PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Vítá vás sekce Architektury
Architektura - Blog

V rámci webových stránek Plzeňského Centra Filosofie a Umění se v rámci sekce Architektura budeme snažit vám snažit přinášet zajímavosti a aktuální dění kolem architektury. S čím konkrétně se můžete později setkat? To se dočtete v článku. Zatím mi dovolte vás přivítat a doufat, že v rámci této sekce nalezne zalíbení každý, kdo se o architekturu zajímá a snad se najdou i tací, kteří se nebudou bát přispět svými poznatky, fotkami, či typy na zajímavé architektonické stavby.

Architektura je všechno. Alespoň to v nekonečné snaze popsat, co je to vlastně architektura, tvrdili v průběhu posledních sta let mnozí významní architekti. Kdybychom se však v sekci Architektura měli věnovat všemu, jistě bychom nevěděli co dříve a ani při troše dobré vůle by to tak úplně nešlo. Jen uznejte sami, co by takový náhodný kolemjdoucí, který se chce něco dozvědět o architektuře, řekl, kdyby narazil v této sekci na článek o architektuře bosonů, nebo třeba pojednání o architektuře v sociologických proměnách lidstva. Ne, tak rozsáhle se tu o architekturu zajímat nebudeme. Naší snahou bude běžnému životu přiblížit architektonické zajímavosti, zvláštnosti a v neposlední řadě zapojit vás, čtenáře, později možná i uživatele stránek do našich aktivit a společně popularizovat zajímavosti z architektury vzdálené i velice lokální.

Chtěli bychom vám přinášet to nejzajímavější z architektonické historie, současnosti i budoucnosti vašich měst a do této snahy bychom  následně chtěli zapojit i vás samotné. Každý, kdo se zajímá, nebo je fascinován architekturou, je zde vítán a jistě zde nalezne prostor pro prezentaci svých myšlenek, fotografií i spřízněné duše pro sdílení svých poznatků. Tyto možnosti však jistě už sami objevíte poté, co se k nám přidáte a zaregistrujete se.

Každá větší vesnice a každé město je plné velice pozoruhodných staveb, které jsou mnohdy bez povšimnutí míjeny a přitom skrývají tolik zajímavého, že se až občas tají dech. Občas stačí jen při běžné chůzi zvednout oči z běžně úrovně o kousek výš a hned se nestačíte divit, co vše se nad vámi nachází. Městské domy mnohdy skrývají netušené příběhy, které se projevují na jejich fasádách a architektonických prvcích. Je naším cílem právě takové procházky městem zprostředkovat a nabídnout vám širší pohled na vaše každodenní okolí, tak jak jej doposud neznáte. Budete s námi objevovat tajemství ulic skrytých nad výlohami obchodů i hluboko pod dlažbou a asfaltem. Města a ulice jsou totiž živoucí knihy, které jen čekají, než je někdo přečte.

Zajímavé jsou však i vesničky a malá města. Tajemné usedlosti, na první pohled nenápadné domky mnohdy skrývají sídla význačných lidí, architektů, šlechticů a jiných a díky nim ukrývají věci, které jsou rozhodně hodné pozornosti. I ty vám pomůžeme objevit a poukázat na ně.

Naší pozornosti se však nevyhnou ani význační architekti a jejich známé stavby, za nimiž se nebudeme bát vyjet i za naše hranice. Pevně doufáme, že i na takových cestách nás budete rádi sledovat a přispějete i vlastními poznatky. Sekce architektury je otevřena všem, kteří se chtějí o prostor kolem nás, architekturu a vše, co k tomu patří, aktivně zajímat.

Takže vítejte v sekci Architektury Plzeňského Centra Filosofie a Umění. Jsme rádi, že jste tu.

 

Zdroje obrázků:

http://www.eurovikendy.org/atheny/images/image.jpg

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře