PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Zvedněte hlavy: Díl jedenáctý (Sedláčkova ulice)
Architektura - Blog

Vážení čtenáři, vítám vás už u jedenáctého vydání seriálu, který se snaží mapovat plzeňské ulice a ukazovat je z architektonického, uměleckého a historického hlediska. Hledáme to, co každý den míjíme bez povšimnutí a za pozornost by to stálo. Dnes se vydáme další z dlouhých ulic historického středu Plzně, kterou je ulice Sedláčkova. Začínající i končící kláštery. Tato ulice je zároveň poněkud chudá na dohledání historických zajímavostí, přesto si však pozornost zaslouží. Takže pojďte opět zvednout hlavu a projít další z ulic města.

Vážení čtenáři, vítám vás už u jedenáctého vydání seriálu, který se snaží mapovat plzeňské ulice a ukazovat je z architektonického, uměleckého a historického hlediska. Hledáme to, co každý den míjíme bez povšimnutí a za pozornost by to stálo. Dnes se vydáme další z dlouhých ulic historického středu Plzně, kterou je ulice Sedláčkova. Začínající i končící kláštery. Tato ulice je zároveň poněkud chudá na dohledání historických zajímavostí, přesto si však pozornost zaslouží. Takže pojďte opět zvednout hlavu a projít další z ulic města.

Sedláčkova ulice začíná na místě, kde stával gotický a velice cenný klášter Dominikánů, který byl v roce 1899 i přes protesty mnohých významných historiků zbořen a nahrazen zcela bezvýraznou budovou okresního soudu s věznicí. Začátek dnešní Sedláčkovi ulice je tak poměrně nezajímavý, obklopený měřítku člověka cizími budovami. Na druhé straně stojí totiž budova pedagogické fakulty Západočeské univerzity, která je dnes památkově chráněna, ale stojí na místě mnoha velice zajímavých domů. Současná budova pochází z roku 1864 a sloužila pro první české reálné gymnázium. My se však přesuneme přes křižovatku s Veleslavínovou ulicí a zastavíme se u dalšího nevábného místa historického středu města. Na místě, kde dnes stojí budova spojů, nadměrný projekt ze šedesátých let minulého století, stávala kdysi historicky cenná fronta domů, včetně barokní solnice, která byla roku 1963 zbourána. Pocházela od architekta Jakuba Augustona z roku 1710.

Přesuneme se tedy přes křižovatku se Solní ulicí a zastavíme se u několika zajímavých domů. Naší první zastávkou bude jasně barokní dům, jeden z nejstarších v této ulici s gotickými sklepy ze 14. století. Dům samotný pochází z 18. století a můžeme na něm pozorovat jednu ze základních myšlenek baroka a tou je narušování klasicistních principů, což se nejvíce projevuje na rozevlátém štítu budovy, kterému na několika místech chybí římsa a je nahrazena jakoby nedokončenou rozvlněnou fasádou. Unikátní stavba je cenná pro svoji celkovou zachovalost a stojí za prohlídku.

Hned vedle tohoto barokního domu je z architektonického hlediska nijak zajímavý dům z konce devatenáctého století, hezká je však jeho dispozice, kdy byl stavitel postaven před výzvu vměstnat dům na původní velice úzkou gotickou parcelu. Interiéry domu a schodiště se tomu museli podřídit, a pokud se někdy dostanete do interiéru, bude na co koukat.

Hned vedle stojí pro mě zajímavý dům, který je možná na první pohled nezajímavý, ale čím více se na něj díváte, tím více detailů nalézáte. Mohutná stavba kombinuje renesanční, barokní i pozdně gotické prvky a její omšelá fasáda krásně dotváří zvláštní ponurost tohoto domu. Na tento dům se dá dívat velice dlouho a vždy objevíte něco zajímavého.

Na rohu Riegrovi a Sedláčkovi ulice stojí dům, který má poněkud přezdobenou, avšak zdá se, že stále vkusnou fasádu. Jeho spodní patro prošlo v nedávné době rekonstrukcí, která mi přisoudila kulturní využití, což je dobře, protože původní vzhled spodního patra byl velice tristní. Dům má bohatou výzdobu, doplněnou věžovitou střechou na nároží, za pozornost stojí sochařská výzdoba.

Hned vedle stojí zajímavý činžák z devatenáctého století. Fasáda tvořená převážně bílými cihlami kombinuje jak rozevlátý secesní dekor, tak barokně manýristické tvary, které dávají domu jedinečný vzhled. Za pozornost stojí i balkóny s pěkným zábradlím.

Další budova v pořadí je budova filosofické fakulty Západočeské univerzity, kde původně sídlila fakulta elektrotechnická, po níž tu zbyl nad vchodem reliéf dělníků a učňů vzývající elektromotor, jak jí mnozí nazývají. Bezvýrazná budova z konce padesátých let je čistě školní budovou, která však nepřevyšuje okolní zástavbu a v dnešní době do okolní fronty domů i zapadá. Její vsazení do okolí bylo na svoji dobu citlivé.

Díky našemu seriálu Architektura mezi minulostí a budoucností se v současné hodně mezi sebou bavíme o způsobu památkové ochrany. Strach, který dnes máme ze zásahů v historickém středu města, logicky pramení z neúcty minulé generace k práci generací předchozích. Zdá se nám, že vše nové, co se v centru chce postavit, musí dopadnout špatně, protože předchozí generace vsazovala do historického středu města budovy nekvalitní jak provedením, tak uměleckým ztvárněním. Vznikla proto celoplošná ochrana, která reguluje celé celky města. Neosvědčila se, z města se stal skanzen. Jak už jsme si i v tomto seriálu ukázali, jsou ve středu města budovy, převážně z konce devatenáctého století, které jsou svým ztvárněním bezduché a dobově neukotvené a prakticky nemají žádnou historickou hodnotu. Takové budovy by nějaké nahrazení snesly. Pokud by však k nahrazení mělo dojít, mělo by jít o naprosto současnou architekturu, která se nebude snažit napodobovat minulost, ale naopak se bude snažit o co největší autenticitu a s důrazem na prvotřídní architektonickou i materiální kvalitu pak bude hodná stejné památkové ochrany, jako třeba radnice. Jedním z příkladů nezdařené a prostě naprosto fádní architektury může být třeba hned tento dům:

Dům, který si však rozhodně chránit zaslouží, se nachází hned naproti přes ulici na rohu ulic Prešovská a Sedláčkova. Raně barokní dům ze sedmnáctého století, který si zachovává i původní renesanční prvky a má gotické sklepy, je velice cennou ukázkou dobového výtvarného umění minulých generací.

Další předimenzovanou stavbou, avšak dnes už nedílnou součástí architektury města, je dům na rohu Prešovské a Sedláčkovi, který dává městu jednu věžičku navíc, což je vždy zajímavý vertikální prvek ve městě. Výzdobou velice náročná stavba by se však hodila do místa, kde by se lépe mohla obdivovat její monumentalita. Za pozornost stojí i portál, který se nachází v Sedláčkově ulici.

Další díl seriálu Zvedněte hlavy právě skončil. Doufám, že se vám dnešní procházka městem líbila a těším se s vámi u dalšího dílu.

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře