PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Zákoutí měst #3
Architektura - Blog

Máte na něco chuť? Něco bychom pro vás měli. Již třetí architektonickou a vizuální jednohubku. Opět se vypravíme na známé místo a ukážeme si jej v pohledu, který když kolem procházíte, možná postrádáte. Opět budeme procházet městem s otevřenou myslí a vnímat ho v širších souvislostech. Zamíříme zase do Plzně k vodárenské věži, která vždy nebyla tak poklidně nezúčastněnou stavbou v rámci města, jakou je dnes.

V minulém Zákoutí měst jsme se vypravili k Brance. Vodárenská věž má s předchozím místem mnoho společného. Také byla součástí opevnění města a také zde bylo rušno. Pražská ulice bývala v Plzni tou vůbec nejrušnější ulicí již od založení, protože směřovala hlavní obchodní trasou přímo do Prahy. Pojďme si však povědět to, že tato stavba vypadala kdysi úplně jinak. Pomíjivost vizuálního prostředí města je totiž jednou ze základních věcí, která ukazuje, že město je živý a pulsující organismus.

Zákoutí u Vodárenské věže bylo dříve součástí velké pražské brány, která měla čtyři věže a pátou byla právě ta vodárenská. Vodárenská věž bývala nižší, současné výšky dosáhla až v roce 1835, kdy byla zvětšena její vodárenská nádrž na vrcholu věže. Je to zvláštní, ale vodárenské zařízení v Plzni fungovalo nejméně pět století. V dnešních intencích je něco takového nemyslitelné.

Až půjdete kolem, prohlédněte si její fasádu. Vypadá starobyle a je tvořena krásně poskládanými kameny různých velikostí. Původně však měla omítku, ale 19. století usoudilo, že správná středověká stavba by měla být bez ní. Až si věž budete prohlížet, užívejte si to, protože podobných starých staveb v Plzni je pramálo. Bouřlivé časy, kdy plzeňští právováreční měšťané bohatli na výdělcích pivovaru, zapříčinily zánik takřka všeho starého. Vodárenská věž je však pevnou spojnicí s časy a lidmi, kteří zde byli dávno před námi. Když budete dobře poslouchat a nepojede kolem tramvaj, uslyšíte myšlenky těchto dávných obyvatel.

Zajímavost

Nejkrásnější součástí věže je její vchod. Gotický portál a dveře, které vedou do jejích útrob. Jak už to ve městě bývá, tato starobyle se tvářící scéna je vcelku novodobá. Vodárenská věž měla malý hranatý vstup. Byla to především obranná a účelná stavba a tak nebylo třeba plýtvat kamenickými detaily. O vojenské úloze dodnes vypovídá malé okýnko nad portálem. Portál, který je zde umístěn pochází ze zbouraného domu v Prešovské ulici. Dům na počátku 20. století ustoupil činžáku a zachoval se jen jeho portál, který ozdobil vchod do Vodárenské věže.

Poloha

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře