PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Zákoutí měst #4
Architektura - Blog

Přemýšleli jste někdy o tom, jak to naši předci dělali, že starší části města jsou nám tak příjemné a rádi se do nich vracíme? Uměli byste si představit kavárnu s atmosférou na panelovém sídlišti, nebo v nějakém moderním betonovém odlitku? Proč se nám nejlépe sní a pracuje pod klenbou a za zdmi s dřevěnými okny? To jsou otázky, na které se špatně odpovídá, ale vždycky při hledání odpovědi narazíme na to, že kvalita vyžaduje um a čas. Dvě věci, které se dnešní době extrémně nedostávají. Nicméně. Pojďme na další ochutnávku malé architektonické chuťovky. Zákoutí měst s pořadovým číslem 4 je tu.

O městské části Slovany se říká, že je vznešená. Mnoho lidí tam rádo a spokojeně žije. Je to zvláštní typ města, které vznikalo v době přerodu od klasické blokové zástavby, přes progresivní a odvážné řešení ulic a bulvárů, až po dělnickou výstavbu. Tato prazvláštní směs vytvořila ze Slovan jedinečnou čtvrť, která se už nikde neopakuje a urbanisticky a architektonicky velmi cenný celek.

O Slovanech se budeme bavit ještě někdy příště. Abychom vytvořili pořádně město, mělo by mít centrum. Nejlépe i nějaké duchovní místo přímo v tom centru, abychom si tam mohli chodit odpočinout od nuznosti všednosti a normality. A právě to mají Slovany. Ačkoli je to víceméně nová čtvrť, má svůj kostel, klášter, náměstí a park. Jedny z nejpodstatnějších věcí, které z míst pro přespání dělají identifikovatelný domov a město jako takové.

Zajímavost

Kostel Panny Marie Růžencové na Slovanech byl navržen Eduardem Sochorem z Prahy a je to unikátní stavba. V republice neexistuje mnoho kostelů v secesním slohu. Kostel byl budován v letech 1910 – 1913 a je tak realizován na sklonku secese. Díky tomu tak postrádá přebujelé ornamenty, ale vyniká secesní hmotou, kamenickými detaily i ladnou monumentalitou. Jedná se o baziliku o rozměrech lodě 55,27 metrů a šířce transeptu 24 metrů. Věž je vysoká 56,75 metrů se zvony Tomášem (1913), Václavem (1952) a Josefem (1955) a hodinami z roku 1923.

Poloha

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře