PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Vycházka mizející Plzní

Živě město znamená město měnící se, město, které se vyvíjí. Doku se bourá a staví je město aktivní a stále je v něm život. Přesto můžeme rozlišovat bourání prospěšné a zbytečné. Mnohdy nová stavby nepřinese nic pozitivního ani nového a nahradí potřebnou a důležitou stavbu. V rámci vycházky mizející Plzní, která se bude konat 25. září od 18:00 se podíváme na všechny tyto příklady v Plzni. Pojďte se projít místy, která se výrazně změnila.

Vycházková jednohubka

Pojďte s námi na nový odlehčený koncept komentované vycházky, která vás tentokrát provede pouze jedinou ulicí Plzně. Během hodiny poznáte, co vše zajímavého skrývá ulice Františkánská. Vycházka se bude konat 10. září od 18:00. V tomto článku se na ní můžete registrovat.

Přihláška na vycházku za tím nejlepším z Plzně

Rádi bychom vás pozvali na vycházku Za tím nejlepším z Plzně, která vás – jak už její název napovídá – vezme za těmi nejlepšími historkami, příběhy a památkami Plzně. Vycházka proběhne 5. září od 18:00. Poznáme ty nejzajímavější místa napříč historií a seznámí vás s tím, čeho si během procházky městem všímat. Vycházka je vhodná zejména pro ty, kdo na našich vycházkách ještě nebyli.

Vycházka plzeňskými portály

Portál – nejdůležitější umělecké a stavební vyjádření domu. Místo, kudy všichni prochází. Věc, kterou naleznete na domech měšťanů, činžácích i na kostelech a významných stavbách. Plzeň je dodnes bohatá na celou plejádu zajímavých i prostých portálů od gotiky po historizující slohy. Pojďte s námi poznat, jaké zajímavé vstupy do domů nám v Plzni zůstaly. Vycházka se bude konat 20. června od 18:00.

Vycházka po Slovanech a prohlídka kostela U Ježíška

Již 2. června se bude konat vycházka Po Slovanech, kde se budete moci seznámit s příběhy a zajímavostmi, které jsou ukryté v jedné z nejkrásnějších a nejvýstavnějších plzeňských čtvrtí. V neděli druhého června se sejdeme v 18:00 a tentokrát nás na závěr vycházky čeká malé překvapení – prohlídka kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kterou nám zprostředkuje pan Pavel Kozák, kterému tímto děkujeme.

Vánoční koncert Město Touškov 2012 - Záznam
PCFU pro veřejnost

Bylo 21. prosince, už se setmělo, malé městečko Město Touškov se ponořilo do zvláštní atmosféry klidného očekávání Vánoc. Ač povětšinu prosince sníh nepadal a bylo blátivo, dnes k večeru přituhlo a z nebe se začaly snášet vločky. Ještě chvíli před tím, než se z jednoho domu vyhrnulo několik mladých lidí, třímajících v rukou nástroje, krabice a dokonce i rozložitý stůl, krajina se zahalila do čerstvé bílé barvy, zrovna napadlého sněhu.

 

Bylo 21. prosince, už se setmělo, malé městečko Město Touškov se ponořilo do zvláštní atmosféry klidného očekávání Vánoc. Ač povětšinu prosince sníh nepadal a bylo blátivo, dnes k večeru přituhlo a z nebe se začaly snášet vločky. Ještě chvíli před tím, než se z jednoho domu vyhrnulo několik mladých lidí, třímajících v rukou nástroje, krabice a dokonce i rozložitý stůl, krajina se zahalila do čerstvé bílé barvy, zrovna napadlého sněhu.

 

Toto není začátek smyšleného příběhu, toto se opravdu stalo, nakonec, nebylo to nic magického. Na druhou stranu by mnozí mohli ten okamžik, kdy se několik mladých lidí z celé republiky sejde v jednom malém městě, aby zcela dobrovolně zpříjemnili předvánoční čas jeho obyvatelům, mohl považovat za kouzelný, už jen proto, že v dnešní uspěchané době se takové věci zkrátka moc často nestávají.

Vánoční koncert, pořádaný Plzeňským Centrem Filosofie a Umění 21. prosince 2012 se skutečně stal a my vám dnes přinášíme záznam skladeb, které se během koncertu hrály a zpívaly. Na tomto místě se sluší vyzdvihnout Marii Jedličkovou, která i přes zimu, která vládla v kostele Sv. Jana Křtitele, zpívala a ani na chvíli neztratila odhodlání dozpívat to až do konce. Na kytaru jí doprovázela Jana Křivancová, která ač jí sužovala nemoc, odvážně seděla, zabalená vším oblečením, které se v okolí našlo, a hrdě hrála na svůj nástroj. Trojici doplňovala Kateřina Bánová, která ač nikdy nehrála před tolika lidmi, bez nejmenšího zaváhání hrála na své flétny.

Poděkování patří i panu faráři Gajduškovi a faře v Městě Touškově, Petru Dvořákovi za pomoc se sehnáním varhaníka Ing. Ivana Pirnera, který nám zahrál varhanní předehru a všem, kteří se přišli na koncert podívat a podpořit nás.

Byla to vlastně první veřejná akce, kterou členové sdružení PCFU uskutečnili. A vlastně to byla ta nejlepší možnost, jak začít. Drobné organizační nedostatky se v době Vánoc odpouštěly a výsledek celého koncertu byl více než dobrý. Lidé zdá se po skončení odcházeli s úsměvy na tvářích a křest organizačního týmu PCFU dopadl dobře.

 

Dnes vám tedy přinášíme několik fotografií a záznam koncertu. A doufáme, že třeba
i v tomto roce se sejdeme na podobném Vánočním koncertu.

 

 

 

Zdroj obrázků:

© Lukáš Fuchman

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře