PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Zákoutí měst #2
Architektura - Blog

Máme pro vás další vizuální a architektonickou jednohubku. Pojďte nahlédnout do dalšího zákoutí města. Město je totiž možná to nejpropracovanější a nejosobitější, co lidé stvořili. Je to samotný fyzický důkaz toho, jak si lidé představují život a jeho fungování. Skrývá v sobě mnoho myšlenek, úspěchů i nezdarů. Jako takové je proto pro lidi extrémně důležité. Město není jen ekonomická jednotka pro investování a vydělávání – jak ho vnímají lidé dnes. Tento pohled je značně úzkoprsý a povrchní. Je to místo, kde lidé především žijí. Prožívají své sny a uskutečňují je. Význam města dalece přesahuje jednoduché škatulkování. Ale nechme filosofování. Pojďme si ochutnat další vizuální jednohubku.

Opět zamíříme do Plzně a zastavíme se na jednom z nejfrekventovanějších míst města. Nyní nemám na mysli frekventovanost ve smyslu rychlého přesunu z bodu A do bodu B. Ujíždějící kostky kovu, budeme vždy míjet se zvednutým nosem a jistým opovržením. Dnes nás bude zajímat místo skutečné živé, plné skutečně živých lidí.

Jedná se o východ z ulice Bedřicha Smetany u takzvané Branky. Na těchto místech kdysi Plzeň končila. Byla zde brána, příkop, nějaký most, úzké předměstí a pak už jen pole. Bylo to místo, kde často umírali lidé, mnohokrát zde bouřila vojenská vřava a na předměstí mnohokrát shořely domy. Zároveň je to jedno z velmi mála míst, které po celé dějiny Plzně je živé, důležité a tepající lidskými příběhy. Vždy zde byl důležitý vjezd do města a jsem rád, že i dnes zde chodí lidé pěšky a neprojíždí  nezúčastněně v kovové pixle.

Když občas na jaře, či na podzim zaprší a vítr rozfouká po dešti mraky, vypadá toto místo jako na přiložené fotografii. Jako by šumící listí a odkapávající voda na mokrou dlažbu nechávala ozývat dávno ukončené rozhovory obyvatel, kteří zde po sedm staletí procházeli a komunikovali. Možná v takových chvílích na malý okamžik zaslechnete i tupý úder meče o štít. Záleží jen na tom, jak moc jste otevřeni naslouchání vašemu městu.

 

Zajímavost

Takzvaná Branka je vlastně jediná dochovaná městská brána Plzně. Vlastně je to jen část této bývalé brány. Kamenné bloky, které tvoří její základ, si můžete prohlédnout v jejím průchodu. Branka se zachovala shodou dobrých náhod a díky umu schopných a otevřených lidí. Nejvíce se o její zachování zasloužil Šimon Michael, který v letech 1806–1809 přestavoval bývalý klášter dominikánek na filosofický ústav. Do nové budovy, kterou postavil na místě bývalých hradeb, zahrnul i tehdejší Litickou bránu. Budova dnešní Krajské vědecké knihovny je také první budovou Plzně, která se otočila ze středověkého města ven za hradby.

Poloha

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře