S.O.B. marketu, který se koná na Jižáku a vznikl jako odnož od Bizzar Bazaaru.

Zaniklé a chátrající kostely
Fórum

Plzeň 2015 a Ústav umění a designu Západočeské univerzity pořádají akci Zaniklé a ohrožené kostely. Letos nás v rámci této akce čekají dvě hlavní vernisáže zaměřené na zapomenuté a chátrající kostely v plzeňském kraji.

První se bude konat už v pátek 8. Listopadu od 16:00 a dozvíme se tam z úst Kristýny Kužvartové něco o chátrající čtyřboké kapli sv. Jana Nepomuckého stojící u vsi Loreta. Druhá vernisáž proběhne ve středu 27. Listopadu a František Dvořák si pro vás připraví povídání o kostele sv. Bartoloměje v Pořejově u Tachova.

Více informaci o konané akci naleznete na stránkách EHMK 2015.

Chudenický geokapling
Fórum - Blog

Geokapling (čte se normálně geokaplink) je taková menší česká obdoba geocachingu. Jen k ní nepotřebujete GPS. Pro ty méně náročné úplně postačí papírová mapa. A co vlastně hledáme? Křížky, boží muka, smírčí kříže, kaple, pomníky… Je toho hodně. Možná by se to dalo shrnout jako zapomenuté památky v krajině. Někdy je hledání snadné, když lezeme po čtyřech ke kříži, tak obtížné a jindy zcela neúspěšné. Pak se uklidňujeme heslem „Důležitý není cíl, ale cesta.“ A co z toho máme? Nic. Dobrý pocit a fajn procházku.

Nový článek o kloboucích
Móda

Rádi bychom vás informovali o novém článku v sekci módy, který vám přináší zajímavé shrnutí minulosti, současnosti i budoucnosti klobouků. Jak jste na tom vy, máte rádi klobouky, nosíte je, nebo je považujete za přežitek. Každopádně doporučejeme tento článek.

Klobouky
Móda - Blog

Podle mě je velká škoda, že už ho na ulici prakticky nepotkáme. Jak u žen, tak u mužů. Nevím, čím to je. Možná pohodlností. Přeci jen, klobouk je další „zbytečný“ doplněk, který by měl alespoň trochu ladit se zbytkem a to vyžaduje přemýšlení. Dalším důvodem může být to, že mladší ročníky (třeba pod 50 let) mají zafixováno, že klobouk je jen pro staré. No schválně. Kolikrát za den potkáte někoho v klobouku? Jednou nebo dvakrát? A to ještě jeden s těch případů bude stará elegantní paní a druhý bude puberťačka, která je s kloboukem mnohem víc cool a rebelka, ale ve skutečnosti vypadá spíš zoufale.