PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Zákoutí měst #1
Architektura - Blog

Město je jako galerie všech lidí, kteří ho kdy obývali. Je vytvářeno umem i neschopností a tvůrčím duchem všech jeho minulých, současných i budoucích obyvatel. Skrývá proto neuvěřitelné vizuální - architektonické poklady. Tento nenáročný seriál vám bude představovat zajímavá zákoutí českých měst. Samozřejmě nejvíce dílů můžete očekávat z Plzně, ale dočkáte se i zákoutí z měst jiných. Půjde vždy jen o jedinou fotografii a pár připojených slov. Taková vizuální architektonická jednohubka.

Schody a město. Podle mnohých jsou veřejně přístupné schody jedním z nejcennějších koutů města, kde dochází k setkávání, posedávání a vzájemné interakci mezi obyvateli. Nicméně Plzeň má za sebou mnoho nehezkých událostí, které většinou ve dvacátém století znamenaly vymazání většiny krásných veřejných míst na úkor nekonečným vyasfaltovaným plochám. A to včetně různých zkratek a schodů. Krom asfaltování mnohdy docházelo i k přidávání mříží, přetrhávání cest a podobně. Tak jako je tomu v tomto případě.

Schody, které vidíte níže, jsou jedním z míst, které jsou uzavřeny, ačkoli jsou krásné. Mají potenciál dělat z města skutečně živé město. (jen si představte, že vystoupáte do prostoru parkánu a rozhlédnete se po bývalých Sadech 5. května a zase unaveni tím pohledem zalezete za hradbu a posadíte se na lavičce v krásném prostoru nad schody.) Je to kout, který by si zasloužil být otevřený a umožnit lidem projít, zastavit se, odpočinout a dýchat tuto jinak v Plzni těžko popsatelnou atmosféru.

 

Zajímavost

Zmíněné schody naleznete v Sadech 5. května. Jsou umístěny u takzvané parkánové zdi, která se jinde v Plzni zachovala maximálně jako součást zdí dnešních domů. Parkánová zeď je předsunutá nižší hradba před hlavní městskou hradbu. Prostor mezi městkou hradbou a parkánovou zdí se nazýval parkán. Jedná se o středověký fortifikační systém. V Plzni se mnoho hradeb nedochovalo, takže tento konkrétní kus je velmi zajímavý!

Poloha

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře