PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Zvedněte hlavy: Díl druhý (Smetanova ulice)
Architektura - Blog

Druhý díl našeho seriálu o detailech a neznámých pohledech na známá místa Plzně se podívá do jedné z nejznámějších ulic Plzně. Ulice Bedřicha Smetany je pro Plzeň jednou z těch ulic, která reprezentuje výstavnost, ducha a jistou bohémskost Plzně. Místo, kde sídlí vědecká i městská knihovna. Místo pro nejvýstavnější městské domy a shodou okolností i jedna z naprostého minima pěších ulic Plzně. Tato kombinace a hlavně to, že může být tato ulice žita bez otravných aut, vede k tomu, že se jedná o jedno z nejoblíbenějších míst ve městě. My se dnes podíváme na některé zajímavé domy a hlavně na různé detaily, které tuto ulici obepínají v místech, kam většina chodců nevzhlédne.

Druhý díl našeho seriálu o detailech a neznámých pohledech na známá místa Plzně se podívá do jedné z nejznámějších ulic Plzně. Ulice Bedřicha Smetany je pro Plzeň jednou z těch ulic, která reprezentuje výstavnost, ducha a jistou bohémskost Plzně. Místo, kde sídlí vědecká i městská knihovna. Místo pro nejvýstavnější městské domy a shodou okolností i jedna z naprostého minima pěších ulic Plzně. Tato kombinace a hlavně to, že může být tato ulice žita bez otravných aut, vede k tomu, že se jedná o jedno z nejoblíbenějších míst ve městě. My se dnes podíváme na některé zajímavé domy a hlavně na různé detaily, které tuto ulici obepínají v místech, kam většina chodců nevzhlédne.

My se touto ulicí tentokrát nevydáme směrem od náměstí, ale přesně z opačné strany. Samotná ulice začíná na křižovatce ulice Jungmannova a prochází přes Smetanovy sady. První místo, které nás zaujme je i není součástí této ulice. Jedná se o rozsáhlou secesní budovu hotelu Slovan, který je svým rozsahem a objemem jednou z největších secesních budov ve městě. Byl realizován v letech 1890 – 1893 a je na něm proto možné naleznout ještě historizující prvky. Těmi je hlavně poněkud usedlé členění rozsáhlých fasád, které si zachovávají proporce velkých neobarokních staveb. Detaily stavby jsou však již secesní. My jsme pro vás připravili hlavně pohled na hodnotný baldachýn, který se nalézá nad hlavním vchodem do hotelu. Za pozornost však jistě stojí i hlavní průčelí budovy a nárožní věže, které se už uchylují k proporcím tehdy nově rodícího se slohu secese. Za návštěvu rozhodně stojí interiéry, kde zejména schodiště se ještě pyšní původní výzdobou.

Nyní přejdeme Smetanovy sady a spatříme budovu Studijní a vědecké knihovny plzeňského kraje. Tato budova je původní klášter Dominikánek, který stával u samotných hradeb města. Stavbu v roce 1714 dokončil architekt Jakub Auguston ml. Jedná se o rozsáhlou vrcholně barokní stavbu, která zahrnuje i takzvanou Branku, tedy jednu z původních bran, kterou se vstupovalo do středověké Plzně. My vám přikládáme fotografii takzvaného Gerlachovského portálu, který byl původně součástí Gerlachovského domu, který stával na rohu Smetanovo ulice a Náměstí a byl zbořen v roce 1911. Je zajímavý především tím, že má stejného architekta, jako samotný klášter a Gelrachovský dům patřil k barokním perlám Plzně. Po jeho zbourání byl portál přenesen právě do budovy bývalého kláštera.

 

Součástí kláštera byl i kostel Sv. Anny, opět realizovaný Jakubem Augustonem v letech 1712-1735. Tato barokní stavba je dnes samostatným objektem a spravuje jej pravoslavná církev. Naproti kostelu stojí honosná budova městské knihovny, která jistě stojí za pozornost, ale je svým způsobem natolik nepřehlédnutelná, že se jí také věnovat nebudeme. Postoupíme až na křižovatku ulice Smetanova a Bezručova a podíváme se na rohový dům s nápisem „Dům textilu". Z názvu je patrné, čemu byl dům dříve určen. Potřeby lidí se do dnešní doby značně proměnily a tak v něm sídlí jedna z mnoha bank. Celý dům rozhodně stojí za prohlédnutí. Je zajímavě rozčleněn do reprezentativních prvních dvou poschodí, která jsou spojena vysokými sloupovými řády a kordonovou římsou odděleny od zbývajících dvou pater, která už jsou členěna jednoduše. Nás na této stavbě zaujal hlavně portál, který má výrazné secesní prvky.

 

Když přejdeme Bezručovu ulici, zaujme nás nenápadná a svým způsobem z reality i prostoru vytržená stavba. Jedná se o dům čp. 8, který mnoho lidí mine bez povšimnutí, přesto si však pozornost zaslouží, už jen proto, že z okolní řady udržovaných a výstavních domů, jakoby ustupoval do pozadí a schovával se někde v utajeném prostoru města stínů, pokud si mohu dovolit být takto vzletný. Nápis v jeho přízemí „Snack bar U Bedřicha" je natolik jiný, že opět vzbuzuje zájem. Bohužel se mi o tomto zajímavém baru nepodařilo mnoho dohledat, snad jen, že byl zrušen kvůli zvyšujícímu se nájemnému v ulici.

 

Naproti fantasknímu Snack Baru je dům, který nás vrátí do reality ulice. Jedná se o velice pěkně opravený neorenesanční historizující dům s cihelnými vyzdívkami, které ho trochu vyřazují z běžné řady výstavních městských domů.

 

Hned vedle tohoto domu stojí do růžova oděný další historizující dům, který je zajímavý především svojí poněkud přeplácanou a zvláštně nesourodou výzdobou, pulzující od běžné historizující fasády, až po zábradlí několika balkonů, které oscilují až k secesním vegetativním vzorům. My jsme pro vás nafotili jeden detail, který však ukazuje, jak jsou občas zásahy nájemníků a správců domů otřesné. Například vývod odvětrání z domu, který se prokopal skrz ozdobné zábradlí pod jedním z oken, je krásnou ukázkou malosti myšlení některých lidí.

 

Naproti těmto domům, se nachází jedna z nejucelenějších ukázek lineární secese, která se nachází v Plzni. Dům má jasné vertikální členění, zachovává si prvky rostlinných ozdobných vzorů, ale nijak jimi neplýtvá a soustředí se hlavně na vertikální linky a celkové proporce stavby. Jedná se tak o jeden z nejlépe zvládnutých městských domů v této ulici, který rozhodně stojí za bližší zkoumání.

 

Tímto končí druhý díl našeho seriálu o domech a detailech, kterých si při běžné chůzi městem nevšimnete. Doufáme, že se vám koncept seriálu líbí a těšíme se u dalších toulkách po nenápadných detailech Plzně.

Článek vzniká ve spolupráci s plzeňským fotografem Ladislavem Dvořákem: http://www.ladadvorak.cz/ a fotografem Lukášem Fuchmanem: http://fuchman.ic.cz/

Zdroj úvodního obrázku:

http://www.regionpodlupou.cz/

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře