PŘIHLÁŠENÍZapomněli jste heslo?
.

Nejste ještě registrováni?
.

NOVINKY

Doporučujeme: Panelák jinak

Že jsou paneláky králíkárny, ve kterých nelze žít? Všechno vždy záleží jen lidech, jak věci využijí. Zajímavý příklad netradičného a velice poučného využití komunity jednoho pražského paneláku nalznete zde

ARCHITECTURE WEEK

V hlavním městě právě dnes odstartoval pětitýdenní mezinárodní festival architektury, který přilákal odborníky z celého světa (Venezuela, Izrael, USA, Mexiko a další). Od 15. září do 12. října si v prostorách kláštera svatého Jiří na Pražském hradě můžete prohlédnout 16 výstavních bloků na netradiční témata. K vidění bude například výstava soudobé brazilské architektury, fotografie přibližující stavitelství v severoindickém městě Chandigarh, či výstava mapující vývoj české architektury. Více podrobností o programu v článku a na http://www.architectureweek.cz.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Podzim patří architektuře! První mimořádná akce, o které bychom Vás rádi informovali, začíná již zítra a potrvá až do příští neděle. Při této výjimečné příležitosti budou v nadcházejících dnech zpřístupněny i objekty, kam se běžně návštěvník nedostane. Mimo to se můžete těšit na zajímavý doprovodný program či netradičně pojaté prohlídky. Letošního ročníku se zúčastní neuvěřitelných 58 památkových objektů Plzeňského kraje a dohromady více než tisíc architektonických klenotů České republiky. Více podrobností a zajímavých typů Vám přinášíme v článku.

MÁ VLAST – cestami proměn

Putovní výstava cestuje již čtvrtým měsícem městy a vesničkami naší vlasti. Jejím posláním je prezentovat zdařilé projekty zkrášlování nevzhledných prostranství, poukazovat na uskutečněné rekonstrukce zdevastovaných staveb či zprostředkovávat příběhy upravených náměstí, parků, stezek a hřišť. Nezapomíná však ani na jedny z největších estetických neduhů české krajiny – nádražní budovy a sakrální stavby. Do konce roku zavítá ještě do několika obcí aby přinesla výsledky velkého úsilí, které má smysl. Více

DROBNÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Přednášku, kde se určitě dozvíte něco zajímavého, pořádá na konci srpna v rámci programu Pěstuj prostor společnost Plzeň 2015. Pokud vás zajímá práce s veřejným prostorem a jste zvědaví, jaké možnosti nabízí drobné architektonické prvky zasazené do nevyužitých míst v našem okolí či jaká jsou úskalí jejich realizace, pak určitě vyražte 28. srpna na Městskou plovárnu v Plzni. Setkání začíná v 18:30 a těšit se můžete na zajímavé hosty a jejich osobní zkušenosti.

Zvedněte hlavy: Díl první (Dominikánská ulice)
Architektura - Blog

Napadlo vás někdy, že většina chodců, které potkáte na ulici, nepozvedne svůj pohled výš, než jen k vrcholu výlohy nejbližšího obchodu? A přitom městské domy a městské prostředí je plné roztodivných a krásných zákoutí a detailů, které dohromady tvoří vizuální identitu města. Tyto detaily a prvky však mají jedno společné, takřka pravidelně se nikdy nenalézají tam, kam většina chodců kouká. Město je do římsy přízemí dolů zcela poničeno a zakryto barevnými reklamami, vizuálními prvky tak nízké kvality a časové pomíjivosti, že nestojí ani za detailní pohled (A pokud jej nezakrývají reklamy, jsou domy nedostupné přes hromady aut). Je to logické, město je ve svém živém patře poplatné své době. My se vám však v tomto novém seriálu pokusíme ukázat, že města jsou daleko krásnější a přitom stačí pouze zvednout hlavy a chvíli se dívat. V prvním díle našeho seriálu se podíváme do ulice Dominikánská a na několika fotografiích si ukážeme, co za krásy a detaily tato ulice skrývá. Seriál si však neklade za cíl mapovat pouze významné stavby, ale také ty běžné městské domy, na kterých architekti zanechali nějaké zajímavé detaily, které stojí za povšimnutí.

Napadlo vás někdy, že většina chodců, které potkáte na ulici, nepozvedne svůj pohled výš, než jen k vrcholu výlohy nejbližšího obchodu? A přitom městské domy a městské prostředí je plné roztodivných a krásných zákoutí a detailů, které dohromady tvoří vizuální identitu města. Tyto detaily a prvky však mají jedno společné, takřka pravidelně se nikdy nenalézají tam, kam většina chodců kouká. Město je do římsy přízemí dolů zcela poničeno a zakryto barevnými reklamami, vizuálními prvky tak nízké kvality a časové pomíjivosti, že nestojí ani za detailní pohled (A pokud jej nezakrývají reklamy, jsou domy nedostupné přes hromady aut). Je to logické, město je ve svém živém patře poplatné své době. My se vám však v tomto novém seriálu pokusíme ukázat, že města jsou daleko krásnější a přitom stačí pouze zvednout hlavy a chvíli se dívat. V prvním díle našeho seriálu se podíváme do ulice Dominikánská a na několika fotografiích si ukážeme, co za krásy a detaily tato ulice skrývá. Seriál si však neklade za cíl mapovat pouze významné stavby, ale také ty běžné městské domy, na kterých architekti zanechali nějaké zajímavé detaily, které stojí za povšimnutí.

 

Jméno ulice, kterou dnes budeme procházet je Dominikánská. Jmenuje se po zaniklém klášteře, který stával u hradeb města Plzně v dolní části ulice Dominikánská a u ulice Veleslavínova. Dnes na jeho místě stojí budova krajského soudu. Budova soudu se začala stavět v roce 1901 a byla realizovaná známou plzeňskou firmou Müller a Kapsa a měla kombinovat velký soudní komplex s budovou věznice. Budova věznice byla později přestavěna na další prostory krajského soudu a vězni přesunuti na Bory.

Před tím, než začala demolice Dominikánského kláštera, byla tato část Plzně jednou z posledních historických ukázek středověkého města. Byly zde zachovány i hradby s jednou okrouhlou baštou. V areálu kláštera se nacházel kostel svaté Markéty. Klášter však už dlouho neplnil svoji funkci a byl v něm hospic.

My se však do Dominikánské ulice vydáme od náměstí z rohu, kde stojí morový sloup. První budova, u které se zastavíme, je neorenesanční dům s bohatou sgrafitovou výzdobou a zajímavými architektonickými detaily. Tento dům je ukázkou vrcholného historismu a je ve své podstatě poněkud překrášlený. Je to ukázka vrcholného pojetí renesance v devatenáctém století a snahy uplatnit všechny původní prvky historického slohu. Na fotce jsme schválně vynechali přízemí domu, protože je znehodnoceno výlohami obchodů.

 

Když se však podíváme na druhou stranu ulice, tak takřka naproti se nachází skutečná historická ukázka rané renesance. Dům čp. 4, který má ještě vrcholně gotický portál, má již renesanční průčelí, které se vyznačuje zejména renesančními okny. Tento dům je velice skoupý na výzdobu, ale přitom působí velice vznešeně a na svůj věk poměrně slohově čistě. Štít na domě je zřejmě až barokní.

 

Hned vedle neorenesančního domu, o kterém jsme mluvili výše, se nachází jedna znejlepších ukázek secesní architektury u nás. Na tento dům čp. 7 se jezdí dívat milovníci secese z celého světa a je velice netypickou ukázkou nadstandardně vyvinutého secesního tvarosloví u nás. Dům nechal postavit Plzeňský stavitel Karel Bubla v roce 1897. Samotný stavitel zanechal po Plzni mnoho architektonicky zajímavých bytových domů a oživil jimi ulice města. Tento dům je však asi nejzajímavější. Jeho ustupující arkýř, přecházející v balkon je obdivuhodný a dům stojí za bližší pohled. Podívejte se sami na několik detailů na jeho fasádě.  

 

Nyní budeme pokračovat dál až na křižovatku ulice Veleslavínova, kde se na chvíli zastavíme. Po pravé straně přes ulici Veleslavínovu se nachází zajímavý městský dům z konce devatenáctého století. Na první pohled ničím nevýrazný řadový městký dům, překvapuje svým vertikálním pojetím, které umocňuje klasicistní štít na vrcholu, pod kterým se nachází v barokních formách provedený štít s monogramem „J“. Tento dům je zajímavý také citlivě provedenou opravou, kde se povedlo zachovat střídmou barevnost a nepřistoupilo se ke kýčovitému a nevkusnému užití oblíbené kombinace červené, oranžové a žluté. Je příjemné se nad takovými řadovými, vlastně i obyčejnými domy ve městě pozastavovat, minimálně proto, že ukazují, jak citlivě může stavba zapadnout do historického jádra města.

Když se vydáme dále po Dominikánské ulici, narazíme na úzkou odbočku po pravé straně do ulice Malá. Malá ulice je zajímavá hlavně svými proporcemi a jistě se jí také někdy budeme věnovat. My se však zaměříme na dva domy, které stojí na jejích rozích z ulice dominikánské.

První je další řadový městský dům čp. 12, který na první pohled není vůbec ničím zajímavý od jeho sousedů, ale když se podíváte blíže, zjistíte velice zajímavé architektonické detaily. Jednak je to na neorenesančním průčelí arkýř s gotickým oknem a výzdobou.

   Potom je to také tento malý dráček, který jinak splývá s římsou domu a není moc vidět. Na domě se nachází i mnoho dalších zajímavých drobných architektonických detailů, které objevíte po chvíli, kdy jej budete studovat.

 

Poslední naší zastávkou v této ulici je dům čp. 14, který je hodnotný zejména svými proporcemi, kdy jako jeden z mála si zachoval menší rozměry domů, které se kdysi nalézaly na kraji historického jádra města. Tento dům je barokní a už na první pohled upoutá pozornost svým mohutným schodištěm a rozložitými tvary, které ho místo vertikálního pojetí, ukazují spíše horizontálně, což ve městě není typické.

Tímto končí první díl našeho seriálu. Brzy se můžete těšit na další ulice, hned v dalším díle se budeme věnovat ulici Smetanově.

 Článek vzniká ve spolupráci s plzeňským fotografem Ladislavem Dvořákem: http://www.ladadvorak.cz/ a fotografem Lukášem Fuchmanem: http://fuchman.ic.cz/

Zdroj úvodního obrázku: http://www.plzen2015.net/

průměrné hodnocení:
hodnoceno:
Zobrazit komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.

Komentáře k článku:
Schovat komentáře